Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

proiectare plita - autocad

- - - - -
  • Please log in to reply
248 replies to this topic

#19
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
Ok verific maine

#20
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 17.01.2008
Pentru profilele alea nu are ce sa faca la CNC, Ii dai lista cu lungimile cere trebuiesc taiate..., Le taie cu flex-ul.
Tablele cu care "imbraci" scheletul , le salvezi in fisiere separate, dxf, doar conturul care trebuie debitat la laser. Orice masina de taiat cu lasar (de fapt soft-ul cu care se pregateste fisierul care se trimite la debitat) stie sa lucreze cu fisiere dxf.
Mai era o smecherie (la masinile TRUMPH) faceai conturul cu rosu (pe asta il "baga in seama" softul, si puteai scrie comentarii cu galben (nu va fi bagat in seama). Poti marca liniile de indoire sau poti face orice marcaj daca desenezi cu o alta culoare (nu mai stiu care...)

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
softul de la laser stie sa citeasca orice, chiar si schite de mana daca-s facute bine. (+tot ce stie de importe soliworks-ul)

 Tsunnnami, on 17 aprilie 2019 - 19:20, said:

Uite cum arata cadrul, facut acum intr-o ora si fisierele in care pot salva
Ramane sa verific si desenul... sa vad in ce poate softul asta sa salveze
ce cadru nene, vrei sa o faci din tabla de 0.5mm si sa pufaie pe la toate colturile?

o faci din tabla de 3 maxim 5 si e suficient (plus niste intarituri pe la picioare)

 danutzu_1069, on 18 aprilie 2019 - 19:18, said:

...
Mai era o smecherie (la masinile TRUMPH) faceai conturul cu rosu (pe asta il "baga in seama" softul, si puteai scrie comentarii cu galben (nu va fi bagat in seama). Poti marca liniile de indoire sau poti face orice marcaj daca desenezi cu o alta culoare (nu mai stiu care...)
aia face programatorul, cand pune tehnologia de taiere/marcare pe linii.
(daca vrei putem dezvolta subiectul dar nu cred ca este cazul)

p.s. faza misto la laser e ca daca ai proiectul ok, (cu tot cu canelurile de imbinare), dai banu si vine pachet ca la lego. niste sudura si gata.

Edited by arg, 18 April 2019 - 19:32.


#22
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
Doar plita unde se va coace pestele va avea 10mm grosime, restul plitei va fi din 3mm, respectiv 2mm pentru interiorul cuptorului.
Renunt la cadru pe profile deoarece nu prea le vad rostul, grosime cadru 2-3mm si grosime tabla 10mm... cam aiurea. In schimb voi intari pe dedesubt plita de 10mm cu platband de 10mm sudat perpendicular astfel incat sa faca un T cu plita.

#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
ce buget alocat ai?

#24
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
Buget alocat pentru ce anume, pentru plita sau pentru proiectul in AutoCAD?

Pentru plita nu am nici un buget alocat, e o plita pe care trebuie sa o fac neaparat. Dar aproximativ, pretul ma va ajunge undeva la 1500 ron. Tabla de 1000x650x10mm e deja achizitionata la pretul de 3.8 ron/kg. Mai ramane restul tablei de 3mm sa o iau si cam astea sunt costurile + sudura

#25
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007

 searchedis, on 18 aprilie 2019 - 21:21, said:

Renunt la cadru pe profile deoarece nu prea le vad rostul, grosime cadru 2-3mm si grosime tabla 10mm... cam aiurea. In schimb voi intari pe dedesubt plita de 10mm cu platband de 10mm sudat perpendicular astfel incat sa faca un T cu plita.

Cateva sfaturi privind costructia:

Nu renunta la cadul ala. Nu faci mare economie
O soba din asta se indoie ca un covrig de la utilizari repetate (incalzire/recire), daca nu e intarita cum trebuie.

Daca te refereai la cadrul din jurul sobei.. ala e folosit ca sa nu fie nevoie sa se sudeze cativa metri buni de sudura continua.. in schimb se pun doar suduri scurte de ~2 cm... la fiecare ~10 cm.
S-ar stramba doar de la sudura. (in plus ajuta sa ascunda taieturi care nu sunt perfecte, sau unde nu au fost gandite suprapunerile corect..si apar goluri de 3-6mm)

Nu te complica cu tabla de 2mm pt cuptor; pune de 3mm asa cum faci si restul :
1. la cuptor vrei temperatura cat mai costanta ... o tabla mai subtire  o sa aiba zone mai fierbinti si unele mai reci)
2. in orice chestie pe care vrei sa o faci  cu cat reduci numarul componentelor distincte cu atat va fi mai usor/ mai rapid/ mai ieftin.
3. tabla de 2mm e la limita (cam subtire) a ceea ce poti suda in sistemul clasic cu electrod...se poate .. dar nu are rost
4. o sansa in plus sa ai pierderi mai putine ... daca tai tot din aceeasi foaie de tabla.

#26
titispanac

titispanac

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 365
  • Înscris: 08.04.2019
Ma pufneste rasul cand vad cadrul ala. Cand o sa pui tabla peste schelet o sa vezi ca nu se potrivesc imbinarile.
Este mult mai usor sa sudezi direct tablele si apoi sa ranforsezi pe exterior cu profile cornier.

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
si tu acu, fiecare proiecteaza ceea ce stie. in cazul de fata un avion.

eu ii astept pe aia cu vapoarele si pe aia cu cutiile de viteze.

p.s. din pacate nu stiu suficient solidworks ca sa o fac rapid iar in autocad nu am timp.

Edited by arg, 19 April 2019 - 22:43.


#28
titispanac

titispanac

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 365
  • Înscris: 08.04.2019
Voi aveti prea mult timp liber.

#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

 danutzu_1069, on 18 aprilie 2019 - 19:18, said:

Tablele cu care "imbraci" scheletul , le salvezi in fisiere separate, dxf, doar conturul care trebuie debitat la laser.

Stiu si eu ce e dxf dar nu am posibilitatea asta din S/Works

 arg, on 18 aprilie 2019 - 19:29, said:

ce cadru nene, vrei sa o faci din tabla de 0.5mm si sa pufaie pe la toate colturile?

Aia e treaba ta.
Eu nu fac nimic fara cadru. Aia inseamna dupa mine lucru profesional.
Daca vrea fara, ii fac proiectul si fara, n-am nici o treaba cu asta, e munca lui

 arg, on 19 aprilie 2019 - 22:40, said:

si tu acu, fiecare proiecteaza ceea ce stie. in cazul de fata un avion.

Pai hai sa incerc sa-ti transmit o schita in stp si i-o transferi tu dxf
Ii fac proiectul in S/Works sa se vada in 3D cum se imbina toate si-ti trimit fisierele pentru table
Te bagi?
Eu lucrez pe gratis, daca vrei cere-i bani tu pentru transferul din stp in dxf

Ia stai sa mai verific o data in schite, poate pot sa salvez din schita...

De fapt nu gratis, imi da un peste facut la el pe plita, dar i-l accept numai daca imi place cum arata plita, daca arata ca o rromie contorsionata de la caldura (de la foc si de la sudura), renunt si la peste

#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
poti sa-l trimiti direct fisier de solidworks
dar il fac luni cand ajung la o un calc cu softurile necesare.

Edited by arg, 20 April 2019 - 00:21.


#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015
Am gasit
Ai scapat:

Ultima strigare:
Cu sau farta cadru?

Daca vrei cu cadru, am ales profil patrat de 2cm

Daca preferi alt cadru, da-mi dimensiunile profilului

Sa-mi zici daca vrei sa-ti calculez lungimea profilului pe care l-am proiectat.

Attached Files



#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
tabla de 3mm cu ranforsari interioare sudate prin gauri din exterior.
toate piesele cu caneluri de imbinare.

Edited by arg, 20 April 2019 - 01:29.


#33
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015
Profilul pentru cadru 15m si 2cm, net
Picioarele 2.7m, net

Greutatea cadrului asa cum e in poza pe care ti-am atasat-o acum cateva zile 45kg

Mai departe, astept instructiuni

 arg, on 20 aprilie 2019 - 01:28, said:

tabla de 3mm cu ranforsari interioare sudate prin gauri din exterior.
toate piesele cu caneluri de imbinare.

Pai si nu mai bine cadru?
Ca daca ma apuc de ranforsari tot acolo ajungi, in plus nu acorda rigiditate daca nu sunt sudate si ranforsarile alea

Mie imi e teama ca va flamba la mijloc si intr-un final va arata ca dracu.

Ma rog nu e treaba mea, io-s executantu' doar

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
m-ai facut chef sa-mi fac un gratar.

acu trebuie sa vad de unde fur modelu.

Edited by arg, 20 April 2019 - 01:36.


#35
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
am ajuns si eu acasa, voi posta imediat :D

#36
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011

 aurick86, on 19 aprilie 2019 - 13:51, said:

Nu te complica cu tabla de 2mm pt cuptor; pune de 3mm asa cum faci si restul :
1. la cuptor vrei temperatura cat mai costanta ... o tabla mai subtire  o sa aiba zone mai fierbinti si unele mai reci)
2mm va fi de-ajuns pentru cuptor deoarece la 3mm s-ar incalzi prea greu si as sta prea mult cu pestele in cuptor. Am nevoie sa fie gata in 15 minute sa iasa suculent si nu in 30 sau 45 de minute sa-mi iasa uscat (la peste ma refer). Si cu 2mm mi-e cam frica dar ma risc. Acasa la o plita mica (modelul Zvezda), tot pe lemne, tabla cuptorului e de 1mm si trebuie sa bag lemne destule ca sa iasa pestele cum imi doresc eu sa iasa, intr-un timp scurt, adica 15 minute Posted Image Din acest motiv am adaugat a doua usita pe unde voi baga lemne exact sub cuptor si doar atunci cand va fi nevoie de turbo Posted Image)

Quote

2. in orice chestie pe care vrei sa o faci  cu cat reduci numarul componentelor distincte cu atat va fi mai usor/ mai rapid/ mai ieftin.
Aici pare ca spui ceva interesant dar n-am inteles ce vrei sa spui.

Quote

3. tabla de 2mm e la limita (cam subtire) a ceea ce poti suda in sistemul clasic cu electrod...se poate .. dar nu are rost
voi suda cu MIG

Quote

4. o sansa in plus sa ai pierderi mai putine ... daca tai tot din aceeasi foaie de tabla.
Voi incerca pe cat de mult posibil. Daca vor fi si pierderi, aia e.

 Tsunnnami, on 20 aprilie 2019 - 00:15, said:

Eu nu fac nimic fara cadru. Aia inseamna dupa mine lucru profesional.
Daca vrea fara, ii fac proiectul si fara, n-am nici o treaba cu asta, e munca lui
N-as putea sa-mi dau cu parerea daca acel cadru ma ajuta asa mult sau nu dar tind sa cred 51% ca da. Daca sustii asta in continuare ca acel cadru de 20x20x2mm ma va ajuta sa nu flambeze, atunci din partea mea nu e o problema sa-l fac.
Dar nu e prea slabut 20x20x2mm? Mi se pare ca nu va face fatza iadului de la interior. Adica chiar va opune rezistenta caldurii un 2cm de profil?

 Tsunnnami, on 20 aprilie 2019 - 01:33, said:

Mie imi e teama ca va flamba la mijloc si intr-un final va arata ca dracu.
Ma rog nu e treaba mea, io-s executantu' doar
Prefer ca inaltimea plitei de 25cm s-o facem de 30 tocmai sa ii pot captusi fundul cu caramizi refractare sa nu arda focul direct pe ea
Cumva ai luat in calcul si noua dimensiune a plitei? Am postat-o mai sus, ca deja am cumparat bucata de tabla de 10mm si are undeva la 1000x650x10 iar in urma prelucrarii la CNC va ramane un 1000x625.

Edited by searchedis, 20 April 2019 - 02:43.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate