Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

echivalare diploma biologie

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
LauraCroseteaza

LauraCroseteaza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.04.2019
buna ziua! am nevoie de ajutor cu niste informatii. Am terminat fac. de biologie in 2008,ultima promotie cu 4 ani de studiu,insa nu am profesat niciodata in domeniu. Acum doresc sa fac postliceala sau facultate pt asistenti medicali. Oare pot sa echivalez diploma de biolog in vreun fel? am observat ca majoritatea materiilor din programa deja le-am studiat in timpul fac. daca este posibil, unde tb sa ma adresez?! va multumesc pt timpul acordat si sper sa stie cineva mai multe detalii...

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
De echivalat n-am auzit si nici nu cred ca s-ar putea, sunt totusi si cursuri diferite. Ca atare te inscrii la noua scoala si aici profesorii pot sa preia nota de la o materie deja studiata dar numai daca vor ei.

Edited by neagu_laurentiu, 14 April 2019 - 11:12.


#3
LauraCroseteaza

LauraCroseteaza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.04.2019
va multumesc pt raspuns. Chestia cu echivalatul am gandit-o logic asa: eu cu diploma de biolog pot sa ma angajez in laboratoare de specialitate si in alte locuri,mult peste un asistent medical. adica biolog vs asistent medical,este ca si asistent medical vs infirmiera (scuzati comparatia). stiu,probabil va ganditi de ce nu ma angajez biolog, pt ca tot ar tb sa fac un curs pt a putea lucra intr-un laborator, nu e suficient doar diploma... si prefer asistent medical,vreau sa lucrez direct cu oamenii,plus alte avantaje pt mine personal. Studiind programa de la o scoala postliceala sanitara,am vazut materii comune: anatomia si fiziologia omului, genetica, chimie organica/anorganica etc... oare chiar nu se poate lua in considerare asta? maine voi merge si la secretariatul a 2 scoli postliceale (Fundeni si Davilla), dar cum se stie reputatia secretarelor de acolo, mi-e ca nu apuc sa deschid gura si imi spun sa ies afara 🙄 de aceea am indraznit sa intreb,poate cineva are o experienta similara si a stiut pe cine si ce anume sa intrebe exact. o zi buna!

Edited by LauraCroseteaza, 14 April 2019 - 11:42.


#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Profesiile nu au grad de comparatie. Ambele sunt utile si atat. Un sofer categoria B nu poate merge la C si nici viceversa desi ambii sunt soferi.

Vezi aici despre execitatea profesiei de asistent: https://www.oamr.ro/...arii-profesiei/

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Diploma e valabila pe teritoriul Romaniei, echivalarile se fac cand te duci in alte tari.
Nu iti trebuie diploma de facultate sa te inscrii la postliceala, iti trebuie diploma de bac.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate