Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Mergeti la untold?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#37
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
Am fost o data... De mers m-as mai duce doar pentru atmosfera respectiva, ca de "artisti" nu-s neaparat atras.
Am imbatranit, ma atrag mai mult concertele rock, muzica electronica deja nu mi se mai pare asa interesanta :))

#38
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
La Neversea nu merge nimeni?

#39
danyel61

danyel61

    Fumãtor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 19.08.2005
Nu.

#40
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postldpe, on 12 aprilie 2019 - 07:45, said:

Nu este vorba de asa ceva , trebuie imbinat placutul cu utilul !
Cand este festivalul datorita amplasarii in inima orasului practic paralizezi toata circulatia

iti dai seama.. CIRCULATIA! e atat de importanta deplasarea fundului in masina a localnicului
sa le zica cineva alora de la Monte Carlo, ca GP-ul de Formula 1 cand inchid strazile sa se dea nebunii aia, nu e frumos. pai cum paralizeaza ei CIRCULATIA?

View Postldpe, on 12 aprilie 2019 - 07:45, said:

Sunt care inchiriaza la supra pret locuinta - sa nu-ti spun ce au patit de la atata "bunastare" si cat a necesitat repararea locuintei dupa

asa si? sa nu mai inchirieze daca nu le convine.
exista hoteluri. lumea la festival mai sta si la cort se doarme in masini etc.

#41
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
Nu moare nimeni 4 zile de festival. Nasol e chiar doar pentru aia care stau langa festival, ca in rest se poate dormi linistit.
Cu aglomeratia nu e asa grav. E cam la fel cu aia din septembrie pana in iunie, cat timp e scoala.
E aglomerat de oameni, ca turistii majoritatea umbla cu autobuz/taxi/pe jos..

#42
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

View PostFlat, on 12 aprilie 2019 - 07:36, said:

romanii sunt refractari la orice, natie de posomorati si ursuzi
in loc sa se bucure ca are loc un eveniment major in orasul lor, ca vin turisti cu zecile de mii si cheltuie bani acolo, se plang de zgomot, aglomeratie, lumini?!
mentalitate de pensionari, carora tinerii le strica plimbarea duminicala intre talcioc si farmacie
cand eram mic si bateam mingea pe strada asa  era o batrana nebuna care iesea cu bata, cu furtunul, sa ne alunge

astia care vreti liniste si pasarele, mutati-va la tara
In prostia ta, zici ca pana la pensie oamenii sunt vampiri, neam cu familia Cullen din Twilight? Nu au nevoie de somn.

Ai fi surprins ca nici la tara nu prea mai gasesti liniste, de cand au descoperit taranii autentici sistemele audio si tin sa-si imparta cu darnicie "cultura" cu toti cei din jur.

Merg la concerte de muzica, nu cu surse de epilepsie si anevrismuri, desi ascult destula muzica electronica. Norocul meu ca nu sunt din Cluj, probabil pe toata perioada asa zisului festival, tineam linia 112 ocupata, constient fiind ca n-o sa se rezolve nimic. Conform conventiei de la Geneva, privarea de somn este incadrata la tortura, sa ma amendeze, ne vedem in instanta, exista un cedo etc. Ma intreb cum de n-a suferit Boc inca nici un "accident", dar inevitabil se va epuiza si proverbialul calm ardelenesc.

#43
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postdimripper, on 12 aprilie 2019 - 08:10, said:

In prostia ta, zici ca pana la pensie oamenii sunt vampiri, neam cu familia Cullen din Twilight? Nu au nevoie de somn.

[ https://sleepsugar.com/wp-content/uploads/2016/11/Moldex-Pura-fit-6800-ear-plug-photo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTlbgwvnG5rxhpoUX4I9VKdT8Ytg5sCqKzD-Mwvep7PA7GeB181 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#44
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
In Constanta e jale cand e Neversea-ul, bubuie bass-ul de iti zdruncina creierii in cap in zona de langa plaja. Sunt o gramada de vile ce au fost scoase la vanzare in zona de la Casa Casatoriilor, oamenii sunt disperati nu mai stiu cum sa scape de ele.

#45
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Dopurile de urechi sunt ca strutul , degeaba nu auzi daca te cutremuri , pe o raza de 2km nu se poate dormi, in Grigorescu din capat in capat la cartier de zici ca au boxe si acolo .
Sunt bucuros de astfel de concerte dar cand ai alternative din ce motiv sa-l bagi in inima unui oras - zona capat Pata 200 ha libere, in groapa, sunetul se estompeaza , zona Faget , zona Garbau tone de hectare libere , drum asfaltat pe doua parti de deal , este padure si se poate dormi sub cerul liber , zona Valea Caprioarei la 8 km de Cluj .
De campat o fac la capat linie cartier Gheorgheni in gradina Palacsay - sa vezi ce baga salvarile noaptea ...una vine alta merge , sirene ca numai asta mai lipsea Posted Image, intra drogalaii in sevraj si trebuie rapid intervenit ca altfel se intorc cu rotile in sus.
Adevarul este mai dureros ...au facut un mamut de stadion pe care nu-l vrea nimeni, prost amplasat , fara parcari suficiente si acum cauta orice numai sa mai scoata din inchiriere ceva , macar jumatate din cat au furat ceilalti care l-au facut . Cand sunt manifestari importante parcarea subterana de la sala polivalenta (lipita de stadion) este inchisa pentru protectie antitero, parchezi amsina pe unde poti la om in poarta , certuri, telefoane , nu raspunde nimeni , 3 zile de calvar pentru cei din jurul stadionului . Problema ca intr-un oras sunt si persoane bolnave, varstnice, care nu suporta asemenea zgomot - daca esti tanar nu trebuie sa vezi cu ochelari de cal situatia , si ei sunt ai nostri.

Edited by ldpe, 12 April 2019 - 08:40.


#46
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

View PostFlat, on 12 aprilie 2019 - 08:15, said:

Da, foarte utile, folosesc de vreo 10 ani. Daca e vorba de bass, frecvente sub 120Hz sunt egale cu 0.

La un moment dat aveam niste chiriasi la fel de destepti ca tine in apartamentul de deasupra, s-au gandit ca e o idee buna sa aduca un sistem 5.1 la bloc. Dupa a doua cearta, i-am zis proprietarului ca vin sub geamul lui cu un subwoofer sa vad cat apreciaza. Tocmai ce nascuse nevasta-sa. S-au potolit rapid tinerii frumosi si liberi. Tragic e ca unul din ei lucra in politie, dar nu intelegea cu ce deranjeaza.

#47
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
un eveniment autorizat de municipalitate nu e echivalent cu un manelar care da muzica tare la bloc

se presupune ca evenimentul autorizat se desfasoara in centru, unde sunt activitati de genul asta si nu locuiesc in mod obisnuit oamenii

e hilar sa locuiesti in centrul vechi si sa vrei liniste. sau sa vii in vacanta la mamaia, sa te astepti sa dormi.

oricum repet sunt evenimente o data pe an care pot fi tolerate

sunt de exemplu curse de moto sau f1 care inchid orase si se aud motoarele de la kilometri distanta. Monte Carlo, Baku, Sochi, Singapore

cursa de 24h de la Le Mans tine 24 de ore, nu se plange nimeni de zgomot, din contra toti locuitorii sunt extrem de incantati ca au aflux urias de oameni si turisti

batranii sunt ursuzi si rautaciosi. batranii din vest sunt receptivi la orice e nou si mai vin chiar si ei la festivaluri, daca ii tin salele

#48
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postdimripper, on 12 aprilie 2019 - 08:47, said:

Da, foarte utile, folosesc de vreo 10 ani. Daca e vorba de bass, frecvente sub 120Hz sunt egale cu 0.
Vezi ca trebuie bagate corect in ureche, in pozele alea pe care le-ai pus stau mai mult pe afara decat inauntrul urechii.

#49
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Si ti se pare ca acea municipalitate tine cont de parerea populatiei? Parca e teatrul absurdului in Cluj, pe buna dreptate (inca) un pol al civilizatiei in tara.

Pana si in Bucuresti, raiul cocalarismelor, orice eveniment major are autorizatie pana la maxim 23:59. Mai am prieteni care locuiesc pe langa vreo carciuma de cartier sau restaurant de bulevard. Dupa ora 22 se taie distractia, iar unde nu se respecta, se potoleau dupa maxim a doua amenda.

Am stat 5 ani langa Arena Nationala, parca se juca la mine pe hol, stiam si mi-am asumat. Acum stau la 1km de ea, meciurile mari inca le aud, dar, repet, se incheie totul in jurul orei 23. Untold e un cancer pentru clujeni, dar vin altii cu spiritul dojanei sa le spuna ca nu stiu sa aprecieze lucrurile bune. Pe bune?

"Tu unde pleci de Untold-ul asta?" e forma de salut. Nici macar nu glumesc, ca nu-i de gluma.

View PostAldulescu, on 12 aprilie 2019 - 09:02, said:

Vezi ca trebuie bagate corect in ureche, in pozele alea pe care le-ai pus stau mai mult pe afara decat inauntrul urechii.
Nu am pus eu pozele, le-a pus Flat.

Eu stiu sa le folosesc, cunosc toate brandurile, mi-am comandat baxuri de dopuri si din partea cealalta a lumii. Stiu tot ce se poate stii despre astfel de produse. Daca tu imi arati un model care blocheaza frecventele joase, acum pe loc mergem si imi trec masina pe numele tau ca donatie si nici macar n-o sa-mi para rau. :)

#50
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postdimripper, on 12 aprilie 2019 - 09:07, said:

Si ti se pare ca acea municipalitate tine cont de parerea populatiei? Parca e teatrul absurdului in Cluj, pe buna dreptate (inca) un pol al civilizatiei in tara.

Pana si in Bucuresti, raiul cocalarismelor, orice eveniment major are autorizatie pana la maxim 23:59. Mai am prieteni care locuiesc pe langa vreo carciuma de cartier sau restaurant de bulevard. Dupa ora 22 se taie distractia, iar unde nu se respecta, se potoleau dupa maxim a doua amenda.

Am stat 5 ani langa Arena Nationala, parca se juca la mine pe hol, stiam si mi-am asumat. Acum stau la 1km de ea, meciurile mari inca le aud, dar, repet, se incheie totul in jurul orei 23. Untold e un cancer pentru clujeni, dar vin altii cu spiritul dojanei sa le spuna ca nu stiu sa aprecieze lucrurile bune. Pe bune?


asta cu taiatul distractiei la ora 22 e reminiscenta comunista
orasul e pentru distractie. viata de noapte e asumata.
in mamaia se aude muzica de la plaje non-stop. acum o sa fie sunwaves. aia merg pe amfetamine, incep vineri seara si mai opresc muzica abia marti sau miercuri la pranz
in ibiza e la fel. in anglia e la fel

daca vorbim de cartierele dormitor sau suburbii, e normal sa fie liniste. oamenii care traiesc langa stadioane sau piete centrale isi asuma galagia si agitatia

#51
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Mda, e clar ca nu am cu cine sa port o discutie constructiva. Ca multi altii, tu intelegi tare prost democratia si oricine incearca sa-si apare drepturile e in ochii tai un pensionar securist obosit, cu mai putine drepturi decat "aia pe amfetamine".

Nu stiu de Anglia, nu ma pronunt si, de asemenea, nu cred. Incearca asta in Germania, vei petrece o noapte pe la politie si o amenda suvenir cat sa-ti mai faci un credit. Ibiza e o insula cu un numar redus de rezidenti permanenti care totusi au obtinut de la autoritati reglementarea mult mai stricta a zgomotului. Google it.

#52
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postdimripper, on 12 aprilie 2019 - 09:07, said:

Daca tu imi arati un model care blocheaza frecventele joase, acum pe loc mergem si imi trec masina pe numele tau ca donatie si nici macar n-o sa-mi para rau. Posted Image
Toate dopurile de urechi au probleme cu frecventele joase, sunt mai greu de izolat. Unele care se descurcau excelent insa, erau cele din farmacii: 3M 1100 si 1110. Numai ca de ceva vreme le-a scazut calitatea, spuma din care sunt facute nu mai este asa de densa, probabil le fac acum prin China ca sa taie din costurile de productie. Aceiasi problema e si cu alte brand-uri de dopuri de urechi - la multe le-a scazut calitatea si nivelul de izolare in ultimii ani.

#53
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
da.... cand o veni Salam!

#54
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,959
  • Înscris: 18.12.2007
Nu. Ma duc pe 14 august la Metallica in Bucuresti si pe 21 august in Varsovia, e suficient (da, ma laud).

P.S: de ce nu e subiectul postat pe aria de muzica?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate