Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Lichidare depozit CEC Bank si transferul banilor la alta banca.

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
TheShen

TheShen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 25.02.2008
Am un depozit in lei la CEC Bank pe care doresc sa-l lichidez, transferand banii la alta banca (BCR) in alt cont.

Am fost vineri la o agentie din Bucuresti, la ora 16:00 si mi-au spus sa vin luni, deoarece pana in ora 14:00 se fac tranzactii interbancare. Am intrebat unde scrie asta, deoarece mi s-a parut aberant si ma gandeam ca nu au chef de munca vinerea, insa mi-a aratat un afis unde intr-adevar scria acest aspect, desi tot mi se pare o lipsa de respect fata de clientii bancii.

Totodata, mi-a spus respectiva doamna ca nu poate sa lichideze tot depozitul, ci trebuie sa lase o suma minima acolo, 10-15 lei :D (foarte profesionist spus).


Eu va intreb acum pe voi, cum adica nu se poate inchide? Ma gandesc la smecheria sa il lase activ, sa imi ceara banca apoi o suma de plata pentru ~analiza cont~ ori o alta aberatie.

Voi ce ma sfatuiti?

#2
BlueED

BlueED

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 78
  • Înscris: 06.04.2019
Citește noile comisioane de la BCR... 😈

#3
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 TheShen, on 14 aprilie 2019 - 15:30, said:

Am un depozit in lei la CEC Bank pe care doresc sa-l lichidez, transferand banii la alta banca (BCR) in alt cont.
Voi ce ma sfatuiti?

Ce sa te sfatuim.. citeste mai intai lista de comisioane si de la noua banca la care vrei sa te muti si, daca transferi banii prin virament / OP trebuie ca contul la noua banca sa fie deja deschis.  
Apoi transferi si inchizi toate conturile la CEC platind si comisioanele care mai sunt de plata.. Daca mai ramane o mica suma de incasat, probabil ti-o vor plati la casa..  Cand schimbi banca, nu te mai uiti la 10 lei.. da-i incolo..

Tine cont ca depozitul se lichideaza in contul curent.. acolo ajunge suma cuvenita, conform contractului minus comisionul .. De acolo faci transferul pentru ce suma vrei.. poti sa faci si pentru toata suma... Apoi, cu contul de la CEC pe zero, ceri inchiderea tuturor conturilor la CEC si ai terminat.  Deci nu ceri inchiderea inainte sa transferi banii in celalalt cont... Cand esti cu contul pe zero, atunci te ocupi de inchidere.

Vezi ca toti sunt niste hotzi, indiferent de banca, asa ca nu-ti face iluzii...

Edited by Kres, 14 April 2019 - 15:42.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Tranzactiile interbancare se fac intradevar pana la ora 14, dar asta nu inseamna ca trebuia sa iti refuze cererea de transfer.
Erau obligati sa o primeasca, urmand ca tu sa primesti banii la BCR, a doua zi dupa ora 10:05.
Nu esti obligat sa pastrezi nimic in cont. Il lichidezi si il inchizi.

Edited by pasilla, 14 April 2019 - 15:46.


#5
TheShen

TheShen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 25.02.2008
Bun. Problema intervine in felul urmator.

Scarbele acelea de la CEC te mint cu zambetul pe buze, spunand ca nu pot sa faca aia, nu pot sa faca alta, trebuie sa las X lei in cont, etc.
Mi-au spus atunci, verbal, ca banii daca au fost depusi in alt oras, trebuie sa ia specimene de semnatura de acolo, sa faca operatiunea.
Deci am impresia ca ma vor pune pe drumuri mai mult.

Eu ce pot sa fac in situatia asta?

Ma gandeam sa ma duc sa le inregistrez cu telefonul (atat audio cat si video), apoi sa fac o reclamatie la ANPC.

Edited by TheShen, 14 April 2019 - 15:53.


#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008

 Kres, on 14 aprilie 2019 - 15:40, said:

Vezi ca toti sunt niste hotzi, indiferent de banca, asa ca nu-ti face iluzii...
Nu mai spune, eu cred ca unii sunt mai mult ca altii.

 TheShen, on 14 aprilie 2019 - 15:30, said:

... transferand banii la alta banca (BCR) in alt cont.
Voi ce ma sfatuiti?
Sa te mai gandesti unde te muti.

Cei de la ghiseu sunt incurajati sa mentina clientul, respectiv contul, fii si tu mai ferm ca vrei sa inchizi contul si ti-l inchid.

Edited by sirgoofy, 14 April 2019 - 15:55.


#7
TheShen

TheShen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 25.02.2008
Am deja cont curent la BCR de salariu, precum si alte depozite la termen. Deci nu am ce sa ma mai gandesc in privinta BCR.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 TheShen, on 14 aprilie 2019 - 15:50, said:


Mi-au spus atunci, verbal, ca banii daca au fost depusi in alt oras, trebuie sa ia specimene de semnatura de acolo, sa faca operatiunea.
Asta poate fi adevarat, dar dureaza 30 de secunde.

#9
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 06.06.2005
Incearca sa te duci la alta agentie , de multe ori e (multa)  incompetenta.

In principiu un depozit nu se poate lichida partial ; daca vrei sa pastrezi o suma mai mica lichidezi tot depozitul si faci altul pe suma mai mica.
Deci nu prea ai cum lasa 10-15 lei in depozit , de altfel nici nu valideaza suma minima pt deschiderea depozitului.

Mai degraba cred ca e vorba de contul curent (si recomandarea cu 10-15 lei a venit pt a putea plati eventuale comisioane la inchiderea contului)  si ori nu ai inteles tu ori operatoarea bate campii.
Daca banii sunt in depozit si nu ai cont curent deschis ( nu stiu daca mai e posibil) atunci lichidezi depozitul si iei banii in sacosa de la casierie si ii duci la BCR.

Daca ai cont curent lichidezi depozitul in contul curent si apoi faci transferul la BCR ; apoi inchizi contul curent.

Edited by kriiss, 14 April 2019 - 16:03.


#10
TheShen

TheShen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 25.02.2008
Nu cred ca am cont curent deschis.

Tatal meu a facut acest depozit cand eram adolescent si m-a pus ulterior pe mine titular.

#11
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Dar ce atâta stres cu transferul ăsta, dute și tu cu o valiză ca Becali și retrage tot din depozit și te duci apoi la BCR și îi depui, cu ocazia asta poți să îi și numeri să vezi dacă mai sunt toți Posted Image

#12
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 TheShen, on 14 aprilie 2019 - 16:03, said:

Nu cred ca am cont curent deschis.

Tatal meu a facut acest depozit cand eram adolescent si m-a pus ulterior pe mine titular.

Toate depozitele se lichideaza printr-un cont curet din cate stiu, dar intreaba la CEC.... Altfel nu poti face OP, trebuie sa-i scoti in numerar prin casierie si, probabil ca e si un comision.. habar n-am

#13
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 TheShen, on 14 aprilie 2019 - 15:50, said:

Bun. Problema intervine in felul urmator.

Scarbele acelea de la CEC te mint cu zambetul pe buze, spunand ca nu pot sa faca aia, nu pot sa faca alta, trebuie sa las X lei in cont, etc.
Mi-au spus atunci, verbal, ca banii daca au fost depusi in alt oras, trebuie sa ia specimene de semnatura de acolo, sa faca operatiunea.
Deci am impresia ca ma vor pune pe drumuri mai mult.

Eu ce pot sa fac in situatia asta?

Ma gandeam sa ma duc sa le inregistrez cu telefonul (atat audio cat si video), apoi sa fac o reclamatie la ANPC.
Nu te mint, incearca sa te abureasca.
Inregistrezi degeaba cu telefonul.
Daca te mai refuza (gen sa lasi 10 lei in cont) spui ca nu vrei asta, vrei sa inchizi complet si definitiv tot.
Daca tot insista, ceri sa vorbeti cu un superior.
Daca insista si asta, ceri copie dupe lege / regulament (platesti 2 lei pentru copie).
Repet, nu te chinui sa inregistrezi, nu te ajuta la nimic si pierzi timp aiurea.

#14
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 09.04.2008
Nu trebuie să lași nimic în cont. Legat de transferuri, depinde de sumă. Dacă e peste 50000 e executat de sistemul Regis și ultimul decont se face la 14:30 parcă. Dacă e sub 50000 se execută de Transfond și ultima sesiune de decontare e la 16:30.

#15
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Problema este in felul urmator: scarbele de la banci, cand ti-au prins banii in ograda lor nu stiu cum sa faca sa ciupeasca din ei, inchide contul, ia banii pune-i la ciorap, apoi compara comisioanele diferitelor banci si decide-te unde sa ii muti, dar te asigur ca toate sunt o apa si un pamant, sincer ar trebui inchise toate, si pastrat doar BNR pentru toate operatiunile posibile, my 2 cents

#16
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Poate cei 10-15LEI de care a zis sunt pentru comisionul de plata plus cel de administarre a contului curent pe ultima [fractiune de?] luna. Intr-adevar, pentru a ramane contul pe zero nu poti face un OP cu tot soldul ci de la inceput scazi comisionul pentru plata. Daca stii exact cat e restul de comision de administrare il scazi si pe acesta din valoarea OP-ului. Odata executat OP-ul, inchizi contul si daca mai e un rest de comision (de exemplu ai lasat contul pe zero) il platesti in numerar (= depui numerar exact suma aceea, sa isi poata lua comisioanele). Ai grija sa pastrezi dovada inchiderii contului, sa nu te trezesti peste cativa ani ca ai datorii la ei (improbabil sa se intample, da’ paza buna…).

#17
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 14.04.2018

 BlueED, on 14 aprilie 2019 - 15:33, said:

Citește noile comisioane de la BCR... ��
ce sunt cu ele? ce sa schimbat ca vad ca taxa de administrare e tot 0!

#18
TheShen

TheShen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 25.02.2008

 Platon, on 14 aprilie 2019 - 17:23, said:

Problema este in felul urmator: scarbele de la banci, cand ti-au prins banii in ograda lor nu stiu cum sa faca sa ciupeasca din ei, inchide contul, ia banii pune-i la ciorap, apoi compara comisioanele diferitelor banci si decide-te unde sa ii muti, dar te asigur ca toate sunt o apa si un pamant, sincer ar trebui inchise toate, si pastrat doar BNR pentru toate operatiunile posibile, my 2 cents

Economisesc 40-50% din salariu. Nu am cum sa țin atâția bani la ciorap, așa ca ii las in contul curent și depozite, in lei. Pe viitor vreau sa ii schimb in euro(alți bani, alte cursuri valutare la bănci, dar nu am ce face.)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate