Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Politehnica Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

View Poststancosty, on 14 aprilie 2019 - 08:50, said:

Cum nu știi fizică? Văd că știi, cel puțin teoria relativității, din moment ce știi că timpul e relativ ... Posted Image
Acum, pe subiect: dacă fugi de automatică și calculatoare din cauza fizicii, de ce te-ai duce la electronică sau inginerie electrică, unde ai nevoie de fizică mai mult ca la calculatoare?
======
Ce mă intrigă pe mine sunt tinerii care află cu mirare în al doisprezecelea ceas că, pentru a te pregăti într-un domeniu, ai nevoie de cunoștințe serioase în domeniile științelor fundamentale ...
Nu învață fizică (sau altceva) toată școala și, brusc, la sfârșit, constată cu părere de rău că nu pot urma o anumită carieră, pentru că ...
Oare nimeni nu se mai gândește la utilitatea tuturor materiilor din scoala preuniversitară? Oare toți cred că ele au fost puse acolo de umplutură, ca să streseze bieții elevi, dornici de o pregătire unilaterală, pe un domeniu îngust?
Ce școală mai e asta?
Eu ma mir, nu se face in scoala ceva cu placute Arduino etc?

#20
ColdWolf

ColdWolf

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.03.2019

View Postaaaa4567, on 13 aprilie 2019 - 21:17, said:

Ce stii din IT mai exact (ce cunostinte ai), de ce anume esti pasionat?
Despre procesoare, placi de baza, cum se monteaza componentele. Incerc sa invat sa "portez" sisteme de operare pentru mobil. Stiu ca astea nu au de-a face cu Politehnica, dar in domeniul calculatoarelor as vrea sa lucrez in viitor. Am formulat gresit OP-ul, nu doar ETTI sau IE doresc ci si alte facultati.

View Postcarturarulobosit, on 13 aprilie 2019 - 21:55, said:

ON:Daca te atrage informatica, de ce nu dai la unibuc?

View PostTsunnnami, on 14 aprilie 2019 - 05:28, said:

Universitate, la matematica
M-am gandit si la asta dar am vazut ca e mare bataie pe locuri si se intra cu medie mare.

View Poststancosty, on 14 aprilie 2019 - 08:50, said:

Acum, pe subiect: dacă fugi de automatică și calculatoare din cauza fizicii, de ce te-ai duce la electronică sau inginerie electrică, unde ai nevoie de fizică mai mult ca la calculatoare?
Stiu ca automatica si calculatoare e o facultate complexa unde se intra cu medie mare si e bataie pe locuri. As vrea sa merg undeva unde stiu ca pot avea sanse sa intru sigur.

#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,785
  • Înscris: 20.10.2015

View PostColdWolf, on 14 aprilie 2019 - 17:38, said:

M-am gandit si la asta dar am vazut ca e mare bataie pe locuri si se intra cu medie mare.

Ce importanta are?
Daca-ti place, lupta!

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View PostColdWolf, on 14 aprilie 2019 - 17:38, said:

in domeniul calculatoarelor as vrea sa lucrez in viitor. Am formulat gresit OP-ul, nu doar ETTI sau IE doresc ci si alte facultati.
Pai te ajuta la ceva ca sa inveti ziua cea si seara hais? Ori mergi unde scoala trage in directia dorita de tine ori nu (e pierdere de timp si nervi altundeva).

#23
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

View PostTsunnnami, on 14 aprilie 2019 - 17:43, said:

Ce importanta are?
Daca-ti place, lupta!
Nu asta e problema, se intra cu medie mare, dar facultatea e rupta de cerintele pietei si coruptia si copiatul sunt in floare (nu mai stiu situatia recenta).

Adica, lupti si conmstati ca altii taie colturile.

Quote

Despre procesoare, placi de baza, cum se monteaza componentele. Incerc sa invat sa "portez" sisteme de operare pentru mobil. Stiu ca astea nu au de-a face cu Politehnica, dar in domeniul calculatoarelor as vrea sa lucrez in viitor. Am formulat gresit OP-ul, nu doar ETTI sau IE doresc ci si alte facultati.

Pai astea au de-a face doar vag cu facultatea, fara suparare. Asamblarea calculatoarelor o face si un tehnician.

Ce inseamna aici "a porta"?

In fine, da la ceva mai usor - de fapt, o gramada de studenti sfarsesc prin a fi redistribuiti la alte facultati, deoarece nu intra la A&C. probabil ca nivelul e suficient de jos si veti fi lasati sa copiati. Daca ai probleme in a lua un 7-8 (macar) la fizica, atunci e clar ca e vorba de lacune destul de serioase, testele fiind usoare. dar asa vor fi majoritatea si profesorii vor fi nevoiti sa coboare nivelul.

Edited by aaaa4567, 14 April 2019 - 21:14.


#24
Zacusca-Lazlo

Zacusca-Lazlo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 13.04.2019

View Posthoratiu81, on 14 aprilie 2019 - 09:03, said:

De aceea, informatiile obtinute acolo ar fi fost poate mult mai utile decat multe dintre parerile (uneori subiective, evident) ale celor care raspund pe acest forum.
Ce informatii utile bre, sunt abolvent de AC , ce informatii utile sa primeasca in plus ? Munca, munca , munca si iar munca si dupa ce a fost admis munca , munca, munca si mai multa.
intr-un timp de  5 ori mai scurt.
Nimeni n-o sa mai stea dupa el sa invete.Ai inteles materia bine, n-ai inteles materia , nimanui nu-i pasa.Ai probleme continue in a intelege materia ? cui pasa ?
Facultatea respectiva nu-i de tine.Sterg profii cu tine pe jos  ca pe mopul din galeata.

View Postaaaa4567, on 14 aprilie 2019 - 21:11, said:

In fine, da la ceva mai usor - de fapt, o gramada de studenti sfarsesc prin a fi redistribuiti la alte facultati
Doar daca mai sunt locurile libere doarece acum la toate facultatiile de la poli se dau probe in scris eliminatorii si este batie pe orice loc la orice faculta  pt camin.
(inainte, acum 6 ani doar la AC si ETTI era admitere, in rest lejeranu, dar de cand se anunta ca vine criza, s-au schimbat lucrurile).

Edited by Zacusca-Lazlo, 14 April 2019 - 22:47.


#25
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

View PostZacusca-Lazlo, on 14 aprilie 2019 - 22:47, said:

Ce informatii utile bre, sunt abolvent de AC , ce informatii utile sa primeasca in plus ? Munca, munca , munca si iar munca si dupa ce a fost admis munca , munca, munca si mai multa.
intr-un timp de  5 ori mai scurt.
Nimeni n-o sa mai stea dupa el sa invete.Ai inteles materia bine, n-ai inteles materia , nimanui nu-i pasa.Ai probleme continue in a intelege materia ? cui pasa ?
Facultatea respectiva nu-i de tine.Sterg profii cu tine pe jos  ca pe mopul din galeata.


Doar daca mai sunt locurile libere doarece acum la toate facultatiile de la poli se dau probe in scris eliminatorii si este batie pe orice loc la orice faculta  pt camin.
(inainte, acum 6 ani doar la AC si ETTI era admitere, in rest lejeranu, dar de cand se anunta ca vine criza, s-au schimbat lucrurile).

Vrei sa spui ca e concurenta mai mare (fata de cat era: 0.8-1.3 /loc) si la celelalte facultati de genul mecanica, IMST etc etc? probe in scris eliminatorii se dadeau si atunci, numai ca erau foarte-foarte usoare. Posted Image Ah, da, parca intr-o vreme era si numai pe baza de bac, dar oricum, cine nu lua 5 la examenele alea era chiar pe dinafara. Probele erau mai usoare decat bacul, sa ne intelegem.

In rest, adevarat, dar permite-mi sa cred ca studentii care nu puteau trece un test de admitere banal, cu 20-30d e intrebari in 3 ore de genul i=U/R, se da I si U, sa se afle R, nu au cum sa treaca pe bune fizici care folosesc integrale triple etc etc. Mai demult, singurul examen draconic, la care nu se copia, si la care picau 80% din oameni, era DCE. Nu mai stiu cum e acum. Nu ca ar fi avut vreun rost toate electronicele alea, facute in amanunt, pentru studentul obisnuit de AC. de fapt, cei mai multi nu mai styiu ce face o dioda...

In facultati din State se face la un ritm mai omenesc, realist, materia este poate la 1/3, maximum 1/2 din volum, dar se fac proiecte, nu se copiaza porceste etc.

Edited by aaaa4567, 14 April 2019 - 23:44.


#26
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

View Postaaaa4567, on 14 aprilie 2019 - 23:38, said:


In facultati din State se face la un ritm mai omenesc, realist, materia este poate la 1/3, maximum 1/2 din volum, dar se fac proiecte, nu se copiaza porceste etc.
Ce sa copiezi? Temele de la programare nu se gasesc pe net iar daca trimiti tema ca cea a colegului te ard cu scaderea  punctajul temei cu bonus , gen daca copiezi o tema ai repetare de materie.

#27
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Inițiator, tb să pui mîna să te documentezi mai bine, dacă dai la o facultate la întîmplare așa cum pui tu problema acum, nu te văd bine.
Facultățile sînt grele, măcar să înveți lucrurile alea cu plăcere, că dacă nu... e aproape imposibil.

Așa cum ți s-a mai zis, Politehnica ESTE o formă de fizică aplicată. Fie că faci mecanică fie că faci electricitate, toate materiile din Poli SEAMĂNĂ ca stil cu fizicile din liceu: tb să calculezi, pe baza unor cunoștințe matematice avansate, cum se comportă sisteme mecanice sau electrice. Deci politehnica însemnă CALCUL, fie că îl faci de mînă fie că folosești, în unele cazuri, softuri speciale de simulare, care fac o parte din calcule în locul tău.

Excepția este programarea, unde tb. să scrii... programe, deci poți să știi mai puțin despre fenomenul fizic din interiorul mașinii, dar, nu înseamnă că e mai ușoară; să faci un program complex să meargă, iar nu e de colo !

Deci, documentează-te, este irelevant ce îți recomandă că i-a plăcut prietenul X, pt că așa cum nu aveți aceeași prietenă, nu aveți sigur aceleași gusturi și capabilități. Nu mai cere userilor de pe forum să-ti recomande o facultate !

#28
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Eu zic ca daca esti bun la programare, fara sa stii fizica sau mate avansata termini facultatea. Eu am intrat si nu stiam nimic fizica , chiar 0 , mate cat de cat si info zero. Cele mai grele materii mi se par alea legate de programare , fizica se trece cu mult tocit ( daca nu stii nimica anterior)  si la mate te prinzi de rezolvari , mi se pare ca nu e chiar asa de dificila. In schimb fara o baza din liceu la programare sau multa pasiune , degeaba. De aia cred ca o sa si schimb facultatea de la poli pe altfel de inginerie, eventual automatica , nu calculatoare.

Edited by exydos, 15 April 2019 - 12:40.


#29
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

View Postexydos, on 15 aprilie 2019 - 10:56, said:

Ce sa copiezi? Temele de la programare nu se gasesc pe net iar daca trimiti tema ca cea a colegului te ard cu scaderea  punctajul temei cu bonus , gen daca copiezi o tema ai repetare de materie.
Serios? Acum vreo 10-15 ani nu era asa. E acum altfel, sau incerci sa pacalesti pe cineva? Si de copiat la examene nu s-a auzit?

Cum sa nu se gaseasca pe net, sau la colegi?

#30
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

View Postaaaa4567, on 15 aprilie 2019 - 16:20, said:


Serios? Acum vreo 10-15 ani nu era asa. E acum altfel, sau incerci sa pacalesti pe cineva? Si de copiat la examene nu s-a auzit?

Cum sa nu se gaseasca pe net, sau la colegi?

Pe mine temele la materiile legate de programare ma cam depasesc.As vreau eu ceva inspiratie de pe net , dar nu prea gasesti. Colegii nu ti le dau ca risca depunctare. Ramane sau sa faci singur sau sa cumperi o tema sau gasesti pe cineva sa ti o faca. De copiat la examene , da , la unele materii mai e posibil , dar sa ti dau un contraexemplu, la analiza la Flondor ( il stiu multi de pe forum) , cu seminaristul de Ghiu nimeni , dar nimeni nu copiaza , omu are 6 ochi si asta imi place ca cei care nu invata nu trec.

Edited by exydos, 15 April 2019 - 16:55.


#31
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,232
  • Înscris: 24.02.2007
Curaj, perseverenta si intrebari (pe aria de programare) cand nu iese si incepi sa te descurci.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate