Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Firma recuperare RCS-RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
kronnosy

kronnosy

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 147
  • Înscris: 22.10.2018
Buna ziua,m-a sunat in aceasta dimineata o cunostinta cu urmatoarea problema:
Un batran avea digi prin satelit cu pachetul minim,baza cred.Acum aproximativ 6 ani batranul a decedat.
Neavand rude apropiate,a fost luat/predat (nu cunosc termenul) de o familie.
Acu dupa acesti ani,se primeste o scrisoare pe adresa raposatului de la o firma de recuperare cred,cu o anumita suma caci nu s-a predat echipamentul sau nu a reziliat nimeni contractul probabil.
La adresa respectiva nu mai locuieste nimeni,doar corespondenta este ridicata de catre familia ce l-a intretinut.
Ce trebuie sa faca familia respectiva,mentionand caci ei sant acu proprietari. Va multumesc.

#2
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
depinde cum au devenit ei proprietari pe acea locatie. daca au devenit proprietari pe cale legale (donatie, CVC orice act notarial cu clauze de intretinere etc) sunt buni de plata.
daca se considera "proprietari" doar pt ca au ocupat abuziv acea locatie pt ca nu revendicat-o nimeni din apropiatii proprietarului atunci ii doare la motu de la basca, dar vor ramane fara proprietate aceasta urmand a fi executata in contul datoriei.

#3
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018
Totusi, despre ce suma vorbim?

#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postkronnosy, on 10 aprilie 2019 - 06:49, said:

Buna ziua,m-a sunat in aceasta dimineata o cunostinta cu urmatoarea problema:
Spoiler
Ce trebuie sa faca familia respectiva,mentionand caci ei sant acu proprietari.
Va multumesc.
Sa plateasca datoria.
Daca e prea mare si nu se poate plati toata odata, atunci sa ceara plata in rate a datoriei.

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,399
  • Înscris: 08.02.2011
Sau sa nu plateasca nimic, dupa 3 ani datoria se prescrie, daramite dupa 6 ani.

#6
TGB

TGB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 03.04.2010

View PostSILE802002, on 10 aprilie 2019 - 07:00, said:

depinde cum au devenit ei proprietari pe acea locatie. daca au devenit proprietari pe cale legale (donatie, CVC orice act notarial cu clauze de intretinere etc) sunt buni de plata.
daca se considera "proprietari" doar pt ca au ocupat abuziv acea locatie pt ca nu revendicat-o nimeni din apropiatii proprietarului atunci ii doare la motu de la basca, dar vor ramane fara proprietate aceasta urmand a fi executata in contul datoriei.

Dă-mi voie sa spun că vorbești aberații. Ce are adresa cu plata unei datorii. Și mai ales noii proprietari. Contractul se face întotdeauna pe persoana, locația este nevoie ca să îți instaleze echipamentul și sa tragă cablul, ca doar nu te plimbi cu ele în plasa. Trebuie sa ducă act doveditor, în speță certificat de deces, și se rezolvă.
Nu mai speriați oamenii cu asa sfaturi.
Am avut caz în familie, unde persoana a decedat, și avea rate la banca. La început banca amenința urmașii, ca trebuie sa plătească ei. Șantaj, urmașii nu au semnat nici un document ca ar prelua datoria celui decedat. Sa dus certificatul de deces, și asta a fost.

P. S un om informat, este un om puternic.
Informează-te prima dată, ca dacă întrebi pe forum vinzi și nevasta pentru un abonament de 2 euro la digi.

#7
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postkronnosy, on 10 aprilie 2019 - 06:49, said:

Buna ziua,m-a sunat in aceasta dimineata o cunostinta cu urmatoarea problema:
Un batran avea digi prin satelit cu pachetul minim,baza cred.Acum aproximativ 6 ani batranul a decedat.
Neavand rude apropiate,a fost luat/predat (nu cunosc termenul) de o familie.
Acu dupa acesti ani,se primeste o scrisoare pe adresa raposatu
Ce trebuie sa faca familia respectiva,mentionand caci ei sant acu proprietari. Va multumesc.

Sa plateasca, daca au folosit serviciul si nu au fost sa rezilieze.

#8
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Sa mearga sa discute la RCS, cu certificatul de deces.
Apoi, daca nu se rezolva problema, sa discute cu un avocat.
Sfaturile de mai sus, aproape toate, sint cam aiureli.
A mai intrebat cineva de o chestie similara si am impresia ca tot nu s-a lamurit nici aia !

#9
kronnosy

kronnosy

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 147
  • Înscris: 22.10.2018
NU au folosit acel serviciu. NU locuiesc intretinatorii in aceea locatie,doar ridica corespondenta.Dar fiind pensionari,s-au impacientat.
Posibil problema sa fie deja prescrisa.O sa ajung zilele astea pe la ei sa vad personal plicul si ce scrie.
O zii buna.

#10
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Datoria e pe numele decedatului? Inteleg ca da. Nu conteaza ce adresa scrie pe plic, conteaza persoana caruia ii este adresata.
Are mostenitori legali decedatul? Inteleg ca nu.
In cazul asta n-au decat recupereze datoria de la el.

#11
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006

View Postkronnosy, on 10 aprilie 2019 - 06:49, said:

Neavand rude apropiate,a fost luat/predat (nu cunosc termenul) de o familie.
Raspunsul tau este mai sus.

Daca au luat receiverul si "au uitat" sa plateasca abonamentul atunci datoria este reala si trebuie platita.
Daca au preluat contractul pe numele lor si din varii motive a fost facturat si batranul atunci trebuie sa mearga cu contractul la Digi ca sa rezolve situatia.

#12
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postkronnosy, on 10 aprilie 2019 - 06:49, said:

Neavand rude apropiate,a fost luat/predat (nu cunosc termenul) de o familie.

View Postkronnosy, on 10 aprilie 2019 - 08:20, said:

NU au folosit acel serviciu. NU locuiesc intretinatorii in aceea locatie,doar ridica corespondenta


CINE a fost preluat ?
Batrinul respectiv sau contractul ?!

#13
BubuTastatura

BubuTastatura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.03.2019

View Postkronnosy, on 10 aprilie 2019 - 06:49, said:

Ce trebuie sa faca familia respectiva,mentionand caci ei sant acu proprietari. Va multumesc.
Cei care au preluat activele defunctului preiau si pasivele defunctului , repesctiv toate datoriile.Firma de recupare le poate pune sechestru pt recuparea datoriilor.

#14
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Daca ar fi fost preluat contractul, ar fi fost obligati sa plateasca facturile restante inainte.

Edited by katti, 10 April 2019 - 08:51.


#15
BubuTastatura

BubuTastatura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.03.2019
Nicidecum, prin ceriticatul de mostenitor preiei si activele si pasivile ale defunctului.Sunt buni de plata.

#16
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Firmele de recuperari cumpara creante de la furnizori servicii, de obicei la valori mult mai mici, am inteles ca si la 1/10. Asadar juridic RCS nu mai are treaba cu suma respectiva, nu o mai are in contabilitate.
Daca proprietatea a fost mostenita legal de cineva, inseamna ca s-a acceptat cu plusuri si minusuri, adica datorii. Recuperatorii asta fac, insista sa isi recupereze investitia. Legal ar trebui sa deschida actiune in instanta, ei nu pot pune popriri si nu au instrumente de recuperare bani, neavand titlu executoriu. Asa ca insista, ba la usa, ba la geam, ba la telefon, chiar si prin vecini. Am pe scara un vecin care datoreaza ceva bani catre o asa firma, ceva cu Back in nume, care periodic ma suna (pe telefonul fix) sa ma intrebe daca il stiu pe X, care sta pe scara cu mine, si daca il vad sa ii spun ca trebuia sa-si plateasca datoria. M-am obisnuit, daca ii mai aud le inchid.
Altel, da, recuperatorii joaca la intimidare, stiu pe cineva care pentru vreo 200 lei datorie la BCR, vanduta la recuperatori, ajunsese la peste 4.000 lei, cu cheltuieli ulterioare de judecata si de executare silita, plus inscrierea in registrul datornicilor. Fi-miu avea vreo 30 lei de dat la Orange dupa inchiderea unui abonament, oficial s-a inteles cu ei, avea hartie in acest sens, dupa care a aparut ciotul ala de datorie. Orgolios, nu a vrut sa mai plateasca banii aia. Dupa vreo 2-3 ani i-a venit somatie de la niste recuperatori sa plateasca banii, altfel se va ajunge la mii de lei. I-am platit eu aia 30 lei fara sa stie, sa termin cu circul.

Edited by claudiu1, 10 April 2019 - 09:09.


#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Si in evidentele Digi cine apare ca mostenitor al defunctului ?!

View Postclaudiu1, on 10 aprilie 2019 - 08:56, said:

Am pe scara un vecin care datoreaza ceva bani catre o asa firma, ceva cu Back in nume, care periodic ma suna (pe telefonul fix) sa ma intrebe daca il stiu pe X, care sta pe scara cu mine, si daca il vad sa ii spun ca trebuia sa-si plateasca datoria. M-am obisnuit, daca ii mai aud le inchid.

Intreaba-i ce procent primesti daca il terorizezi pe ala pentru datorie. ZI-le sa-ti trimita o bata de baseball in acest scop :))

#18
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Eu am zis una, tu alta.

Din postare nu e clar daca exista certificat de mostenitor, sau nu.

Chiar daca nu exista (lasand la o parte neclaritatea situatiei, si anume cum au ajus ei proprietari), puteau sa se prezinte la RDS cu certificatul de deces si sa zica ca doresc sa preia contractul decedatului. In acel moment, daca existau datorii la facturi, ar fi fost obligati sa le platesca inainte de modificarea contractului.

Varianta 2, sa zicem ca exista certificat de mostenitor, dar in acesta nu apare datoria catre RDS. Se poate intampla, mostenitorii nu stiau de ea, notarul care face succesiunea nu intreaba toti furnizorii de servicii despre decedat daca nu are cumva datorii. Situatia se complica in cazul asta, si solutia simpla ar fi sa plateasca datoria, in loc sa umble la procese. De altfel nu stim nici despre ce suma e vorba.

View Postoverseas, on 10 aprilie 2019 - 08:58, said:

Si in evidentele Digi cine apare ca mostenitor al defunctului ?!
In evidentele Digi batranul apare in viata, pana nu mergea cineva la ei cu cert. de deces si/sau de mostenitor. Digi n-are de unde sa stie ca a murit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate