Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Ajutor infiintare livada ciresi

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
adichis

adichis

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.03.2019
buna , as vrea sa mi infiintez in toamna o mica livada de ciresi ( aproximativ 20 ari ) as dori cateva sfaturi de la cei mai " batrani " in domeniul acesta

livada clasica sau superintensiva ?

- la cea clasica investitia este mica dar oare se mai merita? in acest caz as vrea sa o fac doar din ciresi de vigoare mijlocie ( exclus vigoare mare) o schema de plantare de 4x5 m

- la cea superintensiva sunt mari investitiile - dispun de fonduri limitate si mi ar fi foarte greu sa fac o livada superintensiva cu sustinere, spalieri si sisteme de irigare din primul an...probabil  as avea nevoie de minim 2 ani  ) la superintensiva as vrea pe gisela 6 pt ca nu sunt atat de pretentiosi ca cei pe G5  si ca schema de plantare ar fi 2x4 m

asta e dilema mea  :)

astept raspunsuri cu interes
multumesc

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,810
  • Înscris: 10.12.2006
Ai unde sa le vinzi? Daca nu ai nu merita investitia pe superintensiva pentru ca vei ajunge si tu sa te plangi ca romanii nu vor sa-ti cumpere ciresele si le prefera pe alea din Turcia.

#3
adichis

adichis

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.03.2019

View PostMizu, on 11 aprilie 2019 - 15:04, said:

Ai unde sa le vinzi? Daca nu ai nu merita investitia pe superintensiva pentru ca vei ajunge si tu sa te plangi ca romanii nu vor sa-ti cumpere ciresele si le prefera pe alea din Turcia.

salut, la suprafata asta nu cred ca ar fi o problema vanzare :) le poti duce la piata ...

#4
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Nu trebuie neaparat sa fie o livada superintensiva cu foarte multi pomi pe unitatea de suprafata, ci este suficient si o livada care sa fie doar "intensiva".
De pe 2000 mp ar trebui sa obtii cam 5-6 t de fructe, preferabil sa fie cu coacere cat mai timpurie pentru obtinerea unor preturi cat mai bune.

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostMizu, on 11 aprilie 2019 - 15:04, said:

Ai unde sa le vinzi? Daca nu ai nu merita investitia pe superintensiva pentru ca vei ajunge si tu sa te plangi ca romanii nu vor sa-ti cumpere ciresele si le prefera pe alea din Turcia.
Si tuica de cirese ce are, se degradeaza repede? Fara "superinvestitii".

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,810
  • Înscris: 10.12.2006
Deci, iei un pix si o hartie si iti faci un plan... de afaceri. Te uiti la randamentul pe care ar trebui sa-l aiba Gisela 6, lasi o marja de eroare si stii cate cirese vei avea de vandut. Iei pretul din piata si stii pe cati bani ar trebui sa le poti vinde. Apoi din suma aia scazi cheltuielile, nu doar de productie ci si cu taxele la stat, transportul, depozitarea, etc.

Acum, parerea mea e sa nu plantezi meri deoarece e plin de mere ieftine si in piata, si in supermarketuri, anul trecut s-au aruncat cine stie cate mii de tone de mere la gunoi si animale, iar cine a fost mai prost inspirat a facut suc si a realizat apoi ca foarte multi au avut aceeasi idee si acum in loc sa stea cu merele in pod stau cu sucul tot degeaba.

In ce judet ai terenul?

Intra pe facebook in grupul "Despre altoiri şi pomi fructiferi"

Edit: am luat-o razna spre mere de la cirese, acum las asa :DD

Attached Files


Edited by Mizu, 11 April 2019 - 16:11.


#7
adichis

adichis

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.03.2019

View PostVincentiu_1981, on 11 aprilie 2019 - 15:59, said:

Nu trebuie neaparat sa fie o livada superintensiva cu foarte multi pomi pe unitatea de suprafata, ci este suficient si o livada care sa fie doar "intensiva".
De pe 2000 mp ar trebui sa obtii cam 5-6 t de fructe, preferabil sa fie cu coacere cat mai timpurie pentru obtinerea unor preturi cat mai bune.
si atunci in cazul meu tu ce zici : clasica sau superintensiv ?

intrebam daca se mai merita livada clasica ...sau sa fac super eforturi financiare sa fac neaparat pe superintensiv

#8
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Eu am zis ca nu trebuie neaparat in sistem superintensiv si ca poti sa cultivi ciresul in sistem "intensiv".
Nu am zis livada clasica, ci intensiva. Diferenta intre sistem calsic, intensiv si superintensiv este data de densitatea pomilor pe unitatea de suprafata.
Cultivi in sistem intensiv normal ca sa zic asa, nu cu cele mai mari densitati posibile la ha, ceea ce inseamna ca mergi pe distante de plantare de 4 m intre randuri si 3 m intre pomi pe rand si cu pomi de vigoare medie spre mica si acolo nu trebuie neaparat sistem de sustinere.

Edited by Vincentiu_1981, 11 April 2019 - 17:39.


#9
adichis

adichis

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.03.2019
atata tot? nimeni nimic, o parere , un sfat  ?

#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,810
  • Înscris: 10.12.2006
Ca sa vezi daca iti renteaza trebuie sa faci niste calcule pe hartie, cum ti-am zis mai sus.
Tu vrei ceva raspuns universal cu Da sau Nu, ceea ce nu vei primi niciodata.

#11
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,046
  • Înscris: 17.03.2005
Lasati calculele, pana la calculele trebuie sa stii "carte".
Intrebarea e: stii cires?
Sa stii cires inseamna sa mananci pe paine tot ce e legat de specie si cultura acesteia, portaltoi si sisteme de conducere.
Apoi experimentezi.
Abia dupa aia poti spune ca ai idee si ca poti face niste calcule.

Asa.. Calcule... Faci tone, hartia suporta orice, cu practica insa e greu.


Ca si raspuns: eu as merge spre intensiv.

Ps. Intensiv, super mega giga si alte aiureli nu au legatura doar cu densitatea.
Densitatea e doar un factor.
Pomii trebuie tinuti sanatosi si trebuie hraniti.
Cu cat sunt mai turati fata de natural/normal, cu atat toata tehnologia e mai complexa.
Intensiv inseamna tot sistemul, altfel ai doar o padure de pomi pusi unul in altul care vor intra in colaps cu atat mai repede daca nu le dai tot ce au nevoie.

Intensiv e una, de mare densitate si atat e alta.



#12
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

View PostMizu, on 11 aprilie 2019 - 16:09, said:

Acum, parerea mea e sa nu plantezi meri deoarece e plin de mere ieftine si in piata, si in supermarketuri, anul trecut s-au aruncat cine stie cate mii de tone de mere la gunoi si animale, iar cine a fost mai prost inspirat a facut suc si a realizat apoi ca foarte multi au avut aceeasi idee si acum in loc sa stea cu merele in pod stau cu sucul tot degeaba.


io nici măcar din 7 meri nu am reușit să mân'c totul
80% s-au transformat în țuică...

(ce-i ăla SUC???!!! :o )

Edited by gushpi, 12 April 2019 - 11:45.


#13
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,810
  • Înscris: 10.12.2006
Lasa-l parinte, ca nici tu nu te-ai nascut invatat :)

View Postgushpi, on 12 aprilie 2019 - 11:45, said:

io nici măcar din 7 meri nu am reușit să mân'c totul
80% s-au transformat în țuică...
(ce-i ăla SUC???!!! :o )
Pai bun, dar daca ai 10 tone de mere ce faci cu atata tuica? :))

#14
adichis

adichis

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.03.2019

View Postparintele, on 12 aprilie 2019 - 11:32, said:

Lasati calculele, pana la calculele trebuie sa stii "carte".
Intrebarea e: stii cires?
Sa stii cires inseamna sa mananci pe paine tot ce e legat de specie si cultura acesteia, portaltoi si sisteme de conducere.
Apoi experimentezi.
Abia dupa aia poti spune ca ai idee si ca poti face niste calcule.

Asa.. Calcule... Faci tone, hartia suporta orice, cu practica insa e greu.


Ca si raspuns: eu as merge spre intensiv.

Ps. Intensiv, super mega giga si alte aiureli nu au legatura doar cu densitatea.
Densitatea e doar un factor.
Pomii trebuie tinuti sanatosi si trebuie hraniti.
Cu cat sunt mai turati fata de natural/normal, cu atat toata tehnologia e mai complexa.
Intensiv inseamna tot sistemul, altfel ai doar o padure de pomi pusi unul in altul care vor intra in colaps cu atat mai repede daca nu le dai tot ce au nevoie.

Intensiv e una, de mare densitate si atat e alta.

iti multumesc pentru pareri...cam de un an citesc despre ei una alta , nu sunt expert dar cat de cat am habar  ,din carti inveti doar teorie  ,de asta mai intreb in stanga, in dreapta , vreau si sfaturi de la oameni care au trecut prin asa ceva .
as putea sa merg pe intensiv dar primul an as planta doar pomii , anul 2 eventual spalierii ,cu toate ca nu sunt sigur daca gisela 6 are nevoie , ar mai fi sistemul de irigare....asta este problema nu am toti banii odata , as putea sa le fac dar pe rand...de asta am intrebat si de livada clasica ,este usor de facut dar merita ?

#15
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,810
  • Înscris: 10.12.2006
Te rog si eu ca CTP sa nu mai pui intrebarea asta tampita, daca merita sau nu o livada in regim intensiv.

Orice producator va vrea sa produca cat mai mult, pentru ca asta se traduce in profit exponential mai mare, deci e evident ca, din acest punct de vedere, in conditiile in care stii ce faci, vei vrea o livada intensiva.

Acum, numai tu stii cat stii, pe ce piata vinzi, adaosuri, etc., chestii secrete pentru noi deoarece n-ai zis unde e terenul cand te-am intrebat, nu stim ce studii in domeniu ai sau experienta, nu stim nimic si vrei sa iti citim viitorul.

#16
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,046
  • Înscris: 17.03.2005
@mizu: ideea e ca intai invetisi dupa aia faci. Oricum vei gresi, de aceea e nevoie si de experimente, insa nu ca atunci cand nu stii mai nimic si te apuci ca pionierii.

@adi clasic e o solutie insa e mai greu cu muncile si scoti mai putin si mai tarziu.
Daca vrei sa fie o miniafacere problema se pune asa:
Iau gisela, ma costa mai mult investitia. Trebuie sustinere, o fac in anul 2...dar deja in anul 3 scot ceva, in 4 scot inca ceva.
Pe clasic platesc mai putin azi dar muncesc 4 ani, tratez 4 ani, munca va fi mai grea dupa aia, de scos scot abia peste vreo 5 ani ceva semnificativ...
Daca faci socoteala pt final de an 4 deja cred ca e mai ieftin cu tehnologie mai noua.

Daca nu iti perniti sa faci tot azi, faci jumate... Jumate la anul. Oricum nu pierzi timp. Precocitatea pomilor pe port slab compenseaza anul aparent irosit.


#17
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
Daca plantezi in sistem clasic iti recomand distante de 5x5 sau chiar 6x5, la 5x4 este prea inghesuit si fuge in sus creandu-ti probleme la recoltare, stropiri si taieri, mai recomand si formarea coroanei cu trunchi scurt (30-40 cm) sau chiar tufa, asa iti proiectezi coroana incat sa culegi fara scari cel putin 50-60% din fructe. Ma chinuiesc de 5 ani cu o parcela de  cires plantata la 5X4 cu trunchi inalt (80-100 cm) unghiuri de insertie mic, fugit totul sus, ingreunand mut recoltarea, taierile si tratamentele fitosanitare.
Despre soiuri eu apreciez mult Negru de Bistrita, traditionalele Hedelfinger, Germensdorfer, aici sunt foarte discutii.

#18
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Sper ca nu ne gandim sa facem livada ca sa facem tuica, ca asta e o prostie. Se pot face alte prelucrari cu fructele, dar acolo trebuie din nou alte investitii, ori cel mai simplu la inceput este sa fie vanduta productia asa cum este obtinuta.

Toate lucrarile care se fac intr-o livada vor depind de densitatea pomilor plantati, iar tehnologia se adapteaza dupa aceasta densitate. Normal ca nu plantam 3000 pomi/ha ca sa ne aflam in treaba si sa facem toate lucrarile ca si cum ar fi 300 de pomi. Asta va insemna diferente majore de talie a pomilor, de mecanizare, modul de hranire a pomilor, taierile etc. Daca o plantatie in sistem extensiv scoate la ha sa zicem o productie de 15 t, iar una in sistem intensiv scoate 45 t, atunci evident ca normele de fertilizare in cea intensiva vor fi mai mari, pentru a se acoperi diferentele in ceea ce priveste cantitatea de substante nutrive care iese prin productie.
Daca facem densitate mare si o lasam in paragina, atunci tot asa vor ajunge si pomii sau daca nu fertilizam suficient, nici productia nu va mai fi calitativa si cantitativa la nivelul scontat de o plantatie intensiva. De fapt fiecare pom in individualitatea lui ar trebui tratat asemenator in functie de productia pe care o va obtine. Aici daca am face un calcul, unui pom dintr-o plantatie extensiva i-ar reveni o cantitate mai mare de ingrasaminte aplicate fata de un pom dintr-o plantati intensiva, in schimb cantitatea totala de ingrasaminte aplicate intr-un ha de plantatie intensiva ar fi clar mai mare decat intr-o plantatie extensiva datorita numarului mult mai mare de pomi si a productiei obtinute net superioare ca urmare a exploatarii spatiului existent mult mai eficient.
Diferentele intre plantatiile extensive si cele intensive sunt foarte mari in ceea ce priveste tehnologia utilizata care este net in favoarea plantatiilor intensive. Mai departe ca este vorba despre plantatie intensiva sau superintensiva sunt lucruri care nu mai conteaza foarte mult, pentru ca tehnologia este cam aceeasi si se adapteaza in functie de fiecare situatie. Adica tratamentele fitosanitare sunt aceleasi, irigarile trebuie sa aiba in vedere mentinerea umiditatii optime in sol, taierile in functie de talia pomilor si distantele intre pomi pe rand si intre randurile de pomi, fertilizarea sa asigure hranirea optima a pomilor raportat la crestere si la fructificare etc.
Dar pe o supfata mica de 2000 mp se poate cultiva si in sistem intensiv, chiar daca nu ai sistem de irigatie si uzi cu furtunul sau daca nu intri cu utiliajele agricole pentru tratamentele fitosanitare si ii dai cu un atomizor pe roti etc. Mai poti sa renunti si la fertirigare si sa aplici doar ingrasari de baza ale solului si apoi sa vii cu fertilizari foliare, ca nu trebuie acum neaparat sa facem si sistem computerizat de irigare si fertirigare ca sa avem un sistem intensiv.

Edited by Vincentiu_1981, 12 April 2019 - 14:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate