Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Update-ul la S9 cu intarziere

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
GoldenMiles

GoldenMiles

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.04.2019
Salutare!Am o mica problema, astept de prin februarie sa primesc android 9.0 pentru S9-ul pe care il detin, dar vad ca nici acum in 11 Aprilie nu l-am primit,oare care este problema?
Banuiesc ca este de la cum am cumparat telefonul din Germania si il folosesc in Romania?
Telefonul nu este fals si am facut mai multe teste sa vad ca nu este fals(am Bixby,am toate uneltele pt S9 de la Android 8.0)

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Telefonul este luat la liber sau la abonament? Are ceva branding în software?

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@GoldenMiles, sfatul meu e sa mergi la o reprezentanta Samsung sa vada aia ce se poate face la telefon  Posted Image

#4
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,453
  • Înscris: 24.05.2010
Nu are legatura ca a fost cumparat in Germania. Ultimele mele telefoane Samsung au fost cumparate din Germania. Una avea CSC DBT(Open Germany) si celalalt CSC ATO(Open Austria), si am beneficiat de update-uri. Din cate mai tin minte pe DBT chiar veneau mai repede update-urile. Pe ATO...mai greu, dar veneau.
Ar fi bine sa stim ce CSC ai pe telefon. In functie de acel CSC poti verifica pe Sammobile daca este sau nu update la Android 9 pt telefonul tau. Daca nu stii ce CSC ai instaleaza aplicatia Phone Info din Google Play.
https://www.sammobile.com/firmwares/
https://play.google....guyen.phoneinfo

Edited by feribalint, 11 April 2019 - 17:17.


#5
GoldenMiles

GoldenMiles

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.04.2019
Mersi mult,o sa incerc sa rezolv.

Cu phone info am depistat ca nu am un CSC code original.
Am csc code activ "ROM"
Csc code de firmware am "DBT"

Ultimul patch a fost din 1 decembrie
Am sa mai adaug o chestie,ca in trecut am auzit de o comanda in care iti stergi toate updateurile cu comanda "Power button,Bixby button,Volume up" si am folosit asta ca sa sterg updateurile incat sa fie inapoi la versiunea din fabrica.Are vreo legatura oare?

Spunea acolo"Factory/data reset"defapt nu sunt sigur daca sterge toate updateurile dar sigur era resetat din fabrica

Pentru celalalte raspunsuri,telefonul nu este pe abonament,am doar bloatware specific android 8.0

Edited by GoldenMiles, 12 April 2019 - 22:57.


#6
do3in

do3in

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 14.01.2004
l-ai resetat din recovery. N-ai sters update-uri. Poate ti-e telefonul rootat. Cauta pe cineva din zona care se pricepe sa-ti puna cu Odin un Pie si gata.

#7
BlueED

BlueED

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 78
  • Înscris: 06.04.2019
Tocmai am cumpărat un S9 de pe OLX.
Vad ca nu îmi apare sa fac update la noul android.

E root at? E furat? Sau ce masa are?
Pe S8 aveam android ul nou.

#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ce arată la CSC?

#9
BlueED

BlueED

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 78
  • Înscris: 06.04.2019

View Postxeleron, on 19 aprilie 2019 - 00:42, said:

Ce arată la CSC?
Nu știu ce e ala.


#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ești pe topicul care arata ce e cu 2 postări mai sus.

#11
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005
Galaxy S9+ update brings May 2019 security patch
The latest security maintenance release brings fixes for seven critical vulnerabilities in the Android OS. Fixes for dozens of high and moderate risk vulnerabilities are included as well. The update also has fixes for 21 Samsung Vulnerabilities and Exposures (SVE) items in addition to the Android OS fixes.
Samsung is rolling out firmware version G960FXXU4CSE3 for the Galaxy S9 and G965FXXU4CSE3 for the Galaxy S9+. This update is currently rolling out over-the-air in Germany. You can click on the firmware version to download it from our firmware section. The update weighs in at just under 380MB. The changelog also makes some improvements to features like the camera beauty effect and Bluetooth.

#12
rollandcar

rollandcar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 23.12.2007
Buna dimineata!
Detin un telefon S9+ si cand vreau sa-i dau sa isi faca actualizare de software (android) astept cam 1 minut pana invarte el cercul ala dupa care imi da mesajul ca nu a putut fi inregistrat dispozitivul (inregistrare nereusita) si evident ca nu face nicio actualizare.
Mentionez faptul ca telefonul nu este rootat, nu mai este in garantie si a ramas in urma cu 2 actualizari de sistem.
Pareri ...?

Edited by rollandcar, 29 September 2019 - 07:54.


#13
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,094
  • Înscris: 22.01.2014
Închid e wifi și stai pe care mobile și va merge

#14
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005

View Postrollandcar, on 29 septembrie 2019 - 07:51, said:

Buna dimineata!
Detin un telefon S9+ si cand vreau sa-i dau sa isi faca actualizare de software (android) astept cam 1 minut pana invarte el cercul ala dupa care imi da mesajul ca nu a putut fi inregistrat dispozitivul (inregistrare nereusita) si evident ca nu face nicio actualizare.
Mentionez faptul ca telefonul nu este rootat, nu mai este in garantie si a ramas in urma cu 2 actualizari de sistem.
Pareri ...?
dai jos fw la zi si il pui cu odin.
15 minute max

#15
rollandcar

rollandcar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 23.12.2007

View Postnetty1994, on 29 septembrie 2019 - 08:30, said:

Închid e wifi și stai pe care mobile și va merge
Am incercat acum pe date mobile si nu vrea. Se invarte 2 minute cercul cu Se inregistreaza dispozitivul, iar la final imi da mesajul Inregistrare nereusita.

View Postfoxbat, on 29 septembrie 2019 - 08:35, said:

dai jos fw la zi si il pui cu odin.
15 minute max
Am deschis ticket la Samsung pentru aceasta problema si ma vor contacta cei de la tehnic de luni dupa ora 9 dimineata. Nu vreau sa pun eu cu Odin atata timp cat este normal sa-si faca automat actualizarile de sistem.
Apropos... la voi merge daca ii dai manual sa caute actualizari?

#16
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,094
  • Înscris: 22.01.2014
incearca sa folosesti si un vpn,citeste pe topicul note 9 sau note 10 ca au expus baietii de acolo problema si rezolvarea ei

#17
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005

View Postrollandcar, on 29 septembrie 2019 - 08:47, said:

Am incercat acum pe date mobile si nu vrea. Se invarte 2 minute cercul cu Se inregistreaza dispozitivul, iar la final imi da mesajul Inregistrare nereusita.


Am deschis ticket la Samsung pentru aceasta problema si ma vor contacta cei de la tehnic de luni dupa ora 9 dimineata. Nu vreau sa pun eu cu Odin atata timp cat este normal sa-si faca automat actualizarile de sistem.
Apropos... la voi merge daca ii dai manual sa caute actualizari?
depinde cat de mult timp ai de aruncat
de cand ti am spus cum sa faci si pana acum il faceai de 3 ori :)

dar daca iti place sa stai de tichete..spor!

#18
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 08.01.2009
@rollandcar in primul rand ce CSC ai ; ai verificat si exista update pt. versiunea ta in ultimele 2 luni ?
Poti face update-ul de firmware la fel de bine utilizand Smart Switch-ul oficial al Samsung-ului daca ti-e frica/nu stii sa faci cu Odin . Indiferent de raspunsul celor de la suport optiunile nu sunt multe ; ori un factory reset si de la 0 (eventual cu backup-restore la datele personale) ca sa isi revina OTA-ul ori sa mergi la ei/sa trimiti telefonul in service sa-ti faca ei update-ul pe cablu (situatie in care din cate stiu oricum fac wipe la telefon deci oricum vei trece prin backup-restore)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate