Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Ghid achizitii TV gama 2018

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostGabone99, on 23 aprilie 2019 - 08:46, said:

Iti sugerez cu caldura sa eviti asimilarea de informatii unde sunt invocate sursele anonime, lucru prezent si in cel de-al doilea articol Posted Image
am postat niste surse, ceea ce e mai mult decat au facut altii... legat de ips v va, am avut si monitoare si TVuri cu ambele tehnologii de ani de zile si sint genul f pretentios la calitatea imaginii.
Te-am invitat sa vii sa le vezi side-by-side. Toate pe hartie au contrast 1000000:1. E vorba de ce poti vedea side-by-side in conditii controlabile (nu in magazin, cine isi imagineaza ca poate testa in magazin, e putin naiv)

#20
Gabone99

Gabone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.12.2010
Nu exista contrast nativ măsurat pe nici un LED indiferent de tehnologie mai mare de 7000:1 (sau cel puțin nu am văzut eu). Dacă pui un link cu televizorul IPS e foarte posibil sa ii găsim contrastul nativ măsurat.

#21
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
stiu ce spui si sint de acord, insa in acelasi timp nu vreau nici cifre cu care credem ca putem trage concluzii, pt ca nici o cifra nu inlocuieste o testare side-by-side
si acolo am observat ce am observat. Evident depinde si de tv, model, lot chiar... am avut un 40MU6100 care era dezastru la contrast, oricum il reglam, acum am un 50MU6100, si e mai bine.

tot nu e ca LGul, dar e mai bine, desi teoretic, pe hartie ar fi fost aceeasi cifra poate

apropo, 55MU6100 se pare ca vine cu ecran IPS... 50MU6100 cu VA

Edited by unbrutus, 23 April 2019 - 10:29.


#22
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View Postunbrutus, on 23 aprilie 2019 - 09:36, said:

...am avut si monitoare si TVuri cu ambele tehnologii de ani de zile si sint genul f pretentios la calitatea imaginii.
Ai calibrate televizoarele si monitoarele?

#23
Gabone99

Gabone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.12.2010

View Postunbrutus, on 23 aprilie 2019 - 10:27, said:

stiu ce spui si sint de acord, insa in acelasi timp nu vreau nici cifre cu care credem ca putem trage concluzii, pt ca nici o cifra nu inlocuieste o testare side-by-side
si acolo am observat ce am observat. Evident depinde si de tv, model, lot chiar... am avut un 40MU6100 care era dezastru la contrast, oricum il reglam, acum am un 50MU6100, si e mai bine.

tot nu e ca LGul, dar e mai bine, desi teoretic, pe hartie ar fi fost aceeasi cifra poate

apropo, 55MU6100 se pare ca vine cu ecran IPS... 50MU6100 cu VA

Poate sa îți placa side by side unul mai mult decât altul depinde și în ce condiții (unghiuri, lumina din camera) sau de soluția inginereasca folosita (FALD vs edge) dar strict ca și contrast VA va fi intotdeauna superior.
Cât despre 55MU6100 vad ca este un VA PLS (produs de Samsung). Intradevar e un fel de IPS.
https://www.displays...n/model/e60fba1

Edited by Gabone99, 23 April 2019 - 10:59.


#24
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,393
  • Înscris: 06.11.2014

View Postunbrutus, on 23 aprilie 2019 - 00:08, said:

freesync a imbunatatit imaginea dupa tine? Esti primul care indrazneste sa zica ca seriile NU 2018 ar fi in vreun fel superioare celor MU 2018... dar chiar primul :)

Daaa, a imbunatatit-o! M-am jucat pe Xbox One S si Q7FAM/Q7FN si s-a vazut mai bine pe seria 2018.

Si, daca nici asta nu e imbunatatire, cand compari Q9FAM cu Q9FN, atunci..

https://www.displays...rison/848b514b4


@Gabone99: MU61xx a avut doua tipuri pe panouri: VA si PLS. In functie de noroc, te alegeai fie cu un tip de panou, fi cu altul.

#25
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostGabone99, on 23 aprilie 2019 - 10:52, said:

Cât despre 55MU6100 vad ca este un VA PLS (produs de Samsung). Intradevar e un fel de IPS.
https://www.displays...n/model/e60fba1
folosind sursa aceea de info, da... folosind alte surse, e ips... mai e si testul bobarnacului, care nu minte in general

View PostGabone99, on 23 aprilie 2019 - 10:52, said:

Poate sa îți placa side by side unul mai mult decât altul depinde și în ce condiții
nu e vorba de placut, e vorba de evaluat obiectiv contrast, negru etc. Repet, cand vrei sa te convingi, te astept

View PostiZet, on 23 aprilie 2019 - 11:24, said:

Daaa, a imbunatatit-o! M-am jucat pe Xbox One S si Q7FAM/Q7FN si s-a vazut mai bine pe seria 2018.
am 0 interes fata de jocuri, ma bucur daca pt tine e important si te ajuta

View PostiZet, on 23 aprilie 2019 - 11:24, said:

Si, daca nici asta nu e imbunatatire, cand compari Q9FAM cu Q9FN, atunci..
nu compar ce zici tu acolo, am cam spus despre ce vorbeam, seria MU versus NU (cele mai populare si vandute)
Q9 sint produse de nisa mai mult

#26
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,393
  • Înscris: 06.11.2014
PLS e varianta Samsung a IPS, cica ar fi mai performanta, dar asta difera de cine face testul.

"nu compar ce zici tu acolo, am cam spus despre ce vorbeam, seria MU versus NU (cele mai populare si vandute)"

Seriile entry-level au fost mai slabe din punct de vedere al conecticii, ca au ramas fara BT. Si au ramas si fara Direct led, care oricum era pe o singura zona. De la NU80 in sus, insa, au fost mai ok ca dotari. In privinta imaginii... parerile sunt impartite, in functie de cine face testul.

Problema e ca nu numai Samsung a scazut calitatea gamelor entry-level, ci toti au facut asa ceva. Si vor continua sa o faca, astfel incat sa ne oblige sa cumparam produse scumpe.

Edited by iZet, 23 April 2019 - 11:40.


#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai da, dar o iau singuri în freză ca vin chinezii tare din urma. TCL și Hisense la noi nu sunt prezenți deloc, ca lumea e ca la telefoane pe vremea lui Nokia 6100. Dar lăsând loc în gama de preț inferioara, vor veni aceștia de jos în sus și vor matura piața. Ca la telefoane, unde dacă ziceai Huawei sau Xiaomi acum 10 ani erau praștii, dar acum sunt în top 5 companii telefonie...

#28
ffm

ffm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 23.01.2015

View PostiZet, on 15 aprilie 2019 - 21:16, said:

Avand in vedere ca au inceput sa apara promotii bune la gama 2018 si ca pretuile vor scadea si mai mult, vin cu cateva recomandari in privinta tv-urilor (NU E OGLIGATORIU SA CUMPARATI CE VA RECOMAND, TOPICUL E IN SCOP INFORMATIV, ASTEPT PARERI).

La categoria 43": NICIUNUL. 4K-ul nu se preteaza la diagonala de 108cm, decat daca tv-ul e folosit pe post de monitor ori distanta de vizionare e de ~1 metru.

La categoria 49"/50": (in functie de preferintele fiecaruia si de preturi) LG 50UK6950 (sau serii de 50", datoria panoului VA de tip RGB), Samsung 50NU74xx, Philips 50PUS7303 (varianta VA, nu cea IPS) si Sony 49XF75xx (e IPS RGB, nu RGBW adica 4K fals ca la LG), cand e vorba de produse de pana-n 2500 lei. Cand bugetul ajunge pana-n 3000, adaug si Samsung 49NU80xx ori 49Q6FN, ca-s mai dotate pe imagine, tuner, HDR, etc, chiar daca au panou tot pe 60Hz. Nota speciala: Sony 49XF85xx (DOAR DIAGONALA ASTA, caci e VA) merita o sansa datorita panoului de 120Hz (nu-l recomand cand exista variante de 55" pe 120HZ la acelasi pret cu el).

La categoria 55" si peste:
LG: minim 55UK8500, pentru cine vrea musai LG (panou IPS)
Samsung: incepand cu 55NU80xx
Sony: incepand cu 55XF90 (XF85xx nu merita din cauza panoului IPS)
Philips: incepand cu 55PUS8503, pentru cine vrea musai Philips(panou IPS)
Panasonic: mai bine nu - IPS cu luminozitate slaba (exceptie 55FX700, panou 60Hz, insa mai luminos in SDR decat FX780)

Categorii speciale: Oled
- ieftin si bun: LG (B8)
- ieftin: Philips POS9002
- imagine buna: Panasonic FZ800/FZ950
- de evitat: Sony - implementare slaba DV, Android lent

La capitolul televizoare ieftine:
- de evitat LG cu RGBW (daca se doreste imagine buna. Ma rog, imagine buna si buget mic nu prea se impaca)
- de evitat Sony cu Opera Apps (daca se doreste tv smart bun)
Daca tot ai deschis acest topic ar fi trebuit sa recomanzi ceva (full hd) si din categoria accesibila pentru diagonalele de 32", respectiv 40". Nu toata lumea investeste cel putin 2000-3000 lei intr-un televizor.
Uite eu propun pentru diagonala 40" samsung 40NU7122 care este ok pentru pretul cerut si probabil se va mai ieftini putin ca a aparut noua gama. In schimb nu pot sa-mi dau cu parerea la diagonala de 32".

#29
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,393
  • Înscris: 06.11.2014
FHD nu prea mai atrage producatorii. Samsung 32N53xx e o gluma proasta comparativ cu 32M55xx/56xx, din 2017. La fel si in cazul LG 32LK61xx/62xx. Cat despre 40NU7122, e un 4K la pret ok. Doar ca 4K la diagonala aia e cam degeaba daca distanta de vizionare e mare, de asta nu prea recomand. Si, daca tot gasesti 1400...1500 lei pt un tv, mai adaugi un 400 leisi iei versiunea de 123cm, care-i mai indicat pt 4K.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate