Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Ramen vs. Ciorba

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#55
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,672
  • Înscris: 21.06.2016
E timp sa le mincam pe toate, nu va agitati. 2 mese pe zi X 365 de zile, sint 700 de mese intr-un an in care e timp sa treci de la ciorba de stevie la specialitati africane.
Si asta numai intr-un an.

Pina la urma chestia cu cit d ebuna e mincarea tine mult si de ce ai mincat in ultimii ani. Noutatea conteaza, daca maninci ani de zile fripturi ajunge sa ti se para mincarea de urzici culmea gastronomiei. Asa si cu ramenul asta, nu ca neaparat e mai bun (evident, POATE fi), ci doar ca e altaceva decit ciorbe pe care le maninci de zeci de ani si e suficient sa-i dea niste puncte in plus.

Edited by vrajitoruldinoz, 15 April 2019 - 20:20.


#56
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 vrajitoruldinoz, on 13 aprilie 2019 - 05:57, said:

In trecut mincarea era mai mult de umplul burtii decit de gurmandeala.
Da o mincare traditionala trebuie totusi sa fie cunoscuta si de bunica-mea. Asta e etalonul meu. Daca bunica-mea nu stie de ea (sau echivalentul de bunica din zona respectiva) nu poate fi traditionala.
Mai degraba azi e de umplut burti, cand vezi ca scade calitatea ingredientelor, carnii, legumelor etc. deoarece sunt miliarde de guri de hranit.

Mie intotdeauna Ramen-ul mi se pare ca aduce mai mult a gulas mai avansat cu mai multe ingrediente si nu atat de gras, decat a supa. Personal n-am avut ocazia sa mananc Ramen, voi incerca, dar nu cred ca ma va da pe spate, nici pe departe.

 Shinji, on 15 aprilie 2019 - 17:51, said:

De acord.

Da, e pe nicaieri, au doar vreo 500 de restaurante cu stele Michelin. Noi avem... drum roll... zero. Ce sa faci, strainii au ciuda pe noi, neamul cel mai talentat si gastronom. Cine are chef sa caute pe net kaiseki cuisine de exemplu, sa rada de ei ce nepriceputi sunt in bucatarie.

Cu ia-ma nene.  Posted Image
Si cati isi permit sa manance la restaurantele cu stele Michelin? Pt omul de rand, e irelevant cate restaurante cu stele Michelin se gasesc la japonezi. La cele cu 1 stea Michelin cred ca n-ai nevoie de o stare financiara foarte buna, dar la 2 si la 3 stele, poti da lejer 100-200 lire pe un meniu, poate chiar si peste. Astea sunt o experienta de incercat 1-2 ori, nu mai mult. Nu cred ca-ti vine turistul european sau american ca sa sparga 200 euro pe meniu.

Edited by Vlad_22, 22 April 2019 - 20:45.


#57
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,672
  • Înscris: 21.06.2016
Din contra, ingredientele de calitate sint din ce in ce mai multe si mai diverse si interesul in gastronomie creste neincetat. Nici nu se compara ce e acum cu ce era acum 20 de ani, sau 50, 100 etc.
Hipstereala, ce sa-i faci.

#58
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Tipul asta taie niste peste, il pune peste orez si intinde cu pensula sos de soia, pentru asta cere $300-$475 pe persoana. Credeti ca acei clienti chiar fac diferenta intre sushi de $300 si sushi de $50? Sau ca e pestele din SUA sau Japonia? Puteti vreunul din voi identifica zona de pescuit a unui peste doar dupa gust?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3wAQxJeyyXo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#59
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Mizu, on 23 aprilie 2019 - 08:55, said:

Tipul asta taie niste peste, il pune peste orez si intinde cu pensula sos de soia, pentru asta cere $300-$475 pe persoana. Credeti ca acei clienti chiar fac diferenta intre sushi de $300 si sushi de $50? Sau ca e pestele din SUA sau Japonia? Puteti vreunul din voi identifica zona de pescuit a unui peste doar dupa gust?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3wAQxJeyyXo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Da, probabil fac diferenta. Si sunt sigur ca ala nu-i peste inghetat din Lidl ci unul foarte proaspat. Si e foarte probabil ca nici un client din zona aia nu are gandirea romanului care se simte tot timpul pacalit.

#60
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Niste japonezi zic ca pe la unele restaurante din Bucuresti se mananca sushi la fel de bun ca la ei acasa deci nu stiu ce sa zic.
Cand ai ingrediente bune si bucatari priceputi e foarte greu sa mai spui ca sunt diferente colosale intre mancare si foarte probabil diferentele alea mici sunt mai mult din autosugestie decat din altceva.

Edited by nnestor, 23 April 2019 - 12:24.


#61
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 giuliani, on 23 aprilie 2019 - 11:32, said:



Da, probabil fac diferenta. Si sunt sigur ca ala nu-i peste inghetat din Lidl ci unul foarte proaspat. Si e foarte probabil ca nici un client din zona aia nu are gandirea romanului care se simte tot timpul pacalit.
Mă boss sa nu crezi că înșelăciunea sa inventat in Romania și exista doar in Romania


#62
Sicosan

Sicosan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 13.06.2010
Este in spiritul multor romani sa critice si sa injure tot ce este romanesc si sa laude orice este strain.
Plecaciunile la adresa strainatatii nu au incepu azi.

Un exemplu:
Sunt multi cei care lauda in exces bucataria turceasca, fara sa stie de unde vine ea.
In zona respectiva inaintea venirii otomanilor era Imperiul Bizantin.
Dupa cucerirea Constantinopolului, primul ordin dat de sultanul Mehmet al II-lea, a fost cautarea si prinderea bucatarilor imparatului Constantin al XI-lea, pentru a fi folositi in serai, deoarece erau renumiti in arta culinara.

In perioada bizantina legaturile Tarii Romanesti erau foarte stranse.
Daca isi inchipuie cineva ca bucataria bizantina nu a influentat bucataria romaneasca mai ales aceea de la curtea domneasca, se inseala.
Doar un mic ex.:
Renumita musaca nu vine de la turci ci de la bizantini.

Problema noastra este lipsa documentelor privind strict  gastronomia acelor ani.
Exista doar referiri colaterale in alte documente de interes istoric.

#63
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 I2O, on 23 aprilie 2019 - 12:13, said:

Mă boss sa nu crezi că înșelăciunea sa inventat in Romania și exista doar in Romania


 I2O, on 23 aprilie 2019 - 12:13, said:

Mă boss sa nu crezi că înșelăciunea sa inventat in Romania și exista doar in Romania

Nu, dar cu siguranta nimeni nu intra intr-un restaurant cu stea Michelin unde un meniu costa 300 de dolari si isi pune intrebarea daca pestele ala e proaspat, daca e de calitate, etc.Cel putin nu in Japonia sau alte tari cu o gastronomie foarte evoluata.

#64
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 giuliani, on 23 aprilie 2019 - 13:31, said:





Nu, dar cu siguranta nimeni nu intra intr-un restaurant cu stea Michelin unde un meniu costa 300 de dolari si isi pune intrebarea daca pestele ala e proaspat, daca e de calitate, etc.Cel putin nu in Japonia sau alte tari cu o gastronomie foarte evoluata.
Niciodata nu poti sa fi sigur de nimic pe lumea asta

 Sicosan, on 23 aprilie 2019 - 13:11, said:

Este in spiritul multor romani sa critice si sa injure tot ce este romanesc si sa laude orice este strain.
Plecaciunile la adresa strainatatii nu au incepu azi.

Un exemplu:
Sunt multi cei care lauda in exces bucataria turceasca, fara sa stie de unde vine ea.
In zona respectiva inaintea venirii otomanilor era Imperiul Bizantin.
Dupa cucerirea Constantinopolului, primul ordin dat de sultanul Mehmet al II-lea, a fost cautarea si prinderea bucatarilor imparatului Constantin al XI-lea, pentru a fi folositi in serai, deoarece erau renumiti in arta culinara.

In perioada bizantina legaturile Tarii Romanesti erau foarte stranse.
Daca isi inchipuie cineva ca bucataria bizantina nu a influentat bucataria romaneasca mai ales aceea de la curtea domneasca, se inseala.
Doar un mic ex.:
Renumita musaca nu vine de la turci ci de la bizantini.

Problema noastra este lipsa documentelor privind strict  gastronomia acelor ani.
Exista doar referiri colaterale in alte documente de interes istoric.
Foarte corect

#65
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
E adevarat ca sansele ca pestele sa fie proaspat la $300 sunt mai ridicate decat la $50. Dar nah, daca mananc o ciorba de burta cu 9 lei la meniul zilei nu inseamna ca alimentele din ea sunt alterate.

#66
kabanIbucii

kabanIbucii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.02.2019
https://www.imdb.com/title/tt6764122/

Daca vreti link de download , racniti

#67
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Sicosan, on 23 aprilie 2019 - 13:11, said:

Renumita musaca nu vine de la turci ci de la bizantini.
Si renumitele sarmale "romanesti":

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aWJqGZzzXIU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#68
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,672
  • Înscris: 21.06.2016

 Mizu, on 23 aprilie 2019 - 08:55, said:

Tipul asta taie niste peste, il pune peste orez si intinde cu pensula sos de soia, pentru asta cere $300-$475 pe persoana. Credeti ca acei clienti chiar fac diferenta intre sushi de $300 si sushi de $50? Sau ca e pestele din SUA sau Japonia? Puteti vreunul din voi identifica zona de pescuit a unui peste doar dupa gust?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3wAQxJeyyXo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Poti sa-ti pui intrebarile astea la orice restaurant de lux, la orice vin scump etc.
Materia prima la sushi e extraodinar de scumpa.
De fapt aiic e mare parte din esenta bicatariei japoneze, cind ei spun lux se refera la materia prima foarte scumpa si nu la torocale complicate tinute prin cuptoare cu orele pina se poerde gustul original. Desi scumpetea asta uneori e strict chestie de estetica si nu de gust.

 nnestor, on 23 aprilie 2019 - 12:09, said:

Niste japonezi zic ca pe la unele restaurante din Bucuresti se mananca sushi la fel de bun ca la ei acasa deci nu stiu ce sa zic.
Cand ai ingrediente bune si bucatari priceputi e foarte greu sa mai spui ca sunt diferente colosale intre mancare si foarte probabil diferentele alea mici sunt mai mult din autosugestie decat din altceva.


Eu am un prieten japonez cu care am trait in acelasi apartament citiva ani.
Japonezii spun totdeauna lucruri foarte diferite fata de ce gindesc. Trebuie sa fii foarte atent la semne discrete, practic invizibile sau inaudibile, ca sa-ti dai seama de fapt ce vor sa spuna. Ce le iese pe gura in situatii de genul asta e mereu politicos. Mi-a luat ani de zile sa-mi dau seama ca asta se intimpla si in situatii complet infornale, intre preteni, la bere de exemplu.
Eu de exemplu ma indoiesc profund ca exista in Romania sushi peste calitatea aluia de statie de benzina sau supermaket, preambalat. E drept, n-am mincat dar nici nu am intentia.

Edited by vrajitoruldinoz, 23 April 2019 - 18:58.


#69
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006
Terminati bre cu presupunerile și cu temerile ca oricine vrea sa tragă tzepe.
Nu-i chiar așa. Exista o grămada de restaurante corecte in Bucuresti. Iar la un restaurant cu stele Michelin din Japonia, Niciodată nu veți găsi peste congelat, in afara situațiilor când rețeta o cere.
Și ba da, Peștele de calitate chiar se simte. Și se găsește și la noi.

#70
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 richelieu, on 23 aprilie 2019 - 19:21, said:

Și se găsește și la noi.
Eu nu stiu sa avem in Romania o piata de licitatii similara cu cea din Tokyo:

https://youtu.be/OQzzl-9CZbI?t=203

#71
Sicosan

Sicosan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 13.06.2010

 pasilla, on 23 aprilie 2019 - 18:29, said:

Si renumitele sarmale "romanesti":

Renumitele sarmale "romanesti" sunt 100% romanesti...
De ce?
Pentru-ca se fac cu frunze de varza si carne de porc.
Chiar daca sarma in turceste inseamna infasurat/impachetat.

La turci se fac din carne de oaie sau vaca infasurate in frunze de vita de vie.
Care sarmale turcesti au fost preluate de la bucataria bizantina...

#72
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006

 pasilla, on 23 aprilie 2019 - 19:34, said:


Eu nu stiu sa avem in Romania o piata de licitatii similara cu cea din Tokyo:

https://youtu.be/OQzzl-9CZbI?t=203
Nope, nu avem. Dar peste de calitate avem. Nu la nivelul restaurantelor de stele mislen, pen’ca ar costa prea mult sa ajungă la noi și oricum -nu-i așa?- e același lucru cu unul congelat ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate