Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Retinere permis auto

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
E simplu, a facut contestatie la neacordarea de prioritate la trecere de pietoni, a luat permisul cu certificatul de grefa, iar politia nu stie daca a castigat sau a pierdut procesul (sau a fost clasat).

#20
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007

 yo9hrb, on 11 aprilie 2019 - 20:52, said:

In momentul in care faci contestatie, te duci la politie si iti dau permisul inapoi in baza certificatului de grefa (parca asa ii zice). Dupa care se judeca pricina. Aici ai doua variante: ai castigat, ramai cu permisul. Daca nu, te duci si il dai inapoi. Daca ai castigat procesul, n-ai treaba, este instiintata si politia. Dar daca l-ai pierdut si n-ai predat permisul - ii bai mare.
P.S. Am postat simultan cu Ion Bumbu. Dar dansul a fost mai rapid.

nu e instiintata automat. trebuia sa ceara sentinta, si nu prea aveau bani la buget pe care sa se indure sa-i cheltuie pe asa ceva.
asa ca nu cereau sentintele, deci nu puteau sa ceara permisele.
era o portita de care profitau destui, s-a inchis portita acum vreo 5 ani, cam asa. a fost in perioada aia un scandal cu orbii care aveau permis, atunci a inceput presa sa vorbeasca si de cei cu suspendare de permis  care nu executau suspendarea.
am avut si io 3 suspendari si nu am mai dus permisul dupa ce l-am ridicat pe motiv de contestatie.

#21
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 maddogg, on 11 aprilie 2019 - 21:51, said:

Daca nu ai acordat prioritate de trecere unor pietoni dar nu ai dat peste ei nu prea are legatura cu penalul decat cu suspendarea de permis. La dosar penal ai si atins pe vreunul pe trecere.
De unde stii ? Poate a si bagat in spital pe careva, la cum evita sa vorbeasca.

#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,339
  • Înscris: 01.12.2001

 TzakaThot, on 11 aprilie 2019 - 20:40, said:

sa le duc o dovada cum s-a clasat dosarul
Tu de unde stii ca s-a clasat?
Tot de acolo le duci dovada asta. (daca intr-adevar asa a fost)

#23
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018

 Paz, on 11 aprilie 2019 - 22:42, said:

De unde stii ? Poate a si bagat in spital pe careva, la cum evita sa vorbeasca.
Poate si niste alcool??
suficient de mult ca sa fie infractiune??

#24
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,496
  • Înscris: 30.08.2017

 TzakaThot, on 11 aprilie 2019 - 20:02, said:

Salut!Am dat de o problema si eu azi si nu stiu cum sa ii dau de cap,daca ati putea sa imi dai o informatie sau daca ati trecut prin asa ceva.Azi mam m-am dus sa imi ridic permisul de conducere ca l-am avut suspendat o luna,doamna de la chiseu ma m-a intrebat daca am adus vro vreo dovada cu clasarea unui dosar de ani in urma (desi nu am fost chemat niciodata in vro vreo instanta)iam i-am  zis ca nu ca nu stiu de nici un dosar,a zis ca nu o interseaza si daca nu ii duc dovada in 2 saptamani mi-l retiner iar.Mi-am adus aminte ca cu ani in urma mi-a fost retinut permisul si am facut o contestatie si l-am primit inapoi dar nimic mai mult.

Am cautat astazi la judecatorie nu gasesc ca asi a-si fi avut vrun vreun dosar de la politia rutiera .Ce este de facut ?!?

Nu-s grammar nazi, dar exista totusi o limita.

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Este posibil și normal ca poliția să nu cunoască rezultatul dosarului.
Sunt destule.cazuri cu permis anulat de instanță și la poliție apare permis reținut.
Dacă vrei redobĂąndire trebuie să duci sentința definitivă fiindcă
poliția nu poate da două permise valabile.

ON: Caută-te pe portaljust . ro cu nume,prenume și inițiala tatălui ca să afli numărul dosarului.
Apoi mergi la arhivă si soliciți sentința definitivă din acel dosar. Restul deduci matale.

Edited by sloimi, 12 April 2019 - 09:46.


#26
Merzel

Merzel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 11.07.2009
Poliția cunoaște rezultatul pentru că de la poliție pleacă propunerea de clasare, procurorul o confirmă și comunică poliției confirmarea. Să își scadă ăia dosarul.
Pe portal nu apar părțile cu inițiala tatălui. Confirmarea soluției de neurmărire penală poate fi găsită, dacă știe să caute, dar e mai simplu să întrebe la ghișeu numărul de dosar și Parchetul la care a fost înregistrat, după care să meargă la Parchet și să ceară ordonanța de clasare (pe care oricum trebuia să o primească acasă). Partea ciudată este că se discută doar despre clasare, ca și cum de la ghișeu ar fi știut deja modul de soluționare, caz în care ar fi trebuit să existe comunicarea și să se fi implementat în aplicația informatică.
În povestea asta mai e ceva care nu se leagă: dacă vor să îi rețină permisul că nu aduce dovada clasării, e o întreagă nebunie pentru că normal permisul trebuia să fie reținut de la deschiderea dosarului penal și să circule doar cu dovadă, prelungită din 30 în 30 de zile.
Putem să dăm sfaturi utile numai dacă speța este prezentată corect și complet. Pe jumătăți de speță se obțin speculații, nu idei bune.

#27
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Nu înțelegi ca omul a facut o a arata de contestație când aia i-au reținut permisul? Ce procuror? Ce parchet?

#28
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Păi tot el a vorbit de clasare. De aia s-a tras concluzia că a avut la un moment dat o cauză penală. Dacă ar fi fost vorba de o simplă contravenție speța era mult mai simplă. Nu avea cum o suspendare de permis de acum câțiva ani să-l încurce la redobândirea permisului la suspendarea de-acum. Nu spune tot și nici nu mai dă pe-aici.

#29
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Suspendarea aia nu a avut loc. El a pierdut contestația dar nu a dus permisul.


#30
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Bun. Dacă nu predai permisul după ce ai pierdut contestația în termen de 15 zile de la respingerea ei ți se prelungește suspendarea cu 30 de zile. Păi, el a spus că asta s-a întâmplat cu ani în urmă. Cu ce-l mai încurcă acum la redobândirea permisului după noua suspendare?

#31
Merzel

Merzel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 11.07.2009

 TzakaThot, on 11 aprilie 2019 - 20:02, said:

Salut!Am dat de o problema si eu azi si nu stiu cum sa ii dau de cap,daca ati putea sa imi dai o informatie sau daca ati trecut prin asa ceva.Azi mam dus sa imi ridic permisul de conducere ca l-am avut suspendat o luna,doamna de la chiseu ma intrebat daca am adus vro dovada cu clasarea unui dosar de ani in urma (desi nu am fost chemat niciodata in vro instanta)iam zis ca nu ca nu stiu de nici un dosar,a zis ca nu o interseaza si daca nu ii duc dovada in 2 saptamani mi-l retiner iar.Mi-am adus aminte ca cu ani in urma mi-a fost retinut permisul si am facut o contestatie si l-am primit inapoi dar nimic mai mult.

Am cautat astazi la judecatorie nu gasesc ca asi fi avut vrun dosar de la politia rutiera .Ce este de facut ?!?
Înțeleg, domnule Slai, dar inițiatorul vorbea despre clasarea dosarului. Clasare poate fi dată doar la dosar penal. La plângerea contravențională soluția poate fi de admitere, admitere în parte sau respingere. De aici au apărut discuțiile acelea.

 caiuscorneliu, on 12 aprilie 2019 - 21:15, said:

Bun. Dacă nu predai permisul după ce ai pierdut contestația în termen de 15 zile de la respingerea ei ți se prelungește suspendarea cu 30 de zile. Păi, el a spus că asta s-a întâmplat cu ani în urmă. Cu ce-l mai încurcă acum la redobândirea permisului după noua suspendare?
Corect, se prelungește suspendarea exercitării dreptului de a conduce cu 30 de zile dar, pentru că plângerea contravențională suspendă executarea sancțiunii până la soluționarea definitivă și pentru că, din varii motive, soluția nu ajunge la Serviciul Rutier, nu se pune în aplicare sancțiunea, cu tot cu prelungire, până când nu se obține soluția. Asta pentru că sentințele/deciziile instanțelor ajung la Juridic,  Juridicul le arhivează cu dosarele de casă și nu le comunică Serviciului Rutier iar cei de la rutier nu le urmăresc. De aceea sancțiunea se pune în aplicare uneori la câțiva ani după respingerea plângerii, că în caz de admitere nu se mai pune problema executării. Chiar și așa, în lipsa soluției definitive nu se poate dispune suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule și nu se poate stabili că s-a depășit termenul de predare a permisului de conducere.

Edited by Merzel, 12 April 2019 - 21:30.


#32
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Asta e singura explicație, într-adevăr. Altfel nu ar avea nicio logică refuzul poliției de a-i da înapoi permisul după actuala suspendare. Oricum, concluzia e simplă. Birocrație de rahat, necomunicare între instituțiile statului, specific țării noastre dragi.

#33
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007

 caiuscorneliu, on 12 aprilie 2019 - 21:15, said:

Bun. Dacă nu predai permisul după ce ai pierdut contestația în termen de 15 zile de la respingerea ei ți se prelungește suspendarea cu 30 de zile. Păi, el a spus că asta s-a întâmplat cu ani în urmă. Cu ce-l mai încurcă acum la redobândirea permisului după noua suspendare?
el nu l-a mai predat.
pana acum cativa ani mergea o faza:
iti suspenda permisul.
faci contestatie, si il iei inapoi pe durata procesului
pierzi contestatia, se trimite sentinta la tine si la rutiera.
faci recurs, pierzi si recursul.
SENTINTA DE RECURS NU SE TRIMITEA
se putea scoate contra unei taxe.
rutiera, din lipsa de buget, zgarcenie, etc, nu cerea sentintele.
deci daca nu te duceai tu singur cu sentinta si cu permisul la predat,
RAMANEAI CU EL IN BUZUNAR.

Edited by slai, 12 April 2019 - 21:47.


#34
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

 caiuscorneliu, on 12 aprilie 2019 - 21:33, said:

Asta e singura explicație, într-adevăr. Altfel nu ar avea nicio logică refuzul poliției de a-i da înapoi permisul după actuala suspendare. Oricum, concluzia e simplă. Birocrație de rahat, necomunicare între instituțiile statului, specific țării noastre dragi.
Nu are judecatoria obligatia sa trimita rezultatul la politie.Te duci cu numarul de dosar la politie si ei verifica daca ai castigat.

#35
Merzel

Merzel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 11.07.2009
Este adevărat, decizia de la recurs nu se trimitea pentru că, în conformitate cu vechiul cod de procedură civilă, comunicarea hotărârilor judecătorești se făcea în vederea exercitării căilor de atac iar după recurs nu mai era cale de atac. Punerea în aplicare se făcea cu sentința de la fond cu ștampila dreptunghiulară de rămânere definitivă.
Acum există calea de atac ordinară a apelului, este și un alt cod de procedură civilă și deciziile pronunțate în apel se comunică după redactare. Adică târziu sau foarte târziu, în condițiile în care deciziile de la apel sunt definitive de la pronunțare, nu de la comunicare.

L.E. Ba da, Judecătoria are obligația să trimită sentința Poliției, pentru că Poliția este parte în proces. În mod similar și Tribunalul are obligația să trimită decizia prin care a soluționat apelul.

#36
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008

 scania_delfin, on 12 aprilie 2019 - 21:49, said:


Nu are judecatoria obligatia sa trimita rezultatul la politie.Te duci cu numarul de dosar la politie si ei verifica daca ai castigat.

Păi ar trebui să aibă obligația asta. Sau poliția ar trebui să se intereseze de sentință, mai ales că este parte în dosar. De ce naiba trebuie tot cetățeanul să le ducă hârțoaga când asta ar trebui să fie comunicare între instituții? Poate cetățeanul e indolent, uituc sau rău intenționat. Lași în sarcina lui asta? De fapt, nici în lege nu pare să fie obligația cetățeanului de a comunica sentința. Se prezumă că fiind interesat direct o va duce. Ar trebui ca lucrurile astea să fie clare. Iar dacă sunt, de ce nu se respectă?

Edited by caiuscorneliu, 12 April 2019 - 22:02.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate