Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Casa Acasa in Magurele IF

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
ionutzt

ionutzt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 13.02.2013
Buna ziua,

Deschid acest jurnal  cu constructia unei  case in Magurele in care sper sa imi petrec mai  mult timp  fara sa ma plictisesc ,(am trait, crescut intr-un apartament din Ferentari ,noroc cu  zona si obiceiurile de aici  ca nu te lasa se te plictisesti.)

Teren 1000mp ,deschidere 16ml ,utilitati : apa,gaze ,curent ,internet ,asfalt.

Familia in acest moment este formata din 2 persoane tinerele impreuna de 10 anisori:-Eu, Electrician -Sudor  29 ani
                                                                             si
                                                              -Ea, prietena ,viitoare sotie (daca e cuminte ) 26 ani,Militianca.

Construim aceasta casa "Acasa" dupa ce am mai construit o  casa P+M cu o s.c. de 60m pe un teren de 250mp cu o deschidere de 10ml, am inceput  constructia in 2013 la varsta de 23 ani si  am  fost tare incantat pana in momentul  cand am  considerat ca terenul este foarte mic ...bla bla, acest subiect este unul inchis.Am vandut-o si sper ca noii proprietari  sa se bucure de munca mea .
Suntem aici  sa discutam  despre noua casa,noua viata ,noul job ,noile planuri.

Dupa multe cautari si  calcule ,am  gasit acest teren de care in acest moment sunt foarte incantat ,pana ma lovesc de ceva  si  ma va face sa imi schimb parearea.

Am tintit un proiect pe o pagina de specialitate cu  care m-am prezentat la nenea Proiectant sa il ajusteze conform cerintelor mele.

Atasat planurile initiale si  planurile finale .

(poate nu am  scris corect gramatical ,dar nu prea mi-a placut scoala.)

Attached Files



#2
mirage321456

mirage321456

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.11.2018
Arata foarte bine! mult succes si putere de munca pentru ca e destul de grandios proiectul.
O sa fim concitadini, si noi o sa achiziționăm o casuță(în comparație cu a ta :))) în Măgurele însă prin dezvoltator.

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
felicitari pentru curaj si decizie !

din desen, nu-mi dau seama foarte clar daca vei avea sau nu acces din garaj direct in casa, ar fi mai comod asa, scurtezi drumul cu sacosele pline de cumparaturi, de exemplu. sau daca ai uitat sa iei ceva din masina si afara ploua de rupe, sa nu te faci fleasca atunci cand vrei sa ajungi la masina.
ar fi practic un spatiu de depozitare gen camara, langa bucatarie.
cum faci cu tevile de gaz ce vor alimenta centrala si bucataria ? este prevazuta separatia de gaze la exterior sau vei avea tevile insirate de la bucatarie spre camera tehnica ? sau nu vei avea deloc gaze in bucatarie, ci plita si cuptor electrice ?
la etaj nu vrei balcon sau terasa la nici-un dormitor ?
unde va fi amplasata masina de spalat rufe ? unde sau cum veti usca rufele, veti lua si uscator sau nu ? daca nu, atunci ar fi bine ca masina de spalat sa fie la parter, sa fie usor accesul la exterior, cu cosul de rufe ude.
daca insa veti lua masina cu uscator sau uscator separat, atunci e logic sa le montezi la etaj, deoarece tot la etaj sunt dormitoarele si dulapurile cu haine, nu are sens sa te plimbi cu rufele de doua ori, de la etaj la parter si invers (presupun ca dormitorul de la parter este pentru musafiri).
in garaj ai loc suficient si pentru depozitare biciclete, masina de tuns iarba, grebla, gratar, etc ? sau vei avea o magazioara/casuta pentru aceste accesorii ?

#4
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 25.06.2006
Mie mi se pare cam mare pentru doua persoane, dar depinde si de planurile de viitor. Daca mai ai in plan vreo 3 persoane, merge.
Baia peste living nu e tocmai bine, probabil nu si-a batut capul prea mult arhitectul. Livingul pe jumatate o sa fie zona de circulatie. Deci o sa ai tot intreruperi din privitul la televizor.

Edited by andbozo, 11 April 2019 - 11:55.


#5
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Si eu am avut ocazia sa ma mut la Magurele dar informatiile acestea m-au facut sa ma orientez catre alta zona. Poate ca sunt doar speculatii, dar ceva necurat cred ca se va intampla acolo...
https://ecopolitic.r...leare-al-lumii/
Sa aveti spor la construit! Aveti un proiect frumos.

Edited by ionut27, 11 April 2019 - 12:18.


#6
ionutzt

ionutzt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 13.02.2013

 corinadaniela, on 11 aprilie 2019 - 11:35, said:

felicitari pentru curaj si decizie !

din desen, nu-mi dau seama foarte clar daca vei avea sau nu acces din garaj direct in casa, ar fi mai comod asa, scurtezi drumul cu sacosele pline de cumparaturi, de exemplu. sau daca ai uitat sa iei ceva din masina si afara ploua de rupe, sa nu te faci fleasca atunci cand vrei sa ajungi la masina.
ar fi practic un spatiu de depozitare gen camara, langa bucatarie.
cum faci cu tevile de gaz ce vor alimenta centrala si bucataria ? este prevazuta separatia de gaze la exterior sau vei avea tevile insirate de la bucatarie spre camera tehnica ? sau nu vei avea deloc gaze in bucatarie, ci plita si cuptor electrice ?
la etaj nu vrei balcon sau terasa la nici-un dormitor ?
unde va fi amplasata masina de spalat rufe ? unde sau cum veti usca rufele, veti lua si uscator sau nu ? daca nu, atunci ar fi bine ca masina de spalat sa fie la parter, sa fie usor accesul la exterior, cu cosul de rufe ude.
daca insa veti lua masina cu uscator sau uscator separat, atunci e logic sa le montezi la etaj, deoarece tot la etaj sunt dormitoarele si dulapurile cu haine, nu are sens sa te plimbi cu rufele de doua ori, de la etaj la parter si invers (presupun ca dormitorul de la parter este pentru musafiri).
in garaj ai loc suficient si pentru depozitare biciclete, masina de tuns iarba, grebla, gratar, etc ? sau vei avea o magazioara/casuta pentru aceste accesorii ?

1.Este acces din garaj  direct in casa.
2.Ramane sub scara o zona de depozitat destul de mare inchisa cu usa.
3.TEAVA de gaze ma enerveaza , o sa aleg sa merg pe electric (asa am avut la vechea casa.)
4.Am zis NU la balcoane .
5. La etaj  avem de gand sa renuntam  la un dormitor pentru  haine,masina de spalat uscat rufe etc...o sa fie si  ceva ventilatie .
6. in cei 1000mp  o sa construim un alt garaj pentru  diverse fieratanii si  un mic atelier pt mine ..mai ciocanesc cand nu am ce face.



 andbozo, on 11 aprilie 2019 - 11:52, said:

Mie mi se pare cam mare pentru doua persoane, dar depinde si de planurile de viitor. Daca mai ai in plan vreo 3 persoane, merge.
Baia peste living nu e tocmai bine, probabil nu si-a batut capul prea mult arhitectul. Livingul pe jumatate o sa fie zona de circulatie. Deci o sa ai tot intreruperi din privitul la televizor.
Suntem  tineri cu planuri  marete 2-copii minim + poate au  de gand parintii sa vina sa ne sprijine cu  copii
Am rotit in multe feluri camerele ..nu ne deranjeaza pozitia ( pentru o multa vreme nici  nu va fii folosita.)

 ionut27, on 11 aprilie 2019 - 12:07, said:

Si eu am avut ocazia sa ma mut la Magurele dar informatiile acestea m-au facut sa ma orientez catre alta zona. Poate ca sunt doar speculatii, dar ceva necurat cred ca se va intampla acolo...
https://ecopolitic.r...leare-al-lumii/
Sa aveti spor la construit! Aveti un proiect frumos.

Viata este prea scurta pentru a studiia acest experiment, pana atunci  ne bucuram  de libertate... ( Bragadiru este sufocat de oameni /oameni sunt mai   toxici decat orice nucleara.)

#7
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 andbozo, on 11 aprilie 2019 - 11:52, said:


Baia peste living nu e tocmai bine, probabil nu si-a batut capul prea mult arhitectul.
Daca pentru Autorizatia de Construire cei din Magurele/Urbanism le va cere Aviz de la Sanatatea Populatie nu il vor primi Favorabil.
Este un Normativ care interzice Baia peste Bucatarie,Spatiu de Locuit.Se poate amplasa peste o alta Baie sau Hol

#8
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
La Magurele se cere aviz de la sanatatea populatiei.

#9
ionutzt

ionutzt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 13.02.2013

 Adrianradu, on 11 aprilie 2019 - 14:22, said:


Daca pentru Autorizatia de Construire cei din Magurele/Urbanism le va cere Aviz de la Sanatatea Populatie nu il vor primi Favorabil.
Este un Normativ care interzice Baia peste Bucatarie,Spatiu de Locuit.Se poate amplasa peste o alta Baie sau Hol
Multumesc ,un sfat/o atentie foarte importanta.

#10
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Se poate trece în proiect că fiind dressing iar pe teren va fi baie.

#11
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 roman_roman, on 11 aprilie 2019 - 14:40, said:

Se poate trece în proiect că fiind dressing iar pe teren va fi baie.
...da...si la fel de bine la Receptie responsabilul cu instalatiile sa nu semneze...si Comisia de Receptie sa fie pe bune...si sa vrea "sa vada" DressingulPosted Image

#12
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

 Adrianradu, on 11 aprilie 2019 - 14:22, said:


Daca pentru Autorizatia de Construire cei din Magurele/Urbanism le va cere Aviz de la Sanatatea Populatie nu il vor primi Favorabil.
Este un Normativ care interzice Baia peste Bucatarie,Spatiu de Locuit.Se poate amplasa peste o alta Baie sau Hol
Despre ce normativ e vorba ?

#13
ionutzt

ionutzt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 13.02.2013

 roman_roman, on 12 aprilie 2019 - 08:50, said:


Despre ce normativ e vorba ?

Am inteles ca este specificat in legea locuintei sau  ceva de genul , intre timp eu am  elucidat cazul.

Construiesc in Zona "A" si nu am nevoie de Aviz de la Sanatatea Publica.

Edited by ionutzt, 12 April 2019 - 10:29.


#14
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Eu nu am găsit nimic în legea locuinței și nici în normativul de proiectare a clădirilor de locuit. Poate se indura cineva să ne arate exact acel articol ce restricționeaza amplasarea băilor peste dormitoare sau camere de zi.
La clădirile cu alt domeniu (pensiuni, hoteluri etc) acolo sunt alte restricții ce țin de functionare și clasificări.

#15
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Ordin nr. 119/2014, art. 18 (2)

#16
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 ionut27, on 12 aprilie 2019 - 15:05, said:

Ordin nr. 119/2014, art. 18 (2)
Da, e un principiu de baza in arhitectura moderna, e "basic stuff". Daca insa se doreste ca atunci cand stai in living pe canapea altul sa traga apa deasupra...
Oare tevile de canalizare pe unde s-ar poza in scenariul asta, prin tavanul fals de deasupra livingului sau faci gol de instalatii separat pentru baia respectiva caz in care tevile trec prin spatele fotoliului...ca in apartamentele "noi" din anii '70 :)
Altfel proiectul e fain, se poate muta usor baia respectiva a.i. sa evite anumite probleme tehnice si de confort.

#17
ionutzt

ionutzt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 13.02.2013

 catalijns, on 12 aprilie 2019 - 15:26, said:


Da, e un principiu de baza in arhitectura moderna, e "basic stuff". Daca insa se doreste ca atunci cand stai in living pe canapea altul sa traga apa deasupra...
Oare tevile de canalizare pe unde s-ar poza in scenariul asta, prin tavanul fals de deasupra livingului sau faci gol de instalatii separat pentru baia respectiva caz in care tevile trec prin spatele fotoliului...ca in apartamentele "noi" din anii '70 :)
Altfel proiectul e fain, se poate muta usor baia respectiva a.i. sa evite anumite probleme tehnice si de confort.

intre living si  bucatarie vine un perete fals in care se va inchide o usa glisanta si prin acel perete vor trece tevile izolate termic si fonic plus ca acel perete va fii executat din Rigips Acustic.

#18
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Mai exact unde anume în Măgurele?

Și spor că ai nevoie...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate