Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Smecherie Germana la reziliere

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
mirabcd

mirabcd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 27.01.2019
Aveti mare grija la rezilierea contractului. Daca se face cererea sa spunem cu data de 9 martie, din acest moment curg cele 30 de zile. Daca sunteti sunat pe data de 20 martie, se confirma rezilierea dar operatorul "uita" sa va spuna ca acele 30 de zile se calculeaza din 9 martie.

Operatorul mentioneaza ca aveti 5 zile dupa reziliere sa predati echipamentele.

Daca echipamentele nu sunt predate in cele 5 zile abonamentul se prelungeste cu inca 1 sau 2 ani,la noul pret in functie de cum a fost contractul.

Este foarte smart modul de abordare al Telekom, recunosc ...asa ceva nu am mai auzit in Romania. Dar discutand cu oameni din piata (culmea stiau despre aceasta smecherie),mi -au spus ca o practica in Germania .....

#2
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Ce nu scrie in contract?

#3
Trexman

Trexman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,359
  • Înscris: 11.11.2017
1) Apucă-te de ANPC.

2) Nu pot să nu observ că îi preaslăviești mult („smart”, „șmecherie”, „n-am ami auzit de așa ceva”), doar și fiindcă sunte nemți. Suferi de filogermanism? Dacă era firmă românească (vise dar să zicem), îi dădeai în toți dracii sau le-ai fi zis că „este foarte smart”?

Edited by Trexman, 14 April 2019 - 13:40.


#4
Menela0s

Menela0s

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.03.2019

 mirabcd, on 14 aprilie 2019 - 13:20, said:

Aveti mare grija la rezilierea contractului.
Operatorul mentioneaza ca aveti 5 zile dupa reziliere sa predati echipamentele.
Care parte nu o intelegi?

#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 09.08.2005

 mirabcd, on 14 aprilie 2019 - 13:20, said:

Operatorul mentioneaza ca aveti 5 zile dupa reziliere sa predati echipamentele.

Daca echipamentele nu sunt predate in cele 5 zile abonamentul se prelungeste cu inca 1 sau 2 ani,la noul pret in functie de cum a fost contractul.
Ce înseamnă 5 zile după reziliere? Din momentul cînd ai comunicat tu? Din momentul cînd te sună ei? După cele 30 zile?
Unde scrie în contract că dacă nu predai aparatele abonamentul se prelungește? Care e formularea exactă?

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,309
  • Înscris: 08.02.2011
Eu stiu ca rezilierea inseamna denuntarea unilaterala a contractului. Daca nu le predai alea pot eventual sa-ti emita factura pentru ele, nicidecum sa se prelungeasca automat cu 2 ani.

#7
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
Mie mi-au incasat bulangii si luna aprilie cu DTH, a venit factura chiar mai mare cu 10 lei decat in mod obisnuit, desi eu vorbisem cu ei de pe 20.03 sa reziliez. M-am luat de ei le-am trimis mail si au zis ca o sa scada din urmatoarea factura (cea de pe mai). Evident ca nu le platesc nimic (le-am platit doar 10 lei cu cardul din 87 cat cereau, CV telefonului fix 2 euro cu care am mai ramas la ei), fiindca dupa aia tb. sa fac cerere sa-mi recuperez banii.

#8
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 modoran, on 14 aprilie 2019 - 14:12, said:

Eu stiu ca rezilierea inseamna denuntarea unilaterala a contractului. Daca nu le predai alea pot eventual sa-ti emita factura pentru ele, nicidecum sa se prelungeasca automat cu 2 ani.
Exact. Daca le-ai distrus, pierdut, ti s-au furat; si nu le poti preda fizic ce se intampla devii prizonierul lor pentru inca 2 ani. Mi se pare un abuz. ANPC si gata...

#9
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008
Numai prostii spuneti, daca rezilerea este in curs si echipamentele nu au fost predate la timp intr-un magazin/sediu al lor te pun sa platesti echipamentul respectiv (valoarea depinde de vechimea echipamentului)-o sa vina o factura- si daca nu poti sa duci echipamentul din diferite motive, soliciti sa vina un tehnician la domiciliu sa-l ridice (contracost) . Nu te poate obliga nimeni sa mai stai un an sau doi pentru ca nu ai predat echipamentul din diverse motive, reziliere tot se face insa platesti contravaloarea acestuia.

#10
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 21.12.2011
Plătești contravaloarea pe luna respectiva sau a întregului echipament? La mine a zis că dacă fac portarea vine cineva să-l ridice în 20 de zile... Nu a venit nimeni.

#11
darkwings

darkwings

    satana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 06.04.2006

 mirabcd, on 14 aprilie 2019 - 13:20, said:

Aveti mare grija la rezilierea contractului. Daca se face cererea sa spunem cu data de 9 martie, din acest moment curg cele 30 de zile. Daca sunteti sunat pe data de 20 martie, se confirma rezilierea dar operatorul "uita" sa va spuna ca acele 30 de zile se calculeaza din 9 martie.

Operatorul mentioneaza ca aveti 5 zile dupa reziliere sa predati echipamentele.

Daca echipamentele nu sunt predate in cele 5 zile abonamentul se prelungeste cu inca 1 sau 2 ani,la noul pret in functie de cum a fost contractul.

Este foarte smart modul de abordare al Telekom, recunosc ...asa ceva nu am mai auzit in Romania. Dar discutand cu oameni din piata (culmea stiau despre aceasta smecherie),mi -au spus ca o practica in Germania .....


daca nu predai echipamentele o sa iti vina contravaloarea lor in prima factura.nu se prelungeste automat.

Edited by darkwings, 18 April 2019 - 04:21.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate