Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Cum revin la win 7 din win 10 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Laurentiumaill

Laurentiumaill

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.03.2010
Salutare  ! Am achizitionat anul trecut un laptop ,Acer Nitro 5 fiind mai mult cu ochii pe caracteristicile hardware , total dezinteresat fiind de sistemul de operare ca doar ...il schimb eu asa cum am facut-o de zeci daca nu de sute de ori  in alte cazuri . Surpriza vine imediat dupa prima incercare de trecere la win 7 . NU POT !  Am incercat metoda clasica de stergere si rescriere a wind cu disc bootabil , apoi cu un USB , apoi cu instalare directa in alta partitie creeata proaspat decat cea in care " dainuie " win 10 si ...nimic .
Stau cu wind 10 in laptop si am impresia ca am o tableta nu un laptop .Ma poate cineva ajuta cu un sfat in privinta asta ?
De pe disc  ( unitate externa ) nu reusesc decat jumatate de instalare  , lafel ca si de pe USB , adica dupa  primul restart laptopul e incapabil sa recunoasca atat usb ul cat si unitatea optica . Chiar nu mai stiu ce sa-i fac iar tutorialele de pe alte site-uri nu sunt de ajutor .
Daca mai este deja un  topic facut pe tema asta un link in marea de informatii ar fi util de asemenea  ( nu mi-e lenesa caut doar ca nu -l gasesc ).
Multumesc !

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Simplu. Reinstalezi. Asta dac ai mai avut Windows 7 pe el.

Dar aprerea mea e ca nu ai avut 7.
Caz in care nu poti reveni la 7 ptr ca nu e suportat de laptop.

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostLaurentiumaill, on 11 aprilie 2019 - 12:34, said:

Salutare  !
Am achizitionat anul trecut un laptop ,Acer Nitro 5 [....] si nu pot instala windows 7.
Vreau neaparat windows 7 ca nu imi place windows 10 dar m-am lovit de probleme la instalare. NU POT [...] sa instalez 7-le !
Am incercat metoda clasica de stergere si rescriere a wind cu disc bootabil , apoi cu un USB , apoi cu instalare directa in alta partitie creeata proaspat decat cea in care " dainuie " win 10 si ...nimic .
Stau cu wind 10 in laptop si am impresia ca am o tableta nu un laptop .Ma poate cineva ajuta cu un sfat in privinta asta ?
Multumesc !
1. Laptopul Acer Nitro 5 nu are suport / drivere pt. windows 7, are numai si numai pt. windows 10.
2. Daca nu iti place interfata lui W10, poti instala un skin de W7 peste w10; unii su spus ca nici nu iti dai seama de diferenta  :habarnam:
3. Daca vrei neaparat, da' neaparat windows 7 pe un laptop compatibil doar cu windows 10, atunci trebuie sa creeazi tu o imagine ISO speciala de windows 7 pt. laptopul tau !

Adica:
- faci rost de o imagine W7 curata;
- downloadezi toate driverele de la W10;
- injectezi driverele de W10 in imaginea ISO de W7 cu programul nLite sau altele asemanatoare;
- imaginea ISO de W7 creata de tine se va instala usor pe laptopul tau Acer Nitro 5.

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,378
  • Înscris: 08.02.2011
In mod oficial nu se poate instala windows 7, nu are drivere USB sdi pentru chipset incluse. De fapt windows 7 nu are drivere pentru nimic.

#5
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu poti .Actualele laptopuri functioneaza doar cu Windows 10 .La Lenovo meu asa mi s-a spus cand l-am cumparat .Tind sa cred ca asa e si la al tau Acer .Mie mi-au spus cel de la magazin .

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,378
  • Înscris: 08.02.2011
Nu trebuie sa-ti spuna nimeni de la vreun magazin, daca vezi coffee lake pe el e clar. Si cele cu Ryzen sunt la fel, si alea merg doar pe windows 10 ( sau Linux, evident )

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostLaurentiumaill, on 11 aprilie 2019 - 12:34, said:

il schimb eu asa cum am facut-o de zeci daca nu de sute de ori  in alte cazuri .
Și cum ai făcut în sutele de cazuri ? De ce nu aplici și acum ?

#8
kronnosy

kronnosy

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 147
  • Înscris: 22.10.2018
@super8,esti sigur caci varianta descrisa de tine va functiona pe un laptop ce nu vrea decat win10?
Poti detalia mai exact ce si cum?
Multumesc.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Nu e garantat.

Am pus 8.1 pe o tableta cu Windows 10. Nici ala nu functiona corect - nu gasea drivere ptr tot hardware-ul.

Se poate face un DVD de 7 care sa treaca de Secure Boot si sa poata fi instalata in mod UEFI.
Dar driverele.. mai greu cu functionarea daca au fost scrise exclusiv ptr 10.

#10
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,940
  • Înscris: 18.10.2007
Nu pot contribuicu nimic util dar pot trola :)

In 2019 de ce ar dori cineva7?

#11
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postkronnosy, on 11 aprilie 2019 - 14:15, said:

@super8,esti sigur caci varianta descrisa de tine va functiona pe un laptop ce nu vrea decat win10?
Poti detalia mai exact ce si cum?
Multumesc.
Daca driverele de W7 si W10 au acelasi cod sursa, e posibil sa functioneze injectarea driverelor W10 in imaginea ISO W7.
Dar daca driverele la W10 sunt scrise diferit / au ceva in plus, slabe sanse de reusita.

Eu doar am teoretizat ! pt. ca am vazut cu ochii mei cum driverele de la 2000, XP, Vista si 7 erau compatibile intre ele cam 20-30% la componentele onboard.
De exemplu la unele placi de baza ori laptopuri driverul de sunet de la Windows Vista poate fi compatibil in Windows XP cat si-n W7.

Dar intre W7 si W10 sunt vreo 2-3 versiuni intre ele.
Deci sansele sunt fie mici, fie inexistente ca la injectarea de drivere de W10 in imaginea ISO de W7 sa se reuseasca a face un W7 functional pe un laptop cu drivere doar pt. W10.
Vorba aia, imposibil nu e; dar nici 100% sanse sa mearga nu sunt.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
In general 2000 si Xp mai mergeau.
XP - cu Vista, cu ceva modificari mai mergeau - numai pe 32 biti.
Vista cu 7, 7 cu 8, 8 cu 10 - la fel - doar versiuni pe 32 de biti - cele pe 64 de biti mai verifica o semnatura suplimentara. Plus ca nu mai merg chiar toate.
Versiunea 1809 insa de la 10 schimba radical modul in care sunt scrise driverele - multe componente au avut probleme si Microsoft a blocat updatarea la 1809 pe unel PC-uri din cauza asta pana al aparitai de drivere noi - acolo unde au aparut.

#13
DemocracySucks

DemocracySucks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 06.04.2019
Eu m-am chinuit multisor sa instalez pe un asus din 2015 care nu are suport oficial pt. 7, ci doar pt. windows 8 si 10 ... am reusit, dar nu functioneaza anumite chestii(bluetooth, functia de hibernate) ... am gasit driverele pe drp.su ... au si o aplicatie care iti cauta automat driverele dar atentie ca e cu spam(iti schimba homepage-ul la browser si mai vreo doua chestii)... dat poti scapa de acest spam ulterior(pot fi folosi ceva gen cc cleaner daca nu te pricepi) .. alegi versiunea corecta de aici: https://drp.su/en/se...uery=acer nitro si incerci manual sa instalezi..

#14
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
E riscant cu programe de genu, iti baga toate prostiile si te poti trezi ca nu mai booteaza windowsul.

Mai curat e sa cauti driverele dupa hardware id, asa mai gasesti si discutii ale altora care au incercat si daca le-a mers sau nu..
https://www.dell.com...ware-id?lang=en

#15
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Parerea mea e ca @initiatorul acestui subiect [@Laurentiumaill] e sa instaleze Windows 10 si apoi sa customizeze windowsul sa arate ca W7  Posted Image
Cum se face:
- https://www.laptopma...like-windows-7;
- https://www.digitalt...ike-windows-7/;
- https://www.howtogee...ike-windows-7/;
- https://www.makeuseo...like-windows-7/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate