Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Paypal - DOAR despre taxe si comisioane

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,501
  • Înscris: 02.09.2006

 unbrutus, on 15 aprilie 2019 - 12:08, said:

aliexpress nu accepta paypal, din ce stiu, au permis doar cateva zile acum cativa ani de proba

am vrea noi paypal pe ali...
draguta, esti intr-o eroare totala! sint din ce in ce mai multi vinzatori care accepta PP pe aliexpress, eu ii aleg numai pe acestia! posibil ca la produse de nisa sa nu aveti de ales, dar in nici un caz nu se poate afirma ca nu se accepta PP!!!

#20
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 tytysor, on 15 aprilie 2019 - 12:17, said:

draguta
wtf?? iti place de mine sau ce se intampla?

 tytysor, on 15 aprilie 2019 - 12:17, said:

esti intr-o eroare totala
"din cate stiu" ti-a scapat?

 tytysor, on 15 aprilie 2019 - 12:17, said:

sint din ce in ce mai multi vinzatori care accepta PP
deci nu e o eroare "totala"

#21
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Vanzatorii pot accepta pp, in sensul ca trimiti banii direct lor, ocolind aliexpress, dar nu stiu ce protectie, garantie poti avea. Din moment ce aliexpress accepta doar alipay, blocheaza suma in contul lor, banii ajungla vanzator doar dupa ce cumpadatorul da ok, sau expira protectia si cumparatorul nu deschide disputa. Sunt si eu curios, as vreasa vad un link spre un magazin care accepta pp.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 MembruAnonim, on 15 aprilie 2019 - 08:17, said:

De proba am trimis request unui prieten pentru suma de 20 euro. Soldul insa este de 18,97 eur. Putin mai sus imi scrie fee 1,03 eur. Pentru ce mi-a luat taxa de 1,03 eur?

Am pus intrebarea si suportului tehnic Paypal. Raspunsul lor este urmatorul.

Good afternoon,
Thank you for contacting PayPal. I understand you are contacting us today regarding a fee you were charged.
I have reversed this for you as a one time good will gesture.
I regret the inconvenience caused in this matter.
Thank you for choosing PayPal. Your security and satisfaction using PayPal is very important to us.
Have a wonderful rest of your day.


Mi-au dat banii inapoi. Dar de lamurit nu m-au lamurit.

Edited by MembruAnonim, 15 April 2019 - 16:44.


#23
thomasdivx

thomasdivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 01.11.2006

 Bersherker, on 15 aprilie 2019 - 10:30, said:

O intrebare, de curiozitate: de ce folosesti PayPal pentru platile pe Aliexpress, prin Revolut?
Cand o sa poti plati asa sa anunti pe forum.

#24
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Pai, CE ai intrebat EXACT ?
De ce ti-au luat taxa aia ?
Ti-au luat taxa pentru transfer.
Daca ai fi stiut si tu exact informatiile (tipurile de cont - personal, business, tarile unde au fost create, de unde a venit plata - cont sau card, tipul de transfer - family, services) probabil ti-ai fi dat seama de comision.

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 buyonevideo, on 15 aprilie 2019 - 17:09, said:

Daca ai fi stiut si tu exact informatiile (tipurile de cont - personal, business, tarile unde au fost create, de unde a venit plata - cont sau card, tipul de transfer - family, services) probabil ti-ai fi dat seama de comision.

Ai dreptate aici. Stiu doar ca e vorba de cont personal.

#26
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,501
  • Înscris: 02.09.2006

 unbrutus, on 15 aprilie 2019 - 13:19, said:

wtf?? iti place de mine sau ce se intampla?


"din cate stiu" ti-a scapat?


deci nu e o eroare "totala"
draga, dai informatii cind esti sigur pe ceva, nu ''din cite stiu''! asta e doar bagare in seama!

 thomasdivx, on 15 aprilie 2019 - 17:04, said:

Cand o sa poti plati asa sa anunti pe forum.
Adica daca se poate plati pe Aliexpres cu un card revolut inrolat in PP!?? daca asta era intrebarea, se poate, uite anunt si eu pe forum!

 rumegus, on 15 aprilie 2019 - 13:44, said:

Vanzatorii pot accepta pp, in sensul ca trimiti banii direct lor, ocolind aliexpress, dar nu stiu ce protectie, garantie poti avea. Din moment ce aliexpress accepta doar alipay, blocheaza suma in contul lor, banii ajungla vanzator doar dupa ce cumpadatorul da ok, sau expira protectia si cumparatorul nu deschide disputa. Sunt si eu curios, as vreasa vad un link spre un magazin care accepta pp.
Ai protectia PP, care este mult mai sigura ca cea alipay! magazine care accepta poti cauta si singur, eu cumpar de obicei componente electronice si te asigur ca am platit numai cu PP.

#27
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 tytysor, on 16 aprilie 2019 - 12:54, said:

draga, dai informatii cind esti sigur pe ceva, nu ''din cite stiu''! asta e doar bagare in seama!
vezi ca te afunzi tot mai mult!
mai ales ca dupa cum vezi ca spun si altii, dezinformezi cu gratie.

#28
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011

 tytysor, on 16 aprilie 2019 - 12:54, said:

draga, dai informatii cind esti sigur pe ceva, nu ''din cite stiu''! asta e doar bagare in seama!


Adica daca se poate plati pe Aliexpres cu un card revolut inrolat in PP!?? daca asta era intrebarea, se poate, uite anunt si eu pe forum!


Ai protectia PP, care este mult mai sigura ca cea alipay! magazine care accepta poti cauta si singur, eu cumpar de obicei componente electronice si te asigur ca am platit numai cu PP.
Tocmai ca am cautat si nu am gasit, de asta te-am rugat sa pui un link, dar vad ca pauza, doar vorbarie multa si goala...

#29
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,501
  • Înscris: 02.09.2006
Cine stie ce chestii bengoase cauti tu! desi nu trebuie sa demonstrez nimic, nu sint platit sa fac nici un fel de propaganda,  cum tocmai aveam nevoie sa cumpar niste tranzistoare, primii trei vinzatori aparuti cautind dupa ''jfet'' accepta si PP. Oricum e greu de crezut ca nu ati gasit nimic, posibil sa nu stiti unde sa va uitati pentru a vedea ce metode de plata accepta vinzatorul!

Edited by tytysor, 16 April 2019 - 22:40.


#30
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Si e asa greu sa pui un link cu unul??? Sau ti-e frica ca vom da toti buzna sa cumparam tranzistoare chinezesti cu pp si te lasam pe tine fara marfa?

#31
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,501
  • Înscris: 02.09.2006
nu, dar am asa o senzatie ca cei care spun ca nu au gasit vinzatori care sa accepte PP, nu au folosit in viata lor site-ul respectiv si vreau sa-i incurajez sa-l foloseasca!

#32
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Se pare ca esti aingurul de pe topicul asta care n-a cumparat veci, nimic, online.
Ca dovada, iaca ce scrie pe Aliexpress, la metode de plata:
  How can I pay through Paypal?
AliExpress supports PAYPAL as payment methods for orders to below countries currently:
United States, United Kingdom, Spain, Portugal, French, Italy, Germany, Israel, Netherland, Poland, Norway, Sweden, Saudi Arabia, United Arab Emiratesd
Kindly note Paypal is only available when seller activated Paypal for his/her store.
You can find Paypal logo as payment method in product detail page if it is available to pay for that product.
Click 'Pay Now' to find it or select 'Other Payment Methods' to find this option.
Ai nevoie de traducere? Vezi cumva Romania in lista aia?

#33
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,504
  • Înscris: 15.06.2007
Am folosit de cateva ori PP ca sa trimit bani in SUA. Comisionul lor mi se pare  destul de mare, avand in vedere ca te ciupesc de bani odata la transfer, si daca-i lasi, te mai ciupesc cu taxa de conversie , si aia de 0,4%. La sume de peste 1000 de dolari, se simte diferenta.

Ce alternative ati mai folosit , ceva mai avantajos decat PayPal exista?
Singurul motiv pentru care am folosit PayPal ar fi ca este popupar, cunoscut si astfel , inspira incredere. Este simplu de folosit, si mai rapid decat un transfer bancar de la ghiseu prin OP(care este si mai scump)

Pe net vad ca este plin de alternative, dar nu am auzit de ele pana acum.google  imi impinge in fata cel mai adesea "Transferwise".
Ati folosit transferwise?  Vad ca ei se lauda ca au cel mai mic comision posibil, iar cursul de conversie valutara este identic cu cel afisat de google , yahoo finace etc.
Pareri? Sugestii?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate