Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Placa video se opreste brusc

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007
Buna ziua.
Am cumparat acum vreo doua luni un sistem Red Golem https://www.pcgarage...-iluminare-rgb/
Sistemul este destul de potent, zic eu. Jocurile (testate de mine si de junior) merg bine.
Recent am intampinat urmatoarea problema: in timpul jocului placa video se opreste brusc (ventilatorul se opreste si nu mai am imagine pe monitor). Monitorul este conectat prin cablul DVI cu care a venit.
Aceasta problema am intampinat-o in Battlefield 1 (de vreo cateva ori) si in The Division2 (zilele trecute). In ambele jocuri rezolutia este pe fullHD iar setarile sunt pe High (by default, de la instalarea jocurilor).
Dupa blocare necesita restart si apare un mesaj cu "aplicatia wattman s-a oprit/resetat" sau asa ceva.
Din ce am citit, ar fi ceva legat de driverele de placa video AMD.
In jocurile mentionate calculatorul este destul de cald iar ventilatoarele se aud destul de tare.
Driverele sunt la zi (Adrenaline 19.4.1) iar Win10 este instalat proaspat (la achizitionare calculatorului).
O fi vreo setare de oprire de siguranta la atingerea unei temperaturi maxime a placii video (desi in bios nu am gasit asa ceva)?
Sa incerc sa mai reduc din setari la jocuri?
Sa scot capacul lateral sa se aeriseasca mai bine?
Ati mai intampinat asemenea problema?
Multumesc.

#2
Krotal

Krotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 28.09.2008
Ia vezi aici...[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YobSBfFdzT0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
wineZ

wineZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 17.09.2012
Am avut si eu problema asta cu sistemul meu , placa video in cauza este un RX 580 8gb. In jocuri care necesitau mai multa putere ,calculatorul murea instantaneu. Problema pana la urma fost ca eu atunci cand mi-am construit calculatorul pe piese , cablul de 24 pini de la placa de baza nu era bagat complet in socket ; Verifica toate cablurile sa fie bagate cum trebuie , mai ales cel de alimentare PCI-E de la placa video

#4
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007
Multumesc pentru raspunsurile prompte.
O sa verific si cablul mentionat si o sa testez si ce a fost prezentat in videoclip.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate