Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Recomandari masina comfortabila familie - ~20k

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
Salutare,

As vrea si eu niste recomandari de masina, cu criteriul numarul 1 sa fie comfortul la drum (si scurt, si lung).
Am cam 1.90 si 93kg, si din pacate un inceput de hernie lombara - pe scurt, ma rupe spatele si vreau ceva (mult mai, cel mai!) comfortabil.
Am auzit de Opel Grandland X ca ar avea niste scaune super interesante de exemplu, dar ma gandesc ca-i cam mica la gabaritul meu.

Caut chestii mai noi pentru ca vreau neaparat dotari gen scaune incalzite daca tot schimb masina.

Presupun ca vreau ceva cu suspensii moi si punte spate independenta, probabil sedan sau SUV marisor (nu clasa Vitara/Tucson/etc), cu scaune foarte comfortabile, dar si portbagaj decent.
Ah! Daca e sedan, portbagaj hatchback, pentru ca va trebui sa indes o bicicleta de copil, una pliabila plus o trotineta.
Eg. Ford Mondeo e ok, Mazda 6 sedan nu (insa wagon-ul da).


Buget: in jur de 20k EUR

Multumiri in avans Posted Image

Edited by Hybr1d, 15 April 2019 - 00:14.


#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cea mai ok treaba e sa mergi prin reprezentante auto sa te sui in masini , sa faci TD si apoi sa vi si sa zici care ti-au placut si apoi cere sfat ce sa iei . Sa nu uiti cand mergi sa vezi masinile sa iei cu tine bicicletele si troti sa vezi cum le aranjezi ...

P.S. Scaune incalzite gasesti si la Logan...

#3
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Baxon, on 15 aprilie 2019 - 00:30, said:

P.S. Scaune incalzite gasesti si la Logan...
de cand??

 Hybr1d, on 15 aprilie 2019 - 00:07, said:

Am cam 1.90 si 93kg, si din pacate un inceput de hernie lombara - pe scurt, ma rupe spatele si vreau ceva (mult mai, cel mai!) comfortabil.
Am auzit de Opel Grandland X ca ar avea niste scaune super interesante de exemplu, dar ma gandesc ca-i cam mica la gabaritul meu.
cam pe toate modelele de opel se pot comanda scaunele ergonomice cu care ei se lauda ca sint primele care au primit stampila de la AGR

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZH5JBl7PrsU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n7KFFzcqUwA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

totusi la inaltimea ta, iti recomand o skoda superb. Incearca cum incapi si in octavia

suspensiile sint mai putin importante ca scaunele... si bineinteles jante maxim pe 16, roti cu talon cat mai inalt si moale

Bugetul e destul de generos ca sa poti lua ceva calumea, dar la limita. Nu cred ca Opel are vreun model care sa te satisfaca, chiar daca au scaunele alea cu care se lauda ei

#4
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
Clar pot sa iau bicicletele după mine la test drive :)
In principiu cred ca orice portbagaj mai mare ca la i30-ul cred ca ar fi ok, în el aproape ca intră fără sa rabat o bancheta, aproape!

In caz ca m-am exprimat greșit, nu am nici o problema cu mașini SH, nu caut exclusiv noi, iar bugetul e unul spre maxim.

Edit: Era reply la postul lui Baxon :)

Edited by Hybr1d, 15 April 2019 - 00:44.


#5
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,379
  • Înscris: 24.09.2017
desi nu-s mare fan al grupului vag. cele mai bune/comfortabile scaune acolo le-am vazut. au si scaunul acela ergocomfort. as zice Passat. nu stiu cu bicicletele.

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,291
  • Înscris: 13.01.2011
Doar un exemplu, nu zic obligatoriu despre asta.

https://m.olx.ro/ofe...PreviewActive=1

Attached Files



#7
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
De multe ori, cauza aparitiei herniei lombare o constituie mai degraba vibratiile, decat pozitia sezanda incorecta. Asa ca, in loc de scaune hipercomode de la n marci, eu recomand Citroen...

#8
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008
Opel si VW au scaune ergonomice cu reputatie foarte buna. Nu stiu la Opel, dar la VW sunt optionale. In rest, Mercedes si Volvo sunt cunoscute pentru comforul oferit.

#9
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
skoda superb. superb combi daca vrei SI mai mare portbagaj.sunt comode. gen barca de comode

#10
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
Interesant, auzisem de VW ca ar fi destul de rigide.

De Mazda 6 sau CX-5 știți ceva? Sau de Ford Mondeo?

#11
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008
Mercedes C Class daca vrei confort; eventual un combi pentru extra spatiu

#12
SniperWolf_02

SniperWolf_02

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 26.03.2019
Mazda CX-5 mi se pare o masina potrivita pentru familie , dar daca gasesti una second si care are in jur de 100.000 km , ca daca o vrei nou-nouta iti cam depaseste bugetul permis.

#13
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008

 Hybr1d, on 15 aprilie 2019 - 07:54, said:

Interesant, auzisem de VW ca ar fi destul de rigide.

De Mazda 6 sau CX-5 știți ceva? Sau de Ford Mondeo?
Sa stii ca rigide nu inseamna lipsite de comfort. Eu am avut ML si scaunele erau foarte rigide dar si foarte comfortabile la drum lung. Intradevar, masinile din grupul VAG au scaunele destul de rigide dar si destul de comfortabile. Daca este important sa fie mari scaunele (la 1.90 ma astept), vezi intradevar Superb dar in versiunea Style sau Sportline. Au scaune foarte incapatoare dar lipsesc functiile pe care le au cele Ergo-active de pe VW.

#14
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006
Este vorba de masina noua sau SH ? Daca e vorba de nou, problema e ca la 20k nu iei Superb nou.
Daca e vorba de second ia un E-Klasse , Seria 5 sau Audi A5/6.

Edited by V A L I, 15 April 2019 - 09:33.


#15
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
Cred ca am scris in toate postările ca nu am nici o jena in a-mi lua un SH, vechi de 2-3 ani maxim sa zic.
Pe de alta parte nu am sa îmi iau ceva SH cu 200k in bord.

Edited by Hybr1d, 15 April 2019 - 09:41.


#16
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,077
  • Înscris: 07.07.2006

 Hybr1d, on 15 aprilie 2019 - 07:54, said:

Sau de Ford Mondeo?
Am avut Mondeo break, foarte mișto, confortabil, încăpător.
Poți să te uiți și la SMax.

#17
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
cauta un C5 cu suspensie activa, e cea mai buna. Daca nu gasesti, incearca E clase sau ceva frantuzesti gen Renault sau Citroen, ei au suspensia mai spre confort.
De la VW doar daca gasesti cu suspensie reglabila altfel sunt cam rigide.

#18
dan.smarandoi

dan.smarandoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.03.2007
https://www.otomoto....-ID6BIZ8O.html?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate