Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Inginerie Electrica

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

View PostKloppToKop, on 14 aprilie 2019 - 21:11, said:

Inginerie Medicala banuiesc ca este un fel de cercetare in domeniul medical? Nu prea imi place medicina si tot ce tine de biologie.
Are viitor numai in afara tarii. Poate reusesti sa o faci in tari civilizate.

Imi place Fizica si cam tot ce tine de stiintele exacte gen Matematica & Chimie. Cred ca ma descurc daca acord mult timp.
Totusi, ar trebui sa te pui la punct la nivel de bac /SAT.

De ce nu incercati, fratilor, sa faceti ceva aici (in Romania), dar cu gandul de a va muta in vest? Stiind ce stiu acum, nici nu as lua in considerare sa urmez ceva in Romania. As pleca si la o calificare medie (sofer, functionar, electrician etc) in vest vs facultate in Romania.

Daca nu stii fizica si matematica binisor, nu da la electrice & stuff, fizica e mult mai grea decat cea de liceu. Daca e ca acum multi ani (si banuiesc ca e, se scriu table intregi, expeditiv, si chiar nu ai timp de inteles). Flexibilitate = zero, proiecte = 0 sau pe aproape, nu prea vin companii in Romania. Dar nu e groaznic.

Nu stiu, tu ce tari ai prospectat? Stii engleza?

Pentru ca, dupa mine, nu merita: adica:

Facultate US  >>> Facultate Europa >>>> calificat mediu EU/US >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> orice altceva in Romania

In facultati galonate din Romania (medicina, poliethnici) veti vedea mizerie crunta (copiat ca la bac, sau cum era, ma rog, laboratoare copiate pe fata etc etc). ala e numai inceputul, sau ma rog, aintrenamentul pentru viata din Romania. daca vreti asta, atunci da. Eu am pierdut vreo... 8 ani in facultati din Romania, supergalonate, si imi pare rau, ma rog, pe vremea aia era altceva.

Edited by aaaa4567, 14 April 2019 - 23:36.


#20
KloppToKop

KloppToKop

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 03.03.2017

View Postaaaa4567, on 14 aprilie 2019 - 23:32, said:



De ce nu incercati, fratilor, sa faceti ceva aici, dar cu gandul de a va muta in vest? Stiind ce stiu acum, nici nu as lua in considerare sa urmez ceva in Romania. As pleca si la o calificare medie (sofer, functionar, electrician etc) in vest vs facultate in Romania.

Daca nu stii fizica si matematica binisor, nu da la electrice & stuff, fizica e mult mai grea decat cea de liceu. Daca e ca acum multi ani (si banuiesc ca e, se scriu table intregi, expeditiv, si chiar nu ai timp de inteles). Flexibilitate = zero, proiecte = 0 sau pe aproape, nu prea vin companii in Romania. Dar nu e groaznic.

Nu stiu, tu ce tari ai prospectat? Stii engleza?

Pentru ca, dupa mine, nu merita: adica:

Facultate US  >>> Facultate Europa >>>> calificat mediu EU/US >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> orice altceva in Romania

In facultati galonate din Romania (medicina, poliethnici) veti vedea mizerie crunta (copiat ca la bac, sau cum era, ma rog, laboratoare copiate pe fata etc etc). ala e numai inceputul, sau ma rog, aintrenamentul pentru viata din Romania. daca vreti asta, atunci da. Eu am pierdut vreo... 8 ani in facultati din Romania, supergalonate, si imi pare rau, ma rog, pe vremea aia era altceva.
N-am luat in calcul sa plec in strainatate si nici nu cred ca isi permit parintii sa ma tina acolo. Engleza vorbesc fluent totusi, m-as descurca in US sau UK. Poli mi se pare ok din ce am inteles nu mori de foame cu facultatea asta si poti duce un trai decent si in Romania daca te pricepi. La alta universitate nu mai am timp sa ma gandesc, ramane poli insa mai trebuie sa ma gandesc la ce facultate vreau.

#21
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

View PostKloppToKop, on 14 aprilie 2019 - 23:39, said:

N-am luat in calcul sa plec in strainatate si nici nu cred ca isi permit parintii sa ma tina acolo. Engleza vorbesc fluent totusi, m-as descurca in US sau UK. Poli mi se pare ok din ce am inteles nu mori de foame cu facultatea asta si poti duce un trai decent si in Romania daca te pricepi. La alta universitate nu mai am timp sa ma gandesc, ramane poli insa mai trebuie sa ma gandesc la ce facultate vreau.
Poti aplica, insa, pentru o bursa. In EU, facultatile sunt cam gratis. Nu stiu daca ti se ofera si cazare. Eu zic sa incerci. Poti, eventual, sa incerci sa faci 1 an, sa vezi cum e. Fa pe dracu in patru sa pleci, apeleaza la prieteni de familie. In Romania te asteapta o mizerie crunta (in primul rand morala). Poti incerca si DK, Suedia, Olanda.

Edited by aaaa4567, 15 April 2019 - 00:50.


#22
Zacusca-Lazlo

Zacusca-Lazlo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 13.04.2019

View PostKloppToKop, on 14 aprilie 2019 - 23:39, said:

N-am luat in calcul sa plec in strainatate si nici nu cred ca isi permit parintii sa ma tina acolo. Engleza vorbesc fluent totusi, m-as descurca in US sau UK. Poli mi se pare ok din ce am inteles nu mori de foame cu facultatea asta si poti duce un trai decent si in Romania daca te pricepi. La alta universitate nu mai am timp sa ma gandesc, ramane poli insa mai trebuie sa ma gandesc la ce facultate vreau.
Poti la McDonalds, tot timpul au deschis.

View Postaaaa4567, on 15 aprilie 2019 - 00:47, said:

Poti aplica, insa, pentru o bursa. In EU, facultatile sunt cam gratis. Nu stiu daca ti se ofera si cazare. Eu zic sa incerci. Poti, eventual, sa incerci sa faci 1 an, sa vezi cum e. Fa pe dracu in patru sa pleci, apeleaza la prieteni de familie. In Romania te asteapta o mizerie crunta (in primul rand morala). Poti incerca si DK, Suedia, Olanda.
Omul recurge la ajutorul strainilor pt cariera sa si tu il indrumi spre chestii mult prea inteligente.

#23
KloppToKop

KloppToKop

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 03.03.2017

View PostZacusca-Lazlo, on 15 aprilie 2019 - 07:20, said:

Poti la McDonalds, tot timpul au deschis.


Omul recurge la ajutorul strainilor pt cariera sa si tu il indrumi spre chestii mult prea inteligente.
Esti amuzant, si extrem de prost.

#24
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

View Postaaaa4567, on 14 aprilie 2019 - 23:32, said:



Daca nu stii fizica si matematica binisor, nu da la electrice & stuff, fizica e mult mai grea decat cea de liceu. Daca e ca acum multi ani (si banuiesc ca e, se scriu table intregi, expeditiv, si chiar nu ai timp de inteles). Flexibilitate = zero, proiecte = 0 sau pe aproape, nu prea vin companii in Romania. Dar nu e groaznic.


Nu e bun sfatu asta , am colegi la inginerie electrica care au venit de la profil uman si se descurca foarte bine.
E mai grea fizica decat la liceu ,la fel sunt insirari de formule si demonstratii pe tabla de nu intelegi nimic , dar studiul individual face foarte mult. La ce incompetenti sunt unii profi la poli , e relativ daca merita sa mai studiezi , eu zic ca da , facultatea  te pune sa inveti singur daca vrei sa treci( anume politehnica). Chiar daca nu ma atrag anumite materii, tot depun ceva straduinta pt partiale sau teste. Am colegi mult mai luminati ca mine care inteleg materia la seminare si cursuri , eu n am reusit si mi se pare o mare pierdere de timp prezenta la ele.

#25
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Eu am terminat Ing. Electrica la Cluj, ultimul ciclu de 5 ani. Apoi am facut doctorat in Masini Electrice domeniu pe care il consider cel mai de viitor pt ca se cauta cel mai mult in afara.
In industria Automotive nevoia de ingineri proiectanti de masini electrice este extrem de mare iar numarul candidatilor mic. La fel am dorit si eu sa dau la ETTI, insa nu am intrat din fericire, decat la redistribuiri (insa ma retrasesem deja.) Pot spune ca la doc, mai ales printr-o practica afara la am reusit sa progresez extrem de mult fata de nivelul pe care il aveam la terminarea facultatii. Nu stiu despre locatia in care doresti sa mergi la facultate insa pot sa iti spun ca la CJ cel putin s-a schimbat mult in bine sectia de masini electrice si as recomanda-o fara discutie studentilor.

La ETTI ai avantajul ca inveti programare si poti ramane in tara, dar in principiu in domeniul telecomunicatiilor joburile sunt foarte putine. Am un prieten absolvent de Telecom, cu note bune, care lucreaza in strainatate de cativa ani si imi spune ca oferta de joburi e limitata. Consider ca in domeniul meu este mult mai variata oferta si mult mai usor sa faci pasul in industrie.
Tot la ETTI ai sectia de electronica care poate sa fie o varianta mult mai buna decat cea de telecomunicatii.

#26
KloppToKop

KloppToKop

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 03.03.2017

View Postexydos, on 15 aprilie 2019 - 14:18, said:

Nu e bun sfatu asta , am colegi la inginerie electrica care au venit de la profil uman si se descurca foarte bine.
E mai grea fizica decat la liceu ,la fel sunt insirari de formule si demonstratii pe tabla de nu intelegi nimic , dar studiul individual face foarte mult. La ce incompetenti sunt unii profi la poli , e relativ daca merita sa mai studiezi , eu zic ca da , facultatea  te pune sa inveti singur daca vrei sa treci( anume politehnica). Chiar daca nu ma atrag anumite materii, tot depun ceva straduinta pt partiale sau teste. Am colegi mult mai luminati ca mine care inteleg materia la seminare si cursuri , eu n am reusit si mi se pare o mare pierdere de timp prezenta la ele.
La ce facultate esti?

View Postgiuliani, on 15 aprilie 2019 - 14:24, said:

Eu am terminat Ing. Electrica la Cluj, ultimul ciclu de 5 ani. Apoi am facut doctorat in Masini Electrice domeniu pe care il consider cel mai de viitor pt ca se cauta cel mai mult in afara.
In industria Automotive nevoia de ingineri proiectanti de masini electrice este extrem de mare iar numarul candidatilor mic. La fel am dorit si eu sa dau la ETTI, insa nu am intrat din fericire, decat la redistribuiri (insa ma retrasesem deja.) Pot spune ca la doc, mai ales printr-o practica afara la am reusit sa progresez extrem de mult fata de nivelul pe care il aveam la terminarea facultatii. Nu stiu despre locatia in care doresti sa mergi la facultate insa pot sa iti spun ca la CJ cel putin s-a schimbat mult in bine sectia de masini electrice si as recomanda-o fara discutie studentilor.

La ETTI ai avantajul ca inveti programare si poti ramane in tara, dar in principiu in domeniul telecomunicatiilor joburile sunt foarte putine. Am un prieten absolvent de Telecom, cu note bune, care lucreaza in strainatate de cativa ani si imi spune ca oferta de joburi e limitata. Consider ca in domeniul meu este mult mai variata oferta si mult mai usor sa faci pasul in industrie.
Tot la ETTI ai sectia de electronica care poate sa fie o varianta mult mai buna decat cea de telecomunicatii.
Eu la electronica m-as duce. Ma gandeam sa pun IE a doua optiune, si dupa IE mecanica. Din tara nu m-am gandit sa plec dupa facultate, doar daca se iveste ocazia.

#27
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
nici eu nu ma gandisem sa plec pana nu am dat de o medicinista. apoi cand am ajuns in germania cu practica ma gandeam doar cum sa fac sa raman pe acolo, asa diferenta mare era de ce se intampla in Romania.

#28
horatiu81

horatiu81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 29.07.2009
Initiator, daca te referi la cele doua facultati (ETTI si IE) din cadrul UPB, si alegi ca prima optiune ETTI si a doua IE, daca nu intri la ETTI sunt sanse minime sa mai prinzi un loc la IE, eventual dintre locurile "cu plata".
Oricum, iti poti face o idee privind specificul materiilor de la facultatile amintite (eventual si de la Facultatea de Inginerie Medicala) daca intri pe site-ul upb.ro (acolo o sa afli, cu cateva saptamani inainte de admitere si locurile alocate la fiecare dintre facultati).
Pentru ambele facultati, insa, examenul de admitere este cel mai usor (in raport cu examenele care urmeaza, in timpul studentiei); iar calitatea absolventilor este determinata, asa cum s-a precizat mai sus, de eforturile profesionale si tenacitatea fiecarui student in afara activitatilor didactice propriu-zise.

#29
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

View PostKloppToKop, on 15 aprilie 2019 - 14:35, said:

La ce facultate esti?
Automatica si Calc. Upb, specializarea calculatoare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate