Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Recomandare print cutter.

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Am nevoie de un plotter cu care sa fac autocolante de dimensiuni mari si mici si nu stiu ce sa aleg.

Cam astea sunt nevoile pe care le am de la el:
- Compatibil windows 10.
- Daca fac doar operatiuni de taiere sa o pot face direct din corel draw.
- Sa pot taia latimi de cel putin 1260mm. E ok si 630mm daca e diferenta mare de pret.
- Sa fie suficient de precis pentru a putea imprima/taia si autocolante mici de cativa centimetrii.
- Sa sa poata imprima pe folii si cu cerneluri pentru exterior, adica rezistente la UV, ploaie, inghet etc.
- Calitatea imprimarii nu e neaparat sa fie cea mai inalta.

Multumesc.

#2
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008
Un Roland second, daca vrei sa ai un aparat combo, 2 in 1. Te costa de la 6000 de euro in sus (plus TVA).

Un Roland nou e de la 15.000 in sus, tot plus TVA.

Daca vrei print si cut aparate separate mergi pe HP, dar aici nu stiu cat costa. Probabil tot de undeva de la 15.000 in sus, plus TVA.


Edit: am avut un Roland timp de 12 ani. L-am vandut de 2 luni. Era ok, dar e destul de lent si destul de imprecis la print + cut. Abateri chiar si de 1 mm, necesita un bleed generos.
Acum am un HP latex plus un Summa. Alta viata. Alta viteza. Alta calitate.

Roland: un cap pleaca de la 700 euro + TVA, cerneala alternativa buna, 60 euro + TVA per litru. Schimbul de cap e recomandat sa-l faca un tehnician, alti bani, alta distractie.

HP un cap este 95 euro, 775 ml de cerneala 100 euro. CApul il schimbi tu.


Daca doresti si alte detalii, cu placere.

Edited by iladi, 12 April 2019 - 08:33.


#3
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Viteza nu prea ar fi o problema. N-o sa am de printat/taiat mai mult de 5-6 mp/zi.
Problema e rezistenta in timp in exterior. O sa fac autocolante ce vin lipite pe utilaje. Excavatoare, motostivuitoare, generatoare de curent etc.
Unele dintre ele vin vopsite in camp electrostatic si au o suprafata foarte zgrunturoasa (arata cam ca si cum ar fi nisip pe ele). Momentan folosesc doar autocolante taiate si singura folie cu adeziv suficient de puternic sa o pot aplica pe ele e Oracal 451 Banner Cal. La partea de taiere nu e o problema, ca pot taia cam orice folie, dar pentru Roland de exemplu gasesc folii imprimabile cu adeziv asa puternic?

#4
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008
In acest caz va trebui sa le si laminezi.

Dap, cred ca si Roland si HP Latex pot printa pe acel Oracal. Nu stiu daca am printat cu HP-ul, dar cu Roland sigur am facut-o. Mai sunt si alte folii cu adeziv high tack nu numai cele de la Oracal. Ceva mai ieftine si imprimabile digital.

La cat ai de listat, iti recomand sa iei un second, daca nu vrei sa printezi mai mult si sa te extinzi. DAAAAR, la cat zici ca ai nu vad rostul sa achizitionezi un printer. Iesi mai bine sa le faci la terti.

#5
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Cam scump ar ajunge tot...

Mai am o Konica Minolta Bizhub c280 https://www.konicami...cificatii.html.
Exista ceva coli A3/A4 cu adeziv la fel de puternic pe care le-as putea imprima cu ea, lamina si taia apoi la cutter?

Caz in care la dimensiuni mari ar ramane sa le fac doar taiate, dintr-o singura culoare si pe cele mici imprimate.
Acum am un LiYu TC 631 pe care trebuie sa il schimb in scurt timp.
Ma gandeam ca daca tot il schimb sa iau unul AiO, dar momentan pare-se ca nu merita.
Sa le fac la altii nu prea pot. Cel putin nu toate pentru ca nu am dimensiuni standard, nu stiu cu prea mult timp inainte ce o sa am de facut etc.

Imi poti recomanda un cutter bun?
Latime minim 1260mm, taiere pe contur si ce functii mai sunt necesare in cazul in care o sa-l imperechez cu o imprimanta de de genul HP Latex in viitor.
Si, preferabil sa il pot folosi direct din Corel Draw pe windows 10 64bit.
Acum sunt nevoit sa folosesc windows 7 32bit pe Ryzen 2700x si 16 GB ram pentru ca actualul cutter are drivere doar pentru w7 x86. Cel putin drivere pentru Corel.

Multumesc.

Edited by AMETHIST, 12 April 2019 - 10:54.


#6
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008
Cuttere bune sunt de la Summa, Roland.

Nu stiu daca gasesti cuttere second. Si nici nu m-au interesat vreodata cele chinezesti.

Pentru Summa asta e oferta pe care am primit-o eu in 2016:

Dupa cum am discutat, revin cu cotatiile pentru echipamentele discutate:
- Summa D140RFX-2E - pret achizitie 3391 EUR fara TVA
- Summa D120R-2E - pret achizitie 3646 EUR fara TVA
- Summa D140R-2E - pret achizitie 4794 EUR fara TVA
Pentru etichete ce necesita acuratete ridicata va recomandam seria D120/140R-2E.
Cotatiile includ transportul prin serviciu curierat.
Termen de livrare cca 3 saptamani.
Garantie standard 24 luni.


Nu stiu cum e sa tai direct din Corel. Am ceva plugin dar nu-l folosesc, eu fac print+cut din RIP.

Nu am facut print pe autocolant niciodata pe laser, pentru asta am folosit exclusiv plotterele.

Nu stiu cum merge un cutter separat de la Roland. Am cunostinte care au, as putea sa le intreb, dar stiu ca Summa sunt foarte fiabile si foarte bune, de aia am si luat si pana acum nu ma pot plange chiar deloc.

#7
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Dupa ce am discutat cu superiorii se ia in calcul achizitia.
Pentru imprimare recomanzi hp latex, iar pentru taiere Summa. Pentru laminare ce varianta ar fi?
Nu prea merge varianta sa le facem la altii ca in fiecare zi am altceva de facut.
Alte dimensiuni, alte culori, alte modele...

Edited by AMETHIST, 15 April 2019 - 09:01.


#8
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008
Vezi ca HP are o oferta de combo Printer + Cutter (cutterul e de la Summa, din cate stiu eu). Avantaje: nu mai trebuie dat banii pe soft. De ce: in pricip orice plotter vine cu ceva soft de listare. Cand vrei sa mai si tai (fara sa te chinui) mai trebuie cuplat softul de print cu cel de cut. Nu stiu cum functiioneaza si cat costa combinatia.

Asta ar fi varianta V1. Poti apela la Grup Transilvae sau la Grup PIN pentru oferte.

Sau un print si cut AiO de la Roland, Mosaik Consulting (aici ai totul integrat, atat sistemul hard, cat si cel soft)

Avantaje latex: capete mai ieftine, printul iese gata uscat si se poate lamina imediat dupa print. Dezavantaje: cernela e musai originala, mai scumpa (dar daca ai volum mic nu mai conteaza), probabil mentenanta mai mare dupa cativa ani.

Avantaje Roland: cerneala alternativa ieftina, robust si fiabil (cel putin alea mai vechi). Dezavantaje: ai bulit un cap e nasol, costa mult, trebuie tehnician la operatie (dar se poate lua de pe net mai ieftin decat de la noi, plus deducere TVA daca esti intracomunitar), printul iese umed, necesita uscare de pana la 24 de ore pentru laminare.

Sfat: suna la Mosaik pentru o oferta second. Eu stiu ca un SP540V il vand cu 6000 + TVA (m-am interesat cand l-am vandut pe al meu) reconditionat complet de ei, cu ceva garantie.

De laminator nu stiu sa-ti zic prea multe. Acum sap si eu pentru unul.

#9
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
24 de ore e mult de asteptat pentru laminare.
Am dat un mail la PIN ca am vazut ca au si laminatoare.
Le-am cerut un pret pentru pachetele HP Latex 115 si 315 + un laminator potrivit.

#10
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008
Sunt și eu curios de oferta de laminatoare. Azi am sunat la ei, dar nu mi-au răspuns, nici sunat înapoi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate