Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cineva a vândut ceva pe OLX?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
gabrielflorentin

gabrielflorentin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.03.2018
Salutări!

Am încercat și să vând și să cumpăr, majoritatea nu trimiteau ce trebuie, alții făceau panarama, alții cărora le vindeam mi le trimiteau înapoi, nu vindeam chestii sofisticate sau cumpăram, gen gantere, skateboard, ceas de mână eletronic, telefoane.

Întrebarea este cineva a reușit să  cumpere ceva sau să vândă, dacă da, cum ați făcut?

Mulțumesc!

PS:Fiți cetățeni buni și spuneți ceva pertinent, că prea mulți necetățeni răi am văzut!

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011
ce este asa greu sa cumperi sau sa vinzi ceva online. Eu am cumparat niste piese auto cu predarea personala in Bucuresti. Ne-am intalnit, eu i-am dat banii, el mi-a dat piesele, la revedere la revedere. Ce ti se pare asa complicat, sau care sunt problemele intalnite de tine?

#3
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008
Eu personal nu am vandut dar stiu multi oameni care au vandut fara probleme pentru ca .....eu am cumparat. O singura data am primit altceva decat am comandat. dar am trecut-o la pierderi, nici macar nu am mai adus asta pe tapet.
   In rest, numai de bine

#4
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Da, am vandut, dar numai cu predare personala. Intalnit cu persoana respectiva, prezentat produsul, batut palma si luat banii :) Am si cumparat de 1-2 ori cu livrare prin posta, totul a fost ok.

#5
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Eu vand pe OLX tot ce nu-mi mai foloseste dar este in stare buna. Prefer sa vand in zona, fara coletarie. Cumpar prin posta si pana acum nu am avut probleme. Vei da mereu peste vanzatori neseriosi sau batuti in cap care nu sunt in stare sa trimita o poza mai clara sau detalii despre ceea ce vand.

Edited by connectorxp, 10 April 2019 - 15:26.


#6
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009
Am vandut mai multe telefoane si fosta masina. Mereu imi promovez anunturile ca sa le vand mai repede si o singura data am trimis prin curier (cu verificare) un telefon, in rest prefer sa ma intalnesc personal cu cumparatorul, mi se pare cel mai ok pentru ambele parti. Pentru masina a venit cineva tocmai din GL, a verificat-o la reprezentanta, am facut actele, mi-a dat banii si a plecat. Ideea e sa ai descrierea obiectului cat mai detaliata si cat mai multe poze. Cand cumpar ceva caut anunturi asa cum le fac si eu si nu am avut niciodata probleme.

#7
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
Eu am cumpărat mult de pe OLX lucruri scumpe (antichități, statuete din marmură, ceasuri vechi și altele) și din București și din provincie și nu am luat ȚEAPĂ.

Am specificat ce profesie am și cum îmi poate verifica numele pe internet sa să vadă vânzătorii că sunt cumpărător SERIOS și cu bani, am dat toate datele și am primit pachetele din provincie prin FAN CURIER sau Urgent Cargus iar plata am făcut-o curierului direct când îmi aducea coletele.

În București mă întâlneam cu vânzătorii ori la ei acasă ori lângă locuințele lor.

Ca să nu luați ȚEAPĂ pe OLX când cumpărați ceva mai scump din provincie este bine ca vânzătorul să vă poată verifica numele pe internet.

Edited by MARlNMembruAnonim, 10 April 2019 - 15:52.


#8
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
Sunt anumite categorii de produse vandute sau cumparate de persoane care pot fi mai ..inclinate sa dea tepe. Si cam ce ai enumerat tu par a face parte din acele categorii. Mi-a fost mai usor sa vand o consola cu 1800 decat un telefon cu 200. Cu cat este produsul mai ieftin, cu atat sunt mai multe sanse sa dai de tampiti.

Edited by yesyesyesyo, 10 April 2019 - 15:43.


#9
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Mă chinui de 3 zile să cumpăr un joc NFS pentru PC de parcă le cumpăr zilele. "Sunați după ora 20.00, nu pot vorbi", după ora 20 ciuciu, nu mai răspunde. :wacko:
Alții, deși am trimis mesaj (sunat în prealabil), nici măcar beeeep nu au dat înapoi când/dacă puteau vorbi.
Pe unul l-am întrebat dacă mai e valabil anunțul și a răspuns "nu știu". :lol:

#10
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017
Eu am cumparat/vandut si dat in adoptie pisici pe olx, la vandut/cumparat fiind in Bucuresti e simplu predare personala, ocazional si colete din tara a fost ok.
La partea cu adoptii te suna numai ciudati, babe nebune, sau persoane care stau toata ziua in fata calculatorului si se cred salvatori animaleleor postand diverse chestii pe faceboock, cred ca nu au avut un animal de companie in viata lor, in total m-au sunat cam 50 de persoane, din care am reusit sa filtrez doar 2 persoane care mi sau parut ok.

Bafta

#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 lelali, on 10 aprilie 2019 - 15:44, said:

Mă chinui de 3 zile să cumpăr un joc NFS pentru PC de parcă le cumpăr zilele. "Sunați după ora 20.00, nu pot vorbi", după ora 20 ciuciu, nu mai răspunde. Posted Image
Alții, deși am trimis mesaj (sunat în prealabil), nici măcar beeeep nu au dat înapoi când/dacă puteau vorbi.
Pe unul l-am întrebat dacă mai e valabil anunțul și a răspuns "nu știu". Posted Image
Nu merge cumparat doar codul online ? Iti trebuie fizic ?

#12
silviubs

silviubs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.12.2009
Am vandut pe olx niste jante de masina cu tot cu pneuri, erau impecabile. Omul care le-a cumparat a fost foarte multumit.

#13
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Habar n-am, Ioane. :D
Din ce am văzut, cu acel cod merg cele noi. Pentru configurația sistemului de îl are fii-miu, ar fi bine să iau underground, îl jucam și eu prin 2000 și umpic.
Ce-i drept,nici nu sunt vreo pricepută. "Pe vremea mea" făceam un cont și jucam până îmi ieșeau ochii din cap. Sau găseam pe net free / trial.
Exclus să fac upgrade la PC, chiar că nu îl mai ridic de acolo. :D

#14
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Si eu am vandut destule prin OLX.  De obicei vand cu predare personala, dar au fost cazuri cand am trimis si in tara. Am vandut de la telefoane...pana la bicicleta. Am avut un cumparator insistent pt bicicleta(Koga Miyata) si vroia sa-l trimit cu curierul. Ca sa dovedeasca ca este de buna credinta si serios, mi-a transferat contravaloarea bicicletei(1800 Lei) pe cont, apoi am facut livrarea. L-am rugat sa ma sune cand ridica bicicleta sa ma asigur ca totul este ok. Eu in prealabil i-am trimis poze detaliate cu bicicleta, inclusiv cu ambalarea inainte de al preda la curier.
Telefoane vand doar cu predare personala. Chiar saptamana trecuta am vandut o chitara noua, tot cu predare personala. In general la produsele pe care le vand am factura de achizitie, asta ca sa dovedesc ca produsul nu este furat, si am obiceiul sa sun clientul dupa ce primeste produsul sa ma asigur ca este multumit de ce a cumparat.

#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 MARlN_ION, on 10 aprilie 2019 - 15:37, said:

Am specificat ce profesie am și cum îmi poate verifica numele pe internet sa să vadă vânzătorii că sunt cumpărător SERIOS și cu bani, am dat toate datele și am primit pachetele din provincie prin FAN CURIER sau Urgent Cargus iar plata am făcut-o curierului direct când îmi aducea coletele.

Ca să nu luați ȚEAPĂ pe OLX când cumpărați ceva mai scump din provincie este bine ca vânzătorul să vă poată verifica numele pe internet.
[ https://i.imgur.com/yKxief9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cat despre tepe:
10 reguli ca sa nu iei teapa pe OLX.ro (ori alte site-uri cu anunturi)

Edited by gumball3000, 10 April 2019 - 16:49.


#16
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 07.01.2010
Ce treaba are topicul cu Telefoanele? Ar trebui mutat altundeva.

#17
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 lelali, on 10 aprilie 2019 - 16:39, said:

Habar n-am, Ioane. Posted Image
Din ce am văzut, cu acel cod merg cele noi. Pentru configurația sistemului de îl are fii-miu, ar fi bine să iau underground, îl jucam și eu prin 2000 și umpic.
Ce-i drept,nici nu sunt vreo pricepută. "Pe vremea mea" făceam un cont și jucam până îmi ieșeau ochii din cap. Sau găseam pe net free / trial.
Exclus să fac upgrade la PC, chiar că nu îl mai ridic de acolo. Posted Image

Pe G2A mai gasesti deal-uri.

Edited by Ion_de_la_Raion, 10 April 2019 - 17:09.


#18
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
am si cumpărat si am si vândut, totul a mers bine. la cumparare neapărat sa vad produsul si sa probez.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate