Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Inchiriere, garantie - cum mai procedati

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
Am multe apartamente închiriate de peste 20 de ani și chiriașii pot fi evacuați și la 24 de ore dacă este contractul făcut cum trebuie, garanție nu am luat niciodată și chestia că sunt MOȘIERI proprietarii este eronată.

Sunt oameni care trăiesc și din chirii EXACT cum a trăit și clasa de mijloc până să rămână în curul gol într-o singură zi în anul 1950 când a fost făcută naționalizarea. Citiți lista asta și vedeți numărul mediu de apartamente pe care îl aveau cei care trăiau și din chirii (4-6-7 apartamente) și o să vedeți că nu sunt MOȘIERI iar TOȚI ăștia au devenit CHIRIAȘI în propriile apartamente până a apărut legea cu revendicările și ei sau urmașii lor și-au luat casele înapoi sau despăgubiri dacă au fost demolate casele.

https://lege5.ro/Gra...50?d=2019-04-07

Citiți cu atenție astea câteva rânduri care au lăsat în curul gol MII de oameni din clasa de mijloc într-o singură zi și concepția că proprietarii sunt moșieri și jupoaie chiriașii o au numai TOVARĂȘII.

https://lege5.ro/Gra...ea-unor-imobile

Edited by MARlNMembruAnonim, 10 April 2019 - 09:58.


#20
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
In general iti dai seama dupa persoana cat de serioasa este, atat ca proprietar sau ca chirias.
Dupa 4 ani, ultimul chirias a intrebat daca totul este nou, pentru ca asa arata, am facut curatenie o saptamana.
Leagat de evacuare fortata in cazuri extreme, eu vad situatia mult mai elegant.Usa are intotdeauna 2 incuietori, una a chiriasului una a proprietarului.Problema se rezolva prin blocarea accesului, nu evacuare.Nici proprietarul nici chiriasul nu pot schimba incuietorile la care nu au cheie.

#21
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011
Inca ceva: mie nu mi-e clar: daca inchei contract pe perioada nedeterminata, trebuie doar sa denunti unilateral si sa notifici chiriasul - dar cat timp se lasa: 5 zile, 30, 60? e un termen minim dat de lege?

https://legestart.ro...i-cum-procedam/ - aici vad 5 zile, pe alte siteuri 60...

#22
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postaaaa4567, on 10 aprilie 2019 - 11:54, said:

Inca ceva: mie nu mi-e clar: daca inchei contract pe perioada nedeterminata, trebuie doar sa denunti unilateral si sa notifici chiriasul - dar cat timp se lasa: 5 zile, 30, 60? e un termen minim dat de lege?

https://legestart.ro...i-cum-procedam/ - aici vad 5 zile, pe alte siteuri 60...
Nu se face asa ceva niciodata !
Contractul se face pe o perioada determinata , 1,2....10 ani cu prelungire automata daca nu se da preavis de incetare intre timp  si clauzele de rigoare , denuntare unilaterala cu preaviz 30-60 zile , timp in care chiriasul/roprietarul sa poata inchiria altceva/altcuiva etc .

Eu tot am zis de niste clauze dar se pare cu lumea nu intelege romaneste .... clauze ca de ex , minim sa zicem 3 luni sau mai mult , nu se poate denunta contractul , de la data inceperii,  asta pt ca poate proprietarul ori chiriasul se rasuceste 180 de grade ca asa i se scoala lui ca vrea chirie mai mare ca draci laci ...
Clauzele stipulate in contract sunt perfect valabile in fata judecatorului , daca se ajunge acolo .
Eu de cand am spatii date in chirii n-am avut nici o problema , e drept ca n-am inchiriat la persoane fizice niciodata , doar firme , spatii pt birouri si depozite .
Un contract bine facut si corect facut este acceptat numai de chiriasi seriosi , ciurucurile care umbla cu cioara vopsita fug de asemenea contracte !!

#23
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008

View PostAroundYou, on 10 aprilie 2019 - 08:25, said:

Daca ai ghinion de chiriasi nashpa, ai pus-o!
Trebuie sa fii atent pe cine bagi/ de la cine inchiriezi,

Edited by sirgoofy, 10 April 2019 - 13:22.


#24
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View PostBaxon, on 10 aprilie 2019 - 12:13, said:

Nu se face asa ceva niciodata !
Contractul se face pe o perioada determinata , 1,2....10 ani cu prelungire automata daca nu se da preavis de incetare intre timp  si clauzele de rigoare , denuntare unilaterala cu preaviz 30-60 zile , timp in care chiriasul/roprietarul sa poata inchiria altceva/altcuiva etc .

Eu tot am zis de niste clauze dar se pare cu lumea nu intelege romaneste .... clauze ca de ex , minim sa zicem 3 luni sau mai mult , nu se poate denunta contractul , de la data inceperii,  asta pt ca poate proprietarul ori chiriasul se rasuceste 180 de grade ca asa i se scoala lui ca vrea chirie mai mare ca draci laci ...
Clauzele stipulate in contract sunt perfect valabile in fata judecatorului , daca se ajunge acolo .
Eu de cand am spatii date in chirii n-am avut nici o problema , e drept ca n-am inchiriat la persoane fizice niciodata , doar firme , spatii pt birouri si depozite .
Un contract bine facut si corect facut este acceptat numai de chiriasi seriosi , ciurucurile care umbla cu cioara vopsita fug de asemenea contracte !!
Nu exista riscul mai mare sa nu poata fi evacuat chiriasul? Intreb si eu, naiv.... Se poate invoca termenul...

#25
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Clauzele specifica expres conditiile de evacuare fortata : neplata a chiriei la termen , neplata la facturi precum si in caz ca : chiriasul e scandalagiu , probleme cu vecinii , chemata politia etc  .
Chiriasul din momentul in care nu-si indeplineste obligatiile cu care a fost de acord la semnarea contractului este pasibil de evacuare conform clauzelor contractuale .
E bine sa stai sa buchisesti toate aceste aspecte de care te poti lovi si sa treci totul acolo . Il dai sa-l citeasca si daca e ok , va semna , daca nu , adio si n-am cuvinte .... trebuie sa inteleleaga ca nu esti casa de binefacere si branza e pe bani Posted Image
Decat sa ai chirias o lichea mai bine stai cu casa goala , crede-ma ( nu vreau sa te invat in particular ce poti sa faci cu lichelele ) .

#26
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Exact genul asta de contract am avut eu la ultima chirie. Dar nu doar cu obligatii din partea mea, ci si din partea proprietarului.
Obligatiile mele in calitate de chirias:
- plata chiriei si utilitatilor la timp, in caz de intarziere la chirie 2 luni puteam fi evacuat (nu a fost cazul)
- intretinerea obiectelor din casa
- fara probleme cu politia sau cu vecinii
- reparatii minore cand e cazul. Am schimbat eu un sifon la chiuveta, un intrerupator stricat, astea erau treaba mea
- predarea apartamentului la incheierea contractului in conditii bune, asa cum a fost preluat
- renuntarea la contract unilateral cu un preaviz de 30 de zile

Dar proprietarul:
- nu putea cere mariri de chirie, chirii in avans
- nu putea veni neanuntat decat in caz de forta majora, deci fara inspectii de control
- reparatiile majore care nu erau din vina mea erau in sarcina lui. De exemplu un fond pentru reparatia terasei blocului, s-a ocupat el. Am avut o teava fisurata in baie, la fel s-a ocupat
- renuntarea la contract unilateral cu un preaviz de 30 de zile.

Mai erau si alte clauze, dar de bun simt si fix genul ala de lucruri pe care TREBUIE sa le ai in contract, fie ca esti proprietar sau chirias, pentru ca altfel te poti trezi ca celalalt vrea pe dos. Am patit-o... si de atunci am inteles ca bunul simt subinteles si normalitatea sunt chestii foaaaaaaaaarte relative.
Cand am plecat, i-am dat preaviz de 30 de zile, a venit in casa, a vazut ca e curat si totul e functional si a ramas sa discutam peste o luna despre garantie. La o luna dupa ce m-am mutat omul mi-a prezentat facturile venite dupa ce am plecat eu, corespunzatoare perioadei cat inca locuiam acolo. A scazut sumele din garantie, mi-a dat diferenta si gata.

Pana la urma, a fi proprietar inseamna un profit, dar nu cu investitie 0 sau cu mentalitatea "e casa mea, e destul ca o dau cu chirie". Dar am intalnit in lunga mea experienta de chirias oameni care nu voiau sa auda de un minim de investitie (zugravit, schimbat electrocasnice sau mobila foarte vechi, reparatii care tin de bloc - lift, terasa etc). Proprietari care veneau neanuntati, des, sau care sunau la 3 zile cu totul felul de prostii. Si, evident, care se caciuleau la sfarsit si considerau ca garantia initiala li se cuvine, daca se poate inca ceva pe deasupra, ca doar canapeaua aia buna de 800 de lei era noua acum 10 ani.

Nu contest ca exista si chiriasi magari. Dar orice aspect trebuie trecut in contract.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate