Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Politehnica Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
ColdWolf

ColdWolf

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.03.2019
Salut, sunt la un liceu din Bucuresti pe profilul mate-info si vreau sa ma pregatesc pentru admiterea de la Politehnica, relativ mai am un an dar ma tot gandesc la asta, si inca nu m-am decis unde sa merg(incerc sa adun niste idei, sa nu ma hotarasc in ultimul moment)...Vreau sa va intreb ce parere aveti, ce mi-ati recomanda, excluzand Automatica si Calculatoarele pentru ca nu prea imi place fizica dar stiu cat-de-cat, cu matematica si informatica stau ok, ma descurc( la facultatile pe baza de examen, vreau sa dau probele la mate). Sunt destul de pasionat de IT si m-am gandit la Facultatea de Inginerie Electrica sau Electronica si Telecomunicatii(nu stiu ce sectie inca, daca ma puteti ajuta :wave: ). Orice sugestie,sfat apreciez!

#2
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,514
  • Înscris: 18.10.2011

View PostColdWolf, on 13 aprilie 2019 - 21:11, said:

Salut, sunt la un liceu din Bucuresti pe profilul mate-info si vreau sa ma pregatesc pentru admiterea de la Politehnica, relativ mai am un an dar ma tot gandesc la asta, si inca nu m-am decis unde sa merg(incerc sa adun niste idei, sa nu ma hotarasc in ultimul moment)...Vreau sa va intreb ce parere aveti, ce mi-ati recomanda, excluzand Automatica si Calculatoarele pentru ca nu prea imi place fizica dar stiu cat-de-cat, cu matematica si informatica stau ok, ma descurc( la facultatile pe baza de examen, vreau sa dau probele la mate). Sunt destul de pasionat de IT si m-am gandit la Facultatea de Inginerie Electrica sau Electronica si Telecomunicatii(nu stiu ce sectie inca, daca ma puteti ajuta Posted Image ). Orice sugestie,sfat apreciez!

Auziti voi: excluzand A&C deoarece nu imi place fizica, dar vreau inginerie electrica sau telecomunicatii (unde iti trebuie mai mult fizica, chiar mult mai mult decat la A&C)...

Pererea mea e sa studiezi oferta din afara tarii deoarece vei iesi mai castigat apropape pe oriunde in vest, din multe pct de vedere.

Ce stii din IT mai exact (ce cunostinte ai), de ce anume esti pasionat?

Uite de exemplu, la o facultate americana ai putea face un trunchi comun si aba prin anul II sa iti declari majorul, atunci cand vei fi vazut despre ce e vorba. La noi nu stiu daca se poate (decat cu transferuri, birocratie). Insa mai sunt multe aspecte.

Nu va luati dupa asa zisul renume al facultatilor de la noi, caci e facut pe seama unor olimpici la matematica, iar matematica si fizica e relativ putin relevanta in software engineering. De fapt, ti-ar trebui putina orientare profesionala. Ce ai vazut in liceu are putin spre deoc tangente cu lumea reala.

Edited by aaaa4567, 13 April 2019 - 21:20.


#3
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
nu te lua dupa aaaa4567...nu conteaza unde inveti ;)...conteaza cati bani te costa facultatea din afara, sau poate ai parinti cu o gasca de aur...sau poate esti mai simplut si alegi sa dai banii pe ceva, ce aici ai aproape gratis ;)...nu asta conteaza ;)...

La poli, de fapt, la orice facultate tehnica...nu conteaza examenul...nu e ceva greu ;)...oricine poate intra...ideea e sa o termini :)...ai diploma, pe urma faci ce vrei cu ea ;)

View Postaaaa4567, on 13 aprilie 2019 - 21:17, said:

Auziti voi: excluzand A&C deoarece nu imi place fizica, dar vreau inginerie electrica sau telecomunicatii (unde iti trebuie mai mult fizica, chiar mult mai mult decat la A&C)...

Pererea mea e sa studiezi oferta din afara tarii deoarece vei iesi mai castigat apropape pe oriunde in vest, din multe pct de vedere.

Ce stii din IT mai exact (ce cunostinte ai), de ce anume esti pasionat?

Uite de exemplu, la o facultate americana ai putea face un trunchi comun si aba prin anul II sa iti declari majorul, atunci cand vei fi vazut despre ce e vorba. La noi nu stiu daca se poate (decat cu transferuri, birocratie). Insa mai sunt multe aspecte.

Nu va luati dupa asa zisul renume al facultatilor de la noi, caci e facut pe seama unor olimpici la matematica, iar matematica si fizica e relativ putin relevanta in software engineering. De fapt, ti-ar trebui putina orientare profesionala. Ce ai vazut in liceu are putin spre deoc tangente cu lumea reala.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hIdsjNGCGz4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

exact my friend, nu conteaza unde faci facultatea ;)

#4
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,514
  • Înscris: 18.10.2011

View Postjimi91, on 13 aprilie 2019 - 21:37, said:

nu te lua dupa aaaa4567...nu conteaza unde inveti Posted Image...conteaza cati bani te costa facultatea din afara, sau poate ai parinti cu o gasca de aur...sau poate esti mai simplut si alegi sa dai banii pe ceva, ce aici ai aproape gratis Posted Image...nu asta conteaza Posted Image...

La poli, de fapt, la orice facultate tehnica...nu conteaza examenul...nu e ceva greu Posted Image...oricine poate intra...ideea e sa o termini Posted Image...ai diploma, pe urma faci ce vrei cu ea Posted Image




[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hIdsjNGCGz4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

exact my friend, nu conteaza unde faci facultatea Posted Image
Daca vrei sa faci tot felul de compromisuri romanesti,intr-adevar, nu conteaza. ;) Nu iti pui intrebarea de ce, atat de ieftina iind, nu vin toti buluc de prin Africa sau Asia? Sau Europa de Est?

#5
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postaaaa4567, on 13 aprilie 2019 - 21:45, said:

Daca vrei sa faci tot felul de compromisuri romanesti,intr-adevar, nu conteaza. Posted Image Nu iti pui intrebarea de ce, atat de ieftina iind, nu vin toti buluc de prin Africa sau Asia? Sau Europa de Est?

pai, vin Posted Image...chiar vin...de ce sa dai 40.000 de lire/an cand cu 2000 de lire ai fix acelasi lucru....nu avem noi multe lucruri bune, dar, faptul ca invatamantul e gratuit, inseamna enorm;)...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ck-89phIXsM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


iar in SUA, nu stiu cum se face, dar aparent...cei mai destepti oameni de la ei sunt imigranti Posted Image

Edited by jimi91, 13 April 2019 - 21:52.


#6
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,394
  • Înscris: 07.05.2018

View Postjimi91, on 13 aprilie 2019 - 21:50, said:

pai, vin Posted Image...chiar vin...de ce sa dai 40.000 de lire/an cand cu 2000 de lire ai fix acelasi lucru....nu avem noi multe lucruri bune, dar, faptul ca invatamantul e gratuit, inseamna enorm;)...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ck-89phIXsM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


iar in SUA, nu stiu cum se face, dar aparent...cei mai destepti oameni de la ei sunt imigranti Posted Image
Cate facultati ai terminat?

ON:Daca te atrage informatica, de ce nu dai la unibuc?

Edited by carturarulobosit, 13 April 2019 - 22:03.


#7
Zacusca-Lazlo

Zacusca-Lazlo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 13.04.2019

View Postaaaa4567, on 13 aprilie 2019 - 21:17, said:

Auziti voi: excluzand A&C deoarece nu imi place fizica, dar vreau inginerie electrica sau telecomunicatii (unde iti trebuie mai mult fizica, chiar mult mai mult decat la A&C)...
La Telecomunicatii face fizica de ii sar capacele, ba ii baga si in fizica cuantica :lol: , nu mai iese viu :lol:

#8
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postcarturarulobosit, on 13 aprilie 2019 - 21:55, said:

Cate facultati ai terminat?

ON:Daca te atrage informatica, de ce nu dai la unibuc?


?

dar tu cate ai terminat ? :)

#9
c_marius80

c_marius80

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.03.2019
Ingineria si Managementul Ssitemelor Tehnologice...licenta : Informatica aplicata in inginerie industriala

sau

Energetica...licenta : Informatica industriala

Ambele facultati sunt in cadrul UPB.

#10
Zacusca-Lazlo

Zacusca-Lazlo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 13.04.2019

View Postc_marius80, on 13 aprilie 2019 - 22:07, said:

Ingineria si Managementul Ssitemelor Tehnologice...licenta : Informatica aplicata in inginerie industriala

sau

Energetica...licenta : Informatica industriala

Ambele facultati sunt in cadrul UPB.
Face la IMST desen tehnic si fizica la greu mai ales la Rezistenta Materialielor, Metalurgie si Fizica anii I si 2. :lol:

#11
c_marius80

c_marius80

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.03.2019

View PostZacusca-Lazlo, on 13 aprilie 2019 - 22:13, said:

Face la IMST desen tehnic si fizica la greu mai ales la Rezistenta Materialielor, Metalurgie si Fizica anii I si 2. Posted Image

Eu am terminat IMST-ul ( domeniu de studiu / licenta : Sisteme de producție digitale + Master : Mașini și sisteme de producție ) ...desen tehnic am facut doar in primul an,rezistenta materialelor in anul 1 semestrul 1 si 2,fizica anul 1 smestrele 1 si 2 respectiv anul 2 semestrul 1 si 2.

Subliniez,eu am terminat facultatea acum 16 ani...este posibil ca programa analitica sa se fi schimbat.

#12
Zacusca-Lazlo

Zacusca-Lazlo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 13.04.2019
In primul an fac geometrie descriptiva, in al doilea an fac desen tehnic, rezistenta materialelor a mutat-o in anii 2 si 3, fizica fac 2 ani iar examenul la fizica consta in 20 de minute, 10 intrebari, 5 subiecte de demonstrat ecuatii si 5 de teorie, fiecare subiect max 2 minute, scapa cine poate.  Inveti pt fizica aia cat pt o alta facultate :lol:

Edited by Zacusca-Lazlo, 13 April 2019 - 22:36.


#13
c_marius80

c_marius80

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.03.2019
Am gasit programa analitica actualizata pe anul 1 pe domeniul meu de studii : http://www.imst.pub....18-2019/SPD.pdf

Restul programei pe diferite domenii de licenta sunt aici : http://www.imst.pub....i-de-invatamant

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

View PostColdWolf, on 13 aprilie 2019 - 21:11, said:

Salut, sunt la un liceu din Bucuresti pe profilul mate-info si vreau sa ma pregatesc pentru admiterea de la Politehnica, relativ mai am un an dar ma tot gandesc la asta, si inca nu m-am decis unde sa merg(incerc sa adun niste idei, sa nu ma hotarasc in ultimul moment)...Vreau sa va intreb ce parere aveti, ce mi-ati recomanda, excluzand Automatica si Calculatoarele pentru ca nu prea imi place fizica dar stiu cat-de-cat, cu matematica si informatica stau ok, ma descurc( la facultatile pe baza de examen, vreau sa dau probele la mate). Sunt destul de pasionat de IT si m-am gandit la Facultatea de Inginerie Electrica sau Electronica si Telecomunicatii(nu stiu ce sectie inca, daca ma puteti ajuta Posted Image ). Orice sugestie,sfat apreciez!

Universitate, la matematica

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View PostColdWolf, on 13 aprilie 2019 - 21:11, said:

ma pregatesc pentru admiterea de la Politehnica [...] nu prea imi place fizica
Atunci nu ai ce cauta aici, ingineria se bazeaza si pe fizica.

View PostColdWolf, on 13 aprilie 2019 - 21:11, said:

dar stiu cat-de-cat, cu matematica si informatica stau ok [...] Sunt destul de pasionat de IT
Informatica de oriunde dar nu inginerie.

#16
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

View PostColdWolf, on 13 aprilie 2019 - 21:11, said:

... relativ mai am un an ...
Cum nu știi fizică? Văd că știi, cel puțin teoria relativității, din moment ce știi că timpul e relativ ... :D
Acum, pe subiect: dacă fugi de automatică și calculatoare din cauza fizicii, de ce te-ai duce la electronică sau inginerie electrică, unde ai nevoie de fizică mai mult ca la calculatoare?
======
Ce mă intrigă pe mine sunt tinerii care află cu mirare în al doisprezecelea ceas că, pentru a te pregăti într-un domeniu, ai nevoie de cunoștințe serioase în domeniile științelor fundamentale ...
Nu învață fizică (sau altceva) toată școala și, brusc, la sfârșit, constată cu părere de rău că nu pot urma o anumită carieră, pentru că ...
Oare nimeni nu se mai gândește la utilitatea tuturor materiilor din scoala preuniversitară? Oare toți cred că ele au fost puse acolo de umplutură, ca să streseze bieții elevi, dornici de o pregătire unilaterală, pe un domeniu îngust?
Ce școală mai e asta?

#17
horatiu81

horatiu81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 29.07.2009
"Salut, sunt la un liceu din Bucuresti pe profilul mate-info si vreau sa ma pregatesc pentru admiterea de la Politehnica, relativ mai am un an dar ma tot gandesc la asta, si inca nu m-am decis unde sa merg..."

Tocmai s-a incheiat (la Politehnica) "Polifest" - una dintre cele mai bune ocazii de a constata ofertele educationale ale tuturor facultatilor din U.P.B.
De aceea, informatiile obtinute acolo ar fi fost poate mult mai utile decat multe dintre parerile (uneori subiective, evident) ale celor care raspund pe acest forum.

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Poststancosty, on 14 aprilie 2019 - 08:50, said:

Ce școală mai e asta?
Aum nu extrapola si tu la scoala plecand de la un elev. Nu toti intreaba aici unde sa o apuce, destui stiu ce pe lume traiesc.

Edited by neagu_laurentiu, 14 April 2019 - 10:54.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate