Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

NAS DS218J redare fisiere pe smart tv

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
laury

laury

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 22.06.2007
Salutare.

Cineva mai priceput decat mine daca poate sa ma ajute.

Am un NAS DS218J de la synology si un smart tv samsung 49ks7502 si as vrea sa redau un film/serial de pe NAS.

Cum as putea face?

Hard diskul am reusit sa-l mapez.

PLEASE HELP!!!

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Of... nu prea merge, pentru ca:
- acest NAS nu are putere sa faca transcoding, daca instalezi pe el Plex server, iar pe TV Plex client.
- TV nu stie sa acceseze pe SAMBA NAS-ul.

#3
laury

laury

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 22.06.2007
Am reusit sa-l fac prin plex dar e mai complicat cu subtitrarile,trebuie sa iau fiecare episod in parte sa selectez subtitrarea la seriale.

Edited by laury, 10 April 2019 - 23:18.


#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
DLNA pe NAS si filmele convertite intr-un format suportat de TV?

Edited by dexterash, 10 April 2019 - 23:23.


#5
laury

laury

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 22.06.2007
TV-ul suporta majoritatea formatelor,dar nu reusesc sa-l fac sa vada fisierele de pe NAS.

E ceva ce nu stiu/n-am facut prin setarile NAS-ului.




LE: nu stiu ce i-am facut dar am reusit.

m-am jucat cu setarile si a mers

Posted Image

Edited by laury, 10 April 2019 - 23:55.


#6
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
DLNA e chestia pe care o poti incerca:
https://www.synology..._compliant_DMAs

----

Nu-mi cere detalii, pentru ca nu cunosc exact implementarea. Dar stiu teoria si cam cum ar trebui sa functioneze.

Edited by dexterash, 10 April 2019 - 23:56.


#7
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,197
  • Înscris: 07.01.2007
Am avut un DS118 si mergea prin dlna fara probleme sa redau filmele pe tv direct de pe NAS, toata chestia e sa ai conexiune buna la TV prin lan wireless sau cablu si a doua condiție sa decodeze playerul din tv formatele de film utilizate.
DS218J are hardware ceva mai slab decat DS118 dar tot ar trebui sa meargă fara probleme direct play, mai ales ca televizorul e Samsung care ruleaza aproape orice format de film, cand vine vorba de transcodare mai ales la 4k deja se pune altfel problema si e mult mai complicat, alți bani, alta distracție.
De exemplu DS118 se laudă ca poate transcodare 4k 60hz dar de fapt nu prea poate si transcodarea merge doar cu aplicația lor propietara Synology DS Video sau Video Station care e destul de limitată, deci e mai mult marketing.

Edited by Danosul, 11 April 2019 - 06:48.


#8
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
@laury, subtitrarile pentru Plex trebuie sa aiba acelasi nume ca fisierul video, la care se adauga ".ro.srt" de exemplu: " NumeFisierVideo.ro.srt ". Trebuie sa fie in acelasi folder.

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Filmele sunt de ceva vreme in format MKV, care nu e suportat de DLNA => transcoding, dar nu are putere jucaria.
Alternativa ar fi sa le convertesti in format mp4, cu subtitare arsa(burned), dar e munca de sisif si dureaza multicel.

#10
neobluenet

neobluenet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 13.08.2004
Sau au putea sa instalezi server de Plex pe NAS si sa adaugi in biblioteca folderul cu filme. Poti seta in Plex limba preferata pentru subtitrare, iar daca o gaseste ti-o autoselecteaza. Poti de asemenea sa activezi serverul de DLNA si poti accesa filmele folosind aplicatia nativa de la TV, nu doar prin clientul de Plex.

In cazul containerelor mkv, eu folosesc https://www.softpedi...KVToolnix.shtml Adaugi filmul, subtitrarea, o selectezi de jos, in dreapta sus pui limba si in dreapta jos selectezi la encoding Windows-1250.

O alta solutie este sa redenumesti subtitrarea in nume-film.ro.srt. Dar parca trebuie sa fie in format UTF-8 ca sa o citeasca Plex.

#11
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,197
  • Înscris: 07.01.2007

View PostAdm, on 11 aprilie 2019 - 07:37, said:

Filmele sunt de ceva vreme in format MKV, care nu e suportat de DLNA => transcoding, dar nu are putere jucaria.


Filmele mkv merg fara nici un transcoding daca nu vrei neapărat să le transcodeze, prin direct play exact cum spune si @neobluenet

View Postneobluenet, on 11 aprilie 2019 - 08:57, said:

Poti de asemenea sa activezi serverul de DLNA si poti accesa filmele folosind aplicatia nativa de la TV, nu doar prin clientul de Plex.


Am folosit si un router cu usb pentru asa ceva cu succes, ce transcodare sa mai facă si ăla ?

Acum am un Odroid HC2 care la fel il folosesc cu server dlna pentru tv prin direct play doar cu playerul tv-ului fara nici un transcoding si vad filme mkv.

Edited by Danosul, 11 April 2019 - 10:56.


#12
laury

laury

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 22.06.2007
@danutzu_1069

Stiu ca fisierul video trebuie sa aiba aceeasi denumire cu fisierul srt ca sa le citeasca.


@neobluenet

Cum activez serverul dlna?

@Danosul

Nu vreau transcodare,pe mine ma intereseaza sa dau direct play pe tv fara alte setari mai complexe.

Am folderul cu   5 episoade dintr-un serial si subtitrarile aferente si sa dau play direct.

@Danosul daca spui ca ai avut un model asemanator ajuta-ma si pe mine cu setarile.


Cu plex e un pic mai complicat.

Edited by laury, 11 April 2019 - 16:00.


#13
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,197
  • Înscris: 07.01.2007
Nu mai stiu cum era, dar stiu ca era simplu, mie imi aparea pe TV serverul DLNA facut De Synology si ma conectam la el si gaseam acolo fisisrele media pe care le aveam pe HDD, fara probleme.

Vezi aici https://www.synology...ges/MediaServer , poate te ajuta, probabil trebuie instalat, acvtivat acel add-on pentru mediaserver dlna, chiar nu mai retin cum am facut dar stiu ca a fost simplu.

Cu plex e mai complicat si nu merita daca ai TV capabil.

Un video tutorial

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5rxGegg7aDg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Danosul, 11 April 2019 - 16:20.


#14
laury

laury

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 22.06.2007
Merge perfect.
Iti multumesc mult!

#15
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,197
  • Înscris: 07.01.2007
Bravo, :) ma bucur ca ai reușit sa rezolvi.

#16
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
Eu consider ca Plex este mai bun, bine, trebuie ca si NAS-ul sa poata....

Nu inteleg ce poate fi complicat cu Plex, cand pui fisierul in folder si gata....
Doar la subtitrare mai trebuie sa adaugi ".ro" dupa numele fisierului.... si gata....

#17
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Incercati o chestie de genul acesta pentru management, subtitrari & co:
https://www.tinymediamanager.org/

Citit manualul inainte de utilizare!

#18
laury

laury

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 22.06.2007

View Postdanutzu_1069, on 11 aprilie 2019 - 19:32, said:

Eu consider ca Plex este mai bun, bine, trebuie ca si NAS-ul sa poata....

Nu inteleg ce poate fi complicat cu Plex, cand pui fisierul in folder si gata....
Doar la subtitrare mai trebuie sa adaugi ".ro" dupa numele fisierului.... si gata....


Am 6 TB cu filme si seriale,daca le iau pe fiecare in parte sa le adaug ".ro", nu stiu unde ajung.

Asa am deja fisierele,le dau share si play direct pe tv.

Un avantaj la plex e ca stie unde ai ramas cu episodul si ti-l reia de unde a ramas.

Pe share nu stie asta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate