Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Reguli de bun simt

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
30 replies to this topic

#1
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
buna seara,

as dori sa atrag atentia moderatorilor ca tine de un elementar bun simt sa anunti pe cineva cand ii stergi/muti topicul/postul. genul acesta de forumuri exista de zeci de ani peste tot in lume, dar nicaieri (cel putin in partea civilizata a lumii) nu se intampla asemenea lucruri. baieti/fetelor nu sunteti in Somalia! este jobul vostru sa moderati forumul si chiar lipsa unei explicatii se poate trece cu vederea (generatia tanara de, viteza e baza), dar un mesaj automat atunci cand interveniti pe topic, se poate da. altfel impresia de forum haotic si lipsit de reguli se poate naste.
imi cer scuze aici daca am avut anumite scapari, dar la genul acesta de moderare conflictul este inevitabil.
multumesc si spor la treaba!

#2
LibertyHG

LibertyHG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 13.03.2017

View Postobosit, on 12 aprilie 2019 - 18:45, said:

este jobul vostru sa moderati forumul
Nu cred că-i plătește nimeni pentru moderare.

#3
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Sunt de acord cu tine dar gândeşte-te că au de moderat sute , poate mii de mesaje pe zi .
E greu să dai fiecăruia explicaţii .

Edited by genius, 12 April 2019 - 19:00.


#4
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostLibertyHG, on 12 aprilie 2019 - 18:59, said:

Nu cred că-i plătește nimeni pentru moderare.
In viata asta nu se face totul pt plata materiala , si de multe ori sint cistiguri mai mari decit banul ...

#5
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View PostLibertyHG, on 12 aprilie 2019 - 18:59, said:

Nu cred că-i plătește nimeni pentru moderare.
de ce nu crezi?

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si ai ajuns sa filozofezi dupa doar cateva postari? Nu era mai simplu sa citesti regulamentul pana il intelegi bine?

#7
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
a filosofa (si nu altfel!) este o actiune nobila dar straina mie, cel putin in acest cadru. eu mi-am scris pasul.

#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,437
  • Înscris: 30.08.2017
O fac din comoditate....teoretic ar putea sa-l editeze si sa-ti inlocuiasca textul cu ceva scris de ei...dar cred ca le e mai simplu asa. Si mie mi-au sters posturi, n-am avut o problema cu asta.

#9
Tudorcristi

Tudorcristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,645
  • Înscris: 07.11.2018

View PostLibertyHG, on 12 aprilie 2019 - 18:59, said:

Nu cred că-i plătește nimeni pentru moderare.
dar cand dau suspend cine-i plateste?

Edited by Tudorcristi, 12 April 2019 - 19:27.


#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,437
  • Înscris: 30.08.2017
Isi iau comision, echivalentul in euro a 10% din numarul de postari. Daca ai sti cum il vaneaza pe djl...

#11
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
vad ca se discuta mult despre bani aici... doar un gand: bunul simt nu are legatura cu banii. iarasi o chestie elementara.

#12
LibertyHG

LibertyHG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 13.03.2017

View Post86-APP, on 12 aprilie 2019 - 19:08, said:

In viata asta nu se face totul pt plata materiala , si de multe ori sint cistiguri mai mari decit banul ...
Exemple în acest caz, te rog...

#13
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postobosit, on 12 aprilie 2019 - 19:32, said:

vad ca se discuta mult despre bani aici... doar un gand: bunul simt nu are legatura cu banii. iarasi o chestie elementara.
Bunul simt se discuta fata in fata. E usor si convenabil sa te dai smardoi pe un forum unde nu te stie nima. Multi defuleaza aici tocmai pentru protectia anonimatului,cred ei.
Degeaba te dai coae online,daca atunci cand inchinzi calculatorul esuezi lamentabil in viata de zi cu zi.

Edited by daniMMM, 12 April 2019 - 19:56.


#14
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostLibertyHG, on 12 aprilie 2019 - 19:47, said:

Exemple în acest caz, te rog...
Tu esti real ?

#15
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

View Postobosit, on 12 aprilie 2019 - 18:45, said:

buna seara,

as dori sa atrag atentia moderatorilor ca tine de un elementar bun simt sa anunti pe cineva cand ii stergi/muti topicul/postul. genul acesta de forumuri exista de zeci de ani peste tot in lume, dar nicaieri (cel putin in partea civilizata a lumii) nu se intampla asemenea lucruri. baieti/fetelor nu sunteti in Somalia! este jobul vostru sa moderati forumul si chiar lipsa unei explicatii se poate trece cu vederea (generatia tanara de, viteza e baza), dar un mesaj automat atunci cand interveniti pe topic, se poate da. altfel impresia de forum haotic si lipsit de reguli se poate naste.
imi cer scuze aici daca am avut anumite scapari, dar la genul acesta de moderare conflictul este inevitabil.
multumesc si spor la treaba!
pardon, nu este un job - este o munca voluntara fara remuneratie
apoi, de bum simt este sa citesti regulamenutul inainte sa postezi pe o arie
asta ca sa nu apara plangeri " de ce mi-ai sters ",
tot de bum simt este sa citesti 2-3 pagini de la inceput si 2-3 pagini de la finalul topicului pe care postezi

Edited by MarianG, 12 April 2019 - 19:59.


#16
LibertyHG

LibertyHG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 13.03.2017

View Post86-APP, on 12 aprilie 2019 - 19:56, said:

Tu esti real ?
Yes, I am. Posted Image
Dacă respir și îmi bate inima, presupun că sunt real... :-?

Edited by LibertyHG, 12 April 2019 - 20:23.


#17
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

View Postmyshyk, on 12 aprilie 2019 - 19:11, said:

Si ai ajuns sa filozofezi dupa doar cateva postari? Nu era mai simplu sa citesti regulamentul pana il intelegi bine?
Poate nu stii dar acum trebuie 200 de postari la Poiana .Si s-au scos contorizarile si de pe aria Realului .E tot mai greu, iar alegerile bat la usa !

#18
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postobosit, on 12 aprilie 2019 - 18:45, said:

as dori sa atrag atentia moderatorilor ca tine de un elementar bun simt sa anunti pe cineva cand ii stergi/muti topicul/postul. genul acesta de forumuri exista de zeci de ani peste tot in lume, dar nicaieri (cel putin in partea civilizata a lumii) nu se intampla asemenea lucruri. baieti/fetelor nu sunteti in Somalia!


La prima vedere si principial se pare ca ai dreptate
Afara de incadrarea la "bun simt".
Este mai mult o problema de normalitate

Dar.....

Sa zicem ca un moderator parcurge 100 de postari pe ariile "incarcate"
10 din ele i se par problematice.
Scrie 10 pm de avertizare,mutare, stergere
automat va primii 10 daca nu mai multe pm se scuze, acuze, dece nu-l vezi si pe X si dece ma urmaresi doar pe mine  ca tin cu Rapidu sau Dinamo....
si incepe ping-pongul,
Intre timp, moderatorul mai primeste 10-12 pm cu intrebari, cu diverse ce le trec userilor prin cap.
Totdata apar si 20-30 raportari la posturi diferite, plus discutiile curente pe aria moderatorilor privind una-alta
Unde mai pui ca sunt moderatori care indraznesc sa si scrie cate un post sau comentariu ici-colo pe topice......

Deci cam cat timp apreciezi tu ca deturneaza familiei, copiilor, hobbyiilor lui sau odihnei
anuntand pe fiecare ca a sters(mutat) postarea doar pentru ca respectivul nu a citit temeinic regulamentul ???

Edited by vio69a, 15 April 2019 - 14:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate