Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

tastatura si mouse pe consola

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
DANUBOGDAN

DANUBOGDAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.01.2015
Salutare! As dori sa joc multe jocuri pe consola dar cu mouse si tastatura. Postez aici ca sa stiu daca pot juca pur si simplu doar cu mouse si tastatura fara alte setari prea complicate, deoarece pe youtube observ ca multi joaca cu adaptoare. La ce ajuta acele adaptoare si daca trebuie obligatoriu cumparate. Multumesc!

#2
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 29.12.2016
Nu stiu la ce adaptoare te referi. Sunt manete (joystick-uri), daca la acestea te referi, si da, sunt necesare. Daca nu este cel putin o maneta activa, consola intra in stand-by, cerandu-ti sa conectezi maneta. Exista si tastatura si mouse wireless, facute special pentru console, insa este destul de recenta (2018), si nu prea sunt jocuri compatibile cu ele. Trebuie sa te informezi daca jocul e compatibil. Personal, nu vad de ce m-as juca pe consola cu mouse-ul. Poate doar la shootere de mare precizie, sau la strategii, desi nu sunt atat de multe jocuri de strategii pe console. Oricum, te obisnuiesti destul de repede cu maneta.

Aaaa, si e foarte scump kit-ul...

https://arenait.ro/2...eless-xbox.html
[ https://i1.wp.com/arenait.ro/files/2018/12/Turret_for_Xbox_One__2018____Lifestyle_Image_06.0.jpg?w=1200&quality=100&strip=all&ssl=1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by 2Unlimited, 15 April 2019 - 12:31.


#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
In teorie (cel putin la PS4) poti sa te joci si cu tastatura si mouse. Dar sunt extrem, extrem de putine jocuri care au suport pentru asa ceva.
Pentru asta s-au inventat XIM 4 si alte adaptoare care "pacalesc" consola, facand-o sa creada ca de fapt folosesti un controller in loc de tastatura si mouse.

#4
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 29.12.2016
Pentru Xbox n-am vazut. Singurul adaptor wireless pe care l-am vazut este adaptorul unde poti juca jocurile de pe PC cu maneta Xbox.
Am atasat si o mini tastatura care se poate conecta la maneta, insa e folositoare numai cand introduci codurile pentru DLC-uri...

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 15 April 2019 - 12:42.


#5
DANUBOGDAN

DANUBOGDAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.01.2015
Vroiam sa joc shootere si alte jocuri gen God of War pe consola pentru ca pe controller nu ma descurc, cel mai utilizat vad ca este XIM 4 dar costa 1000 de lei, aproape cat o consola

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Daca nu ai inceput de mult timp sa te joci pe consola, nu trebuie sa te gandesti ca mai bine treci la mouse si tastatura.
Mai degraba joaca-te in continuare folosind controllerul, pana te obisnuiesti cu el si deprinzi dexteritate in folosirea lui.

Iar daca nu esti un jucator experimentat in jocuri online pe PC, vei fi facut muci in meciuri online indiferent daca ai juca cu controllerul DS4 sau mouse+tastatura. Sunt jucatori care au PS4 de la aparitie, si joaca zilnic cate 3-4 ore doar jocuri online.

Edited by Hider141, 15 April 2019 - 12:59.


#7
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 29.12.2016
XIM4 vad ca functioneaza si pe Xbox ONE si Xbox 360. Este 150 dolari pe Amazon. Insa trebuie sa vezi daca jocurile pe care vrei sa le joci sunt compatibile. God of War nu este. Eu zic ca oricum nu merita investitia. M-am jucat 20 ani si eu doar cu mouse-ul si tastatura. Apoi am trecut la consola si la inceput mi-a fost foarte greu mai ales in shootere. Dupa cateva luni m-am obisnuit.

Edited by 2Unlimited, 15 April 2019 - 13:00.


#8
DANUBOGDAN

DANUBOGDAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.01.2015
In mare parte joc FIFa pe consola, multi prieteni joaca si ei dar pe tastatura, ma gandeam ca sa pot juca si cu ei sa le pun o tastatura. Dar nici asa nu merita, prea mult 1000 de lei

Edited by DANUBOGDAN, 15 April 2019 - 13:01.


#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
De ce nu spui asa?
Ca sa poti juca cu prietenii pur si simplu cauti 1-3 controllere pentru consola, gasesti si la 130 de lei unele compatibile.

#10
DANUBOGDAN

DANUBOGDAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.01.2015

View PostHider141, on 15 aprilie 2019 - 14:00, said:

De ce nu spui asa?
Ca sa poti juca cu prietenii pur si simplu cauti 1-3 controllere pentru consola, gasesti si la 130 de lei unele compatibile.
Pai prietenii mei stiu sa joace pe tastatura. Si ziceam sa pun o tastatura pe consola sa joc cu ei.

#11
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Folosesc Venom-X4 si sunt multumit.

#12
utopias

utopias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 11.02.2016
Mie FIFA mi se pare mult mai natural din maneta decat din tastatura si mouse. De ce nu incercati sa jucati mai intai cu manetele?

Edited by utopias, 15 April 2019 - 20:50.


#13
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Eu am testat pe PS4 un Hori TAC 4 PRO si un adaptor cronus max plus. Ambele isi fac treaba cu succes.
Cronus este extraordinar de maleabil, ca XIM-ul, dar necesita un PC pentru MKB, si un controller original PS4 legat la el (pentru autentificare de periferic) asadar se preteaza celor ce folosesc consola langa computer.
TAC-ul este bestial pentru ca e independent, este certificat de Sony asadar nu are nevoie de nimic. Are nevoie de pre-programare pe PC inainte, ca sa ii incarci setarile preferate de sensibilitate si accelerare.

Eu unul RPG-urile (jocurile lente in genral) le joc cu controller dar shooterele 100% cu MKB sau TAC (am folosit TAC-ul in ultima vreme, nemaivand consola langa PC).

#14
DANUBOGDAN

DANUBOGDAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.01.2015

View Postutopias, on 15 aprilie 2019 - 20:49, said:

Mie FIFA mi se pare mult mai natural din maneta decat din tastatura si mouse. De ce nu incercati sa jucati mai intai cu manetele?
EU joc de pe controler, eu nu stiu sa joace, sunt foarte slabi. Nu prea e funny si se si oftica.

#15
DANUBOGDAN

DANUBOGDAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.01.2015

View PostDANUBOGDAN, on 16 aprilie 2019 - 09:51, said:

EU joc de pe controler, ei nu stiu sa joace, sunt foarte slabi. Nu prea e funny si se si oftica.


#16
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Pai la Fifa chiar nu vad de ce ar fi greu sa joci pe controller. Dimpotriva, e mult mai simplu decat pe tastatura.

#17
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Danu la shootere te obisnuiesti, clar nu vei aceeasi dexteritate ca pe PC.
Legat de Fifa, prietenii tai se vor obisnui. Am jucat ani de zile Fifa pe PC, pe tastura nu te poti folosi de tot ce iti ofera jocul.

#18
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Te obisnuiesti pe naiba, FPS-urile sunt o porcarie pe console.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate