Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

proiectare plita - autocad

- - - - -
  • Please log in to reply
248 replies to this topic

#235
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015
Nu inteleg ce-s cu pozele alea

Nu cred ca-s ale tale sa fi facut asa urgent 4. Ti-as da premiu pentru asa ceva
Apoi nu seamana designul
Pe de alta parte, nu prea vad ce cauti tu acolo cand cleintii iti bat la usa de pasti

#236
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
astea au multi km

#237
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
Si a venit si ziua cea mare heeeehhhhhheeeeeeeeeheheeee!!

Am ars plita cel putin o ora doar cu sare si piper pe ea in lipsa de peste Posted Image) Norocul meu ca am "confiscat" guvizi de la o batranica care vine aproape zilnic pe dig.

Ca si dezavantaje, cuptorul, pe care inca nu l-am testat cu peste inauntru dar imi da impresia ca nu degaja destula caldura astfel incat sa-mi iasa preparatul in 15 minute. Si asta din 2 motive: baza cuptorului e la vreo 40-45 de cm de baza focului si tabla groasa de 5mm care se incinge greu.
Ca sa remediez, tot ce pot face e sa ridic focul cu ajutorul a vreo 2 randuri de caramizi refractare si sa dau un foc mai puternic (deoarece acum era putin domol) si sa coc si un peste sa ma conving cum iese sa stiu ce pot face in continuare.

Pe viitor voi vopsi racul si ii voi adauga si mustatile deoarece la cnc le-a facut praf fiind prea subtiri.
Ii voi mai adauga 2 3 broscute si inca un rac.
De pe lateralele de preluare grasimi voi face o teava de scurgere spre interiorul plitei.
De asemenea gaurile de la usi, pentru tiraj, le-am micsorat la 20mm diametru deoarece erau prea mari acelea, de 50mm

In rest plita coace cum trebuie, sunt multimit, foarte multumit.

Attached Files


Edited by searchedis, 09 May 2019 - 22:51.


#238
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
da nu putea sa puna peforarea in gaura. asa e in contur si gaura nu a mai iesit rotunda.

a iesit bine.

ca sa mearga cuptorul bine inchide usa din fata si grilajul ca trage aer pe acolo si-ti face tiraj prea mare.
+ poti pune un capac reglabil pe burlan, ca sa mai opresti din tiraj.

Attached File  IMG_20190510_004614.jpg   488.46K   6 downloads

Edited by arg, 09 May 2019 - 23:49.


#239
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
Pai daca inchid complet usa din fata cum mai intretin arderea?

#240
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
prin usa din lateral, vorbim de cazul cand faci focul sub cuptor.

#241
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
Pai asta doar daca fac la cuptor, dar daca in acelasi timp gatesc si la plita si la cuptor, trebuie si usa din fata sa o am deschisa (acele gauri)
Voi incerca toate variantele, daca nu si nu, voi fi nevoie sa fac cuptorul din tabla de 1 sau 2mm

#242
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
iti trebuiesc niste table pe interioar care sa plimbe corect aerul cald.

#243
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
Sub plita (cea pe care stau guvizarii) sau intre peretii cuptorului si corpul propriu-zis al plitei? Deoarece intre peretii cuptorului si plita e spatiu de 5cm, doar in spate are 10cm. Eu ma gandeam sa prelungesc asa ca in poza, tabla in plus fiind linia rosie

Attached Files


Edited by searchedis, 10 May 2019 - 00:22.


#244
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015
Ce mandru sunt de tine
Bravo search

Sa-mi zici cand ti se face s-o executi p-aia rotunda cu focu-n mijloc

#245
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
Este cam greu ca sa mai adauge ceva table pe interior..... Nu imposibil dar greu de sudat....
Pentru despartitura aia desenata cu rosu, o poti face din tabla, care sa se suprapuna cu peretele dinspre pilta al cuptorului, tabla pe care o poti prinde cu suruburi si piulite, astfel incat, daca vei, poti studia diverse inaltimi care sa varieze debitul de aer...

#246
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015
Eu nu degeaba am spus ca nu construiesc personal NIMIC fara un cadrul de rezistenta la care sa ma raportez tot timpul.
Aici solicitarile mecanice apar doar datorita greutatii, tensinilor aparute in urma sudurii, si, cel mai important, expansiunii neuniforme datorate caldurii
Toate astea erau preluate de cadru.
Nu mai vorbesc ca, in timp se duc proprietatile mecanice ale otelului
Uite un exemplu bun:
Actiunea terorista 9-11.
Blocurile alea au cazut din cauza caldurii.
Nici eu, nici teroristii nu cred ca au estimat ca peste 50 de TONE lovind un bloc de otel si ciment la varf, acolo unde e mai rau cu peste 300km/h, o sa lase asa ecva in picioare.
Si totusi, caldura l-a slabit

#247
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
tuni, daca tablele sunt sufieicent de groase si sunt prevazute nervuri, cadrul devine o inutilitate.

plita se deformeaza din alta problema.
tabla nu este detensionata ci doar tesinile din ea sunt in echilibru. cu cea mai mica interventie starea de eforturi din tabla o va deforma URAT. la taiere am intalnit si deformatii de 10% (s-a curbat piesa taiata).

View Postdanutzu_1069, on 10 mai 2019 - 07:17, said:

Este cam greu ca sa mai adauge ceva table pe interior..... Nu imposibil dar greu de sudat......
partea pe care se pune pestele nu este sudata de baza, deci accesul este usor.
dar oricum ii trebuiesc mai multe incercari pana o potriveste corect.

sa vedeti cum e sa tai tabla de 20mm si din cauza deformatiilor din foaie sa nu iesa piesa , ajunge la abateri de 1-2%. din cauza ca se dilata, ridica si sare aiurea tabla pe masa de taiat.

Edited by arg, 10 May 2019 - 17:29.


#248
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
Apropo de curbarea placii-plita, daca in poze, aparatul nu a deformat imaginea (sistemul optic, evident), eu vad ca la mijloc este "umflata" si asta pentru ca nu este sudata pe contur....
Daca vrei sa sudezi nervuri pe lungime, daca nu sunt corespunzatoare ca grosime de tabla si ca latine, nu ajuta cu nimic.....

#249
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
Cu ajutorul caramizilor refractare am adus focul mai aproape de baza cuptorului (un rand de samota subtire si unul de samota groasa) si cu un alt rand de caramizi am obturat spatiul acela prea mare dintre compartimentul 1 si 2 iar acum imi merge brici. Nu regret ca am facut peretii de 5mm, ba chiar mai bine, stau mai mult incinsi.
Treptat am ajuns la 220 de grade (numai ca nu stiu in cat timp mai exact, dar voi afla si asta zilele acestea, pentru ca e important sa stiu in cat timp ajunge la o anumita temperatura si cu cat necesar de lemne), 240 si spre mirarea mea a ajuns si la 290 (dar cred ca e o temperatura care nu-mi prieste la gatit, sau cine stie, poate pe perioade scurte va fi ceva benefic, dar voi testa si asta).

Intr-un cuvant, plita e un SUCCES. O recomand si altora care doresc sa faca mancare cat pentru un batalion :D Abia asept si toamna cand voi coace vinete, ardei, rosii etc.

arg, spuneai ceva in postarile anterioare, ceva de picioruse, ai ceva alte idei pentru ele sa arate mai sexy? Si mai spuneai ceva si de usi sa semene acele gauri cu niste solzi?

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate