Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

amplificator statie cb

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
KL200 este doar amplificator pe emisie, iar KL203p are si preamplificare pe receptie!
Daca respecti lungimea minima (90 cm) de cablu intre statie si amplificator si relizezi alimentarea cu cablu bine dimensionat si va fi legat din tablou de sigurante (fara inadituri) ar fi totul OK!

#20
VASIMTL24

VASIMTL24

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.04.2019
Asta știu mulțumesc , mai șurubăresc și eu cât știu , am mai montat stații și amplificatoare !  Întrebarea era între KL200P și KL203P !

#21
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Valoarea de swr 1,1 daca este pe analizor, da, este in regula mai ales daca este strict in 27225.
Dar se refera 99% la EMISIE si nu la receptie.
Nu ai ce sa inventezi pe receptie , doar sa ai o antena cit de lunga se poate(si practica).si liniste radio in zona de receptie.
Da 4000 este normal sa loveasca cam tot ce depaseste 4,25m. Daca incerci sa o montezi mai jos, nu rezolvi nimic, intri in ecranajul cabinei, si ce ai cistigat prin folosirea unei antene inalte, o pierzi prin ecranarea fata de cabina.
Pentru o receptie buna, esential este ca interlocutorul sa aiba o Emisie buna, liniste radio in zona de receptie si statia deschisa...restul ...can can de autostrada/parcare.
Convertorul ala , da, este bun, si corect sa fie si pe siguranta, putin cam mare
24/12 35A? cum il cheama?
Posted Image

Edited by XTH, 14 April 2019 - 21:47.


#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

 VASIMTL24, on 14 aprilie 2019 - 21:20, said:

Întrebarea era între KL200P și KL203P !
Pai ti s-a spus odata, 203p are si preamp in rest e la fel...
Vezi insa ca merge la 12v.
Deasemenea vezi ca unu fara amplif dar cu antena calumea te poate face. Pe camion exista avantaje cum ar fi inaltiema dar si dezavantaje cum ar fi plan de masa aiurea, lungime scurta la antena altfel dai in fire si poduri cu ea etc...

Edited by andreic, 14 April 2019 - 21:53.


#23
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Cel mai bun amplificator este antena, mai ales daca este pozitionata bine. Un secret, masurati SWR la borna antenei nu la iesirea din statie. Veti avea o surpriza. Daca nu aveti plan de masa acolo unde desfasurati antena mai lunga puteti realiza unul cu un coaxial adaugat (cred ca este sfert de unda inmultit cu .66, daca tin bine minte) pe post de "pamant". Altfel, o sa aveti un cablu de antena foarte fierbinte dar cu un SWR 1.1 asta in caz ca nu se ard mai intai finalii de la amplificator.

CB RM KL 200 P are 7A curent consumat si la o eficienta de 50% scoate cam 49W la iesire iar CB RM KL 203 P are curent consumat 12A si cam 84W la iesire. Unul scoate 49W cu 5W la intrare iar celalat scoate 84W cu 10W la intrare. Cu o statie de 4W sunt cam la fel la emisie doar ca 203 are rezerva de putere mai mare. Am discutat strict teoretic, pe specificatii.

PS: daca aveti 12V pe masina si care poate asigura acest consum e ok altfel trebuie sa gasiti o metoda sa alimentati "aparatul" daca instalatia este la 24V. Asa cum au scris si ceilalti colegi, va recomand si eu sa ramaneti pe partea legala a problemei si sa folositi doar amplificatorul de antena pentru receptie din acel amplificator si folosind butonul "4W" de pe amplificator.

#24
VASIMTL24

VASIMTL24

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.04.2019
24/12 35ah este un Zetagi R-35 montat tocmai pt. amplificator si un 12/220 la 1000 W . Am mai folosit un Ham Master 150P dar l-am trecut pe mașina mică ! Antena la camion este montată la parasolar partea șofer față , pe suport comfecționat manual din crom și la 15 cm lung , depărtat de tabla cabinei ! Stația o am tunată cu un modul de ecou Bytrex și bip de final confecționat manual iar montajul , alimentarea restului componentelor ce fac parte din acest traseu (stație-antenă) sunt făcute corect ! Între timp am studiat pe net amplificatoarele așa cum îmi sugera cineva mai sus ! Amândouă sunt cu preamplificare doar că unul este pe 2 mosfeturi , în rest mulțumesc pt răspunsuri și spor !

#25
VASIMTL24

VASIMTL24

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.04.2019

 The Stressmaker, on 14 aprilie 2019 - 22:57, said:

Cel mai bun amplificator este antena, mai ales daca este pozitionata bine. Un secret, masurati SWR la borna antenei nu la iesirea din statie. Veti avea o surpriza. Daca nu aveti plan de masa acolo unde desfasurati antena mai lunga puteti realiza unul cu un coaxial adaugat (cred ca este sfert de unda inmultit cu .66, daca tin bine minte) pe post de "pamant". Altfel, o sa aveti un cablu de antena foarte fierbinte dar cu un SWR 1.1 asta in caz ca nu se ard mai intai finalii de la amplificator.

CB RM KL 200 P are 7A curent consumat si la o eficienta de 50% scoate cam 49W la iesire iar CB RM KL 203 P are curent consumat 12A si cam 84W la iesire. Unul scoate 49W cu 5W la intrare iar celalat scoate 84W cu 10W la intrare. Cu o statie de 4W sunt cam la fel la emisie doar ca 203 are rezerva de putere mai mare. Am discutat strict teoretic, pe specificatii.

PS: daca aveti 12V pe masina si care poate asigura acest consum e ok altfel trebuie sa gasiti o metoda sa alimentati "aparatul" daca instalatia este la 24V. Asa cum au scris si ceilalti colegi, va recomand si eu sa ramaneti pe partea legala a problemei si sa folositi doar amplificatorul de antena pentru receptie din acel amplificator si folosind butonul "4W" de pe amplificator.

Un răspuns la subiect care îl așteptam , folositor și de bun simț ! Mulțumesc !

#26
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012

 VASIMTL24, on 14 aprilie 2019 - 19:59, said:

Ajută foarte mult la un camion , știu ce vorbesc , plus că pt. mine e și un hoby !
Daca tot zici ca e hobby, vinde jucaria ce o ai acum si cumperi una care are amplificator incorporat plus stie si mod de lucru ssb. O sa ai ocazia sa iti exersezi hobby ul in 27555.
Iti recomand un crt ss9900 cu 30w fm si 60 ssb.

https://www.rigpix.c.../crt_ss9900.htm

Si cand mai strangi niste coco, iei un kl500 si o antena Sirio Megawatt 4000 si cu astea ai speriat vestu.

Partea cu legalitatea te descurci tu...

Edited by A10, 15 April 2019 - 00:45.


#27
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,315
  • Înscris: 21.04.2005
SWR-ul conteaza pentru emisie . La receptie nu te ajuta prea mult .
Tot ce conteaza pentru receptie buna este castigul antenei, valabil si pentru emisie . Iar in CB si HF castigul se obtine cu lungimi mari . In nici un caz cu antene scurtate . O antena scurtata reprezinta un compromis . Nu foarte bun , dar uneori este compensat de relief.
In locul tau as monta  antene sinfazate , cel putin doua  si nu mai ai nevoie de amplificator iar receptia se sensibilizeaza cu un ordin de marime .
Nu zic mai mult ca oricum tu stii toate astea .

#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

 ndor, on 15 aprilie 2019 - 08:29, said:

SWR-ul conteaza pentru emisie . La receptie nu te ajuta prea mult .
Tot ce conteaza pentru receptie buna este castigul antenei
Si acordul ei, iar aici ne intoarcem la swr :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate