Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

izolare interior garaj - pereti comuni cu casa

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Iezact.

#20
novitius

novitius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 11.03.2018
Un detaliu foarte important, vad ca nu l-am mentionat.

Datorita configuratiei terenului (in panta), camerele casei care au pereti comuni cu garajul sunt partial mai jos decat acesta. Atasat o poza dintr-una dintre camere, sa se inteleaga mai bine.

Linia garajului (a placii de beton) e marcata cu rosu. Caramida e comuna, peretele din beton e fundatia garajului. In spatele betonului am pus extrudat de 5cm plus folie cramponata, inainte de turnare.

Pe scurt, garajul e partial mai sus decat casa.

Attached Files



#21
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
Nu știu ce temperaturi aveți voi iarna în garaje, dar la mine este ca afară, pe timpul zilei chiar mai rece ca afară mai amorțește un soare cu dinți.
Și eu am garajul sub același acoperiș cu casa, este situat pe latura de nord a casei având un perete lung comun cu casa. Fiind considerat perete de interior a fost zidit cu BCA de 15 și placat (mai mult simbolic) cu polistiren de 3. Ulterior am văzut că temperatura în garaj e ca afară, doar că nu bate vântul. Nu am nici uși șmechere, Sunt construite cu profile metalice, tablă cutată și un polistiren de 2 pe interior că se încingeau vara fiind pe vest de nu puteam sta în garaj. Nu se închid nici etanș. Nu știu dacă cu altfel de uși ar sta altfel situația. Iau în calcul să schimb acele uși, ele au fost soluția de buget inițială.
Vara asta sper să plusez un 10cm de polistiren pe acel perete.

Edited by XAN, 01 May 2019 - 09:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate