Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Sfaturi zugravire camera

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
alexsilver1

alexsilver1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 10.04.2014
Bună ziua,

Poate nu am ales categoria potrivita unde sa postez, dar am o întrebare pentru cei pricepuți în zugrăveli interioare. Țin sa va spun ca sunt începător și în ciuda celor menționate, dar am ales sa imi zugrăvesc singur camera ( camera de cămin, 16 metri pătrați) în care locuiesc cu chirie. Sâmbăta am fost în dedeman și am cumpărat șpaclu de diferite mărimi, bandă abraziva granulație 120, gletiera dreapta ( nu cum zimți si ce mai avea pe acolo), amorsa Kober deoarece urmează sa folosesc lavabila Zertifikat produsa tot de Kober și din recomandările citite pe internet, este recomandat sa folosești lavabila de la același producător cu amorsa. Astăzi am fost în dedeman și am mai luat burete fin pentru curățat/spalat pereții, folie de protecție mobilier,ochelari și o mistrie de dimensiune mica ( am zis sa o iau pentru a-mi ușura munca când dau cu glet în colturi).

Țin sa va zic ca încăperea mereu a fost afectata de igrasie, mai ales tavanul și anul trecut a început sa se umfle și zugraveala. Am tot zis ca zugrăvesc, dar a venit iarna și am lăsat pentru primăvara.

Ieri când am băgat șpaclul,  zugraveala de pe tavan care în unele porțiuni oricum se desprindea, acesta se curata precum coada de portocala. Zugraveala s-a curățat pana la tencuiala și în unele zone țin sa recunosc ca am făcut mici ciupituri în tencuiala când am dat cu șpaclul. Mici, abia se vad. Nu am umezit tavanul doloc, oricum zugraveala se curata precum coaja după cum am spus.

Restul pereților de jur-împrejur stau destul de bine și numai în unele locuri zugraveala sta sa cada, dar nu pana la tencuiala cum este pe tavan.

Pereti am în plan doar sa ii șlefuiesc și sa gletuuesc acolo unde este cazul. Nu vreau sa curat toata zugraveala atâta timp cât ei stau mai bine decât tavanul.

Bine,acum vine problema gletului pentru ca nu știu pentru ce sa optez mai ales pentru tavan. Chiar nu ma așteptăm să se curețe precum coaja de mar. Sincer sa va spun, eu am o comanda eMag în curs de procesare de unde am comandat GLET  GATA PREPARAT marca OSKAR. Este glet de finisaj pe baza de rășini, găleată 15 KG și abia poimâine ar trebui sa ajungă la posta. Am ales acest fel de glet deoarece este gata preparat și nu mai am nevoie de amestecator și bătaie de cap cu glet la sac. Știu ca este mult 15 KG. Maximul de acoperire este de max. 3mm și de aceea va întreb, pentru tavan și cu problema sus menționată, acest glet este bun? Am de gând sa dau mai multe straturi de glet. Bineînțeles, știu și de glet CT 126/127 ipsos respectiv nisip. Dar v-am spus ca eu l-aș prefera gata preparat. Dar aștept și părerile voastre.

Gletul pe care l-am comandat este acesta... Sper sa funcționeze link deoarece sunt de pe mobil. https://m.emag.ro/gl...7/pd/D8TM6KBBM/

#2
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Pe scurt. E o cameră de cămin ce are nevoie de igienizare și ceva reparații, nu renovare.
Unde cade, dă jos. O mână/un strat de glet e suficient pe tavan, în cazul tău.
Apoi amorsă și vopsea. Câtă ai.

Când m-am mutat în cămin, am găsit baia plină de igrasie. Am spălat pereții cu clor, lăsat să se usuce și apoi amorsă și vopsea. Nu au mai fost probleme cu igrasia.



#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,776
  • Înscris: 12.01.2018
pe tavan nu aș da glet gros ci numai atât cât să-l finisez și să dispară găurile făcute de șpaclul tău.în rest  aș da cu var peste tot în loc de lavabilă

cu 2kg de var și o pensulă lată gen mini bidinea lucru-i gata

mai ai nevoie de o găleată și o gagică la care să-i iei ștrampii să strecori varul de 2-3 ori

#4
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
O sa ai viata grea :)
In prima faza curata cu spaclul pe unde este umflat (ar fi bine sa umezesti peretii/tavanul cu apa si bidinea - dupa ce se usuca vezi unde se umfla gletul/tencuiala si cureti), apoi faci reparatii cu GM20 - Gletul meseriasului. Dupa ce s-a uscat slefuiesti cu smirghel, dai amorsa si dupa ce se usuca bine dai lavabila. Avand in vedere ai pomenit ceva de igrasie ar fi bine ca inainte sa tragi gletul sa speli bine peretii cu solutie antimucegai (gasesti tot pe la Dedeman).
Parerea mea este sa nu te mai complici cu gletul de finisaj, mai ales ca esti incepator si e o camera de camin.

#5
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Daca dai cu lavabila, foloseste trafaletul :P

PS. student si dai 200 de lei pe lavabila Posted Image, esti boier Posted Image)

Edited by jimi91, 10 April 2019 - 12:14.


#6
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Inițiatorul să folosească fix ce are deja.

E suficient. Nu trebuie să schimbe nimic.

#7
alexsilver1

alexsilver1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 10.04.2014

View Postjimi91, on 10 aprilie 2019 - 12:11, said:

Daca dai cu lavabila, foloseste trafaletul Posted Image

PS. student si dai 200 de lei pe lavabila Posted Image, esti boier Posted Image)



Știu ca trebuie sa folosesc trafalet pentru lavabil. Momentan am luat doar bidiena pentru a amorsa. Apoi când merg sa iau lavabila,iau și trafalet. Și nu sunt student. Oarecum trăiesc în chirie de 10 ani și aleg sa investesc  pentru ca este un loc în care știu sigur ca rămân. Nu am contract,, dar locuiesc de 3 ani și proprietarul m-a luat în spațiu. Și nu vine proprietarul la ușa sa facă cearta și mi-a spus ca pot sta și 100 ani pentru ca, chiriași ca mine ( adică liniștit și cu plata la zi cu toate), nu a avut niciodată. Fac sa fie curat pentru mine.

#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
La toamna o sa o iei de la capat pentru ca ai sanse mici sa te repartizeze tot in camera asta.

#9
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postsergiuop, on 10 aprilie 2019 - 11:52, said:

O sa ai viata grea Posted Image
In prima faza curata cu spaclul pe unde este umflat (ar fi bine sa umezesti peretii/tavanul cu apa si bidinea - dupa ce se usuca vezi unde se umfla gletul/tencuiala si cureti), apoi faci reparatii cu GM20 - Gletul meseriasului. Dupa ce s-a uscat slefuiesti cu smirghel, dai amorsa si dupa ce se usuca bine dai lavabila. Avand in vedere ai pomenit ceva de igrasie ar fi bine ca inainte sa tragi gletul sa speli bine peretii cu solutie antimucegai (gasesti tot pe la Dedeman).
Parerea mea este sa nu te mai complici cu gletul de finisaj, mai ales ca esti incepator si e o camera de camin.
fata de CT 126, cu ce e mai bun GM20? la pret pare mai scump CT 126 putin (nesemnificativ pt cantitati mici)

#10
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009

View Postunbrutus, on 10 aprilie 2019 - 12:58, said:

fata de CT 126, cu ce e mai bun GM20? la pret pare mai scump CT 126 putin (nesemnificativ pt cantitati mici)
Nu am spus ca este mai bun decat CT 126, eu de-ala am folosit si poti gasi la sac de 5 kg

View Postalexsilver1, on 10 aprilie 2019 - 12:27, said:




Știu ca trebuie sa folosesc trafalet pentru lavabil. Momentan am luat doar bidiena pentru a amorsa. Apoi când merg sa iau lavabila,iau și trafalet. Și nu sunt student. Oarecum trăiesc în chirie de 10 ani și aleg sa investesc  pentru ca este un loc în care știu sigur ca rămân. Nu am contract,, dar locuiesc de 3 ani și proprietarul m-a luat în spațiu. Și nu vine proprietarul la ușa sa facă cearta și mi-a spus ca pot sta și 100 ani pentru ca, chiriași ca mine ( adică liniștit și cu plata la zi cu toate), nu a avut niciodată. Fac sa fie curat pentru mine.
Grija mare, nu te complace in situatia asta..... iti spune cineva patit. Am locuit cu chirie aproape 20 de ani in acelasi loc, proprietara (o femeie in varsta si de toata isprava) nu avea copii, sot sau frati/surori. In tot timpul asta am renovat peretii, gresie, parchet, faianta, gresie, centrala electrica cu tot cu instalatie si calorifere, schimbat instalatie sanitara etc. Parca aud si acum proprietara, " F-a mama ca pentru tine faci.... ":). Toate bune si frumoase pana cand intr-o seara de mai cand m-am intors de la munca si am gasit un biletel in usa cu un nr. de telefon al unui nepot in care ma anunta ca proprietara a murit. Pam pam! Ne-am intalnit sa vada apartamentul si mi-a spus ca ii place foarte mult cum arata, ca sincer se astepta la ceva batranesc si neingrijit. A facut un pret "avantajos" si mi-a propus sa-l cumpar. Pt. posibilitatile mele era exclus, asa ca a trebuit sa ma mut.

Edited by sergiuop, 10 April 2019 - 13:19.


#11
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postsergiuop, on 10 aprilie 2019 - 13:28, said:



Acum, nu e vina omului ca a vrut sa vanda :|, e vina ta ca ai stat in chirie...eu n-am inteles niciodata de ce ar prefera omul sa dea bani pe chirie, cand poate sa dea bani la banca pentru apartamentul sau :). Tu ai stat 20 de ani, destul de mult :|

#12
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Nu am dat vina pe nimeni, m-am complacut in situatia aia si asta am subliniat mai sus. Suma pentru chirie era mica, nu se compara cu o rata. Ce m-a deranjat la mostenitor este ca a evaluat apartamentul cu tot cu imbunataririle aduse de mine pe cheltuiala mea. Adica "uite, ai centrala, boiler - apa calda, parchet gresie ....." Posted Image .
Nu mai conteaza, eu sa fiu sanatos, ce-a fost a fost Posted Image

#13
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postsergiuop, on 10 aprilie 2019 - 13:28, said:

Nu am spus ca este mai bun decat CT 126, eu de-ala am folosit si poti gasi la sac de 5 kg
ma gandeam ca ai avut experienta cu ambele si poti sa le compari
nu stiu ce sa aleg la randul meu

la ct126 parca am remarcat ca zice ca merge pt denivelari de pana la 10mm, la asta de doar 5 mm

#14
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postsergiuop, on 10 aprilie 2019 - 14:09, said:

Nu am dat vina pe nimeni, m-am complacut in situatia aia si asta am subliniat mai sus. Suma pentru chirie era mica, nu se compara cu o rata. Ce m-a deranjat la mostenitor este ca a evaluat apartamentul cu tot cu imbunataririle aduse de mine pe cheltuiala mea. Adica "uite, ai centrala, boiler - apa calda, parchet gresie ....." Posted Image .
Nu mai conteaza, eu sa fiu sanatos, ce-a fost a fost Posted Image

Dar nu ti-a dat banii pe imbunatatiri? daca nu, a fost ... de om :|....nu se face asa. In fine, n-am vrut sa "judec" ce ai facut :|....eu ma tot gandesc la niste rude care stau in chirie de mai multi ani, au un venit consistent, si nu vor sa cumpere un apartament :|

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate