Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Fundatie izolata cu polistiren

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ayl

ayl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 26.08.2007
Vreau sa incep lucrarile la o casuta mica, 8x6 metri, in regie proprie.
Intrebarea mea este cum fac sa izolez fundatia cu polistiren? Cofrez, torn beton, apoi pun polistiren? Sap si folosesc polistirenul pe post de cofraj? Va rog ajutati-ma, nu stiu cum se procedeaza, nu am gasit pe nicaieri un "how to"

#2
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Se foloseste carton-bitum , nu polistiren. Si apoi dupa ce ai executat fundatia, ai turnat sapa, iar un strat hidroizolator si apoi polistiren extrudat de mare densitate, peste care vine parchet (laminat sau masiv) .

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
La nemti, se procedeaza cam asa, din cate-mi amintesc ca am vazut:
Se sapa o groapa de fundatie mai mare decat fundatia
Se pun cofrafe, se toarna fundatia.
Se face izolarea exterioara a fundatiei cu polistiren de 10cm de culoare gri, nu stiu exact cun ii zice si ce caracteristici are
Se face o izolatie pe exterior cu membrana pentru hidroizolatii si cu ceva paste/adezivi pentr hidroizolatii
Se umple spatiul exterior cu piatra de rau sau cu piatra sparta si se acopera cu pamant.
Iti pot face un desen ajutator, dar nu stiu exact caractreísticule nmaterialelor folosite. Oricum, am vazut aceasta  metoda folosita la casele care aveau si subsol. Nu stiu daca te ajuta cu ceva, dar,....

Edited by myshyk, 11 April 2019 - 13:47.


#4
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 ayl, on 11 aprilie 2019 - 13:13, said:

Vreau sa incep lucrarile la o casuta mica, 8x6 metri, in regie proprie.
Intrebarea mea este cum fac sa izolez fundatia cu polistiren? Cofrez, torn beton, apoi pun polistiren? Sap si folosesc polistirenul pe post de cofraj? Va rog ajutati-ma, nu stiu cum se procedeaza, nu am gasit pe nicaieri un "how to"

In primul rand va trebui sa decideti  daca izolati si sub Placa.
Va atasez niste Poze

Attached Files



#5
ayl

ayl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 26.08.2007
Super. Multumesc pentru sfaturi

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ce se vede in poze nu este fundatie izolata. Este soclul ...si si ala este facut prost . Pamantul lucreaza la ciclurile inghet - dezghet. Polistirenul ala se desprinde dupa o singura iarna . Fundatia , partea din pamant , nu se izoleaza . Nu termic . Se poate izola impotriva umezelii dar termic nu se izoleaza . Pe placa , se poate pune izolatie sub finisarea finala ...parchet , gresie , pluta ...ce o fi .
Cand vei face izolatia exterioara , este crucial sa lasi rost de dilatatie , adica un spatiu intre polistiren si pamant , care sa permita , in functie de specificul locului ( sunt unele zone unde pamantul se ridica si 7 cm la un inghet puternic ) , ca ridicarea maxima sa nu atinga marginea polistirenului ca il desprinde de pe casa si nu ai rezolvat nimic . Nu-ti fa problemea ca nu in aia 5-8 cm pe care ii lasi tu sta izolatia casei tale . Izolatia este ca un pahar pus cu fundul in sus . Trebuie sa asigure lateralul si tavanul . Vrei sa nu scapi caldcra , cumpara geamuri termopan cu trei straturi de sticla , usi cu panel scump care sa aiba bariera termica reala , nu rahaturi turcesti ...si vata minerala de 15-20 cm  in tavane .

Edited by JurasikMan, 11 April 2019 - 14:52.


#7
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 02.02.2014
@JurasikMan
Te-ai intrebat de ce iarna se topeste zapada in jurul fundatiei tale?(sau fundatiei, in general)

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Sunt " alesul " ( sau za_uan ...in popor )  si divinitatea nu vrea sa ma rup de spate dand zapada din jurul casei . M-am intrebat ...raspunsul mi-a venit de la divinitate ( mie si Brighitei Nastase ).

Edited by JurasikMan, 11 April 2019 - 15:43.


#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 MKdens24kw, on 11 aprilie 2019 - 15:33, said:

@JurasikMan
Te-ai intrebat de ce iarna se topeste zapada in jurul fundatiei tale?(sau fundatiei, in general)
Si daca nu se topeste, ce-i fac?Teoria cotrazicerii? Ai argumente, le pui, n-ai, dai cu ciomagul.
@ adrianradu: este exact ce explicam eu ceva mai sus. Cu deosebirea ca intre izolatie si unplutura de pamant, s pune un strat de piatra, pentru eventuale dilatari si scurgerea apelor pluviale,

Edited by myshyk, 11 April 2019 - 16:00.


#10
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 JurasikMan, on 11 aprilie 2019 - 14:51, said:

...si si ala este facut prost .
...este facut conform Proiect...
...si daca ati fi fost atent la toate pozele,nu doar la cele cu personaje mondene obscure ati fi obseservat ca i-am oferit o solutie pentru Fundatie nu doar pentru Soclu

 myshyk, on 11 aprilie 2019 - 15:57, said:

... izolatie si unplutura de pamant, s pune un strat de piatra, pentru eventuale dilatari si scurgerea apelor pluviale,
A fost montata cotect (cu crampoanele inspre interior) o Membrana hidroizolanta HDPE.
Teoretic,pluviale nu ar trebui sa ajunga acolo,se va turna un Trotuar..
...tot conform Proiect

Edited by Adrianradu, 11 April 2019 - 16:19.


#11
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
Fundatie izolata cu polistiren (pe perimetrul exterior al casei):
https://forum.softpe...6#entry20750808

Izolatia s-a continuat apoi si pe elevatii.

#12
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Caută jurnalul colegei dana84 de la Cluj și găsești acolo informațiile necesare...
Aia e o fundație izolată și nu un soclu izolat cum văd mai sus.

#13
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Poftim exemplu de fundație izolată termoizolata :)
Attached File  IMG-20190401-WA0005.jpg   227.45K   235 downloads
Attached File  IMG-20190401-WA0006.jpg   261.11K   228 downloads
Attached File  IMG-20190403-WA0000.jpg   372.02K   228 downloads

#14
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

 Adrianradu, on 11 aprilie 2019 - 13:47, said:

In primul rand va trebui sa decideti  daca izolati si sub Placa.
Va atasez niste Poze
la noi din pacate nu s-a izolat sub placa.
dar din moment ce nu am camere la subsol nu stiu cu ce ajuta sa izolez contra apei si sa pun nisip sau pietris pana la talpa fundatiei.
am vazut pozele tale si cred ca mai mult nu trebuie sa intri, insa la fel ca majoritatea ce se dau cu pareri aici pe forum, doresc sa obtin informatii de la profesionisti insa asta costa bani ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate