Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Salvare informatii pe Blueray-disc!

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Si eu le am in cloud, gratuit, pe langa ce am pe harddisk.
Numai ma gandesc sa nu ma trezesc intr-o zi ca inchid gdrive sau onedrive, conturile gratuite, si dispar pozele.
Ma gandesc ca o sa anunte daca se inchid, dar nu stii niciodata :))

#20
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
gdrive sau onedrive sint relativ ok.
Alte site-uri mai opbscure... nu prea.

#21
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 maladetz, on 14 aprilie 2019 - 23:29, said:

Acum fotografiile ocupa din ce in ce mai mult spatiu si salvarea lor pe dvd-uri omoara o gramada de timp
imagineaza-ti cam cat timp iti omoara sa mai cauti iar o poza. sau sa te uiti la ele. de pe orice suport :)

iar asa ontopic: poti sa le pui si pe mama suportului. daca nu le tii in 2 locuri (ex HDD + altceva) tot degeaba.

cat despre hdd-urile externe - poti sa tii frumos hdd-u pe masa neconectat, si din cand in cand il conectezi la pc si copiezi pozele noi, apoi il deconectezi. poti sa-l tii si in sertar.

cand se strica un hdd, iei altu si copiez pozele de pe cel bun (intern / extern).
asta e mult mai sigur decat niste dvd-uri care nu stii cand crapa, cum le zgarii, etc.

#22
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 shmu, on 15 aprilie 2019 - 15:11, said:

imagineaza-ti cam cat timp iti omoara sa mai cauti iar o poza. sau sa te uiti la ele. de pe orice suport Posted Image
Organizate pe foldere dupa data si/sau cuvinte cheie / descrieri.
Plus lista salvata undeva (notepad, excel, programe speciale)

 shmu, on 15 aprilie 2019 - 15:11, said:

cand se strica un hdd, iei altu si copiez pozele de pe cel bun (intern / extern).
Daca mai ai noroc sa le copiezi, nu ?!
Ca doar zici ca e stricat hardul.
Iar daca se strica un hard si nu mai poti recupera nimic, pierzi sute de Gb - zeci de mii de poze.
Daca se strica un DVD si nu mai poti recupera, pierzi 4.3 Gb - sute/mii de poze, cam de 100 de ori mai putine, nu ?!

#23
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011

 Lex404, on 15 aprilie 2019 - 02:40, said:

Google Photos.

E gratis si nelimitat.
Eu stiu ca google ofera un spatiu de 15GB pentru email si drive, sa inteleg ca doar pentru fotografii ofera spatiu nelimitat?

#24
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Da. Nelimitat pentru poze.

Dacă is foarte mari le redimensioneaza însă nu groaznic.

#25
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
https://photos.app.g...vejNP3j4XQP2mE6

https://photos.app.g...oKs1WwMZvvqvYD7

https://photos.app.g...ugrXEYf2hSV4Qd8


cateva exemple din google photos

#26
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 buyonevideo, on 15 aprilie 2019 - 15:20, said:

Daca mai ai noroc sa le copiezi, nu ?!
Ca doar zici ca e stricat hardul.
Iar daca se strica un hard si nu mai poti recupera nimic, pierzi sute de Gb - zeci de mii de poze.
Daca se strica un DVD si nu mai poti recupera, pierzi 4.3 Gb - sute/mii de poze, cam de 100 de ori mai putine, nu ?!
tu intelegi conceptul de BACKUP? adica le ai salvate pe 2 (DOUA) HDD_uri.. unu intern si altul extern
cand se strica unu, iti iei altul de acelasi fel (intern / extern) copiezi de pe celalat si ai din nou 2 medii cu aceiasi informatie - adica BACKUP.

#27
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Pfuu, 2 harduri, acum inteleg.
Si taman zisesem aici ca eu NU as recomanda 2 metode identice (ma rog, 99% similare).

#28
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pai de ce? crezi cacrapa ambele in acelasi timp?

un HDD este cel mai comod mod de stocare la care ai acces non stop. unul extern pe care il tii in dulap si nu conectat non stop e cel mai bun mod de backup pt multe date s riscul sa se strice daca sta nefolosit e mult mai mic. copy pasta, cel mai mic timp de facut backup, acces la toata informatia rapid, etc..

ar mai fi si varianta off-site, pentru cei cu date mai putine si care sunt ok cu stocarea in cloud.

#29
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011
Cred ca voi merge pe varianta hdd-ului extern desi nu prea imi surade ideea insa colegul shmu m-a convins si e mult mai comod, totusi nu pot sa cada ambele hdd-uri in acelasi timp Posted Image
M-am uitat de curiozitate la google photos si imi ia din spatiul standard de 15GB ce trec peste am de platit...

Attached Files



#30
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Nu in google Drive ci in Google Photos

https://photos.google.com/


Am urcat peste 200GB

Ai Original resolution (oricare ar fi ea) si aia iti ia din drive. Free backup at high resolution (face compresie, rezultatul este cel pe care l-am postat anterior) si fast backup at reduced resolution.

Are alicatii pentru telefon si desktop. Backup automat la orice poza pusa pe desktop in folderul respectiv sau in telefon.

Si sa fim seriosi, le stocheaza destul de ok :)

[ https://lh3.googleusercontent.com/gV6TRO00kJZvmH4T3iNADs2NyqwXWyvaoq9SonLbX5GEV0B1DA4xWgdPtbpWPAlEeXcWI7HFx-DJTLA1YUVnBwaHyJFZV52lrlujYLaAgNuqitpw1xcoV7PDc_Y944ZZFTzgOq9VmU5w7-T_Kpk6_44I__JVDtTiLvxGWTxQxutp_FZf6Hnfq9coX14vqFj7PSbzYH7qNDmN6FrPfP7DPYh0O1QzI5EBHLHjPybbwqQJ_FqTmcRWURuaDPAbxRPxKf3gXnJzHD5LW8UT8fgwO9L-zXVDnVflyLP19ZZMN9SfZ45BgpX8WrYhr66PqbybRlF-VEPbsU-TWUMHgtGtI6UteyM9em2h4UXKzy76Py21HaPmsl_awlOs1-NbgXjY-_31w_x-kNsesbRB2HHAxuiQhD5IWQrjWX2Ts8CrZ9qQxR9dvFpEeT4Roh4SkXBF7s-bqGRm8jPAceJ_S6aZxCLaxwMJ7-X1ToNo4-kcSXBz9yL8CRDvqtWOziLvlcbj3DaCKzZaXZ1hktkcBIj4zjz4qa4VYAkDNnbhR9A8jIbfMy61B7UcihTZQbPW_QNnwDZQBVwntw6j8RuUkFiMHpPLx1s2LHywFUOxrSuV_3WFaMxh5J35D7kSIgOz2YUziQHp8I3OkLYJY0Zh6SVeLpjbGUkVDXsFEU8IgQw9zVBkvaD-7UGj4zmnLqpQJ25CqQWCpSWcbneoTdI7ulu2hgqV1A=w1080-h800-no - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011
in cazul asta voi face backup la tot si in google photos Posted Image Inca am dubii cu privire la acel nelimitat dar probabil vor cere plata mai intai in caz de :)

Edited by maladetz, 21 April 2019 - 15:10.


#32
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

 maladetz, on 21 aprilie 2019 - 15:08, said:

in cazul asta voi face backup la tot si in google photos Posted Image Inca am dubii cu privire la acel nelimitat dar probabil vor cere plata mai intai in caz de Posted Image

 maladetz, on 18 aprilie 2019 - 17:21, said:

Cred ca voi merge pe varianta hdd-ului extern desi nu prea imi surade ideea insa colegul shmu m-a convins si e mult mai comod, totusi nu pot sa cada ambele hdd-uri in acelasi timp Posted Image
M-am uitat de curiozitate la google photos si imi ia din spatiul standard de 15GB ce trec peste am de platit...
Hdd extern fara discutie.Recomand HDD-uri pentru desktop,cele cu alimentator extern de la priza.Am 25 buc HDD-uri externe intre 2 si 4TB pline cu muzica,poze,back-up-uri integrale la tot ce am.Asa este cel mai bine.

#33
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 Tehnicianul090370, on 21 aprilie 2019 - 15:19, said:

Am 25 buc HDD-uri externe intre 2 si 4TB pline cu muzica,poze,back-up-uri integrale la tot ce am.Asa este cel mai bine.
Wow.
Sper ca:
1. nu le depozitezi pe toate in acelasi loc.
2. le depozitezi in conditii propice

#34
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011
Uite ca am facut un experiment cu telefonul, am activat backup si mi-a uploadat toate pozele insa nu si video-urile....
Eu vreau sa tin mai mult poze si video-uri insa nu cred ca am nevoie de mai mult de 1TB Posted Image
Care ar fi cele mai fiabile hhd-uri externe? Eu pana acum am avut doar experiente placute cu cei de la WD (hdd-uri interne).

Edited by maladetz, 21 April 2019 - 18:12.


#35
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Nu stiu ce-i gresit la tine :lol:

La mine incarca si video si nu foloseste nimic spatiu.

https://photos.app.g...Jdh1AHgVPWXt6i7

Cand am fost in Canada cu zbor inaugural, 1.5 ore intarziere ca ne-au adus Mariachi, s-au pozat cu noi si ne-au dat cadouri :lol:

#36
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011
Si din ce am observat google photos nu pastreaza albumele cu poze asa cum sunt in telefon, pur si simplu trage de pe telefon tot ce gaseste in categoria fotografie si le sorteaza dupa data, sper ca macar cand le uploadezi tu separat sa le poti pune pe "caprarii", oricum varianta HDD-ului externe mi se pare mult mai comoda....
P.S: nu stiu daca e doar o simpla coincidenta insa bateria telefonului se duce mult mai repede.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate