Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Alegere între SSD-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

View Postlaurstef, on 14 aprilie 2019 - 19:13, said:

parcă nu-mi vine să risc cu datele mele.
Risc exista la orice dispozitiv. Siguranta e data numai de backup.

Edited by neagu_laurentiu, 14 April 2019 - 22:26.


#20
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007
Multumesc mult @The Stressmaker pentru explicații si rabdarea de a scrie.
In acest caz, cu ce pot inlocui actualul HyperX Furty, daca vreau o capacitate mai mare, dar aceleasi specificații? Modelul respectiv nu-l mai gasesc.

Iar asta inseamna ca o sa pastrez comanda de Kingston UV 500 pe care o sa-l trec pe rack extern ca sa copiez rapid filmele sau alte documente din laptop. Cat o tine.... o tine.

L.E. am gasit HyperX Fury de 240Gb dar este 500 lei. Posted Image  Posted Image

Edited by laurstef, 14 April 2019 - 22:39.


#21
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Puteti folosi kingston-ul ca ssd extern pe care copiati direct de pe net. Asa, daca se defecteaza ati pierdut doar ce ati descarcat in acea perioada iar sistemul ramane functional. Fiind scrieri secventiale nu se uzeaza prea mult.

Cred ca pentru intrebarea de inlocuire trebuie sa va uitati peste gard in gradina celor de la Samsung, Intel, etc, care au si preturi pe masura la MLC-uri, in general la producatori de memorii pentru SSD. Depinde ce doriti, anduranta si rezistenta in timp (SLC, MLC) sau pret mic si viteza mare (TLC si mai nou urmeaza QLC). Atat timp cat instalati sistemul cel putin odata la cativa ani (pentru a folosi un "secure erase" care readuce ssd-ul la "setarile de fabrica") si nu folositi cache pe SSD (pagefile, temporale, etc) eu zic ca puteti utiliza in siguranta si un model cu TLC iar acel Kingston este destul de bun in acest caz.

Ca o remarca, "digitalul" asa cum il percepem noi, cu "1" si "0" a cam disparut din zona SSD-urilor odata cu aparitia MLC-ului, unitatile de stocare actuale devenind analogice (lucreaza cu nivele de tensiune pe fiecare celula, 4 pentru MLC si 8 pentru TLC). Si uite asa ne intoarcem la primele memorii DRAM care erau analogice...

#22
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010

View Postarg, on 14 aprilie 2019 - 22:11, said:

@yg
pe n hdd-uri intr-un data center.
pisici, oricand un dorel poate face un "update" si perzi toate datele.
Folosesc servicii de cloud, de ani. Nu am pierdut niciodată nimic. Se face backup offline, fișierelor. Noi le ținem pe servere din India.
Ideea este că dacă vrei siguranță, vrei cloud. Am avut HDD-uri care au crăpat și de pe care, după zile de recuperare, am salvat cam nimic. Bine, dacă iei lucru bun și-l schimbi la 4 ani, mai faci ceva...dar patronul nu schimbă. "Merge  dom'le. Schimbăm dacă se strică".

#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
da, si am 3 hhd-uri vechi pe care fac backup din cand in cand.
sa crape toate 3 in acelasi timp + cel din calc e cam greu.

acasa ma intereseaza 2 lucruri: pozele si parolele salvate in Firefox.

Edited by arg, 15 April 2019 - 09:11.


#24
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Eu nu recomand SSD decât pentru operare. Asta dacă ai hardware de buget. Dacă banii nu sunt o problemă, există și soluții de durată, dar chiar și în 2019, tot pe HDD WD aș paria. La 7200, bineînțeles.

#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View PostYOUR_GOD, on 15 aprilie 2019 - 09:11, said:

Eu nu recomand SSD decât pentru operare.
corect, si salvezi ce e importat si pe hhd.

acasa am un ssd samsung de 250g si un wd red de 2t.
(+hdd extern de 1t + o gramada de bete)

Edited by arg, 15 April 2019 - 09:14.


#26
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Câte date ai×? Eu vorbesc despre proiecte 3D, filmări la rezoluție mare, poze RAW etc. Zeci de T.

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
date reale cca 50g cu totul.
dar depinde ce programe folosesti si cum faci baza de date.

uite un exemplu cu desenele:
*.dwg = 20MB => *.dxf = 40MB => *.dxf arhivat => 5MB

la fisierele de calcul le sterg rulajele pentru modelul cu tot ce trebuie are sub 1MB iar rlajul 300MB

la excell trebuie sters sort & filter ca mareste de 10 fisierul.

si tot asa.

Edited by arg, 15 April 2019 - 09:19.


#28
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Unu la mână: sunt multe fișiere video. Comprimare aduce cam zero beneficii. A doua la mână, nu ne permitem pierdere de date prin arhivări și drzarhivări repetate. Proiectele 3D sunt cam păcătoase. Dacă intervine o eroare de un bit, nu mai trec. Mă rog, am de pus acum vreo 4T de tot felul...

#29
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007
Ce am întrebat eu....și la ce s-a ajuns.....

No offence! Posted Image

#30
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
No offence taken.
Ți s-a recomandat să mergi pe cea mai lungă garanție și pe Intel sau Samsung.
Ca discuția să nu se încheie acolo, a trebuit să evolueze.

#31
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
cu placere,

Attached File  ssd.jpg   75.44K   21 downloads

#32
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Ce am întrebat eu....și la ce s-a ajuns.....
Ai plecat din start cu informatii gresite si pretul cel mai mic.

Eu recomand Samsung si Intel - in ordinea asta.

WD Green sunt de evitat - au viteze mai mici decat un HDD la scriere. Si nici cu citirea nu tau fantastic. Doar timpul de acces e de SSD. La WD daca vrei iei Black.
Kingston UV500 - decente ptr SO in conditii Office. Cam atat - e doar un pic peste seria A.

Si daca tot s-a dus discutia spre SLC, MLC sau TLC - vedeti ca deja sunt pe piata QLC - le-a lansat Samsung anul trecut in toamna. Au mai taiat vreo 2 ani din garantie.

#33
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007
Mulțumesc tuturor pentru păreri, sfaturi, răbdare de citire și alte.....„alea”! Posted Image

Am rezolvat în felul următor: am plecat „chitit” să iau un SSD Kingston UV 500 de 240 Gb, la 197 de lei, de la A...ex.
Ajuns acolo, am cumpărat....fix Samsung 860 EVO 250GB cu 40 de lei mai mult, dar și cu 5 ani garanție....și cu asta basta.

Pentru ce am eu nevoie e mai mult decât suficient. Ba chiar mă gândeam, la un moment dat, să dau doar 150 de lei și să iau un A-Data pe care să-l forjez până crapă...dar nu m-a lăsat sufletul. Posted Image

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View Postlaurstef, on 16 aprilie 2019 - 08:53, said:

...
Ajuns acolo, am cumpărat....fix Samsung 860 EVO 250GB cu 40 de lei mai mult, dar și cu 5 ani garanție....și cu asta basta.
...
o decizie inteleapta.

p.s. o sa ai o surpriza placuta cand si dupa ce instalezi sistemul de operare pe el.
nu recomand mutarea sistemului (desi e mai comod) ci reinstalare de la zero.

Edited by arg, 16 April 2019 - 09:28.


#35
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007

View Postarg, on 16 aprilie 2019 - 09:27, said:

o decizie inteleapta.

p.s. o sa ai o surpriza placuta cand si dupa ce instalezi sistemul de operare pe el.
nu recomand mutarea sistemului (desi e mai comod) ci reinstalare de la zero.

Am luat hotărârea să respect sfaturile lui @The Stressmaker.
Astfel, voi păstra actualul KyperX Fury de 120Gb în laptop pentrua rula SO și celelalte programe, iar Samsungu-ul va fi folosit pe post de unitate externă, legat printr-un port USB3.0. Și cred că tot pe el, direct, voi salva și filmele de pe Net, ca să nu mai stresez partiția C și să obosesc Fury-ul inutil.

#36
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Vezi in ce carcasa il pui - multe nu au chipseturi rapide si vitezele de transfer sunt modice.
In alta ordine de idei, eu as pune Samsung-ul ptr  sistem - eventual cu o partitie suplimentara de date si Kingston-ul pe USB. Unde sa descarci pana moare.
Nu de alta dar sigur Samsung-ul ala e mai rapid si mai performant. Pus pe USB3 e luat cam degeaba.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate