Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Cum/Unde spal un covor (latos, pufos)

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
5apte

5apte

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.04.2019
Aveti idee unde pot sa duc covorul din poza de mai jos pentru spalare/curatare.
Am doua astfel de "covoare". Am avut 3 dar am mers la spalatorie cu unu dintre ele si rezultatul a fost catastrofal (am aruncat covoru).

Attached Files



#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
La spalatoria de covoare!

Edited by arab, 15 April 2019 - 07:58.


#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Latoase si pufoase.

#4
melcmiop

melcmiop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 29.08.2006
Exista spalatorii specializate de covoare. Cauta pe Google si vezi in zona ta. Costa cam 15 lei m.

#5
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Eu ii folosesc intodeauna pe astia: https://www.totalwash.ro/.
Am avut covoare similare albe si bej si am fost multumit. In final am renuntat la ele ca aduna prea mult praf si nu nu se urca aspiratorul (Xiaomi Roborock) pe ele.

#6
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 5apte, on 15 aprilie 2019 - 07:51, said:


Aveti idee unde pot sa duc covorul din poza de mai jos pentru spalare/curatare.
Am doua astfel de "covoare". Am avut 3 dar am mers la spalatorie cu unu dintre ele si rezultatul a fost catastrofal (am aruncat covoru).


Dintai alanu e covor e mocheta !

Distinctie a drecului de importanta daca tii cint de ce ai scris  "(am aruncat covoru)"  (de fapt mocheta )

Apoi mochetele sunt fie lipite fie pe suport (unele pe cauciuc) . Aia din poza imi pare a fi lipită .. deci nu se spala!
Ce faci in acest caz ? te duci la unii care vand cestii gen detergenti si ii intrebi ce oti recomanda .. ca poate a aprut ceva mia bun ca Carpetinul . Smacolina de o cumperi o torni intr-un lighean sio amestec cu apa cf indicatiilor primite . Apoi te pui in genunchi pemocheta si cu un burete speli mocheta .. cand termini schimbi apa sp[eli bine bireteesi clasteto cu apa curata .. Poricum mocheta lipita nu suporta prea des tratamentul...
A!! Cestia cu Carpetinu e buna si ptr covoare perane ... din alea de 4*3 metri care sunt f greu de manuit

Alea pe suport de cauciuc ...astepti vara si apoi le inviti la baie .. in cada, Sapun (din alka de rufe!!!) perie de pasie si dus ..Covoarele delana sau iuta se baga imn cada, se immoasie bine si poi detergent si le calci in picioare. Pare amuzanta da dupa 20 de minute nu te mai distrezi ...

Daca ai o suprafata betonata si un furtun de apa . covoarele (nu mochetele lipite !!) se pun pe beton si apoi apamulta cu frutunu, urmat de detergent/sa[un 4 labae si freact si la finalmulta,nulta apa!!!! (ag... in copilaria mea 3 cartere isi spaua covoarele la stavilaru de la Tei .. vedeai grupuri de barbati discutand  in  apapana la genunchi..Ntz ntz aua spalu covoare " sub talpi erau covoarele .. so trebuia sa staipe elesaleleia curentul. Sl;ab dar titusi. Si brabati fiindca covoaru e greu deci munca de barbati)

Si daca ai unde .. cel mai bine este sa bati covoru pe zapada .. Il pui cu fata in zapada si ii daci si ii dai (cel mai bine te gandesti la sef, la amanta infidela, arbitru care nu a dat 11 metr1 si asa ai si un covoer bine batut si iti descarci si nervii)

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu mi se pare deloc latos si pufos. Prin Maramures sunt cergi si gube cu floci de peste10cm, se spala in valtori. Am vazut multe spalatorii auto care spala si covoare, aparate cu presiune au, in loc de spuma activa baga biocarpet sau ceva de genul... Acum, daca covorul e de slaba calitate, de unica folosinta, normal sa se dezintegreze la prima spalare.

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
cauta o spalatorie / curatatorie de covoare care sa foloseasca un procedeu/metoda de curatare uscata, nu spalare propriu-zisa.
din ce oras esti ?

#9
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,178
  • Înscris: 28.04.2003
il iei, il pui pe o bara si il bati cu batatorul pana te doare mana.
Eu evit covoare flocoase tocmai din acest motiv, sunt greu de intretinut/curatat.

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Scuze dar ala e un pres, nu covor. Eu l-as scoate la pensie, nu are nici un rost in casa.
Vad ca ai podeaua ok, de ce sa o acoperi cu un covor, covor care de fapt nici nu acopera mare lucru.

#11
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,178
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Scuze dar ala e un pres, nu covor. Eu l-as scoate la pensie, nu are nici un rost in casa.
Vad ca ai podeaua ok, de ce sa o acoperi cu un covor, covor care de fapt nici nu acopera mare lucru.
poate ii place omului sa faca dragoste pe podea si sa simta ceva moale sub fund, nu gresie rece. Posted Image, fiecare face cum simte in casa lui, daca a vrut covor mitzos ce vrei...

Edited by unpuisor, 15 April 2019 - 15:03.


#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,992
  • Înscris: 07.11.2006
Nu stiu de unde esti,dar in zona mea,aproape fiecare spalatorie auto are si o "sectie" de spalat covoare.

#13
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,178
  • Înscris: 28.04.2003
la spalatorie se spala covoare normale, cu un pic de "puf", omul are ditamai "blana". Si a mentionat ca I-au stricat deja unul la spalatorie.
Probabil tot metoda cu batutul ramane de baza. Eventual iei o perie mare si il si perii inainte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate