Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

proiectare plita - autocad

- - - - -
  • Please log in to reply
248 replies to this topic

#1
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
Se ofera cineva sa ma ajute, contracost, cu o mica proiectare in autocad pentru o plita pescareasca?

In model.jpg am modelul de soba iar in plita.jpg sunt dimensiunile date de mine. Cred ca proiectul ar trebui sa contina dimensiunile ca sa pot taia la CNC

Multumesc

Attached Files


Edited by searchedis, 12 April 2019 - 01:31.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTsunnnami, on 11 aprilie 2019 - 05:32, said:

E gresita conceptia de la inceput
Si la ce-ti trebuie 2 cuptoare? Ce faci cu ele?
Iesirea trebuie sa fie undeva sus
Daca mai bagi combustibil pe traseu (lemne), trebuie sa iei si aer sa le arzi
Zi-mi ce-ai in cap, la ce-ti trebuie atatea?
Imi zici ca esti de acord sa dai bani pentru un proiect Autocad, vrei sa-l realizezi si eu iti zic ca nu va merge.
Fa-ti unu singur in miniatura intai, testeaza-l apoi treci la lucruri mai mari
Si tine-ti naibii banii, ca gasesti destui sa ti-i ia cu rezultate, 0


#3
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
Mi-ai mancat zilele
Cum vrei sa-l faci? Il sudezi?
Usitele le faci cu balamale?
Ce grosime ai in cap pentru tabla?

Nu inteleg de ce-ti trebuie proiect in autocad cand ai putea sa faci desenele pe hartie cu creion al fiacarei piese in parte.

In fine

De ce impingi fluxul de gaze arse spre exterior, de ce le departezi de la cuptor?
Pierzi caldura.
Daca vrei sa micsorezi viteza , poi sus la iesire o obturare pe care o inchizi partial, in functie de viteza pe care o diresti

Revenim la "proiectul" tau.
Cum astepti sa fie forma finala?
Desene 2D?

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"Cred ca proiectul ar trebui sa contina dimensiunile ca sa pot taia la CNC"
Un dxf, sau, cel mai elegant un Gcode.
@ initiator: cateva "amanunte" necesare:
ce grosime de tabla? soba+cuptor.
Canturi sudate peste tot, sau indoite, corniere pe canturi ceva? picioare din?
gratare pentru cenusa, cenusare dedesubt?Sau fara?
Daca revii cu acestea, te putem ajuta.

Edited by myshyk, 12 April 2019 - 06:39.


#5
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
^^ Omu, a zis "proiectare" nu "desen" in Autocad.... deci proiectantul trebuie sa stie ce grosime de tabla, cum / unde se indoaie si se sudeaza, etc....
Deci, nu asa multe intrebari, mai ales cand ai o poza a unui produs finit....

Daca el zice... sa arate ca in poza, nu inteleg de ce atatea intrebari suplimentare....

Partea orizontala este facuta pe cadru din corniere, acoperita pe 3 laturi cu tabla. Partea superioara, zona de plita este un "capac" care se poate indeparta.
La usita din fata, avem un cadru din cornier....

Partea verticala (cred ca a fost adauata ulterior) este facuta din foi de tabla , sudate pe muchii...
Eu inteleg ca in interior este o "cutie" de tabla pe post de cuptor, si pe langa care "curge" aerul incalzit. Si partea asta se poate realiza pe structura de cornier.
Picioarele - teava cu capace la capetele e jos.

Poate o sa am chef intr-o zi sa fac un 3D in Solidworks....

@initiator, CNC este o masina de prelucrat prin achiere.
Ce ai vrut sa zici, "pentru debitare LASER" dar nu merita financiar.... tai cu un polizor unghiular...mai popular numit flex...

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
https://www.aurelvir...ta-cherhana.jpg
Uite danutu ce vrea omul, nu filozofii cu corniere., care-i diferenta intre laser si cnc(apropo, laserul este tot un utilaj controlat numeric, carevasazica tot un CNC: "Controlul numeric se referă în general la automatizarea proceselor mașinilor unelte prin programarea unor seturi de comenzi care vor fi înregistrate (vezi Codul-G), respectiv programate pe un dispozitiv extern.") si n-o sa taie tabla de 5-6mm cu flexul
vezi si aici, a deschis omul 2 topice, inutil:
https://forum.softpe...careasca-fumul/

Edited by myshyk, 12 April 2019 - 07:25.


#7
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
^^ Tu ai pune tabla de 5 - 6 mm la dracia aia???
Doar nu este vapor.....

Maxim 2 - 2,5 mm

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pai, nu mi-as face cate-o soba in fiecare an.Posted Image

#9
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011

View PostTsunnnami, on 12 aprilie 2019 - 05:23, said:

Mi-ai mancat zilele
Cum vrei sa-l faci? Il sudezi?
Usitele le faci cu balamale?
Ce grosime ai in cap pentru tabla?

Nu inteleg de ce-ti trebuie proiect in autocad cand ai putea sa faci desenele pe hartie cu creion al fiacarei piese in parte.

In fine

De ce impingi fluxul de gaze arse spre exterior, de ce le departezi de la cuptor?
Pierzi caldura.
Daca vrei sa micsorezi viteza , poi sus la iesire o obturare pe care o inchizi partial, in functie de viteza pe care o diresti

Revenim la "proiectul" tau.
Cum astepti sa fie forma finala?
Desene 2D?

DA, prin sudura, altfel cum?
Doar plita orizontala, cea de 10mm grosime, cea pe care se coace pestele, aia va fi interschimbabila, adica doar o pun pe focar si aia e, fara sudura fara nimic, doar cu ranforsari serioase dedesubt ca sa nu se curbeze de la caldura.
Usitele sa fie cu balamale, altfel cum? In desenul meu se pot observa balamalele.
Pai 2D, 3D nu stiu care m-ar avantaja mai mult; imi trebuie un desen astfel incat cel care imi taie la CNC (adica eu cu un prieten) sa inteleaga cat mai bine ce doresc sa fac. Sa stie dimensiuni, sa stie forma finala, sa aiba o vedere mai in ansamblu.

View Postmyshyk, on 12 aprilie 2019 - 06:33, said:

"Cred ca proiectul ar trebui sa contina dimensiunile ca sa pot taia la CNC"
Un dxf, sau, cel mai elegant un Gcode.
@ initiator: cateva "amanunte" necesare:
ce grosime de tabla? soba+cuptor.
Canturi sudate peste tot, sau indoite, corniere pe canturi ceva? picioare din?
gratare pentru cenusa, cenusare dedesubt?Sau fara?
Daca revii cu acestea, te putem ajuta.

Pai dxf-ul il transform in Gcode cu un program Lazycam

Grosimi tabla:

- tabla plita (unde se odihneste pestele) -> 10mm
- tabla usite (nr 1, 2 si 3) -> 2mm
- tabla de jur imprejurul cuptorului -> 1mm
- restul tablei de jur imprejur la exterior cred ca merge un 3mm? Sau sa pun 3mm de jur imprejurul cuptorului la exterior si 4mm la focar?
- diametrul picioruselor de sustinere fi50 din teava de 2.2mm cu ranforsari (triunghiuri)
- fara gratar de cenusa

Cam atat?....

Attached Files



#10
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018
La cea  originala (am si eu )   toata  constructia sobei e din tabla de 6mm si tabla plitei de 10mm.. le-am masurat   acum cu sublerul si chiar  si asa(a mea nu are nimic o folosesc doar toamna cand coc ardeii si vinetele)  am vazut la noi la  pescarie in golfulet ,cum tabla plitei sa cocarjat...desenul initiatorului e  facut foarte, foarte  mare .....la ce originala. lungimea totala a sobei are in total  100cm..latime 50 cm si inaltimea din spate  50cm inaltime focar 25 cm ...suprafata plitei 82x 56cm....si asa focarul e imens.. pai , daca calculam dupa baza focarului dezvolta o putere de 50kw  , mananca multe lemne  si e greu de lucrat pe langa ea ...degaja multa caldura ,,, te  coace si pe tine in timp ce lucrezi pe langa ea ,frige la picioare rau de tot ,,, eu am redus focarul  pe latime  cu caramida groasa  pe ambele parti si pe fund ...

Attached Files


Edited by ciobi_mar, 12 April 2019 - 18:34.


#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
Numai placa pe care pui pestele o estimez grosier la vreo 100kg, esti sigur ca vrei ranforsari?
Efectiv o pui sa se odihneasca

O sa incerc in weekendul asta sa nu zici ca-s baiat rau
Ia zi, stp, step file o okay?
Ca ti-o fac in solidworks

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca-i salvezi in dxf, poate elabora Gcode in LazyCAM. Problema care ramane e asezarea in foaia de tabla, daca e una singura. daca e din bucati, no problem.
@ciobi_mar. Exact ce spuneam si eu intr-o postare, trebuie captusita, ca altfel, cu fiecare foc, va avea alta forma.
LE Chiar ai "un spoier" elegant! Bravo!

Pai cu greutatea e simplu: 1.3m x1 m x 10 x 7,8 kg/mp =101,4 kgPosted Image Posted Image

Edited by myshyk, 12 April 2019 - 19:05.


#13
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011

View Postciobi_mar, on 12 aprilie 2019 - 18:33, said:

La cea  originala (am si eu )   toata  constructia sobei e din tabla de 6mm si tabla plitei de 10mm.. le-am masurat   acum cu sublerul si chiar  si asa(a mea nu are nimic o folosesc doar toamna cand coc ardeii si vinetele)  am vazut la noi la  pescarie in golfulet ,cum tabla plitei sa cocarjat...desenul initiatorului e  facut foarte, foarte  mare .....la ce originala. lungimea totala a sobei are in total  100cm..latime 50 cm si inaltimea din spate  50cm inaltime focar 25 cm ...suprafata plitei 82x 56cm....si asa focarul e imens.. pai , daca calculam dupa baza focarului dezvolta o putere de 50kw  , mananca multe lemne  si e greu de lucrat pe langa ea ...degaja multa caldura ,,, te  coace si pe tine in timp ce lucrezi pe langa ea ,frige la picioare rau de tot ,,, eu am redus focarul  pe latime  cu caramida groasa  pe ambele parti si pe fund ...
Ce bine arata acel laban pe plita Posted Image Posted Image
Pe lateral ai profile L pentru ce anume, sa se stranga resturile de grasime?

View PostTsunnnami, on 12 aprilie 2019 - 18:47, said:

Numai placa pe care pui pestele o estimez grosier la vreo 100kg, esti sigur ca vrei ranforsari?
Efectiv o pui sa se odihneasca

O sa incerc in weekendul asta sa nu zici ca-s baiat rau
Ia zi, stp, step file o okay?
Ca ti-o fac in solidworks
Parerea mea e ca, da, trebuie musai ranforsari pentru ca sunt sigur ca o sa se deformeze materialul.
N-am mai lucrat niciodata in Solidworks, stiu doar de AutoCAD. Dar la o aruncatura de iris pe google imi da increderea ca e ceva de bine si in Solidworks. Acum nu stiu ce diferente ar fi intre aceste 2 programe. Dar in fine, cred ca e ok oricum ai face-o. Dar nu inteleg diferenta intre stp si step?... Adica cu ce ma avantajeaza/dezavantajeza fiecare dintre aceste 2 formate?
Acum vorbind de dimensiuni, banuiesc ca dupa ce e gata mini-proiectul si dupa ma trezesc ca in loc de 130 pe lungime doresc un 100cm nu cred ca ar fi o problema, nu-i asa?

View Postmyshyk, on 12 aprilie 2019 - 19:08, said:

Daca-i salvezi in dxf, poate elabora Gcode in LazyCAM. Problema care ramane e asezarea in foaia de tabla, daca e una singura. daca e din bucati, no problem.
@ciobi_mar. Exact ce spuneam si eu intr-o postare, trebuie captusita, ca altfel, cu fiecare foc, va avea alta forma.
LE Chiar ai "un spoier" elegant! Bravo!

Pai cu greutatea e simplu: 1.3m x1 m x 10 x 7,8 kg/mp =101,4 kgPosted Image Posted Image
Placa mea are 130x70x1. Nu stiu de unde acea latime de 1m la voi.
Dar mie imi da un 73 de kg. Si chiar si cu 100 de kg de-ar fi, doar nu o tin in carca cat se coace pestele pe ea :))

#14
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
Si inca ceva, sa va spun cum faceam eu cand taiam la cnc pentru diverse mini-proiecte. De exemplu am facut un gratar din inox, am taiat la cnc pe dimensiuni si dupa am indoit la abkant. Dar FARA vreun proiect inainte cum intentionez cu aceasta plita. Doar desenam pe hartie, faceam in AutoCAD dreptunghiul, taiam la cnc un dreptunghi si dupa abkantuiam, sudam etc.
In proiectul realizat in Solidworks cum va fi? Bag fisierul stp sau step si programul imi taie toate piesele? Sau cum? Iar daca toate piesele nu au aceeasi grosime, cum se procedeaza cu taiatul la cnc? Bag fiecare grosime de foaie si imi taie doar piesele pentru fiecare grosime?

#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
Placile astea nu le sudezi de un cadru ca altfel o sa flambeze ca naiba.
Nu vrei sa faci intai in cadru din teava patrata pe care sa-l sudezi si de care prizi tablele?

Am incercat sa intru pe softul meu de proiectare dar se pare ca e o problema in server, trebuie sa vad maine la servici ce e cu el

#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
Uite cum arata cadrul, facut acum intr-o ora si fisierele in care pot salva
Ramane sa verific si desenul... sa vad in ce poate softul asta sa salveze

Attached Files



#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
Eu as mai lua din picioare vreo 20cm si le-as pune la vatra
De asemenea as mai pune o pereche de picioare pe la jumate

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
Copiaza a doua poza sau fa o fotografie la extensiile in care pot salva fisierul si verifica cu cel cu CNC-ul.
Daca nu poate folosi cel putin una dintre extensii, atunci muncesc degeaba.

Step
Stp
igs
3mf
amf

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate