Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Jigniri la persoana intr-un punct de vedere juridic oficial.

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
IUL23

IUL23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.07.2009
CU STIMA!
      Am avut socul ca intr-un raspuns oficial, un punct de vedere din partea unui consilier juridic emis sub sigla institutiei administratiei locale, a Serviciului Juridic Contencios Administratie Locala, Compartiment Contencios Administrativ, sa mi se aduca grave si nefondate jigniri la persoana ce tin de al meu profesionalism, punct de vedere ce normal venind de la acest compartiment trenuia sa contina articole de legi incalcate, argumente si o solida consiliere din partea celui ce a intocmit punctul de vedere.Tot respectivul consilier juruduc, utilizand aceeasi cale institutionala, inainteaza in perioade diferite opinii si puncte de vedere total opuse la o aceeasi speta, fiind determinat sa o faca doar insistentei mele de a fi respectate legile, dar si alte reguli impuse de norme si normative.
     Ce despagubiri morale pot obtine prin darea in judecata a respectivului consilier juridic, caci imi simt imaginea periclitata, murdarita si am simtit umilire, mai ales ca precizarea ramane scrisa intr-un inscris oficial al institutiei, nu o vorba aruncata in vant sau o barfa spusa din furie sau frustrare.Pot sa-i cer plata de 10 ori a salariilor platite in decurs de 10 ani in institutie unde mi-am format o imagine si am o reputatie?Ce ma sfatuiti sa fac, caci imaginea mi-a fost manjita, reputatia daramata si deja se simt efecte in randul celor din institutie si nu numai asupra demnitatii si imaginii mele.Grav este ca ce a scris acolo ramane zeci de ani scris, denigrarea si umilirea mea ramane scrisa si neargumentata sau dovedita. Am atasat fascicolul cu jignirea ce nu este detaliata sau argumentata, ci doar se bazeaza pe presupuneri si banuieli, situatii imaginative, nicidecum argumente sau spicuiri din legislatie.
Cu respect si multumiri pentru ajutor si consiliere.
Iulian M.

#2
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
sa vedem actele .

#3
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
La despagubiri morale poti sa ceri cit vrei.
Nu e nimic atasat.
fascicolul sau facsimil ?

Edited by buyonevideo, 12 April 2019 - 19:14.


#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Stimate IUL23
Am inteles ca ai fost jignit si ti-a fost lezata personalitatea.
De asemenea,banuiesc/cred ca esti angajat intr-o institutie publica.Asadar,fiind un functionar public,trebuie sa stii foarte clar ca urmatorul pas in rezolvarea problemelor,este sectia de contencios administrativ la tribunal.
Tu ai apelat acolo?
Totodata,stilul tau de a pune problema mi se pare pueril.In felul cum te exprimi,nu prea vad sa ai multe sanse de reusita.Plangerea ta,total inadecvata pentru un forum,este formulata tipic unui limbaj de lemn.
Fara suparare si resentimente,dar....asta este parerea mea.Si as mai adauga faptul ca tot ce ai scris seamana foarte mult cu plangerea unui copil de 5 ani caruia i s-au luat jucariile si a fost pus la colt pentru ceva imaginar.

ps.
Sa nu uiti ca european fiind,ai drepturi cat cuprinde,pe care in mod total ciudat,ai toate sansele sa-ti fie recunoscute si sa ai drept de reusita.

#5
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Consilierul juridic respectiv lucreaza intr-o institutie? Sunt convins ca da! Eu as da in judecata institutia nu omul, omul reprezinta institutia respectiva, sa se spele pe cap cu el. Daca ea, institutia mi-a prejudiciat imaginea, ea sa plateasca.

#6
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Asa sunt bugetarii, mai delicati si plangaciosi. Eh... Daca ar fi lucrat ei in privat macar putin...

#7
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Mazilire si trimis direct la Istambul.

#8
Menela0s

Menela0s

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.03.2019

 IUL23, on 12 aprilie 2019 - 19:00, said:

Am atasat fascicolul
Unde-i nene "fascicolul", ca nu-l vad?

#9
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Cu hîrtiile în brațe se consultă un avocat. Se urmează (sau nu) recomandările respectivului.

#10
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009

 IUL23, on 12 aprilie 2019 - 19:00, said:

Pot sa-i cer plata de 10 ori a salariilor platite in decurs de 10 ani in institutie

Da, poti sa ceri cat vrei.

N-o sa-ti dea nimeni, dar tu poti sa ceri.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 Seteh, on 12 aprilie 2019 - 19:32, said:

Asa sunt bugetarii, mai delicati si plangaciosi. Eh... Daca ar fi lucrat ei in privat macar putin...

Nu,nu bugetarii reprezinta problema,sau o problema.
Ci insasi societatea.
Intotdeauna au existat adversitati intre clasele sociale si de regula bugetarii/functionarii publici au fost asimilati mereu clasei dominante,Dar asta se intampla intr-un stat feudal,fanariot,balcanic,retrograd,unde invrajbirea dintre clase este acerba,actuala si perpetua.Adica exact asa cum este in Romania anilor 2019.
intr-un stat social functional,normal si civilizat,functionarii publici sunt aceea categorie sociala care este acceptata de toata lumea si este indinspensabila unei functionari cvasicorecte unei societati dezvoltate din punct de vedere mental,economic si tehnologic.
Fara ei nu se poate,nu poate functiona un stat civilizat.

#12
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cert este ca initiatorul este o persoana " neconflictuala " . Are cont de 10 ani , 15 postari batute pe muchie ...si pana acum nu l-a jignit nimeni , ca daca il jignea , ne aducea la cunostinta .
Procedura indicata este cea numita in popor " cainii latra ursul trece " .

#13
IUL23

IUL23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.07.2009

 JurasikMan, on 12 aprilie 2019 - 21:12, said:

Cert este ca initiatorul este o persoana " neconflictuala " . Are cont de 10 ani , 15 postari batute pe muchie ...si pana acum nu l-a jignit nimeni , ca daca il jignea , ne aducea la cunostinta .
Procedura indicata este cea numita in popor " cainii latra ursul trece " .
Dar daca initiatorul postului e un om onest si cinstit ce se lupta cu sisteme abjecte si represive, permanent calcat in picioare si umilit tocmai pentru ca nu a putut fi ingenunchiat si facut sluga?Daca este un om incoruptibil si demn, vertical si cinstit ce nu poate fi manipulat si fortat a lucra in interesul acelui sistem opresiv?Daca acesta se revolta de zeci de ani fara rezultate, fara a avea puterea de a schimba ceea ce se simte firesc a fi schimbat?Ce s-ar spune despre acesta daca ati sti ca sta sub presiune psihica peste 24 de ani pentru corectitudine fiind izolat, denigrat, chiar scuipat?Ce-ati spune daca ati sti ca acesta are principii solide de viata ce l-ar determina sa chiar moara de foame pentru demnitate si lege?Ati mai trata oare asa atitudine????

 JurasikMan, on 12 aprilie 2019 - 21:12, said:

Cert este ca initiatorul este o persoana " neconflictuala " . Are cont de 10 ani , 15 postari batute pe muchie ...si pana acum nu l-a jignit nimeni , ca daca il jignea , ne aducea la cunostinta .
Procedura indicata este cea numita in popor " cainii latra ursul trece " .

 adisz, on 12 aprilie 2019 - 20:04, said:


Nu,nu bugetarii reprezinta problema,sau o problema.
Ci insasi societatea.
Intotdeauna au existat adversitati intre clasele sociale si de regula bugetarii/functionarii publici au fost asimilati mereu clasei dominante,Dar asta se intampla intr-un stat feudal,fanariot,balcanic,retrograd,unde invrajbirea dintre clase este acerba,actuala si perpetua.Adica exact asa cum este in Romania anilor 2019.
intr-un stat social functional,normal si civilizat,functionarii publici sunt aceea categorie sociala care este acceptata de toata lumea si este indinspensabila unei functionari cvasicorecte unei societati dezvoltate din punct de vedere mental,economic si tehnologic.
Fara ei nu se poate,nu poate functiona un stat civilizat.
Dar daca initiatorul postului e un om onest si cinstit ce se lupta cu sisteme abjecte si represive, permanent calcat in picioare si umilit tocmai pentru ca nu a putut fi ingenunchiat si facut sluga?Daca este un om incoruptibil si demn, vertical si cinstit ce nu poate fi manipulat si fortat a lucra in interesul acelui sistem opresiv?Daca acesta se revolta de zeci de ani fara rezultate, fara a avea puterea de a schimba ceea ce se simte firesc a fi schimbat?Ce s-ar spune despre acesta daca ati sti ca sta sub presiune psihica peste 24 de ani pentru corectitudine fiind izolat, denigrat, chiar scuipat?Ce-ati spune daca ati sti ca acesta are principii solide de viata ce l-ar determina sa chiar moara de foame pentru demnitate si lege?Ati mai trata oare asa atitudine????

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate