Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Măselută

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
TheWife2002

TheWife2002

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.04.2019
Bună ziua, mi-am scos o măsea luni , iar de atunci nu mi s-a vindecat deloc și în jurul rănii este inflamat și ma doare. Durerea nu trece cu analgezice și inflamatorii( paduden,nurofen) ci trece pentru câteva ore doar cu algocalmin fiole.astazi fiind vineri nici algocalmin ul nu își mai face efectul și ma doare. Însă miercuri am fost înapoi la stomatolog și mi-a spus ca nu am infecție pentru ca ar fi trebuit sa am puroi. Va rog sa îmi explicați și mie ce se întâmplă și ce ar trebui sa fac. Mulțumesc.

#2
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 02.05.2007
Alt stomatolog? Eventual si o radiografie pt a se vedea exact ce este acolo...

#3
doruvacarenco

doruvacarenco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 27.02.2012
acum pe bune ...la ceas tarziu in noapte ne spui "buna ziua", ne ceri sfaturi despre o durere care persista in urma estractiei unei masele dupa ce ai fost la medic si ti-a spus ca nu ai infectie...si toate aste dupa ce ai deschis cont pe softpedia...noi cum sa reactionam?

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTheWife2002, on 12 aprilie 2019 - 00:14, said:

Va rog sa îmi explicați și mie ce se întâmplă și ce ar trebui sa fac. Mulțumesc.

O intrebare: crezi ca suntem medici? Sau consideri ca sfatul nostru neavizat (nu suntem medici) este mult mai bun decat sfatul unui medic ?

Vad ca Stomatologul de la "Vacanta mare" da un sfat: bagi un cui insa nu trebuie sa mananci o perioada. Pana cand?! Pana rugineste cuiul.



min 6:48


https://youtu.be/IYRJpeaH3is?t=408

Edited by MembruAnonim, 12 April 2019 - 02:36.


#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015
O sa treaca, e rana deschisa, lasa dracu medicamentele ca nu mori.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Mergi la un alt stomatolog pentru a termina de făcut extracţia.
Bine ar fi ca la clinica respectivă să existe şi radiologie, ca să economiseşti nişte drumuri şi pentru ca medicul să te poată pune pe scaun imediat.
Din ceea ce descrii, rezultă că a rămas puţină rădăcină acolo, sau altceva.
Dacă tratamentul va fi făcut corect, singura neplăcere o vei avea (probabil, nu-i obligatoriu) după trecerea efectului anestezicului (temporar).

View PostTsunnnami, on 12 aprilie 2019 - 06:08, said:

O sa treaca, e rana deschisa, lasa dracu medicamentele ca nu mori.
Nu poate fi numai atât. Am două extracţii la activ, după niciuna n-am rămas cu dureri. Doar după ultima, m-a durut capul din cauza anestezicului (nicidecum locul extracţiei), dar s-a rezolvat cu un Ketonal; ce-i drept, senzaţia era urâtă rău, nu suportam să fiu atins de nimic, eram irascibil etc.

#7
cevaflood

cevaflood

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 09.02.2018

View PostTheWife2002, on 12 aprilie 2019 - 00:14, said:

Bună ziua, mi-am scos o măsea luni , iar de atunci nu mi s-a vindecat deloc și în jurul rănii este inflamat și ma doare.
Stii,vorba aia "O durere atenueaza pe alta" sau daca doare,taiat de la gat in jos

#8
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008
Daca nu puteti sa ajutati, macar nu incurcati. Omul a venit cu dureri si voi faceti bascalie ca , na, asa stim noi.

Ontopic:
  Nu e de stat asa. Eu , in 2006 am facut o extractie la stomatolog, era sambata dimineata, cabinet particular. Nu mi-a spus sa iau nimic, doar sa nu mananc sau sa beau cateva ore.
     Durerile, in loc sa treaca, mai rau se intensificau pana cand, luni dimineata la serviciu, a inceput sa imi curga din nas un lichid vascos urat mirositor!!!!!! , efectiv mirosea a ...mortaciune. M-am umflat enorm, tot capul meu era imens,(am poze!!!)  am ajuns de urgenta la spitalul Coltea din Bucuresti, m-au bagat imediat pe antibiotic puternic perfuzabil (12 doze de penicilina puse in perfuzie, la 4 ore schimbau punga!!!!) si abia joi am fost operat, exista riscul de septicemie pe masa de operatie. Dupa operatie am mai stat in spital inca 3 saptamani.
Dupa un an si jumatate, in urma unor analize uzuale, am aflat ca ....am procopsit si o frumoasa hepatita B care a stat cuminte ascunsa pana in 2018 iar de cca 1 an a devenit cronica si care , se pare ca imi va aduce si sfarsitul. Nu se stie daca virusul a venit de la dentist sau de la operatia din spitalul Coltea care  da, era o cloaca in 2006. Intre timp nici doamna dentist nu mai este asa ca..............nu mai e nimic de facut, poate doar sa ma rog, sa tin regim si sa sper ca o sa apuc sa vad si eu macar un nepot....
comentarii?

Edited by invest20042001, 12 April 2019 - 09:56.


#9
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 11.10.2007

View Postinvest20042001, on 12 aprilie 2019 - 09:41, said:

tot capul meu era imens,(am poze!!!)  
comentarii?
Poti sa pui niste poze?

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Cine-i maseluta din titlu?

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View PostPSC, on 12 aprilie 2019 - 09:05, said:

Nu poate fi numai atât. Am două extracţii la activ, după niciuna n-am rămas cu dureri. Doar după ultima, m-a durut capul din cauza anestezicului (nicidecum locul extracţiei), dar s-a rezolvat cu un Ketonal; ce-i drept, senzaţia era urâtă rău, nu suportam să fiu atins de nimic, eram irascibil etc.

Depinde ce masea, cum a fost prinsa cum a lucrat doctorul. Daca nu e infectie, trece

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate