Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Impozit pe venituri nerezidente

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012
Bun, am fost la cei care imi tin contabilitatea si am discutat de chestia asta si as vrea sa stiu mai multe despre asta. Sau ma rog, sa dezbatem problema sau eventual daca stie cineva de cand exista... Ei (cei care imi tin contabilitatea) au zis ca vor merge la anaf sa lamureasca problema, sa afle mai mult detalii dar parerea mea e ca acolo fiecare iti spune varianta lui
E vorba de un cacat de impozit, taxe impuse de cacati cu ochi , mai precis :
Eu licentele pentru programele pe care le folosesc, le platesc lunar , pentru unele din ele (altele au lifetime licence) iar codul fiscal spune ca trebuie sa platesc 1% din valoarea acestor abonamente pentru ca firma care vinde abonamentul, nu e pe teritoriul Romaniei ... ca cica licenta se considera un venit (care practic si teoretic e o cheltuiala) si ma ajuta sa realizez alt venit. Care puii mei e desteptul care face astfel de legi ?
Deja platesc impozit pe profitul pe care il fac iar firma care imi vinde mie produsul (licenta) lunar isi plateste taxele in tara unde e.. .ca o face sau nu , e problema lor, pe noi nu ne afecteaza. Practic, ma impozitezi ca folosesc programele cu licenta :lol: ...

E la fel ca si cum taxezi firma de constructii pentru materialele pe care le cumpara pentru a construi.

Cei care veniti cu idei ca 1% e putin, ca ar trebui sa imi permit si cacaturi de genu' , scrieti degeaba ca nu o sa raspund. Nu e vorba ca iti permiti sau nu, ci sunt bani dati luati cu japca

Edited by Andreysc7, 10 April 2019 - 09:29.


#2
BortSimpson

BortSimpson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 28.02.2019
Singura chestie pe care o gasesc si care sa aiba cat de cat legatura cu ce spui tu este legata de redevente platite catre nerezidenti, care in anumite situatii sunt impozitate prin retinere la sursa.

De exemplu: https://www.fiscalit...ezidenti-19050/

Se incadreaza si licentele software aici, insa exista o exceptie:
b) platile pentru achizitiile de software destinate exclusiv operarii respectivului software, inclusiv pentru instalarea, implementarea, stocarea, personalizarea sau actualizarea acestuia;

Si alta parere: http://www.conta.ro/...nsfer-software/


Cred ca trebuie sa stai linistit.

PS: Slabe sanse ca al tau contabil sa fie lamurit de ANAF. Acolo intrebi trei oameni diferiti si primesti patru raspunsuri diferite.

Edited by BortSimpson, 10 April 2019 - 09:52.


#3
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012
si astea sunt scrise cu un limbaj de iti vine sa iti bagi picioarele in ele ... o sa imi ia o zi intreaga sa descifrez tot.
In plus, din ce vad acolo , se mentioneaza venituri , la mine practic e cheltuiala, deci eu sunt ala care cheltuie si nu care incaseaza un venit de la Adobe

edit : mersi fain de link-uri ... termin treaba si ma apuc de lectura :lol:

Edited by Andreysc7, 10 April 2019 - 10:00.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
iti spun doar asa:

1. Ai contabili prosti. Tu platesti un abonament, nu iti complica viata.
2. Aia de la ANAF se vor uita cu niste ochi largi si umezi, apoi vor decreta ca trebuie sa platesti, pt ca asta le e in reflex.
Oricum nu vor intelege despre ce vorbesti.

#5
BortSimpson

BortSimpson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 28.02.2019
Poate te ajuta si https://contabilul.m...ia-fiscala.html

Potrivit art. 7 pct. 28 lit. c) - e) din Codul fiscal notiunea de redeventa cuprinde orice suma ce trebuie platita in bani sau in natura pentru folosirea ori dreptul de folosinta pentru orice brevet, inventie, inovatie, licenta, marca de comert sau de fabrica, franciza, proiect, desen, model, plan, schita, formula secreta sau procedeu de fabricatie ori software, orice echipament industrial, comercial sau stiintific, container, cablu, conducta, satelit, fibra optica sau tehnologii similare precum si orice know-how.

Din ce inteleg eu, care nu-s contabil, ar fi redeventa platile pentru licenta unui procedeu software pe care sa-l aplici tu in fabricarea produselor tale. Licentele pentru Windows sau Photoshop nu se incadreaza fiindca sunt strict pentru operarea respectivelor programe si situatia e mentionata explicit in primul meu mesaj. Pe de alta parte daca cineva ar vinde licente pentru CTRL+ALT+DEL si tu ai plati pentru a utiliza respectivul procedeu in aplicatia ta finala sau pentru constructia ei, atunci te-ai incadra la redevente si ar trebui sa retii impozitul.

Insa in UE, deocamdata, nu exista patente pt software.


Mai bine iti trimiti contabilului linkurile catre aceste articole decat sa piarda vremea pe la ANAF.
Dar si mai bine ar fi sa-ti deschizi tu un SRL in UK (chiar si cu brexitul lor) si sa scapi de firma din Romania.

Edited by BortSimpson, 10 April 2019 - 10:11.


#6
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012

 Adm, on 10 aprilie 2019 - 10:02, said:

1. Ai contabili prosti. Tu platesti un abonament, nu iti complica viata.

Nu am avut problema cu contabilitatea pana acuma (defapt nici acum nu am, doar ca mi-am facut de lucru cu chestia asta si sunt curios care e treaba) .. chestia e ca zilele astea au aflat si ei de la alti contabili si nu le era clar, pentru ca din noi, platesc abonament si la fel au zis si ei ca nu ar fi logic asa ceva. De asta au si zis de lamuritul cu anaf... iar eu la fel, am sustinut ce ai zis si tu, platesc abonament, deci nu e un venit

 BortSimpson, on 10 aprilie 2019 - 10:08, said:

Poate te ajuta si https://contabilul.m...ia-fiscala.html
Potrivit art. 7 pct. 28 lit. c) - e) din Codul fiscal notiunea de redeventa cuprinde orice suma ce trebuie platita in bani sau in natura pentru folosirea ori dreptul de folosinta pentru orice brevet, inventie, inovatie, licenta, marca de comert sau de fabrica, franciza, proiect, desen, model, plan, schita, formula secreta sau procedeu de fabricatie ori software, orice echipament industrial, comercial sau stiintific, container, cablu, conducta, satelit, fibra optica sau tehnologii similare precum si orice know-how.
Din ce inteleg eu, care nu-s contabil, ar fi redeventa platile pentru licenta unui procedeu software

pai practic , din ce inteleg eu si din ce citesc , platesti pentru dreptul de autor, cam asta ar fi , sau pentru dreptul de a folosi acel "ceva" si tot nu e logic, pentru ca daca vreau sa folosesc acel ceva protejat de drepturile de autor, o sa platesc autorul pentru a-mi da voie sa il folosesc si nu vad de ce ar trebui platit si statul roman cu 1% din suma respectiva

Edited by Andreysc7, 10 April 2019 - 10:15.


#7
BortSimpson

BortSimpson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 28.02.2019

 Andreysc7, on 10 aprilie 2019 - 10:09, said:

daca vreau sa folosesc acel ceva protejat de drepturile de autor, o sa platesc autorul pentru a-mi da voie sa il folosesc si nu vad de ce ar trebui platit si statul roman cu 1% din suma respectiva
Pai si in acest caz poti ajunge in situatia de a plati impozite pentru nerezidenti, doar ca nu va fi pentru redevente ci pentru drepturi de autor. Misto, nu?

Asa ca mai bine consideri ca plata este destinata exclusiv "operarii respectivului software, inclusiv pentru instalarea, implementarea, stocarea, personalizarea sau actualizarea acestuia" si nu-ti mai bate capul.

#8
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Mai pe romaneste daca Ion foloseste,utilizeza un serviciu de la Vasile si il plateste,plus fiecare plateste separat la stat .....  Statul mai vrea o ceva(TAXA IN PLUS) cum ca sa facut in ograda lui?  Adica vor si ei feliuta de 1% ca  ....varii motive?  Adica cumpar licenta Windows,platesc la dezvoltator si mai urmeaza inca 1%?

#9
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Citat de la contabila noastra, iar nu avem destule licente cumparate si abonamente gen Adobe Creative Suite:

Quote

Nu ar trebui sa plateasca impozit daca aceste programe (procedee software) il ajuta ca el sa produca produl finit pe care il vinde.
Nu e cazul aici nici pe departe. El plateste un program(abonament) si il foloseste pt scopul pt care a fost produs programul nu ca baza peste care se cladeste produsul lui.
deci ignore


#10
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012
m-am lamurit , multam fain :D deci nu platesc acei 1%, nu e cazul

#11
BortSimpson

BortSimpson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 28.02.2019

 Courage, on 10 aprilie 2019 - 10:52, said:

Citat de la contabila noastra, iar nu avem destule licente cumparate si abonamente gen Adobe Creative Suite:
Sa inteleg ca problema redeventei ramane in cazul in care folosesti o biblioteca software? De exemplu daca platesti o licenta pentru Unity engine si construiesti propriul joc peste acesta?

Edited by BortSimpson, 10 April 2019 - 11:19.


#12
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012
ma gandesc ca se aplica atunci cand vrei sa integrezi codul de la photoshop intr-un al software , ca sa il integrezi ... la unity se aplica aceasi chestie, folosesti codul tau practic ca sa iti faci propriul joc.
Asa cum in photoshop folosesti brush-uri , asa in unity folosesti cod .. cred ca se aplica aceasi chestie

#13
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 Andreysc7, on 10 aprilie 2019 - 11:02, said:

m-am lamurit , multam fain Posted Image deci nu platesc acei 1%, nu e cazul

Nu ne-ai povesti ce fel de firma este, cum platesti impozitul (daca e impozit pe profit sau pe venit in Romania) cui vinzi produsele - daca in tara sau in afara.. ca sunt diferite regimuri contabile, in functie de asta.

In mod normal, cheltuiala lunara cu licenta (abonament sau ce ai) este o cheltuiala, cu conditia sa vinzi in tara.. sau sa inregistrezi venitul aferent cheltuielii in Romania.  Ca altfel in Romania deduci doar cheltuiala si impozitarea venitului se face in strainatate si atunci ANAF nu-ti mai recunoaste deductibilitatea cheltuielii daca venitul nu e inregistrat in tara, de asta se impoziteaza.

#14
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012

 Kres, on 10 aprilie 2019 - 14:42, said:

Nu ne-ai povesti ce fel de firma este, cum platesti impozitul (daca e impozit pe profit sau pe venit in Romania) cui vinzi produsele - daca in tara sau in afara.. ca sunt diferite regimuri contabile, in functie de asta.

Nu avea legatura cu subiectu :) . E o firma de prestari servicii pe domeniul graficii. Clienti atata in Ro cat si in strainatate

#15
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
Fara suparare insa, cam toate raspunsurile de mai sus sunt egale cu zero, pe langa subiect, analiza la prima vedere e mai complexa decat pare:

- 1) trebuie studiat ce reprezinta aplicatia din punct de vedere fiscal: bun sau serviciu
- 2) daca este considerat bun nu mai e cazul de impozit pe nerezidenti iar daca este considerat serviciu se trece mai departe
- 3) exista plata catre nerezident
- 4) exista conventie semnata pt evitarea dublei impuneri cu tara nerezidentului, daca da....
- 5) se studieaza conventia cu tara respectiva pt a vedea cum este considerata conform conventiei (serviciu sau redeventa)
- 6) daca conventia este mai favorabila decat codul fiscal (si in general este) se foloseste cota din conventie, dar...
- 7) obligatoriu trebuie sa existe certificatul de rezidenta fiscala (c.r.f.) valabil emis de autoritatile statului nerezident la data platii, in caz contrar
- 8) daca nu exista c.r.f. valid si exista conventie cota de impozitare a nerezidentilor este de 16% conform cod fiscal

Nota: cota de impozitare conform conventiilor poate fi de la 0 sau mai mare ca 0 in functie de fiecare caz in parte semnat cu fiecare tara in parte.

Iar l-a cum a pus problema initiatorul (sictirit) nici nu merita sa dau mai multe detalii (acestea fiind doar o parte)

PS @initiator contabilul te-a flituit sa scape de tine, chiar nu cred ca nu stie detaliile de mai sus astfel incat sa intrebe la anaf :)))))))

Attached Files


Edited by costinuti, 28 April 2019 - 21:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate