Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Plata facturi la paypoint conditionata!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi și-atunci ?

La mine în zonă la magazinul La doi Pași e nebunie permanent.

Au afiș că doar 2 ore pe zi ceva gen 08 - 10 se încasează la PayPoint.
Și gata.

Ce e departe le plătesc la un magazin mai amărât care se bucură de ăia 50 de bani. Sau un leu.
E un privilegiu ăsta de a plăti la PayPoint nu e un drept dobândit prin naștere lol

#20
boringboy

boringboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 06.05.2010
ca idee, inainte sa judecam "la doi pasi", din cate stiu ele au un el de sistem de franciza, adica Metro  ofera marfa si ceva materiale de branding iar micul buticar, daca respecta anumite standarde minime, primeste dreptul a a utiliza acest nume.
In realitate in spatele fiecarui magazin "la doi pasi" se afla un patron, fiecare putand aplica reguli diferinte in unctie de placerile personale.

#21
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 super8, on 15 aprilie 2019 - 19:34, said:

Asa era la mine in zona un magazin cu Paypoint care incasa facturile numai daca cumparai ceva de la ei.
De atunci eu nu am mai dat la magazinul ala nici viu ! preferam sa ma duc la alt magazin mai departe de casa decat sa cumpar de la aia.
Si ghici ce s-a intramplat cu magazinu' ? a dat faliment.

1. Mentalitate de român. Să-i moară capra vecinului.
2. Acum mergi pe jos o distanță mai mare pentru cumpărături.

N-ar fi rău că mersul pe jos e sănătos, dar ce faci când ești bolnav sau e vreme rea ?

Bine le-ai făcut mama lor de capitaliști să se-nvețe minte.

Edited by waterman, 15 April 2019 - 19:42.


#22
Menela0s

Menela0s

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.03.2019

 Sidorin, on 15 aprilie 2019 - 19:33, said:

Păi la mine e magazin de telefoane mobile ce să tot „consum” acolo?.
Cumperi si tu cate un S10 cand te duci sa platesti factura la apa si cate un aifon X cand mergi sa o platesti pe aia la electricitate (ca banuiesc ca are valoare mai mare).
Daca tot pierdeti vremea pe internet, de ce dracu nu va platiti si facturile on-lline?

Edited by Menela0s, 15 April 2019 - 19:44.


#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 XL700VA, on 15 aprilie 2019 - 19:04, said:

Se da urmatoarea situatie: un magazin "La doi pasi" care are in el un punct Paypoint. Unde poate omul sa isi plateasca factura de telefon, utilitati, etc. Numai daca cumpara produse in valoare de minim 15 ron.
Da am scris corect, la mine in urbe exista un magazin din asta, care nu te lasa sa iti platesti factura la Paypoint, decat daca cumperi produse de la el de minim 15 lei. Zahar, ulei, oua, salam etc! Daca cumperi e ok, poti plati factura. Daca nu, go afara.
Cat de legala e chestia asta? Comerciantul asta "La doi pasi" are dreptul sa faca asa ceva? Ati mai intalnit astfel de situatii?
Eu nu cred ca e legal asa ceva.
Nu il obliga nimeni sa aibe un punct Paypoint.

#24
boringboy

boringboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 06.05.2010

 Sidorin, on 15 aprilie 2019 - 19:33, said:

Păi la mine e magazin de telefoane mobile ce să tot „consum” acolo?.

presupun ca niste incarcari de prepay tot mai misca pe acolo, nu? O folie, o husa?

#25
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,863
  • Înscris: 25.01.2007

 waterman, on 15 aprilie 2019 - 19:17, said:

Aș face pariu că nu vor păți nimic.
Oarecum înțeleg de ce fac asta.

Dacă magazinul e plin de clienți, nu e logic ca vânzătorul să piardă timp să plătești tu o factură, fază la care ei câștigă 0.43 lei, versus un client care cumpără ceva de la ei și le face profit de 10 lei să zicem.

Tu dacă ai fi în locul lor ce ai face ?
nu e .43, ar fi fericiti. e 0.20.
am avut io asa ceva, la un moment dat, unde lucram.
culmea e ca pe noi ne interesa partea de plata rovignete, si astea nu intra default la un terminal paypoint. trebuie aprobate de aia de la cnadnr, si timp de un an de zile, nu si-au facut timp sa aprobe nimic. nu doar la noi, la nimeni, spuneau aia de la paypoint. bugetari, deh, de ce le-ar pasa de incasari? dupa un an i-am chemat pe aia de la paypoint sa-si ia jucarica, si gata.

pentru aia 20 de bani la factura, ai obligatia sa te duci in 48 de ore maxim la banca, sa depui banii. in general profitul nu merita nici macar timpul pierdut la banca, parerea mea.
singurul avantaj pentru care il mai tin unii in magazin, e speranta ca ala de intra sa plateasca factura mai cumpara si altceva, si castriga ceva de pe partea aia.

pe la mine pe la tara am vazut ca au schimbat paypoint cu un terminal nou, alta firma, ca un fel de bancomat, scanezi codul, bagi banii, gata. aparatul ia comision 3 lei la factura, lucru mai corect, macar gata cu munca patriotica a vanzatorului.

#26
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și e legal ?

Posted Image

Dacă bagă peste tot așa ceva ia foc țara.
Iese lumea-n stradă.

Auzi la el 3 lei.

Edited by waterman, 15 April 2019 - 19:59.


#27
BortSimpson

BortSimpson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 28.02.2019
Pai de ce n-ar fi legal? Clientul este informat inainte de a face plata asupra comisionului de 3 Lei.

#28
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 waterman, on 15 aprilie 2019 - 19:40, said:

1. Mentalitate de român. Să-i moară capra vecinului.
2. Acum mergi pe jos o distanță mai mare pentru cumpărături.

N-ar fi rău că mersul pe jos e sănătos, dar ce faci când ești bolnav sau e vreme rea ?

Bine le-ai făcut mama lor de capitaliști să se-nvețe minte.
Spoiler
Eu m-am suparat ca daca voiam sa platesc doar facturile trebuia sa cumpar si ceva.
Dar tu te-ai gandit daca eu aveam bani sa cumpar ? poate nu aveam destui bani sa cumpar si sa platesc facturile.
Solutia era sa nu mai platesc o factura ca sa cumpar ceva.

Si inainte sa raspunzi la intrebarea mea, iti spun ca nu toata lumea e ca dumneata cu bani care pot irosi 15 Lei zilnic pe nimicuri.
Mai sunt si oameni care se lasa muritori de foame sa plateasca taxele si impozitele la Stat si facturile la utilitati.
Da' vorba aia:
magazinul are dreptul sa isi selecteze clientelea;
clientii decid daca sa cumpere sau nu din magazinul ala.

Aparent unii useri de pe Forum.Softpedia traiesc intr-o bula a lor de raspund in bataie de joc, ca sa nu spun altfel.
Ca Inchizitia din Evul Mediu care credea ca Terra e centrul Universului si ardea oamenii pe rug pt. a isi impune punctul de vedere  :no:

#29
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 super8, on 15 aprilie 2019 - 20:08, said:

Si inainte sa raspunzi la intrebarea mea, iti spun ca nu toata lumea e ca dumneata cu bani care pot irosi 15 Lei zilnic pe nimicuri.
Mai sunt si oameni care se lasa muritori de foame sa plateasca taxele si impozitele la Stat si facturile la utilitati.

Dar la ăla  cu magazinul nu te gândești că nu are din ce să plătească chirie, salarii, impozite, CAS și tot ce mai plătește din ăia 20 de bani de la tine ?
Omul ăla a adus PayPoint acolo ca un beneficiu pentru clienți.

Și sunt foarte sigur că dacă ai cumpăra mereu de-acolo nu te-ar condiționa cu achiziția de ceva ca să încaseze factura.

Nu te-a luat nimeni la mișto, suntem români și la tăți ni-i greu.

Nu mai judeca tu pe alții. Tu te agiți să plătești facturile, alții poate n-au nici bani de-o pâine.

Era doar o părere că nu-i nimeni obligat să asigure plata asta pentru ăia 20 de bani.

Pentru că ești om de treabă din câte știu, eu îmi cer scuze că nu te-am luat la mișto nicicum, doar mi-am spus părerea.
Și fac asta nu pentru că aș considera c-am greșit cu ceva, ci pentru că nu vreau să crezi că-s vreun cocalar prost care face pe bogatul pe aici.
Înțelegi ?

Edited by waterman, 15 April 2019 - 20:18.


#30
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Sunt curios, prin ce catun izolat de lume isi duce viata initiatorul, ca n-a auzit de plati online, card de credit, trebuie sa mearga la magazinul mixt sa plateasca factura la telefon. Te pomenesti ca vrea si pe caiet...

#31
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 rumegus, on 15 aprilie 2019 - 20:53, said:

Sunt curios, prin ce catun izolat de lume isi duce viata initiatorul, ca n-a auzit de plati online, card de credit, trebuie sa mearga la magazinul mixt sa plateasca factura la telefon. Te pomenesti ca vrea si pe caiet...
Nu judeca, fara sa cunosti detaliile.

#32
Menela0s

Menela0s

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.03.2019

 rumegus, on 15 aprilie 2019 - 20:53, said:

Sunt curios, prin ce catun izolat de lume isi duce viata initiatorul, ca n-a auzit de plati online, card de credit, trebuie sa mearga la magazinul mixt sa plateasca factura la telefon. Te pomenesti ca vrea si pe caiet...
Exista inca destui analfabeti care nu stiu ce-i ala internet, dar din moment ce a stiut cum sa-si faca un cont pe forum, ar trebui sa stie si cum sa faca o plata on-line.

#33
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008
La faza cu facturile in magazin inteleg oarecum, nu poti sa tii lumea care cumpara pt unul care vine doar cu facturi.
2 facturi dureaza cat 4-5 clienti ai magazinului, asta daca NU e vorba de vreun pensionar care nu intelege si incepe sa se certe... Posted Image

La mine in zona e un magazin unde se platesc facturi si ti le face DACA nu prea au clienti, daca se sta la coada ti se zice sa astepti, si sa astepti... pana pleci.
Neplacut dar inteleg situatia vanzatorilor.

Edited by sirgoofy, 15 April 2019 - 21:10.


#34
Vasiloaiei

Vasiloaiei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 24.06.2013
Conform Legii 12/1991.
Art. 1. - Modificări (1), Practică judiciară (26)
Constituie activități comerciale ilicite și atrag răspunderea contravențională sau penală, după caz, față de cei care le-au săvârșit, următoarele fapte:

c) condiționarea vânzării unor mărfuri sau prestării unor servicii de cumpărarea altor mărfuri sau de prestarea de servicii;
Amenda de la 700 la 1250 lei.
Faci petitie la politie, propui 2 martori care erau de fata cand ti-au cerut sa cumperi de 15 lei pentru a te lasa sa folosesti paypointul, si ia amenda.

#35
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și ei vin cu 2 martori că n-a funcționat sistemul la momentul respectiv.

#36
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 XL700VA, on 15 aprilie 2019 - 19:04, said:

Se da urmatoarea situatie: un magazin "La doi pasi" care are in el un punct Paypoint. Unde poate omul sa isi plateasca factura de telefon, utilitati, etc. Numai daca cumpara produse in valoare de minim 15 ron.
Da am scris corect, la mine in urbe exista un magazin din asta, care nu te lasa sa iti platesti factura la Paypoint, decat daca cumperi produse de la el de minim 15 lei. Zahar, ulei, oua, salam etc! Daca cumperi e ok, poti plati factura. Daca nu, go afara.
Cat de legala e chestia asta? Comerciantul asta "La doi pasi" are dreptul sa faca asa ceva? Ati mai intalnit astfel de situatii?

si nu ar fi mai simplu sa te duci la banca la care ai cont (de salariu, de pensie), sa faci un contract de plati directe furnizori, si singura grija care iti mai ramane este sa ai bani in cont la data scadentei facturilor, iar banca iti achita facturile la termenul scadent ?
oricum comisionul bancii pentru fiecare plata efectuata este mai mic decat cei 15 lei pe care te obliga magazinul sa-i cheltui. ca nu iti vin toate facturile in acelasi timp sau nu au data scadentei/termenul de plata in acelasi interval, sa zici ca te duci o singura data cu tot teancul de facturi, cumperi si produse de 15 lei, dar le achiti pe toate.
iar daca mai ai si internet banking, e si mai simplu, nici nu mai ai nevoie de "plati directe furnizori", iti platesti singur facturile direct din cont, majoritatea furnizorilor de servicii/utilitati sunt predefiniti in aplicatiile de internet banking.
unele facturi de utilitati se mai pot plati la atm-urile si multifunctionalele bancilor, ing, raiffeisen, brd au asa ceva, probabil mai sunt si altele. totul este sa ai un cont curent deschis la acea banca si suficienti bani in el, pentru plata facturii/facturilor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate