Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Casa Acasa in Magurele IF

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
ionutzt

ionutzt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 13.02.2013

View PostNukem, on 15 aprilie 2019 - 18:03, said:

Mai exact unde anume în Măgurele?

Și spor că ai nevoie...

În Cartierul Scriitorilor.
Mulțumesc.
AZI a fost o zi mare, Am obținut Autorizatia de Construcție.

#20
ionutzt

ionutzt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 13.02.2013
Vreme buna, pofta de munca,dureri de spate.

Revenim din șantier.
Am săpat fundația 50cm L x90cm h

Au început problemele, am trasat exteriorul cu var pe axe, iar la interior am trasat marginea și am săpat pe ax.

A trebuit sa mai săpam manual și sa facem un cofraj mort pe axul din centru.

Avem mustățile la stâlp ce urmează sa fie fixate în 50cm beton mort.

Am fost sfătuit de socru sa cumpăr impermeabilizant Radmix concentrate pt turnările ce urmează.

Attached Files



#21
ionutzt

ionutzt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 13.02.2013
Bună ziua,
Revenim cu poze din șantier.
1. CONSTRUCTORUL a dat bir cu fugiți.

2. Mare teapa cu furnizorul B... C. (Am plătit o făctura proforma 2018 și la sosirea materialelor pe șantier, am avut o surpriza (cost transport dublu :nu aveam pe stocul din Vigoniei și am adus din Popești...)
3.Ma organizez singurel pt turnarea de pardoseala, între timp sper sa găsesc constructor.


*Majoritatea îmi zic ca pereți interiori se fac la sfârșit, cum ma sfatuti sa fac?

Attached Files



#22
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Eu am facut peretii interiori odata cu toata zidaria. Asa am pus si niste agrafe la acesti pereti (la un cutremur nu vreau sa cada acesti pereti, parca e mai sigur). Stiu ca normal la o constructie pe cadre, peretii se fac dupa structura, dar a fost mai usor sa faca peretii inainte.

#23
Iliev20

Iliev20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 10.02.2008
Buna venit in randul celor care construiesc o casa...referitor la punctul 1
Si eu am realizat mare parte din aceste ziduri odata cu zidaria casei... totusi am mai facut si dupa finalizare anumite portiuni...

#24
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postionutzt, on 30 aprilie 2019 - 10:01, said:

*Majoritatea îmi zic ca pereți interiori se fac la sfârșit, cum ma sfatuti sa fac?
Ideea e ce scop vrei sa urmaresti. eu cred ca e important ca in caz de ceva sa nu cada peretii peste tine in pat. Chiar daca ramane casa in picioare nu te ajuta cu mare lucru..

#25
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postionutzt, on 30 aprilie 2019 - 10:01, said:

Bună ziua,
Revenim cu poze din șantier.
1. CONSTRUCTORUL a dat bir cu fugiți.
...cunoastem...Posted Image ...am scris si pe Jurnalul meu...deja sunt imun..
Primul a fugit cam in acelasi stadiu care sunteti dumeavoastra...
...acum...sunt la Decorativa...altul a adus Schela...a muncit 2x zile...si nu a mai venit...
Imi cer scuze pentru Offtopic...

#26
ionutzt

ionutzt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 13.02.2013
"nu dispera, nu au întrat zilele în sac."
DUPĂ o săptămână în care mi.am rupt cârca cu pământ, piatra, polistiren si plase de buzau, am reușit cu ajutorul unor scule profii sa fac sa arate asa.
Atât eu cât și prietena după aceasta etapa avem mari dureri de spate.
ȘI cu bani dați și cu cârca rupta. 2019. Oameni serioși.

Attached Files



#27
ionutzt

ionutzt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 13.02.2013
buna ziua,

Am turnat pardoseala, am primit caramida Robust 30 - nu pare deloc  a fii o caramida rigida ,stabila :se sparge foarte usor daca o manevrezi  gresit .

Am un set de intrebari la care am  casit unele raspunsuri dar sunt in ceata:
1. Ce inaltime trebuie sa avem  la stadiul de rosu ?  10 randuri  de caramida sau  11 ? (am  grinda de 30cm  din care scad 15 cm grosimea placi .) intentionez sa merg pe incalzire in pardoseala si  ceva scafe de rigips perimetrale sau  ceva bacheta de polistiren ..ceva lat in care sa inglobez o banda led.
2. Peretii interiori ,mama lor de pereti ... cum ii ancorez la partea de sus daca vor fi  facuti  dupa turnarea placi de la etaj?
3. Si-a pus cineva geamuri  Gealan ceva sfaturi ? ( Salamander nu are profilul colorat gri ) Ne dorim ca geamurile sa aiba culoarea gri  antracit .
4. Urmeaza sa depun actele pentru ATR Enel , depun pt organizare de santier cu solutie definitiva sau  direct pt definitv ?

#28
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Noi avem tamplarie Salamander Blue Evolution 92 gri antracit :)

Peretii interiori i-am facut inainte de placa. Avem 11 randuri de caramida. Depinde cat te inalti de pe placa.

#29
florinidumitru

florinidumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 03.01.2018

View Postionutzt, on 13 mai 2019 - 11:14, said:

buna ziua,

Am turnat pardoseala, am primit caramida Robust 30 - nu pare deloc  a fii o caramida rigida ,stabila :se sparge foarte usor daca o manevrezi  gresit .

Am un set de intrebari la care am  casit unele raspunsuri dar sunt in ceata:
1. Ce inaltime trebuie sa avem  la stadiul de rosu ?  10 randuri  de caramida sau  11 ? (am  grinda de 30cm  din care scad 15 cm grosimea placi .) intentionez sa merg pe incalzire in pardoseala si  ceva scafe de rigips perimetrale sau  ceva bacheta de polistiren ..ceva lat in care sa inglobez o banda led.
2. Peretii interiori ,mama lor de pereti ... cum ii ancorez la partea de sus daca vor fi  facuti  dupa turnarea placi de la etaj?
3. Si-a pus cineva geamuri  Gealan ceva sfaturi ? ( Salamander nu are profilul colorat gri ) Ne dorim ca geamurile sa aiba culoarea gri  antracit .
4. Urmeaza sa depun actele pentru ATR Enel , depun pt organizare de santier cu solutie definitiva sau  direct pt definitv ?

1. noi avem 11 randuri de caramida. la final a ramas inaltimea de 2,70 in conditiile in care avem rigips pe tavan si incalzire in pardoseala
2.
3. Noi avem QFort 6Stars gri anttracit
4. In momentul depunerii tu mergi cu autorizatia de constructie. Vei avea bransament de santier. Dupa receptia finala se trece pe definitiv

#30
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 14.03.2011
Parintii mei au optat pentru Salamander Streamline 76 plus antracit.
Iti recomand sa iei legatura cu Vlad (conu71 aici pe forum), sigur vei fi multumit!

#31
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
Q
1. Ce faci cu impamantarea?
2. Cu ce hidroizolezi sub zidarie?
To do;
1. Verifica diagonalele
2. Etrieri in noduri
3. Foloseste asize pentru zidarie daca construiesti portant
4. La zidire sa cureti in timp util excesul de mortar (inclusiv cel cazut pe placa)

Eu as merge pe 12 randuri de caramida

#32
ionutzt

ionutzt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 13.02.2013

View Posty0z, on 13 mai 2019 - 11:35, said:

Parintii mei au optat pentru Salamander Streamline 76 plus antracit.
Iti recomand sa iei legatura cu Vlad (conu71 aici pe forum), sigur vei fi multumit!
Am vb cu  Vlad , Super om! Exista un dar din cauza profilului care la baza este Alb . - in caz de se zgaraie folia arata foarte urat.
Mai am timp sa ma documentez  .

View Postdanmannx, on 13 mai 2019 - 11:37, said:

Q
1. Ce faci cu impamantarea?
2. Cu ce hidroizolezi sub zidarie?
To do;
1. Verifica diagonalele
2. Etrieri in noduri
3. Foloseste asize pentru zidarie daca construiesti portant
4. La zidire sa cureti in timp util excesul de mortar (inclusiv cel cazut pe placa)

Eu as merge pe 12 randuri de caramida
1.O sa o fac ulterior : am lasat un gol din CT afara+ am sudat un platband de fierul din grinda si l-am lasat in interiorul CT.
2. Teoretic nu ar mai  fi nevoie pentru  ca am folosit acel Hidroizolant  Radmix in compozitia betonului , DAR am sa pun  fasii de carton lipite cu flacara- nu am incredere in acel  aditiv .
3. Am verificat diagonalele si avem  o diferenta de 2cm la 2 stalpi.Revin cu poze ca am trasat cu ratusca zidaria si  se vede pe marginea de placa.(chiar daca trasarea axelor + fixarea mustatilor de stalp a fost folosit un topometru.)
4. Avem etrieri in nod conform proiect 2 bucati in 50 cm ( vorbim in grinda de fundare.) - Am sa urmaresc acest lucru si la centura .
5. Am inteles  ca trebuie sa cumpar ceva fier de 6 pentru  agrafe ce se vor monta la fiecare 2-3 randuri.

Multumesc pentru  aceste sfaturi  importante !

#33
florinidumitru

florinidumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 03.01.2018
Ca o idee de armatura stalpi interiori uite o poza cum e la mine.

Legat de impamantare, la mine au legat-o de grinzile de la elevatie.

Spor.

Attached Files



#34
ionutzt

ionutzt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 13.02.2013

View Postflorinidumitru, on 13 mai 2019 - 14:59, said:

Ca o idee de armatura stalpi interiori uite o poza cum e la mine.

Legat de impamantare, la mine au legat-o de grinzile de la elevatie.

Spor.
Tot caramida robust ati ales ?
-ca si remaraca nu sunt cam  rari  etrieri  din  stalpi ?

#35
florinidumitru

florinidumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 03.01.2018

View Postionutzt, on 13 mai 2019 - 15:27, said:

Tot caramida robust ati ales ?
-ca si remaraca nu sunt cam  rari  etrieri  din  stalpi ?

Da, Porotherm Robust.

Etrierii sunt la pas de 20 cm.

Asa i-a dat inginerul, asa i-am facut.

#36
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
tamplarie BluEvolution 92 Salamander gri antracit pe exterior iar la interior e alb ....profil infolitat cum zici tu...montat de 3 ani nu am observat absolut nici o zgarietura sau vreo decojire a foliei...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate