Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Casa Acasa in Magurele IF

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
ionutzt

ionutzt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 13.02.2013
Revenim din șantier.
Au fost zidite zidurile exterioare.
Am dat cu hidroizolație pensulabila pe fundație partea ce urmează sa o acopar cu pământ.
Am pus și polistiren de 5 pe fundație.

Am rămas la geamuri : bluevolution 92 gri antracit interior /exterior  cu tripan 52 cu feronerie Roto.


Acum așteptăm să vină ceva dulgheri sa cofram stâlpi.

Întrebări  de moment : în proiect am beton c20/25 cu piatra de 16 pt stâlpi.
Am fost sfătuit sa torn c20/25 cu piatra de 8 (monolit)

1. Ce dezavantaje am la Piatra de 8?
2. Când recomandați sa torn scara?
3.Am depus la gaze. Cam cât timp durează un branșament? Merita sa acord "atenție" pentru urgentarea procedurilor?
4.Pentru branșamentul de la Enel o sa vina sa monteze contoarul chiar dacă nu am terminat lucrările?

Attached Files



#38
ionutzt

ionutzt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 13.02.2013
Are cineva pe forum  tabla de la Decra ?

#39
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

 ionutzt, on 30 aprilie 2019 - 10:01, said:

2. Mare teapa cu furnizorul B... C. (Am plătit o făctura proforma 2018 și la sosirea materialelor pe șantier, am avut o surpriza (cost transport dublu :nu aveam pe stocul din Vigoniei și am adus din Popești...)

Ati luat si fier fasonat de la ei? L-au indoit cum trebuie? Fier romanesc sau import? Am si eu nevoie urgent de 1 tona de fier fasonat si nu stiu unde sa merg mai intai. Am nevoie de o recomandare pe zona Bucuresti. In privat sa nu poluam topicul initiatorului. Multumesc!

Edited by ionut27, 27 May 2019 - 09:06.


#40
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Asta cu monolit si piatra de 8 e o gaselnita a statiilor de betoane pentru a mai cere un ban in plus.... betonul pompabil pentru structura se face cu sort 0-16. Betonul care se poate turna direct din cifa vine cu sort 0-32.

#41
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Eu zic ca betonul cu granulatie de 8 este mai ok pentru ca reduce mult riscul aparitiei segregarilor. Saptamana trecuta am turnat stalpii. La primii doi am folosit reteta obisnuita: nisip, margaritar, sort maxim 16 mm. Cu toate ca i-am vibrat bine la turnare, la baza mi-au iesit niste segregari destul de urate. De vina a fost si inaltimea mare de la care am turnat. La urmatorii stalpi am folosit numai nisip cu margaritar si foarte putin sort, marind cantitatea de ciment. Au iesit aproape perfect.

#42
nicu6428

nicu6428

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 31.05.2012

 ionutzt, on 21 mai 2019 - 11:08, said:


3.Am depus la gaze. Cam cât timp durează un branșament? Merita sa acord "atenție" pentru urgentarea procedurilor?
4.Pentru branșamentul de la Enel o sa vina sa monteze contoarul chiar dacă nu am terminat lucrările?

Salut.

Iti scriu pentru ca si eu am trecut (partial inca trec) prin astfel de situatii.
Pentru gaze, depinde foarte mult cu cine colaborezi sa obtii cele necesare: studiu de solutie, proiect bransament, autorizare bransament, executie bransament, proiect instalatie interioara, executie instalatie interioara. Am enumerat, in mare, pasii ce trebuie facuti ca sa ai alimentare cu gaz natural.
Vecinii mei au depus cerere de bransare undeva prin februarie 2017. Acum o luna a fost firma care a realizat partea de bransament stradal (a necesitat o extindere a coloanei cu circa 50 m). Urmeaza bransamentul propriu-zis (circa 5 m pe drumul de servitute, la fiecare din proprietarii solicitanti). Apoi instalatia interioara. Cum a venit vara, nu se mai grabesc nici ei ...
Eu nu am intrat cu ei in hora (la acel moment nu aveam inca finalizata casa). Dar am depus o cerere anul trecut in aprilie. Prin februarie anul asta am observat ca lucrurile taraganeaza si am apelat la alta firma sa preia solicitarea mea (am dat numar de cerere si ei sa urmareasca ce mai trebuie facut). Prin aprilie ei mi-au zis ca a trecut un an de la depunere si ca cererea mea nu a fost solutionata (din moticve ce nu tineau de mine, oricum). Asa ca am hotarat sa renunt si la aceasta a doua firma. Am apelat la o a treia firma, care mi-a spus ca in mod obisnuit, ar trebui sa am gaze cam in 3 luni. Noua cere de bransare a fost depusa in 24 aprilie. Acum sunt la stadiul in care trebuie sa platesc lucrarea de executie bransament stradal (undeva pe la etapa autorizare si inainte de executie bransament).
Avand in vedere ca depindem de mai multe organizatii implicate (firma proiectare, firma executie, primarie pentru autorizare, Distrigaz pentru toate aprobarile si incheiere diverse acte), cred ca un termen de circa 6 luni, ar fi un minim necesar ca sa ai alimentare cu gaze in Magurele.

Pentru bransamentul de electricitate se poate monta contorul (BMP) si daca nu ai cladirea finalizata. Dar trebuie sa ai Autorizatia de construire cel putin si declaratia de incepere a lucrarilor. Cam asa era cum 5 ani, cand am inceput eu constructia. Si am "bagat" curentul.

Sper ca vor fi de ajutor informatiile. Bafta, spor si rabdare!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate