Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Kit Xenon

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
stefanelul2000

stefanelul2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.02.2016
Buna,

Detin un Land Cruiser 120 din 2008 caruia i-am montat un kit xenon pe farurile originale (poza). Intre timp farurile s-au matuit si nu prea se vede mai nimica. Saptamana aceasta voi merge cu ele la polish dar ma gandesc detul de serios sa renunt la acel kit de xenon tinand cont ca nu am lupa si este pasibil de retinerea talonului, oricum problema la acest kit pe care il am este ca nu am faza lunga, practic nu exita nicio diferenta intre faza scurta si cea lunga. Ce alternative as avea la kit-ul xenon ? Vreau o lumina cat se poate de puternica dar totusi legala. Detin si faruri de genul (poza), acuma nu stiu cat de buna este lupa acestora si daca este o alternativa buna la farurile stock.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Xenoanele au nevoie de instalație de spălare faruri parcă.

Mai bine polish faruri + folie protecție + niște becuri bune de la Philips sau Osram.
Night Breaker, Night Vision etc.

Am pus așa ceva la mine pe mașină, faza scurtă, e super frumos. Și e legal, nu e bizoneală.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XGyhDLCn2oU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by waterman, 15 April 2019 - 19:52.


#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
Xenon pe far fara lupa?
Ti-e plin frigiderul de carne?
Aternative legale sunt doar alea halogen.
Altfel, daca mai vrei xenon itu trebuie faruri cu lupa+ tot sistemul pe original: balasturi, spalator far, autoleveling.

#4
stefanelul2000

stefanelul2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.02.2016

 dan1980_25, on 15 aprilie 2019 - 19:52, said:

Xenon pe far fara lupa?
Ti-e plin frigiderul de carne?
Aternative legale sunt doar alea halogen.
Altfel, daca mai vrei xenon itu trebuie faruri cu lupa+ tot sistemul pe original: balasturi, spalator far, autoleveling.

Cred ca e plin, acuma nu eu am montat acel kit, stiu ca nu e asta o scuza tinand cont ca eu conduc masina. Din pacate masina nu cred ca are sistem original xenon, deci nema autoleveling. Spalator de far am, iar o optiune de far cu lupa ar fi cele din a 2-a poza atasata.






 waterman, on 15 aprilie 2019 - 19:51, said:

Xenoanele au nevoie de instalație de spălare faruri parcă.

Mai bine polish faruri + folie protecție + niște becuri bune de la Philips sau Osram.
Night Breaker, Night Vision etc.

Am pus așa ceva la mine pe mașină, faza scurtă, e super frumos. Și e legal, nu e bizoneală.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XGyhDLCn2oU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Exact cum am zis si sus, spalator de faruri am dar parca nu ma simt eu confortabil cu acele xeonane, inafara de cadrul legal. Deranjez si ceilalti participanti la trafic si nici eu nu vad bine cu ele.

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pune de la Philips sau de la Osram.

#6
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
La un Prius din 2007 am dat polish la faruri si pe urma lac cu elasticizant, l-a formulat meseriasul sa tina, deja sunt la al doilea an si arata ca in prima zi. Fara sa am nevoie sa montez xenon si alte dureri. Daca vrei Xenon cauta la mana a doua farurile de la o masina ce a fost echipata cu asa ceva.

#7
stefanelul2000

stefanelul2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.02.2016

 waterman, on 15 aprilie 2019 - 20:06, said:

Pune de la Philips sau de la Osram.

[ https://lh3.googleusercontent.com/rc4KrK_S-5hbnzDTEtpHs5bm3d1FEfuwo3xq3AnR4BhXQ1yZpjdGUTWFOWQpneqbor31_0O81dmWWvuF6r1IjGvkr5mu5FMIJZdTVzTeUAct3N37yRYXHc1MZcnxuR1e7UNpqvNa-CDtYLzSyI_I19EImTu8Qs4TM1k5CqkxFp6fv0lzSmjHz3s_B4XvPBdu_OpdNu4km0kowTNhIfNuFe9KsPLFKLVeV0eXceIaj0lsMuAnA93O57aeRm0vRHH4PlxzNeRAc9bvmetrgMN3mo1tPBlIcdKH7ORH5uQXmTQf4RxfsiLEDyJMJMmhnrt5VMmjWbk1JPAWArKNPDTCopfPFqiGDZysU95Uk6eLhXj_TomVtIMtbTw3MbDzDJE7kmocB8ry0iDiSMzBNsl5Qn-ZlkjNQh-KhzeCAOpF-8PoC49tNuXU8YEo2sp3hkrK7O3-2yZWJltH_qi75YP4FsednUMEHMgq8Xh2Pb6Gvi5-ocz60MZA5HGJozIensqYphf5iFNF-UgGQ3m2CcG6tmHWs3TtZr_HxmwZAwI-3lB639k4BSOCxv6XIIms1-TKakXww0-TVfCYigd8RUKFJdTFXocdirwrQoOJAJfSHQpQc2ZSOgil5R8FVsp-41g5_Ut2CClVWcRMtrtNOARtk8tKdBRtpZSc=w674-h898-no - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am becurile astea, crezi ca sunt bune?

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
N-am cum să îmi dau seama.
Pune-le pe mașină și vezi cum bat.

#9
R-Alex

R-Alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 16.05.2017
Exista xenon pe oglinda la japoneze mai vechi.Daca nu esti sigur daca e de fabrica poti afla foarte simplu,ar trebui sa lipseasca rotita/butonul de reglaj al nivelului farurilor din bord.Daca nu exista-este de fabrica instalatia

#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,218
  • Înscris: 05.06.2002
cumpara becuri bune, ca nu-s o avere, uita-te pe cutie sa aiba semnul UV taiat, adica sticla becului sa blocheze lumina ultravioleta de la filament, ca si de la asta se mai matuiesc farurile.

 R-Alex, on 15 aprilie 2019 - 21:07, said:

Exista xenon pe oglinda la japoneze mai vechi.Daca nu esti sigur daca e de fabrica poti afla foarte simplu,ar trebui sa lipseasca rotita/butonul de reglaj al nivelului farurilor din bord.Daca nu exista-este de fabrica instalatia
nu-s cu H4.

#11
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Dar de varianta asta de la Philips ce spuneti?
Ma gandesc ca totusi e vorba de Philips!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bMmHcpK1c18?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
https://www.aliexpre...b5-1079c83c61f3

Edited by pustiu_22, 15 April 2019 - 22:16.


#12
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Nu stiu ce sa zic, Osram vinde ceva similar si are un mesaj de genul "Not For Onroad Use" inscris pe ambalaj si pe site.

#13
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
Eu am faruri cu lupa si nu am pus"csenoane".Am pus pe faza scurta Osram cu lumina putin mai alba,ca halogenele:https://www.emag.ro/set-2-becuri-auto-cu-halogen-pentru-far-osram-h4-night-breaker-unlimited-up-to-110-12v-55w-64193nbu-duobox/pd/D23RLBBBM/
Iar pe faza lunga am pus phillips astea:https://www.emag.ro/set-2-becuri-auto-far-halogen-philips-h7-xtreme-vision-130-12v-55w-12972xv-s2/pd/DF2LLBBBM/
Nu deranjez pe nimeni,vad foarte bine.

#14
becali

becali

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 10.10.2003
Se da urmatoarea situatie

Foarte multe modele noi dotate cu faruri Xenon nu au instalatie de spalare si nici auto level.
Mai precis la Ford Ecosport exista un buton de reglare a inaltimii farurilor si nu au instalatie de spalare.

Am achizitionat recent acest model, dintr-o eroare de la fabrica a venit fara farurle cu Xenon (am platit un pachet care avea xenon si mi-a venit echipata cu alt pachet), urmeaza sa mi se schimbe farurile  in toralitate urmand sa mi se puna originale cu Xenon (in reprezentanta)
Acum din ce am vazut RAR cere obligatoriu instalatie de spalare si autolevel, dar daca mi se monteaza faruri originale, in conditii de fabrica (montajul in reprezentanta inseamna acest lucru) si, avand in vedere ca pe modelel normale nu au asa ceva credeti ca ar fi probleme?
Trebuie sa le omologhez, sa imi fie trecute pe certificat (repet, faruri originale cu tot sistemul schimbat - se face gratuit in reprezentanta)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate