Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Nu mai poti vinde fara receptie finala

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#37
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Legea nu e chiar rea dupa cum o vad eu, complica viata teparilor nu a dezvltatorilor cat de cat de cuvant. Stiu ansambluri unde s-au mutat oamenii de 3 ani si nu s-a montat liftul, au o gaura frumoasa cu OSB in mijloc, de utilitati nu mai zic. Ca decat sa se complice sa faca totul corect baietii care aveau de facut 4-5 blocuri luau banii de la fraieri care se mutau in santier si daca mergea treaba poate le faceau si bransament la curent la sfarsit, daca nu aia e. Du-te si cearta-te cu Clanul sportivilor :)

#38
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,146
  • Înscris: 15.05.2008
nu am spus ca sunt ilegale,au avut grija de asta notarii
eu nu pot si nu concep sa dau banii si sa astept,la mine e asa,daca ai ce vinzi,  eu cumpar,altceva nu exista

#39
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 TheWarrior, on 11 aprilie 2019 - 09:48, said:


Pai si ce vina are dezvoltatorul? Daca clientul te roaga cu banii in avans prost o fi sa refuze.
Clientul isi asuma riscul, @gear spune si are dreptate, ca daca astepti finalizarea proiectului mai ramai doar cu parterul.

Sunt riscuri asumate si cred ca orice cumparator stie asta.
Daca nu risti, nu iei un apartament bun, ramai cu demisol sau mai stiu eu ce.
Ai vrea sa cumperi o mașinã fãrã motor pe ideea ca daca nu o cumperi repede rãmâi cu bicicleta ? Sau un frigider fãrã compresor,  urmând ca la o datã ulterioarã sa primesti si compresorul ? Asta este o șmecherie a unor "afaceristi" care profita de incultura economicã a idiotilor care mușcã orice tampenie. Hai sa va povestesc o chestie. Aveam niste prieteni. Au vrut sã plece de la bloc. Au i trat intr -o combinație nasoalã cu un astfel de dezvoltator. Le-am aratat inadvertentele dintre oferta si produs...dar nu au ascultat. În final ala le-a dat un fel de țeapã, produsul finit fiind altceva decat promisiunile. Au platit rate la o casa in care s-au putut muta peste un an de la data accesãrii creditului. Le-a promis curte si parcare ..le-a fu_tut în fata un alt bloc de nu mai au nici lumina , nici curte , nici parcare. Casa energofaga, fara izolatie , cu materiale proaste care au inceput sa se strice la nici un an. Nu era bine sa vada ce cumpãra la gata ?

#40
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,146
  • Înscris: 15.05.2008
chiar si cu aceasta lege,tepele vor continua,se poate mari avansul(prostime e destula)nu e considerat ca dezvoltatorul a vandut si cand se impotmoleste ridica din umeri si injura legea

#41
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

 ceanu1980, on 11 aprilie 2019 - 09:48, said:

cei care cunosteti pe cineva de si-a luat teapa,mai ales si credit facut,cum a decurs,decurge viata lor mai departe,ma ia cu friguri,stai mai departe in chirie,dar mai platesti o rata la casa pe care nu o vei mai avea,cum rezista aia
Nu prea gasesti oameni care sa fi platit banii din credit, aveau banii aia deja.
Multi chiar incercau o specula, se gandeau ca dupa ce va fi construit va creste piata si vor face profit la revanzare.

Cei care fac cu credit fac cu ipoteca, si ipoteca pe ce sa pui daca nu exista ceea ce cumperi, poate doar pe casa parintilor/socrilor daca accepta asta :D

#42
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,444
  • Înscris: 30.08.2017
Din pacate multi nu cunosc cum poate un dezvoltator trage in piept legal cumparatorii. Lucrand in mediul bancar si cunoscand atat legea insolventei cat si legea 31/1990, n-ar putea nimic sa ma convinga in a da bani pe ceva ce nu exista. Pentru curiosi, doua elemente de interes in aceste legi:

-legea insolventei - in caz de insolventa, clientul are un rang inferior fata de stat/banca/salariatii dezvoltatorului - deci recupereaza ce ramane...si de obicei nu ramane nimic
-legea 31/1990 - la un SRL, asociatii sunt raspunzatori in limita capitalului social...adica 200 ron cat e minimul.

Nimic nu interzice unui individ ca, dupa o astfel de tzeapa, sa o ia de la capat. In plus, asa cum am zis, patrimoniul sau este separat de al firmei...deci nu te poti atinge de el.

#43
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,146
  • Înscris: 15.05.2008
inseamna ca tre sa fie si oameni tepuiti,care la randu lor au dat teapa involuntar la neamurile apropiate aduse ca si garant
asta se numeste prostie,nu risc imobiliar

#44
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013

 MembruAnonim, on 11 aprilie 2019 - 08:43, said:

Legea se va aplica pentru viitor așa că celor care acum au semnate antecontracte nu li se va aplica. …
Ba eu cred ca se va aplica la contractare, indiferent cand/daca a fost facut un antecontract. Nu cunosc acest caz in particular, dar stiu de o alta lege care initial avea un articol cum ca restrictiile din ea cu privire la contractare nu se aplica daca exista un antrecontract anterior intrarii ei in vigoare. Acel articol a fost declarat neconstitutional.

#45
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

 JurasikMan, on 11 aprilie 2019 - 10:08, said:

Asta este o șmecherie a unor "afaceristi" care profita de incultura economică a idiotilor care mușcă orice tampenie.
Asta se intampla cand oferta este mai mica decat cererea.
Este normal sa dai avans sa prinzi un loc mai in fata.

Spuneai de frigider fara compresor, daca ar fi penurie de frigidere ai da avansul, l-ai lua acasa si astepti pana vine vaporul cu compresoare..... asta e.
Sau cumperi de la speculanti cu suprapret.

 george_alexandru, on 11 aprilie 2019 - 10:22, said:

Nimic nu interzice unui individ ca, dupa o astfel de tzeapa, sa o ia de la capat. In plus, asa cum am zis, patrimoniul sau este separat de al firmei...deci nu te poti atinge de el.
Mi se pare ca nu mai poate fi administrator

Edited by TheWarrior, 11 April 2019 - 10:28.


#46
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Nu e oferta mai mica decat cererea, ci cererea e umflata artificial din lacomie, ca toti spera sa se umfle piata mai tare si sa vanda la pret dublu.
Cunosc caz care a crezut ca a luat 5 apartamente la teapa aia, deja isi planifica ca din profitul la revanzare o sa isi ia in sfarsit un SUV superpremium.
Cred ca daca faci o statistica a celor ce platesc ceva ce nu exista sunt cei care vor sa faca o specula.

Mai cunosc si caz cu prestator care a fost convins sa fie platit in natura (viitoare apartamente) pentru prestare Posted Image

Edited by projectfp, 11 April 2019 - 10:35.


#47
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

 projectfp, on 11 aprilie 2019 - 10:34, said:

Nu e oferta mai mica decat cererea, ci cererea e umflata artificial din lacomie, ca toti spera sa se umfle piata mai tare si sa vanda la pret dublu.
Or fi si speculanti dar aia nu sunt prosti, nu cumpara pe camp la porumb.
E mult de discutat aici cu cererea si oferta, dar un rol important si in cresterea preturilor il mai au si bancile care vor sa scape de bani si programele guvernamentale gen prima casa, etc.

#48
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 12.09.2005

 JurasikMan, on 11 aprilie 2019 - 10:08, said:

Ai vrea sa cumperi o mașină fără motor pe ideea ca daca nu o cumperi repede rămâi cu bicicleta ? Sau un frigider fără compresor,  urmând ca la o dată ulterioară sa primesti si compresorul ? Asta este o șmecherie a unor "afaceristi" care profita de incultura economică a idiotilor care mușcă orice tampenie. Hai sa va povestesc o chestie. Aveam niste prieteni. Au vrut să plece de la bloc. Au i trat intr -o combinație nasoală cu un astfel de dezvoltator. Le-am aratat inadvertentele dintre oferta si produs...dar nu au ascultat. ĂŽn final ala le-a dat un fel de țeapă, produsul finit fiind altceva decat promisiunile. Au platit rate la o casa in care s-au putut muta peste un an de la data accesării creditului. Le-a promis curte si parcare ..le-a fu_tut ĂŽn fata un alt bloc de nu mai au nici lumina , nici curte , nici parcare. Casa energofaga, fara izolatie , cu materiale proaste care au inceput sa se strice la nici un an. Nu era bine sa vada ce cumpăra la gata ?


Intotdeauna or sa existe inconstienti sau oameni dispusi sa riste.  Tu daca nu vrei sa iti asumi niciun risc nu iti ramane decat sa te multumesti cu apartamente rau pozitionate.
Eu aveam de ales intre doua blocuri noi:  unul era gata, mai erau de vanzare doua apartamente, unul la parter iar altul pe un colt lipsit de lumina naturala tot timpul, celalalt bloc, alt investitor, era la stadiul de groapa, pe cand am ajuns eu sa cumpar era vandut 60 %, mai erau doua apartamente din 50, la etaj bun si cu vedere frumoasa. Mi-am asumat riscul si am luat unul din ele. Dar bineinteles ca in prealabil m-am interesat de constructor, cine era, ce a mai costruit. Dar o doza de risc tot mi-am asumat, daca intra intr-o insolventa  aia era, pierdeam avansul.

Edited by gear, 11 April 2019 - 10:44.


#49
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,444
  • Înscris: 30.08.2017

 TheWarrior, on 11 aprilie 2019 - 10:28, said:


Mi se pare ca nu mai poate fi administrator

Doar in urma unei infractiuni i se poate interzice, iar astea sunt de genul: delapidare, gestiune frauduloasa, fals si uz de fals, inselaciune etc.

#50
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,146
  • Înscris: 15.05.2008
ma da ce aveti cu parterul,eu am stat peste 10 ani la parter innalt,aveam de urcat 4 trepte

#51
Calator1critic

Calator1critic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.02.2019

 ceanu1980, on 11 aprilie 2019 - 09:00, said:

oare cati s-au nenorocit cu ”smecherasi” de au luat avans si au fugit
eu vad asa,daca esti dezvoltator imobiliar sau cum le spune lu astia,dar din ala adevarat,faci blocu,blocurile pe banii tai
DAR e pacat de facut asta,cand ai la poarta vacile si boii cu banii in mana la coada
Prima firma care a pacalit, prima de care imi amintesc eu, era in Iasi. Nu-mi mai amintesc numele. Dar era investitor strain. Si toti cumparatorii au "cazut pe spate" de uimire ca altii se gandesc la noi. A luat banii, nu a sapat nici macar fundatia dar... dus a fost! Atat imi amintesc: la promo, avea o melodie ce sugera mai degraba o vacanta, decat o casa.
Si eu gandesc la fel: daca esti dezvoltator, investesti, construiesti, finisezi si apoi vinzi. Ca, ai cui. Asta se vede dupa cum se inghesuie sa cumpere cand blocul este inca in schita.

 projectfp, on 11 aprilie 2019 - 09:16, said:

E trist totusi ca trebuie sa existe in tara asta o asemenea lege care sa protejeze prostii care dau banii pe ceva ce nu exista si nu exista nici o obligatie sa existe in viitor.
E lipsa educatiei economice. Si nu numai.

#52
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 gear, on 11 aprilie 2019 - 10:40, said:

Intotdeauna or sa existe inconstienti sau oameni dispusi sa riste.  Tu daca nu vrei sa iti asumi niciun risc nu iti ramane decat sa te multumesti cu apartamente rau pozitionate.

aici intervine statul
riscul nu e acceptabil in zona populatiei

cine vrea adrenalina are la dispozitie antreprenoriatul, lumea business-ului, sporturile extreme si alte activitati. cumpararea unei locuinte nu trebuie sa fie insotita de risc (tradus prin inselaciune, in final - nu vorbim de dezastre naturale sau alte chestiuni ce oricum ar trebui sa fie asigurate)

#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 gear, on 11 aprilie 2019 - 09:38, said:

Blocurile se vand la stadiul de fundatie pentru ca fiind la inceput de proiect poti alege apartamentele bune. Daca stai pana e gata contructia mai gasesti doar apartamente la parter sau cu vedere urata.
Prin urmare, eşti 100% de acord să dai o sumă de bani (avansul) pe ceva ce nu există!
Şi ne mai mirăm de ce se dau atâtea ţepe!
Vezi ceea ce am scris eu anterior despre blocul acela construit de ANL.
Tot în blocuri ANL: 1, 2, 3, 4 şi asta numai pe prima pagină de rezultate de căutare...
Dacă vă convine să daţi banii dinainte, ca la "doamne", treaba voastră.
Şi cum Dumnezeu să te lipseşti de 100.000 euro pe o cuşcă într-un bloc nou, când cu banii ăştia îţi faci casa ta proprie aşa cum o vrei?

#54
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Blocurile ANL sunt gratis, si a cazut niste tencuiala amarata, nu tavanul cum spune in fake news.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate