Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Rust, cel mai iubit limbaj de programare, 4 ani consecutivi

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

Poll: Rust printre romani (22 member(s) have cast votes)

Ai incercat rust pana acum?

  1. Da (4 votes [18.18%] - View)

    Percentage of vote: 18.18%

  2. Nu (18 votes [81.82%] - View)

    Percentage of vote: 81.82%

Esti curios sa inveti rust?

  1. Da (8 votes [36.36%] - View)

    Percentage of vote: 36.36%

  2. Nu (12 votes [54.55%] - View)

    Percentage of vote: 54.55%

  3. Stiu deja / stiu ceva, inca mai invat (2 votes [9.09%] - View)

    Percentage of vote: 9.09%

Ai folosi sau vei folosi rust pentru un proiect (la munca sau de hobby)?

  1. Da (6 votes [27.27%] - View)

    Percentage of vote: 27.27%

  2. Nu (11 votes [50.00%] - View)

    Percentage of vote: 50.00%

  3. Nu stiu inca, ma voi documenta (5 votes [22.73%] - View)

    Percentage of vote: 22.73%

Vote Guests cannot vote

#1
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Rezultate: https://insights.sta...aded-and-wanted

Acum cativa ani: https://forum.softpe...tic-performant/

doleantele mele erau:

- non-lexical lifetimes
- structuri de date izomorfe

NLL a fost implementat. Structurile de date izomorfe inca sunt complicate in rust.

Dar limbajul si ecosistemul s-au imbunatatit semnificativ. Acum avem o noua editie, 2018, cea precedenta fiind 2015.

Cum stam cu interesul acum printre romani? Repet chestionarul din topicul anterior ca sa comparam evolutia.

Ce imi place la limbaj e ca nu se iau multe decizii gresite, au un sistem de RFC foarte bine pus la punct, se dezbate indelung, si totusi viteza cu care evolueaza e foarte ridicata.

Adrese utile:

https://www.rust-lang.org/learn

https://areweideyet.com/

https://www.arewewebyet.org/

Edited by OriginalCopy, 11 April 2019 - 06:07.


#2
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Totusi se afla pe locul 34...
https://www.tiobe.com/tiobe-index/

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 florinbad, on 11 aprilie 2019 - 07:06, said:

Totusi se afla pe locul 34...
https://www.tiobe.com/tiobe-index/
Normal ca se afla pe locul 34 la utilizare. C, Java, Python, astea sunt limbaje puse in folosinta de zeci de ani.

E un cerc vicios, dar "most loved" va duce la mai multa utilizare cu timpul.

#4
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Topul ala n-are nici un fel de relevanta, din rezultate se pare ca au votat doar hipsteristi... Chestionarele online, in esenta lor, sint o cretinatate si o inutilitate totala... Deci titlul corect este "cel mai iubit limbaj de programare pentru cei care au raspuns la chestionar, ceea ce nu are nici o relevanta in raport cu realitatea, si anume ca cel mai iubit limbaj de programare nu e folosit de aproape nimeni".

Oricum nu inteleg faza cu iubitul limbajului de programare, doar un tool. E ca si cum ai iubi un ciocan, fara nici un motiv...

#5
danyel61

danyel61

    Fumãtor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005
Eu nu-l iubesc.

#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Pentru programatori, tutorial mai rapid de rust: https://rust-unoffic...too-many-lists/ sau https://github.com/nrc/r4cppp

#7
BortSimpson

BortSimpson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 28.02.2019

 Mosotti, on 11 aprilie 2019 - 08:17, said:

Oricum nu inteleg faza cu iubitul limbajului de programare, doar un tool. E ca si cum ai iubi un ciocan, fara nici un motiv...
Cand alternativa e sa bati cuiele cu fruntea, mama mama ce-ai mai iubi ciocanul ala...

#8
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
trolling: nu am incercat niciodata rust, nu am vazut ce fel de buguri ma impiedica sa fac cu ownership si lifetimes, dar stiu sigur ca e nasol.

Rust e cel mai iubit si dorit limbaj din motive tehnice bune, solide, iar utilizarea sa in productie creste usor dar sigur.

Edited by OriginalCopy, 11 April 2019 - 09:28.


#9
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
La elixir de exemplu problema e ca se cauta doar seniori pe proiecte grele. Probabil si la rust e o piedica in zona de angajare.

Edited by republicall, 11 April 2019 - 09:48.


#10
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 republicall, on 11 aprilie 2019 - 09:47, said:

La elixir de exemplu problema e ca se cauta doar seniori pe proiecte grele. Probabil si la rust e o piedica in zona de angajare.
Am primit 2 cereri in ultimul an sa lucrez cu rust, si asta fara sa ma marchetez intr-un mod special.

Din toate indiciile pe care le vad, presiunea in industrie e clara si rust se va extinde.

Piedicile importante la nivel de limbaj sunt momentan: async si structuri de date gen grafuri.

La ecosistem: tooling (IDE, profiler, debugger) are nevoie de ceva dragoste, si mai multe biblioteci pentru diferite lucruri (ex: web framework, GUI, etc).

Edited by OriginalCopy, 11 April 2019 - 09:53.


#11
BortSimpson

BortSimpson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 28.02.2019

 OriginalCopy, on 11 aprilie 2019 - 09:50, said:

Am primit 2 cereri in ultimul an sa lucrez cu rust, si asta fara sa ma marchetez intr-un mod special.

Ne poti spune, in general, cam in ce domeniu erau proiectele respective?

Din cate tin minte, cel putin pe la inceputuri, ideea principala pentru Rust era sa devina un inlocuitor de C++, insa din ce observ eu acum pare sa atraga lume si din ecosistemele Python & Ruby.

#12
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 BortSimpson, on 11 aprilie 2019 - 10:02, said:

Ne poti spune, in general, cam in ce domeniu erau proiectele respective?

Din cate tin minte, cel putin pe la inceputuri, ideea principala pentru Rust era sa devina un inlocuitor de C++, insa din ce observ eu acum pare sa atraga lume si din ecosistemele Python & Ruby.
Nu mai tin minte exact, pentru ca nu am intrat in detalii deoarece oricum sunt prea ocupat. Oricum aveau in comun nevoia de performanta.

In unul dintre ele era vorba de scriere modul Nodejs in Rust.

Nu as defini situatia in functie doar de "de la ce alt limbaj rupe din market share". Rupe de acolo de unde are sens pe proiect: proiecte in care e nevoie de performata si companiile sunt dispuse sa "plateasca" pentru viteza de dezvoltare mai lenta in faza initiala, pentru a avea buguri mai putine pe termen lung.


De inlocuit nu poti inlocui limbaje care exista de 30+ ani, dar Rust e bun la FFI cu C, si ideea e ca incet, incet sa avem din ce in ce mai mult cod nou scris in rust.

Faptul ca rust apare 4 ani la rand ca cel mai dorit limbaj pe unul dintre cele mai utilizate siteuri inseamna ca firmele simt o presiune sa aleaga rust acolo unde are sens.

#13
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 BortSimpson, on 11 aprilie 2019 - 09:23, said:


Cand alternativa e sa bati cuiele cu fruntea, mama mama ce-ai mai iubi ciocanul ala...
Chiar nu mai exista limbaje de programare, ai de ales intre Rust si Paint :lol:

Ia in considerare ca daca Rust e mai bun doar la niste chestii, atunci nu poate inlocui un limbaj care e mai bun la toate alealalte, deci practic ajungi la notiunea de nisha, de-aia si procentul de folosire.

Din nou, nu conteaza chestionarul ala. Au raspuns 90000 de oameni, iar stackoverflow are peste 10 milioane de useri. Esantionul nu este reprezentativ, pentru ca nu stii ce fel de oameni au raspuns, cum au folosit limbajele etc...

#14
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
apar limbaje de programare noi , pe unele nici dupa denumire nu le stim: Rust, Go, Kotlin, TypeScript, F#,R,Swift,Scala,Lua, Erlang,Julia,...

#15
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 cristirg, on 11 aprilie 2019 - 13:12, said:

apar limbaje de programare noi , pe unele nici dupa denumire nu le stim: Rust, Go, Kotlin, TypeScript, F#,R,Swift,Scala,Lua, Erlang,Julia,...
Daca si lua e nou....

Dar da, apar multe limbaje noi. Din fericire, rust nu face totul de la zero, ci refoloseste llvm, si adauga multe lucruri de care e nevoie in industrie - lucruri care sunt disponibile doar presarat prin diferite limbaje, rust le unifica intr-un singur pachet omogen.

#16
BortSimpson

BortSimpson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 28.02.2019

 Mosotti, on 11 aprilie 2019 - 11:58, said:

Chiar nu mai exista limbaje de programare, ai de ales intre Rust si Paint Posted Image
Pai celelalte limbaje de programare cum au aparut? A fost un Big Bang si brusc ne-am trezit cu 'jde mii de limbaje? Sau pe masura ce au aparut probleme noi de rezolvat s-au dezvoltat si limbaje noi, mai mult sau mai putin potrivite pentru respectivele probleme? Din cate stiu eu istoria Rust-ului, el a fost creat de Mozilla pentru a rezolva problemele pe care le au ei cu C++ si nu au gasit un contracandidat deja existent.

In plus, a iubi o tehnologie nu inseamna neaparat ca o si folosesti. Cineva poate iubi un Ford T, dar nu cred ca ar merge zi de zi la serviciu cu asa ceva Posted Image

#17
BortSimpson

BortSimpson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 28.02.2019

 Mosotti, on 11 aprilie 2019 - 11:58, said:

Din nou, nu conteaza chestionarul ala. Au raspuns 90000 de oameni, iar stackoverflow are peste 10 milioane de useri. Esantionul nu este reprezentativ, pentru ca nu stii ce fel de oameni au raspuns, cum au folosit limbajele etc...
Da, esantionul ar fi fost reprezentativ daca ar fi reusit sa determine cumva sa raspunda x% din vizitatori, distribuiti uniform pe glob si la ore locale diferite (acasa vs serviciu) s.a.m.d.

Dupa cum a fost facut exista posibilitatea ca cei care au raspuns sondajului sa fie din start cei mai interesati de tehnologie, deci irelevant la nivelul industriei...

 OriginalCopy, on 11 aprilie 2019 - 11:20, said:

Faptul ca rust apare 4 ani la rand ca cel mai dorit limbaj pe unul dintre cele mai utilizate siteuri inseamna ca firmele simt o presiune sa aleaga rust acolo unde are sens.
... insa oare companiile care aleg Rust acum, nu o fac si pentru a putea atrage o parte din acel esantion nereprezentativ? Iti promovezi firma ca utilizand o tehnologie (momentan) de nisa, in speranta ca o sa vina la tine oameni foarte pasionati de tehnologie, deci deja autoselectionati si nu-ti mai bati tu capul sa filtrezi din n'spe mii de candidati.


Revenind la ecosistemul Rust, tin minte ca mi-a placut Cargo, dar cel putin pana recent limbajul parca era intr-un flux continuu. Poate o sa-l mai incerc daca s-au mai potolit lucrurile.

Edited by BortSimpson, 11 April 2019 - 16:34.


#18
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ce inseamna "incercat"? Am "frunzarit" un pic limbajul, ca un prim pas in a-l intelege.
Sunt curios sa invat, punct. Am insa multe de invatat, si prea putin timp... incerc sa fac timp si pentru "new kids on the block", dar Rust nu e o prioritate - ci o curiozitate. Familiarizandu-ma cat de cat cu Rust sper sa devin mai bun in folosirea unui limbaj util. Posted Image
Pe termen scurt/mediu, am dubii ca voi folosi Rust in vreun proiect real. Pe termen lung, nu fac predictii.

Pana la urma, ce mare branza ofera acest Rust? Chiar aveam nevoie de inca un limbaj de programare?
Desigur, Rust a aparut ca un competitor pentru anticul C++ (pre C++11), deci nu putem invinovati Mozilla. In acelasi timp, asta poate insemna ca problemele pe care le avea Mozilla cu C++ - o parte dintre ele - sunt de domeniul trecutului. Deci, ce mare branza ofera Rust?

Apropo, hype-ul imi displace total. Aia cu "cel mai iubit" fix hype este... ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate