Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Lichidare depozit CEC Bank si transferul banilor la alta banca.

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postvdesigns, on 14 aprilie 2019 - 17:58, said:

ce sunt cu ele? ce sa schimbat ca vad ca taxa de administrare e tot 0!
Plus comision de retragere la ghiseu,  de 2 %

View PostKres, on 14 aprilie 2019 - 16:33, said:


Toate depozitele se lichideaza printr-un cont curet din cate stiu.
Nu toate. Sunt depozite la care ai posibilitatea sa faci lunar un numar  de operatiuni.

#20
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Am niște conturi deschise CEC și pot confirma că tranzacțiile se pot face doar până la ora 14.
Știu,  este stupid,  alte bănci lucrează până la oara 16.

Este valabil și pentru tranzacțiile online.
Dacă fac o plată la ora 14:05,  va fi executată a doua zi dimineață.

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posttomaso, on 14 aprilie 2019 - 18:26, said:

Este valabil și pentru tranzacțiile online.
Dacă fac o plată la ora 14:05,  va fi executată a doua zi dimineață.
Asta e ok, dar nu iti pot refuza ordinul de plata pus dupa ora 14:00.

#22
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostTheShen, on 14 aprilie 2019 - 15:30, said:

Eu va intreb acum pe voi, cum adica nu se poate inchide? Ma gandesc la smecheria sa il lase activ, sa imi ceara banca apoi o suma de plata pentru ~analiza cont~ ori o alta aberatie.
Voi ce ma sfatuiti?

Practica băncilor este să te îndemne a menține contul deschis pentru că acesta,  chiar și fără niciun ban,  contorizează un cost de menținere.   Pentru bancă este o sursă de venit cert și sigur,  motiv pentru care îi instruiește pe cei de la front desk să evite pe cât posibil închiderea conturilor.  


Îți sugerez să te duci la bancă și să faci o cerere de închiderea contului.   Sunt obligați să ți-o primească și să îți dea un număr de înregistrare.
Posibil să existe un cost insignifiant dacă e prevăzut în contract.

Recomand închiderea contului pentru că în cazul unei popriri de la finanțe,  deschiderea acestuia implică niște consturi.
Iar odată poprit,  banca nu va accepta închiderea contului fără a le plăti o taxă de scoatere de sun poprire,  urmând ca ulterior să îl închidă.

Regulile băncilor pot să difere.   Dar,  pentru mai multă siguranță și comoditate,  lichidarea contului este cea mai bună soluție.

View Postpasilla, on 14 aprilie 2019 - 18:27, said:

Asta e ok, dar nu iti pot refuza ordinul de plata pus dupa ora 14:00.

Nu știu dacă pot sau nu,  pentru că nu lucrez cu instrumente de plată pe hârtie.   Doar foarte rar,  eventual, atunci când fac vreo plată către un birou vamal.  

Din ceea ce știu,  un  OP se prelucrează la bancă,  sunt introduse în aplicație datele.   Dacă nu le funcționează aplicația după ora 14,  nu pot introduce datele și atunci refuză.
De ce?
Pentru că dacă ar accepta și ar pune ștampila,   este posibil să apară modificări în cont pe durata nopții, iar clientul să pretindă că a făcut plata și să prezinte dovada plății sub forma unui OP confirmat.

În trecut se practica următoarea schemă de țeapă.
Se ducea unul la bancă și făcea o plată cu OP.    Dar plata respectivă nu se executa imediat, în secunda aceea.   Erau niște sesiuni de plată,  la anumite ore fixe.
Deci,  banca punea ștampila că s-a făcut plata și omul pleca cu dovada.    În următoarele minute, intra online și golea contul,  muta banii într-un alt cont   etc
Banca nu executa plata în ziua următoare pentru că nu era disponibil în cont.

Între timp,  țeparul trimitea ”dovada” plății furnizorului și acela dădea drumul mărfurilor.
Apoi avea neplăcuta surpriză să nu primească banii și să terorizeze banca,  pretinzând că are dovada plății.

În urma acestor probleme,  regulile s-au schimbat astfel încât niciun OP nu se mai confirmă fără a pune blocaj pe suma respectivă, sau să tragă suma din cont.  
Dacă nu le merge aplicația,  atunci cred că refuză OP-ul.

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Un OP stampliat, inseamna si blocarea sumei. Numai cec poate veni cu aberatii de genul ca nu le mai merge aplicatia dupa ora 14:00. Daca asa sta situatia, aia nu poate fi considerata banca in 2019.
Parca am fi in anii '90.

Edited by pasilla, 14 April 2019 - 18:52.


#24
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postpasilla, on 14 aprilie 2019 - 18:48, said:

Un OP stampliat, inseamna si blocarea sumei. Numai cec poate veni cu aberatii de genul ca nu le mai merge aplicatia dupa ora 14:00. Daca asa sta situatia, aia nu e banca.

Ca bancă este cea mai birocratică și greoaie dintre toate.
Dar are cel mai bun curs de schimb valutar și oferă linii de credit în cele mai bune condiții de pe piață.

Avantaje și dezavantaje.

Din punct de vedere al ușurinței plății și atitudine amicală față de client,  BTRL este de departe cea mai bună.
E preferat mea.

Dar, din păcate,  BTRL are o politică de creditare proastă,  punând accentul pe credite,  în defavoarea deschiderii liniilor de credit.
Cred că este mai profitabil pentru ei, presupun.

#25
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Imi aduce aminte de un episod din 1990, cand am cerut insistent BRCE sa imi dea un carnet de cecuri.
Legea 59/1934 nu a fost niciodata abrogata, asa ca insistentele mele erau motivate.
S-au scarpinat ei ceva timp si mi-au dat pana la urma un carnet de cec.
Surpriza. Fiecare fila era stampilata cu suma de 100 USD, iar contravaloarea acelor file era blocata in cont.
Nu puteam face plati cu file cec, decat multiplii de 100 USD.

Am impresia ca suntem tot pe acolo (1990) , la bancile cu capital de stat.

#26
TheShen

TheShen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 25.02.2008
Am fost la cec, am transferat banii și am lichidat depozitul primind cererea cu nr de înregistrare.

O ora si 20 de min a durat operațiunea.

Comisionul a fost de 20-30 lei aproximativ, iar banii au intrat in contul BCR.

Mulțumesc tuturor pentru informații!

Edited by TheShen, 15 April 2019 - 12:59.


#27
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Neaaaa, uite ca nu te-a pacalit nimeni :)
N-am mai intimpinat deloc probleme ?

#28
TheShen

TheShen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 25.02.2008

View Postbuyonevideo, on 15 aprilie 2019 - 14:45, said:

Neaaaa, uite ca nu te-a pacalit nimeni Posted Image
N-am mai intimpinat deloc probleme ?

Deloc.

#29
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Posted Image

#30
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 09.04.2008

View PostTheShen, on 14 aprilie 2019 - 18:12, said:



Economisesc 40-50% din salariu. Nu am cum sa țin atâția bani la ciorap, așa ca ii las in contul curent și depozite, in lei. Pe viitor vreau sa ii schimb in euro(alți bani, alte cursuri valutare la bănci, dar nu am ce face.)
Dacă nu ai nevoie de ei câțiva ani, investește-i. Dacă ții în euro tot pierzi. Acțiuni, obligațiuni, etfuri internaționale...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate