Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Deducerea TVA pentru SRL neplatitor de TVA

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Doresc sa achizitionez ceva echipamente relativ scumpe pentru un SRL neplatitor de TVA. Am calculat ca TVA la acele produse se ridica in jur de 2500 euro.
Nu inteleg prea clar cum functioneaza deducerea.
Bunurile respective nu sunt spre revanzare ci spre folosinta in cadrul societatii.
1. Trebuie sa platesc TVA pentru ele sau vanzatorul o sa mi le vanda fara TVA???
2. Daca platesc TVA cum il recuperez??? Stiu mecanismul deducerii TVA  pentru firme platitoare. Daca cele neplatitoare nu pot recupera TVA sunt dezavantajate din start. Atunci unde este ajutorul pentru societatile mici?

#2
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 24.08.2004
De platit, platesti TVA pentru achizitiile facute de la firme platitoare de TVA.
De recuperat, nu il recuperezi.

Avantajul este ca nu percepi TVA la vanzare, ceea ce te poate ajuta sa ai pret mai mic (sau adaos mai mare, dupa caz).

Edited by robbie_ro, 15 April 2019 - 09:26.


#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Deducerea de TVA se face doar daca cumperi de la o firma platitoare de TVA si tu, la randul tau, esti platitor de TVA (adica deduci prin cumparare taxa colectata prin vanzarea serviciilor/produselor comercializate de tine). In rest, nu stiu sa fie alta portita de fuga.

@Robbie: nu stiu cat de avantaj e lipsa aplicarii TVA. Taxa (TVA) se aplica pe diferenta de adaos comercial, deci el, cand cumpara, valoarea reala de cumparare este restul de plata din factura si nu recupereaza nimic din ce plateste la furnizor.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Avand in vedere intentia de achizitii, potic ere cod de TVA rapid, motivand faptul ca pranuiesti sa faci ivnestitii mari si doresti recuperarea TVA-ului.
Daca se aproba, firma va fi platitoare de TVA.

2500 EUR nu e o suma importanta, totusi...

#5
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005
Si daca ai fi platitor de TVA, nu stiu daca ar renta sa treci prin procedura pentru a recupera 2500 euro.

#6
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
se vede ca e un pic tarziu,srl-ul i-l ai deja
eu te sfatuiesc sa-l inchizi,nu ai treaba cu asa ceva
daca intrebi asa ceva,inseamna ca un plan de afaceri e catastrofa la tine
sfat,opreste tot pana nu e prea tarziu si poti pierde bani
documenteaza-te bine si vezi pe unde mergi si ce ai de facut

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
dacă ai produce cartofi și la pretul din piață ai mai pune 19%tva care îl vei da statului în totalitate ți-ar conveni?ceea ce faci cu firma trebuie cântarit  fiindcă după aceea nu mai poți deveni neplătitor de tva.dacă pentru 2500 de euro merită tu decizi.ești la început  ce faci ca să-ți spun dacă merită sau nu tva-ul?

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Normal ca nu deduci TVA!
Da voi astia patronii vietii care intrebati pe softpedia diverse chestii fiscale, pentru ce pwla platiti economist/contabil,? sunt si eu curios...
Sau aveti contabil din ala luat la reduceri cu tigai incluse? am auzit pe unu ca gasise anunt de contabilitate cu 50 de lei - era acu vreo 5 ani insa...

Edited by MembruAnonim, 15 April 2019 - 11:28.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate