Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Xiaomi mi mix 2s sau ALTERNATIVA

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018
Salut,

Ar fi posibil sa achizitionez un MI MIX 2Sblack 64 gb6 gb ram la ~la 1590 RON

https://www.phoneare...s-Review_id4522


Sunt interesat si de alternative - avand in vedere ca acesta este un device din 2018, focusul prducatorului este sigur pe alte versiuni, update-ul la androidul curent poate.. lasa de dorit.

Primul lucru care ma intereseaza e ecranul. si mai ales dimensiunile. vreau un phablet. asta este primul aspect relevant

apoi e relevanta fluiditatea si functionalitatea.

Am vreo alternativa viabila in pret?

#2
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Au trecut 4 luni din 2019, ți se pare vechi din 2018? Ia unul din 2019 la 40-50 de milioane.
Xiaomi au cele mai bune rapoarte performanță (hardware)/preț, n-ai să găsești ceva mai bun la un preț dat.

#3
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,943
  • Înscris: 17.03.2005

View Postursamajor, on 10 aprilie 2019 - 09:40, said:

Xiaomi au cele mai bune rapoarte performanță (hardware)/preț, n-ai să găsești ceva mai bun la un preț dat.
Dar si cele mai multe buguri, aproape toate telefoanele lor au buguri, pana si Mi A1 si Mi A2 care au android curat, e plin forumul de persoane care reclama.

Edited by alseeme, 10 April 2019 - 09:47.


#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Si S10, nou nout, scump ca naiba, flagship, Samsungi ;), are buguri: dupa un update nu mai are semnal gsm pe niste retele din USA !!!
Deci asta nu prea e o chestie hotaritoare.

#5
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018

View Postursamajor, on 10 aprilie 2019 - 09:40, said:

Au trecut 4 luni din 2019, ți se pare vechi din 2018? Ia unul din 2019 la 40-50 de milioane.
Xiaomi au cele mai bune rapoarte performanță (hardware)/preț, n-ai să găsești ceva mai bun la un preț dat.
Ok de-acord, doar caut alternativa n&am dat cu parul.
Alternativa poate fi și Xiaomi. Mi 9?( Știu că-i mai scump). mi 8? De asta vin aici...

Domnule ce .. agresivitate.

#6
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
Mi 8.
Altfel daca vrei Mi mix 2s, e ok si ala. Xiaomi are cel mai bun raport calitate/pret. Bugurile care apar nu sunt mai multe decat la ceilalti producatori cu nume,

#7
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
La banii astia (si chiar mai ieftin) mai bine iei un Pocophone F1.

#8
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postalseeme, on 10 aprilie 2019 - 09:47, said:

Dar si cele mai multe buguri...forumul...
Aiurea. Ăia sunt exaltați sau cu ROMuri custom. Am avut Redmi Note 3 SE ~3 ani, acum am Porcofon și n-am găsit niciun bug, ambele MIUI. Poate lipsă de "features", care vin din update în update.

View Postionfacatoru, on 10 aprilie 2019 - 10:12, said:

Domnule ce .. agresivitate.
Nu-i agresivitate, domnule. Ți-am spus tranșant că umbli după cai verzi pe pereți. Posted Image
Dacă nu-ți trebuie în principal NFC poți lua, cum ți s-a spus, Pocophone F1 la un preț mai mic.

#9
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 28.04.2003
xiaomi au update-uri mai mult timp decat alti producatori de telefoane.
Depinde de ce vrei de la telefon. Daca vrei un telefon aratos, mi mix 2s e solutia, ai putea sa te uiti si la mi8 sau pocofone daca nu e musai sa arate bine. Poco are bateria mai mare.

#10
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018

View Postursamajor, on 10 aprilie 2019 - 10:45, said:

Aiurea. Ăia sunt exaltați sau cu ROMuri custom. Am avut Redmi Note 3 SE ~3 ani, acum am Porcofon și n-am găsit niciun bug, ambele MIUI. Poate lipsă de "features", care vin din update în update.


Nu-i agresivitate, domnule. Ți-am spus tranșant că umbli după cai verzi pe pereți. Posted Image
Dacă nu-ți trebuie în principal NFC poți lua, cum ți s-a spus, Pocophone F1 la un preț mai mic.

Pocofone are display prea mic. Altfel da.
Și Ba e agresivitate. eu caut opinii avizate înainte să iau o decizie. Ca oamenii. Degeaba pui semn de peace. Degeaba te îmbraci în vacă dacă ești bou

A

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Mi mix 2s are 151mm inaltime care e dimensiunea maxima trasa de par din Mongolia pana in Indonezia pe care o pot accepta deja greu.
Peste 147 deja incepe sa fie incomod si in buzunar si in mana.
Ma uitam ieri la P30 normal care are 149 si deja e prea mare...
In orice caz nu as lua peste 151mm.
Nu as lua insa in considerare acest model ( mi mix 2s) pt ca are ecran LCD cu latenta grey to grey de 57 ms.
Toate LCD-urile de smartphone contemporan au latenta enorm si absurd de mare, intre 38 si 57 ms, cu Nokia 8 cu 25 care tot mult este si ala are in plus burn in mai rau ca la AMOLED...


Daca as fi acceptat peste 151mm, dar exclus asa ceva, as fi luat un one plus 6, sau 6T insa ala e si mai mare.
Are ecran AMOLED cu latenta mai OK si software si mai rafinat, poate singurura marca pe care androidul e ceva decent.
Lumea se vaita ca ecranul e mai slab la lumina de zi, posibil sa fie sub medie, dar eu n-am vazut niciodaa un ecran de smartphone contemporan, IPS/PLS/VA sau AMOLED care sa fie altfel decat catastrofal de prost la lumina de zi.
Sunt mai multe aspecte:
- reflectivitatea depinde de indicele de refractie al sticlei folosite si de numarul de straturi de sticla, daca sunt gapless sau nu, etc.
De pe la S4 Samsung nu mai pune tratament antireflex, si Samsung a fost cam singurul care a pus in trecut asa ceva, si au trecut deja mai multi ani de atunci - deci uite ca lucrurile mai noi sunt de fapt mult mai proaste catastrofal mai proaste.
Tratamentul antireflex nu se poate aplica real pe alta folie sau strat de sticla, ci trebuie depus in vid pe fiecare sticla in parte, pe ambele parti, si e o chestie f savanta si elaborata, cu straturi de oxizi metalici alesi pt fiecare culoare in parte, depusi in vid cu o grosime foarte  exacta de 1/4 din lungimea de unda a culorii vizate - astfel aparand un fenomen cuantic de reducere a reflectivitatii de zeci de ori.
- contrastul la lumina este afectat si de folie sau alte straturi de protectie care reflecta si ele si intre ele pana se alege praful de imagine, dauna totala.
- apoi si mai grav, luminozitatea oricarui ecran este de +/- 1000 X mai mica decat poate sa fie iluminarea solara, si arzi backlightul mult inainte sa reduci semnificativ diferenta. E oricum absurd sa incerci sa invingi soarele. Ar fi supernaspa si daca ar avea luminozitate comparabila cu iluminarea soolara, tot ar afecta grav imaginea, dar atunci cand soarele lumineaza de sute de ori mai puternic.
Doar cu LCD transreflectiv poti avea vizibilitate acceptabila la lumina de zi. Cu AMOLED nu ai cum.
Probabil nici cu microLED nu ai cum pt ca si alea sunt f mici si se ard daca le fortezi.
yotaphone a pus pe spatele unor modele inca un ecran care era transreflectiv, insa in rest yotaphone am inteles ca e varza, deci nu pot sa recomand...


Deci One plus 6 si 6T le consider prea mari pt gustul meu, altfel prefer clar AMOLED-ul lor unui LCD de smartphone, cu atat mai mult fata de cel de 57 ms de la mi mix 2s.

Vezi huawei P30 si normal si pro.
Normalul are 149mm, deja e mare dar macar e pana in cei 151 de care zic, si are si mufa de jack si slot de card (kit ca e suparare ca e NM (Nano Memory...
kikirinu huawei are GPU mai slab decat varfurile de la snapdragon, mali G76 MP10 la huawey  vs adreno 630 si 640 mai nou, dar in mare nu e rau.

Alternativa la pret mai bun ar fi MI 9 SE, care are AMOLED, dar inca se asteapta varianta globala care am inteles ca ar avea si banda 20 pe SIM-ul 2.
Are si 147mm, de OK.
Are snapdragon 710 cu adreno 616 care e destul de decent, e la jumatate la GPU fata de adreno 630/640, e si sub Mali G76 MP10 de pe kikirin 580 de la P30, dar e totusi decent, de 10-20 X mai performant decat ce pune Samsung pe majoriatea modelor de sub varful de gama...
Nu are mufa de jack (vine cu adaptor de la USB) si nici slot de card de memorie.

Edited by loock, 10 April 2019 - 11:30.


#12
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postionfacatoru, on 10 aprilie 2019 - 10:54, said:

Și Ba e agresivitate. eu caut opinii avizate înainte să iau o decizie. Ca oamenii. Degeaba pui semn de peace. Degeaba te îmbraci în vacă dacă ești bou
Prefer unul agresiv unuia nesimțit. ;)

#13
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013

View Postionfacatoru, on 10 aprilie 2019 - 10:54, said:


Pocofone are display prea mic. Altfel da.
Și Ba e agresivitate. eu caut opinii avizate înainte să iau o decizie. Ca oamenii. Degeaba pui semn de peace. Degeaba te îmbraci în vacă dacă ești bou

A

Te comporti de parca noi am fi obligati ,platiti sa te ajutam pe tine, si pe deasupra esti si agresiv  verbal, dupa ce ca omul ti-a dat o parere proprie . Tu  cu ce ai ajutat alti membri ai forumului ? NIMIC.
Alternative nu prea ai , poate daca doreai si ca telefonul sa aiba o camera buna, dar la ce-ti doresti cred ca e ok Xiaomi , cu un raport pret/calitate bun.

#14
bogdanmtt

bogdanmtt

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.10.2017

View Postionfacatoru, on 10 aprilie 2019 - 10:54, said:


Pocofone are display prea mic. Altfel da.
Și Ba e agresivitate. eu caut opinii avizate înainte să iau o decizie. Ca oamenii. Degeaba pui semn de peace. Degeaba te îmbraci în vacă dacă ești bou

A
prea mic in comparatie cu ce? lasa mix 2s si orienteaza-te pe mi8 sau poco f1 si ultima varianta lg g7. Nu ai alte alternative mai bune. Personal as alege intre mi8 si g7 ,depinde si ce cauti la un telefon.

#15
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 28.04.2003
la ecran trebuie sa iei in considerare si sticla de protectie, majoritatea scad simtitor calitatile ecranului si il fac sa fie foarte reflexiv si magnet de amprente. Sau stai fara sticla de protectie si iei o asigurare pt ecran :)
In ziua de azi, chiar daca suntem in 2019, daca vrei ecran mare te orientezi catre tablete sau telefoane de nisa gen xiaomi mi max.
Un 6 inch mi se pare absolut suficient pt 99% din utilizatori.

#16
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Daca un smart de 6 inch e mic, singura varianta pe care o mai ai e sa astepti Galaxy Fold. Mai pui un ban deoparte pana apare...

#17
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Uite ca ai alternativa! Si mare, si ieftin!

https://www.ojok.com...ding-smartphone

#18
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018

View Postsorin61, on 12 aprilie 2019 - 08:00, said:

Uite ca ai alternativa! Si mare, si ieftin!

https://www.ojok.com...ding-smartphone
Posted Image

Cred că e o decizie bună mi mix 2s. Lipsa de notch -un trend temporar cred, il face singura/printre singurele? alternative viabile
OnePlus 6T, P30. Superbe, însă alt range de preț.

Pocofone F1 sună excelent și el până la urmă:)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate