Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Plata facturi la paypoint conditionata!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,541
  • Înscris: 07.02.2003

View PostG1q, on 15 aprilie 2019 - 19:34, said:

Am o factura lunara pe care am posibilitatea sa o platesc doar prin Paypoint. Pot spune ca au comision de 1 leu pe tranzactie, iar banii ajung destul de repede la destinatie.
3 lei la mine la apanova Bucuresti in 2017-2018. Nu mai fac greseala...
Iar in vara 2018 cand am fost sa fac transfer proprietar am avut probleme din cauza ca banii platiti prin payteapa nu ajungeau unde trebuie, sisyemul nu recunostea nici codul de factura complet la scanare, trebuia sa-i bag manual si la apanova imi apareau in cont sume "in asteptare", m-au pus sa caut chitante din ultimele 6 luni ca sa mi le deblocheze, nebunie curata. Mi-ai recomandat sa nu mai platesc la aia iar daca intarziu sa stau linistit ca nu e grav si ca pot plati la casierie dar sa nu ma mai duc la aia.
Dupa transfer am facut direct debit si am scapat de probleme.

Edited by andreic, 16 April 2019 - 09:16.


#38
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postwaterman, on 16 aprilie 2019 - 07:41, said:

Și ei vin cu 2 martori că n-a funcționat sistemul la momentul respectiv.
Nu ține .

#39
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ăla care se stresează de plătit factura la paypoint n-are bani de avocat și judecăți.

Și oricum nu am înțeles de unde ai produs martorii ?

#40
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postwaterman, on 16 aprilie 2019 - 13:59, said:

Și oricum nu am Ă®nțeles de unde ai produs martorii ?
Te duci frumos cu ei :)

#41
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Știi care e pedeapsa pentru mărturie mincinoasă ?
Și știi că magazinele de genul La doi pași au camere de supraveghere ?

Hai să încetăm cu scenariile.
Mi se pare de bun simț să condiționeze accesul la un sistem de plată unde ei câștigă 20 de bani / factură și pierd timp prețios.
E piața liberă te duci la alții te duci la bancă.

Edited by waterman, 16 April 2019 - 14:05.


#42
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postwaterman, on 16 aprilie 2019 - 14:04, said:

Știi care e pedeapsa pentru mărturie mincinoasă ?
Și știi că magazinele de genul La doi pași au camere de supraveghere ?

Hai să Ă®ncetăm cu scenariile.
Mi se pare de bun simț să condiționeze accesul la un sistem de plată unde ei câștigă 20 de bani / factură și pierd timp prețios.
E piața liberă te duci la alții te duci la bancă.
Te duci cu ei când plătești . Asta am vrut să zic .
Nu te mai grăbi ca fata mare la penis .

#43
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Tinerule lasă glumele de autobază.
Cu pluă vorbești la matale-n grupu de uațap care faceț plăți în grup la PayPoint.
3 inși n-aveț 15 lei să loaț 3 beri acolo ?

Nu mai te grăbiț ca pensionaru la Peipoint la plătit factura.

#44
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postwaterman, on 16 aprilie 2019 - 14:27, said:

Nu mai te grăbiț ca pensionaru la Peipoint la plătit factura.
Tinere , atâta timp cât o chestie este ilegală , ea rămâne ilegală până la noi ordine .
Gotcha ?
Şi orice chestie ilegală nu face bine bunului mers .

#45
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ai și tu dreptate.
Dar eu consider că și comerciantu nu e obligat să piardă timpul.

Un afiș informativ ar rezerva problema.

#46
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postwaterman, on 16 aprilie 2019 - 14:50, said:

Un afiș informativ ar rezerva problema.
Foarte corect . Cu toate că nu ar fi legal nici asta (zic io) .

View Postwaterman, on 16 aprilie 2019 - 14:50, said:

Dar eu consider că și comerciantu nu e obligat să piardă timpul.
Comerciantul ar trebui să ştie că ceea ce face e ilegal .
De aici rezultă că nu ar trebui să aibă paypoint .

Edited by genius, 16 April 2019 - 14:54.


#47
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,484
  • Înscris: 12.07.2010
Tocmai un afiş informativ şi gata! Dar de ce se mai „încurcă” cu treaba asta dacă strâmbă din nas! Eu am scris că e taxă de un leu la magazinul de telefoane nu că mă deranjează! Şi fata de acolo e foarte amabilă, e cu soţul ei care se ocupă de vânzări si alte probleme iar ei nu-i iau mai mult de 10 - 15 sec/factură platită, e foarte „dibace” să le scaneze, le pune frumos în ordine şi face totalul rapid. Oricum din ce văd mai mult de asta se ocupă, mai pune câte o cartelă printr-un telefon, mai vinde un cablu, etc. Şi cei care mă sfatuiţi să platesc on line, am avut odată nişte probleme cu internet banking de am zis că în viaţa mea nu mai fac asta, dar probabil o să încerc din nou, s-or mai fi rezolvat problemele.

#48
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Comision atunci afișat pentru fiecare factură, dacă afișul gen "Accesul la PAYPOINT este strict pentru clienți" e ilegal.
Și uite așa ajungi să plătești mai mult doar pentru că unii au drepturi.

Afiș.

"COMISION PLATĂ FACTURI PAYPOINT - 3 LEI"
Comerciantul dă bon pentru cei 3 lei și gata.

Care are 3 lei de prisos bine, care nu, mai merge 1 kilometru până la bancă și gata.

Pentru că la noi trebuie legiferat orice, vă mirați de ce iese la vot tot PSD.

PayPointu e un efort făcut de un magazin pentru clienții proprii, nu pentru Hagi Tudose.

Așa e legal ?

Dar toată problema e că cel care nu e acceptat la Paypointu ăsta n-a cumpărat niciodată nimic de acolo.
Refuz să cred că dacă ocazional repet ocazional ai luat o pâine o apă plată un pachet de țigări și AI DAT BUNĂ ZIUA nu îți încasează ăia factura.

Dacă e prima oară când intri acolo, e coadă de clienți cu brațele pline de marfă și vânzătorul e ocupat logic că n-o să stea nimeni de Paypoint.
Care cum au explicat și colegii e mai mult bătaie de cap pentru comerciant și bancă și etc.

E doar o părere.

Edited by waterman, 17 April 2019 - 08:05.


#49
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postrumegus, on 15 aprilie 2019 - 20:53, said:

Sunt curios, prin ce catun izolat de lume isi duce viata initiatorul, ca n-a auzit de plati online, card de credit, trebuie sa mearga la magazinul mixt sa plateasca factura la telefon. Te pomenesti ca vrea si pe caiet...

View PostMenela0s, on 15 aprilie 2019 - 21:03, said:

Exista inca destui analfabeti care nu stiu ce-i ala internet, dar din moment ce a stiut cum sa-si faca un cont pe forum, ar trebui sa stie si cum sa faca o plata on-line.
Hei, hei sa nu aruncam cu noroi. Nu sunt "analfabet" de internet! Stiu ce e aia plata on line prin internet banking. Asa imi platesc telefonul, gazul, curentul, etc. Din pacate apa (S.C Apa Canal) nu se poate plati decat de cei care au internet banking la BRD. Eu am la BCR. Daca platesc prin BCR transfer in cont BRD imi iau comision. Si nu prea imi convine, deoarece eu platesc undeva la 10-15 lei (sunt abonat numai la canalizare, nu si la apa, apa o iau din putul meu). Sa mai dau comision la 10-15 lei la BCR? Apa e singura factura care o platesc la robotel BRD, sau la un paypoint din Pitesti (depinde ce intalnesc mai repede). Am spus doar ca fapt divers, pentru ca e singurul loc unde am vazut asta.

LE eram dator cu un raspuns. Am sunat la Paypoint. Mi-au spus ca nu e normal acest lucru, si ca or sa trimita un agent la magazin. Au cerut adresa magazinului. Cam asta a fost tot.

Edited by XL700VA, 17 April 2019 - 17:19.


#50
Menela0s

Menela0s

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.03.2019

View PostXL700VA, on 17 aprilie 2019 - 17:07, said:

eu platesc undeva la 10-15 lei
Si nu ti-e jena sa deranjezi vanzatoarea aia pentru o factura de 10 lei? De ce nu platesti in avans o suta-doua si nu-ti mai bati capul un an?

#51
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View PostMenela0s, on 17 aprilie 2019 - 17:19, said:

Si nu ti-e jena sa deranjezi vanzatoarea aia pentru o factura de 10 lei? De ce nu platesti in avans o suta-doua si nu-ti mai bati capul un an?
Asta il pot nominaliza la raspunsul anului!!!!!!!!!!!!!!!!

LE: Pe mine nu ma derajeaza prea mult "comisionul " lor, deoarece factura o platesc la BRD, sau alt paypoint din Pitesti (fac destul de des drumuri in oras). Insa sunt destui oamei sarmani in sat, care nici macar nu au calculator. Si se duc saracii cu facturile in mana sa plateasca la paypoint, deoarece e singurul loc din sat unde pot plati. Si sunt de fiecare data pusi sa cumpere produse. Iar cei din magazin profita, stiu ca nu au unde plati decat daca se duc in oras.

Edited by XL700VA, 17 April 2019 - 17:26.


#52
Menela0s

Menela0s

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.03.2019
Tu ai servi pe cineva de la care obtii un profit de 2 bani? Cat castiga magazinul ala care iti factureaza tie 10 lei?

#53
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postwaterman, on 15 aprilie 2019 - 19:17, said:

Dacă magazinul e plin de clienți, nu e logic ca vânzătorul să piardă timp să plătești tu o factură, fază la care ei câștigă 0.43 lei, versus un client care cumpără ceva de la ei și le face profit de 10 lei să zicem.
Tu dacă ai fi în locul lor ce ai face ?

Nu sunt obligați să ofere acest serviciu. Dacă aș fi în locul lor, iar treaba asta ar reprezenta o problemă, s-ar face cozi prea mari din cauza celor care plătesc facturi, nu aș mai oferi acest serviciu, sau l-aș oferi contra-cost (dacă îmi permit cei de la Paypoint).

View Postandreic, on 15 aprilie 2019 - 19:18, said:

Magazinul isi rezerva dreptul de a selecta clientela.

Nu știu de unde a intrat în vocabularul comercianților expresia asta, dar nu este adevărată. Magazinul nu își poate rezerva dreptul de a selecta clientela. Dacă face asta, cam orice criteriu e discriminator într-un fel sau altul. Nu vorbim acum de cazurile extreme, oameni beți cu care nu te poți înțelege, recalcitranți, violenți.

Din Legea 99/2000
ART. 56
Se interzice a se refuza consumatorului fără un motiv justificat, conform prevederilor legale în vigoare, vânzarea unui produs sau prestarea unui serviciu.

"Motiv justificat" înseamnă, de exemplu, lipsa stocului.

View PostMenela0s, on 17 aprilie 2019 - 17:28, said:

Tu ai servi pe cineva de la care obtii un profit de 2 bani? Cat castiga magazinul ala care iti factureaza tie 10 lei?

Sigur că da. Magazinele nu oferă acest serviciu pentru câștig direct. Îl oferă pentru a aduce clienți în magazin. Intru să plătesc factura, iau și o pâine și niște banane, dacă tot sunt în magazin.

E similar serviciului de a-ți felia pâinea sau salamul. E o chestie care nu aduce niciun beneficiu direct magazinului, dar aduce indirect, pentru că poate prefer să cumpăr pâine și salam feliat, așa că dacă mi-e poftă de-un sendvis, vin la tine și nu mă duc în altă parte.

La fel sunt și ofertele în marile magazine. Câteodată magazinele vând unele produse la un preț care nu acoperă cheltuielile de depozitare, transport, practic ies în pierdere la produsele alea reduse. Dar când intru să iau zahăr, mai iau și alte chestii. Că din zece clienți, doi îți vin, iau doar zahăr și pleacă, nu e o pierdere, pentru că oferta aia i-a adus pe-ăia 8 care cumpără și alte chestii.

#54
Menela0s

Menela0s

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.03.2019

View PostSmurfK, on 17 aprilie 2019 - 23:05, said:

Sigur că da. Magazinele nu oferă acest serviciu pentru câștig direct. Îl oferă pentru a aduce clienți în magazin. Intru să plătesc factura, iau și o pâine și niște banane, dacă tot sunt în magazin.

E similar serviciului de a-ți felia pâinea sau salamul. E o chestie care nu aduce niciun beneficiu direct magazinului, dar aduce indirect, pentru că poate prefer să cumpăr pâine și salam feliat, așa că dacă mi-e poftă de-un sendvis, vin la tine și nu mă duc în altă parte.

La fel sunt și ofertele în marile magazine. Câteodată magazinele vând unele produse la un preț care nu acoperă cheltuielile de depozitare, transport, practic ies în pierdere la produsele alea reduse. Dar când intru să iau zahăr, mai iau și alte chestii. Că din zece clienți, doi îți vin, iau doar zahăr și pleacă, nu e o pierdere, pentru că oferta aia i-a adus pe-ăia 8 care cumpără și alte chestii.
Pravalia aia nu e hypermarket, e o dugheana dintr-un sat amarat unde unii intra doar sa plateasca facturi de 10 lei si nu cumpara niciodata macar un covrig sau o fac foarte rar.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate