Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 

Problema centrala Ariston

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#55
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Sper ca nu te-ai suparat,eu am vrut doar s-o dau pe gluma,dar...eu chiar nu stiu o centrala murala,care sa nu moduleze pe incalzire,exceptandu-le pe unele de pardoseala,de puteri mai mari,care nu au modulare,sau au doar 2 trepte...Si Ariston AT 23 MFFI are doar 2 trepte,dar chiar si asa se cheama ca moduleaza Posted Image
Reglajul acela limiteaza puterea maxima numai pe incalzire...E ca la o masina la care ii limitezi cursa pedalei de acceleratie si astfel nu mai poti ajunge repede la o viteza mare,decat intr-un timp mai indelungat.Sper ca ai inteles ca centrala ta modula pe incalzire si inainte de a-i modifica reglajul,dar mergand o perioada si la maxim,ajungea mai repede la temperatura setata si se oprea,pentru ca chiar daca reducea la minim,temperatura tot mai crestea.
Modularea se face intre minim si acel maxim reglat,pe care tu l-ai redus la...minim. Sa moduleze intre minim si...minim? Posted Image

Edited by danpet, 16 April 2019 - 19:34.


#56
zolak

zolak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 14.02.2006

 danpet, on 16 aprilie 2019 - 19:32, said:

Sper ca ai inteles ca centrala ta modula pe incalzire si inainte de a-i modifica reglajul,dar mergand o perioada si la maxim,ajungea mai repede la temperatura setata si se oprea,pentru ca chiar daca reducea la minim,temperatura tot mai crestea.

Da, cu ocazia acestei discutii mi-a trecut si mie prin cap treaba asta, ramane de verificat intr-un weekend ploios.

 danpet, on 16 aprilie 2019 - 19:32, said:

Modularea se face intre minim si acel maxim reglat,pe care tu l-ai redus la...minim. Sa moduleze intre minim si...minim?

Sper ca integi ca inteleg asta si nu e nimic nou sub soare :)

#57
NINI3

NINI3

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.06.2019
Bună ziua,
Am o centrală Ariston Microgenus Plus 24 Mffi și nu mai merge,apare E07(scurt circuit al sondei de tur încălzire).Trebuie schimbată sonda sau circuitul.
Vă mulțumesc.

#58
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Trebuie schimbată sonda

#59
OCEBE

OCEBE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 07.01.2007
Se da o centrala Ariston Clas premium evo de 22 kW.
Problema e ca indiferent la cat e setata temperatura pentru apa calda menajera in gama 36 ~ 42 grade, temperatura apei furnizate nu e mai mica de 43 grade chiar si la debit maxim (~9 litri/minut). La setari de peste 43 grade functioneaza corect, La intrarea in centrala apa rece are ~20 grade iar pana in vara asta a functionat normal (respecta temperatura setata pe intrega sa gama).
Zonele de contact tevilor cu senzorii de temperatura de pe circuitul primar (din cate am inteles nu are senzor dedicat acm) sunt curate deci nu de aici problema (senzorii fiind de tipul atasat pe tevi).
Nu stiu gradul si modul de modulare a flacarii (pe ecran apare ca aceasta ramane aprinsa pe minim cat timp este consum de apa calda) pentru a-mi da seama daca chiar si pe flacara minima la debit maxim puterea flacarii tot e prea mare (cu toate ca, repet, in verile trecute centrala "stia" sa furnizeze apa calda la temperatura setata).
Asadar, ce ar putea fi?

#60
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
O varianta ar fi sa schimbi cele 2 sonde (de retur si de tur). Poate ca o fi una decalibrata.
La gaz nu prea ai ce-i face, ca-i complicat sa-l mai reduci.

#61
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,589
  • Înscris: 07.09.2008
Se mai pot verifica niste parametri din meniul de service. 233 este puterea minima si trebuie comparat in manual cu valoarea din fabrica, iar daca aceasta valoare este corecta atunci poti reduce puterea maxima de la parametrul 232 prin incercari de 10-20 procente pana cand temperatura apei va fi asa cum iti doresti. 100% reprezinta maximul de aproximativ 24KW iar zero procente reprezinta puterea minima de 5,7KW, dar nu cred ca va incalz prea tare apa daca lasi la aceasta valoare.
P.S. Sonda de temperatura de pe retur are rol functional in prepararea apei calde, deci ea va comanda modularea flacarii pentru a ajunge la valoarea reglata pe panoul centralei

Edited by servoman, 11 August 2019 - 17:13.


#62
OCEBE

OCEBE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 07.01.2007
M-am cam lamurit ce se intampla: pentru temperaturi setate la acm sub 42 de grade (deci pentru o diferenta de temperatura de "doar" 22 de grade) flacara, chiar modulata pe minim, este prea mare chiar si pentru debitul de 9 litri/minut si/sau debitul este prea mic. Solutia evidenta ar fi sa influentez macar unul din ei. Cum debitul e cel dat de furnizorul local de apa n-am ce-i face; la flacara teoretic se poate umbla dar...:
@florin71_skoda,
Asa e; m-am gandit si eu sa reduc gazul dar cel ce mi-a pus in functiune centrala (pe partea de gaze) mi-a zis ca deja e reglat gazul pe minim si ca daca-l mai scade centrala risca sa piarda flacara, Pe de alta parte, sondele sunt aproape sigur ca nu-s defecte pentru ca daca-i cer centralei acm la o temperatura de peste 43 de grade mi-o livreaza exact la temperatura setata.
@servoman,
Am gasit manualul de service si cat de curand ma infing la ajustat parametri. Informatia privind sonda de pe retur e importanta; daca modificand parametri nu realizez nimic, am in gand un workaround pentru sonda.

P.S. M-am invatat prea mult cu fosta centrala (un Digit) care, avand si un mic boiler intern, la nevoie chiar oprea flacara astfel incat imi livra apa calda chiar si la 30 de grade daca-i setam asa, daramite la 36 de grade (cat e minimul setabil la Ariston).

#63
zolak

zolak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 14.02.2006
Pentru un DT de 22 de grade si 9 l/min ai nevoie de cca. 14 kW. Asa ca mai gandeste-te daca e problema de centrala sau altceva.

#64
OCEBE

OCEBE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 07.01.2007
Scuze pentru inducere in eroare. Mi-au ramas in minte caracteristicile instalatiei de la vechea adresa (unde alimentarea cu apa era prin hidrofor). Am masurat debitul si stupoare: nici vorba sa fie 8~9 litri/min ci aproape 3 (!!!) Ori, din cate stiu, Aristonul nu poate sa moduleze sub ~5kW ceea ce, in conditiile actuale, inseamna un debit mai mare de 3 litri/min. Dar intrucat atunci cand am ales actuala centrala am mai masurat debitul (tocmai pentru a nu avea surprize) si sigur nu era asa scazut si stiind ca actuala centrala a preparat si furnizat corect acm, inseamna ca buba e in alta parte: primele banuite sunt filtrele pe bransamentul de apa rece. 99,99% ca le voi gasi imbacsite desi n-au decat cateva luni de cand le-am inlocuit!

#65
Gaby27

Gaby27

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.06.2021
Am o central ariston genus one si nu mai functioneaza cheita de deblocare decât dacă desfac panoul electronic si il curăț cu spirt la cheita.Merge de câteva ori după care iar nu mai merge.Celelalte comenzi merg perfect.

#66
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,589
  • Înscris: 07.09.2008
Centrala ar trebui sa mai fie in garantie. Cheama servisul sa vada daca este o problema reala sau e vorba de conditii locale (centrala prea aproape de aragaz sau umiditate prea mare in incapere (desi nu ar trebui sa afecteze). Daca nu, o sa inlocuiasca panoul cu butoane in garantie. Sper sa nu fi lasat urme acolo unde ai umblat sa cureti cu spirt.

#67
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 servoman, on 06 iulie 2021 - 09:21, said:

....
sa inteleg ca un senzor on off doar comanda centralei sa opreasca caldura, nu ii opreste brutal pompa de circulatie.
acu intrebarea 2, exista termostate (relativ ieftine) care sa comande o modulare a caldurii?
problema mea e ca la 35grade se face mult prea cald in casa. iar comsumul e undeva la 7mc/zi

#68
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,589
  • Înscris: 07.09.2008
Depinde de care centrala ai. Termostatele modulante se leaga pe mufa de BUS. Pe mufa de TA1 (ON-OFF) nu moduleaza, doar intrerupe functionarea centralei pe incalzire, dar pompa va ma functiona maxim 5 minute si se opreste de tot, daca intre timp nu a venit alta comanda de ON de la termostat.

#69
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
un ariston cares premium de 24.
intrebarea e daca merita investitia intr-un termostat BUS. si cam cat costa?

vad ca cel mai ieftin cube e 300lei cu comanda pe fir.

#70
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Arg, despre ce casa vorbim ?
Da mai multe detalii. Cu etaj sau fara, suprafata pe nivel, cu radiatoare sau cu IPAT, etc.

 arg, on 08 noiembrie 2021 - 16:37, said:

... care sa comande o modulare a caldurii?

Aha, deci acum vrei modularea temperaturi si nu a pompei :D (este cu totul altceva si este ok ce ai spus acum :P )

Un 7mc pe zi nu-i neaparat mult.

#71
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
etaj nelocuit.
la parter vreo 100mp din care folositi/incalziti vreo 60. bca de 20cm tencuit. fara termoizolatie.
idea e ca nu pot regla mai jos de 35 grade. iar ziua nu e nevoie (cel putin acum)
probabil voi lua un termostat fara fir de pus in camera principala locuita. si restul caloriferelor reglat in consecinta.

#72
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pai stai ca nu inteleg. Tu acum nu ai nimic ? Nici sonda externa, dar nici termostat de ambient.

 arg, on 08 noiembrie 2021 - 19:41, said:

etaj nelocuit.

Si ce daca este nelocuit ? pai si ala trebuie incalzit, chiar daca este nelocuit ca ai pierderi prin tavanul dintre parter si etaj. Ca nu trebuie incalzit la 22grd ca si parterul, este altceva, dar de incalzit tot trebuie sa-l incalzesti.

Consumul tau este superbun daca zici ca ai doar 20cm de BCA (fix pix) fara termoizolatie.

Cumpara si tu un termostat Coputherm Q3 cu fir, pina in 100 lei, sau unul Coputherm Q3 RF (radio frecventa - fara fir) la 180 - 220 lei

Nu ai spus daca ai radiatoare sau incalzire in pardoseal. Oricum, fa circuite separate parter/etaj ca sa poti monta minim 2 termostate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate