Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Inchiriere, garantie - cum mai procedati

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011
Cei care au apartamente in proprietate si le inchiriati... se stie problema: garantia la noi nu prea acopera dotarea apartamentului, daca nu se rezuma la o mocheta si un dulap...

Ce masuri de siguranta va luati? Cum se mai practica: o luna avans, o luna garantie? Nu e cam putin 2 luni?

Existsa vreo asigurare pentru asa ceva, pentru proprietar - pentru furt, distrugeri etc?

Multumesc.

Edited by aaaa4567, 10 April 2019 - 02:38.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
ca si chirias, eu iti pot spune urmatoarele:

1. prorietarii se cred mosieri, iar chiriasii sunt sclavii lor

2. din ce scrii rezulta ca nu ai treaba cu vreun contract, asadar lucrezi ilegal, dar vrei sa iei pielea de pe om cu extra chirii cat sa-ti acopere tie toata dotarea casei

3. daca acel chirias ar avea 6-7 mii lei ca sa-ti dea tie chirie in avans, desi vad ca tot putin ti se pare, pt ca nu-ti acopera tie toata dotarea casei, inseamna ca nu are nevoie de chirie pt ca deja are bani

4.  cand proprietarii isi vor respecta si ei partea de intelegere si vor fi si ei oameni, atunci sa aiba pretentii de la chirias

5. cand vor oferi conditii decente pentru pretul cerut, atunci sa aiba pretentii

6. cand nu se vor mai baga peste viata chiriasului, cu japca de cele mai multe ori, atunci sa aiba curajul sa ceara ceva de la chirias

ca raspuns la ce intrebi, iti pot zice asa: la noi chiriasii aproape ca nu au nici un drept garantat prin lege, insa mosierii considera ca desi au destule, e prea putin si vor si mai mult. daca ii vor veni chiriasii cu pielea in bat, ei sa o ia si sa nu le-o mai dea pana pleaca, cand toata garantia este arbitrar retinuta pentru diferite motive puerile, numai si numai sa raman el cu banii, iar chiriasul si fara acea piele in bat cu care a venit prima data.

pt romani, pt cei ce lucreaza la negru, adica 90% din cei in bransa, asta e realitatea crunta. nu o poti nega

#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 aaaa4567, on 10 aprilie 2019 - 02:20, said:

Cei care au apartamente in proprietate si le inchiriati... se stie problema: garantia la noi nu prea acopera dotarea apartamentului, daca nu se rezuma la o mocheta si un dulap...

Ce masuri de siguranta va luati? Cum se mai practica: o luna avans, o luna garantie? Nu e cam putin 2 luni?

Existsa vreo asigurare pentru asa ceva, pentru proprietar - pentru furt, distrugeri etc?

Multumesc.
Daca ai o locuinta de lux ultradotata , poti cere garantie sau plata in avans pe un an chiar + garantie 2-3 luni, e treaba ta ce si cum ceri , si problema chiriasului daca vrea sa plateasca sau nu .
Daca in schimb ai o locuinta normal dotata aranjata , fara valori , arunci garantia e de 1 luna de chirie si plata chiriei in avans .
Clauzele stipulate in contract fac diferenta , acolo se specifica ce atributii/obligatii are fiecare deci trebuie conceput in asemenea fel incat daca ai probleme cu chiriasii( in caz ca nu platesc la timp chiria , utilitatile ) sa poti sa-i scoti afara fara figuri , percepand acele neplati din garantia data .
Platile pt chirie , utilitati se fac cu dovezi , chitante , op-uri etc .
Atentie sporita la conceperea contractului : clauze , atributii si obligatii  ...
Asigurari de locuinta sunt , ia legatura cu un broker si te va lamuri care sunt optiunile !

#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Poti inchiria cosmelia cu cat mai putine lucruri in ea. Nu o sa iei la fel de multi bani dar nu vei avea atatea griji.

#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Dany_Darke, on 10 aprilie 2019 - 06:09, said:


ca raspuns la ce intrebi, iti pot zice asa: la noi chiriasii aproape ca nu au nici un drept garantat prin lege, insa mosierii considera ca desi au destule, e prea putin si vor si mai mult. daca ii vor veni chiriasii cu pielea in bat, ei sa o ia si sa nu le-o mai dea pana pleaca, cand toata garantia este arbitrar retinuta pentru diferite motive puerile, numai si numai sa raman el cu banii, iar chiriasul si fara acea piele in bat cu care a venit prima data.


Un contract bine intocmit si inregistrat , este cartea de capatai a chiriasului ! Catalogarea drept " mosieri " nu-si are locul aici ..... de aia exista contracte care pot sau nu sa fie semnate , in cunostinta de cauza ....

#6
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

 Dany_Darke, on 10 aprilie 2019 - 06:09, said:

ca si chirias, eu iti pot spune urmatoarele:

1. prorietarii se cred mosieri, iar chiriasii sunt sclavii lor

2. din ce scrii rezulta ca nu ai treaba cu vreun contract, asadar lucrezi ilegal, dar vrei sa iei pielea de pe om cu extra chirii cat sa-ti acopere tie toata dotarea casei

3. daca acel chirias ar avea 6-7 mii lei ca sa-ti dea tie chirie in avans, desi vad ca tot putin ti se pare, pt ca nu-ti acopera tie toata dotarea casei, inseamna ca nu are nevoie de chirie pt ca deja are bani

4.  cand proprietarii isi vor respecta si ei partea de intelegere si vor fi si ei oameni, atunci sa aiba pretentii de la chirias

5. cand vor oferi conditii decente pentru pretul cerut, atunci sa aiba pretentii

6. cand nu se vor mai baga peste viata chiriasului, cu japca de cele mai multe ori, atunci sa aiba curajul sa ceara ceva de la chirias

ca raspuns la ce intrebi, iti pot zice asa: la noi chiriasii aproape ca nu au nici un drept garantat prin lege, insa mosierii considera ca desi au destule, e prea putin si vor si mai mult. daca ii vor veni chiriasii cu pielea in bat, ei sa o ia si sa nu le-o mai dea pana pleaca, cand toata garantia este arbitrar retinuta pentru diferite motive puerile, numai si numai sa raman el cu banii, iar chiriasul si fara acea piele in bat cu care a venit prima data.

pt romani, pt cei ce lucreaza la negru, adica 90% din cei in bransa, asta e realitatea crunta. nu o poti nega
Da, dar eu vreau cu contract. Din ce am auzit pe la altii, tocmai ca daca ai contract, nu prea te pot da afara in mai putin de 60 de zile (si nici atunci poate).

Deci, nu e cazul de "fara contract". Impozitul e suficient de mic.

Nu intru la om in casa, niciodata, fara sa stabilesc intalnirea cu cateva zile inainte. Excceptiile sunt stabilite (urgente si altele cateva). Vorbim de un eu ipotetic, nu ma prea ocup personal.

In schimb, gandeste-te ca in casa aia se baga vreo  cateva mii de euro, si garantia acopera mult mai putin.

 Baxon, on 10 aprilie 2019 - 06:20, said:

Daca ai o locuinta de lux ultradotata , poti cere garantie sau plata in avans pe un an chiar + garantie 2-3 luni, e treaba ta ce si cum ceri , si problema chiriasului daca vrea sa plateasca sau nu .
Daca in schimb ai o locuinta normal dotata aranjata , fara valori , arunci garantia e de 1 luna de chirie si plata chiriei in avans .
Clauzele stipulate in contract fac diferenta , acolo se specifica ce atributii/obligatii are fiecare deci trebuie conceput in asemenea fel incat daca ai probleme cu chiriasii( in caz ca nu platesc la timp chiria , utilitatile ) sa poti sa-i scoti afara fara figuri , percepand acele neplati din garantia data .
Platile pt chirie , utilitati se fac cu dovezi , chitante , op-uri etc .
Atentie sporita la conceperea contractului : clauze , atributii si obligatii  ...
Asigurari de locuinta sunt , ia legatura cu un broker si te va lamuri care sunt optiunile !

 sorin147, on 10 aprilie 2019 - 06:22, said:

Poti inchiria cosmelia cu cat mai putine lucruri in ea. Nu o sa iei la fel de multi bani dar nu vei avea atatea griji.
Bun, hai sa vedem ce considerati de lasat intr-un apartament de 2 sau de 3 camere, asa, de bun simt. Ma gandesc ca nu prea se cade (de fapt, nu le convine multora) sa le dau camerele cu parchet si atat. Oricum, un frigider, un aragaz, o canapea, cateva draperii etc. Deja am depasit garantia... De asta zic, cum acoperiti riscul?

Clauzele le stipulezi, dar exista riscul ca chiriasul sa iti lase casa goala /distrusa si sa se faca nevazut. Si atunci ma indoiesc ca stai sa umbli dupa el prin Buzau sau valcea, daca mai e de gasit.

Inca ceva: chiriasul sa zicem ca intra in casa pe 17 ale lunii: cam ce inseamna avans: ciotul din luna prezenta sau inca o luna? Si cu facturile cum faceti? de la intai a lunii urmatoare si ultima luna, chiar daca nu sta toata, sau cum? Ma gandesc ca daca ii ceri prea mult in avansa, chiriasii refuza, pe de alta parte,daca ii pui sa plateasca la sfarsit, risti sa alergi dupa ei...

 Baxon, on 10 aprilie 2019 - 06:23, said:

Un contract bine intocmit si inregistrat , este cartea de capatai a chiriasului ! Catalogarea drept " mosieri " nu-si are locul aici ..... de aia exista contracte care pot sau nu sa fie semnate , in cunostinta de cauza ....
Bun, faci contract, insa ideea e de a minimiza riscurile si bataia de cap. Ma intereseaza cat ajuta un astfel de contract. Contraccul in sine nu rezolva problema. Dupa ceva povesti auzite, ma tem ca nu prea. Oameni plecati din casa cu obiecte etc. Dar, da, e foarte bine sa ai contract. Alt caz: in cazul in care nu vor sa plece, desi ii notifici (dupa cele 60 de zile care am inteles ca sunt obligatorii), m-ar interesa cum ii scoti din casa fara judecata. Ca nu poti sa ii scoti cu forta, asta e clar.

Garantia, sau ma rog chiria pe 2-3 luni nu acopera defel eventualele pagube, ma tem ca nici o zugraveala serioasa...

Bun, acum ca impozitul e suficient de mic (6%), de ce lumea prefera sa mearga in continuare neinregistrat? Intreb si eu... Altfel, da, stiu ca acel contract are putere de titlu executoriu, dar ANAFul nu te ajuta in litigii. Ma tem ca asta e raspunsul.

Edited by aaaa4567, 10 April 2019 - 07:48.


#7
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 Baxon, on 10 aprilie 2019 - 06:23, said:


Un contract bine intocmit si inregistrat , este cartea de capatai a chiriasului ! Catalogarea drept " mosieri " nu-si are locul aici ..... de aia exista contracte care pot sau nu sa fie semnate , in cunostinta de cauza ....

Ba da, sunt niste ciocoi, multi dintre ei, are dreptate, inchiriaza niste cazaturi de apartamente batranesti si vor 100 de milioane platiti in avans.

#8
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Dany_Darke, on 10 aprilie 2019 - 06:09, said:

la noi chiriasii aproape ca nu au nici un drept garantat prin lege, insa mosierii considera ca desi au destule
- e exact invers din pacate, chiriasii au toate drepturile in Ro, si proprietarii mai niciunul

- nu poti da afara un chirias (mai ales unul cu contract), pur si simplu, nu exista nici o metoda legala

- nu poti intra peste viata chiriasului, din contra, daca acesta schimba yala la intrare, adio, nu ai ce sa ii faci pana cand expira contractul

- in strainatate, proprietarul avea direct debit pe contul meu si imi lua chiria din cont, nu puteam intarzia in nici un fel

- in Romania e exact invers, proprietarul trebuie sa se roage de chirias hai plateste si tu la timp luna asta te rog

- nu putem scrie doar la nervi... realitatea este ca o chirie garantie nu acopera mai nimic, nici macar intretinerile neachitate!

- contractele la curent, apa, incalzire, internet sint in general pe numele proprietarului, chiriasii nu le platesc, plateste turcul... in alte tari, chiriasul isi asuma si acestea, le face pe numele lui, suna unde trebuie etc

- in alte tari, chiriasul mai plateste si credit check-ul, adica pe banii lui se fac verificari ca nu a dat tepe, ca are un venit etc. si nu costa putin. In Romania?? pai nu exista asa ceva

 Dany_Darke, on 10 aprilie 2019 - 06:09, said:

cand toata garantia este arbitrar retinuta pentru diferite motive puerile, numai si numai sa raman el cu banii, iar chiriasul si fara acea piele in bat cu care a venit prima data.
ok, hai sa luam cazul tau particular, despre ce garantie e vorba? o luna chirie? 2 luni?

intretinerea pe 2-3 lunie cam cat o chirie in general, mai ales daca ai si o luna sau 2 de restante, cum te poate forta un proprietar sa faci ceva deci?

 aaaa4567, on 10 aprilie 2019 - 07:42, said:

Ca nu poti sa ii scoti cu forta, asta e clar.

Garantia, sau ma rog chiria pe 2-3 luni nu acopera defel eventualele pagube, ma tem ca nici o zugraveala serioasa...
ma intreb atunci cum s-a ajuns sa fie numiti proprietarii mosieri... deci nu pot dispune de proprietatea lor (asa cum bine ai spus, nu pot sa scoata din casa chiriasul sub nici o forma, decat cu proces, care dureaza in general un an minim), garantia nu acopera mai nimic (chiriasul poate sa strice zugraveala la plecare si sa zica "na, pastreaza garantia" si sa nu plateasca intretinerea 3 luni...)

Edited by unbrutus, 10 April 2019 - 08:04.


#9
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
1 poti sa inchiriezi nemobilat, exista piata si pt asa ceva. doar o bucatarie minimala eventual

2 tu vrei sa faci profit fara risc, iti asumi riscul asta e
nu vad motive pt care un chirias ti-ar distruge casa intentionat, poate doar accidental - exista asigurari

#10
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 17.04.2015

 aaaa4567, on 10 aprilie 2019 - 02:20, said:

Cei care au apartamente in proprietate si le inchiriati... se stie problema: garantia la noi nu prea acopera dotarea apartamentului, daca nu se rezuma la o mocheta si un dulap...
Ce masuri de siguranta va luati? Cum se mai practica: o luna avans, o luna garantie? Nu e cam putin 2 luni?
Da, asta e practica generala, luna in curs plus echivalentul unei chirii lunare drept garantie. Si asa este, garantia respectiva, in majoritatea cazurilor, nu poate acoperi decat cel mult unele facturi neplatite. Daca ai ghinion de chiriasi nashpa, ai pus-o!

#11
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 Dany_Darke, on 10 aprilie 2019 - 06:09, said:

ca si chirias, eu iti pot spune urmatoarele:

1. prorietarii se cred mosieri, iar chiriasii sunt sclavii lor

2. din ce scrii rezulta ca nu ai treaba cu vreun contract, asadar lucrezi ilegal, dar vrei sa iei pielea de pe om cu extra chirii cat sa-ti acopere tie toata dotarea casei

3. daca acel chirias ar avea 6-7 mii lei ca sa-ti dea tie chirie in avans, desi vad ca tot putin ti se pare, pt ca nu-ti acopera tie toata dotarea casei, inseamna ca nu are nevoie de chirie pt ca deja are bani

4.  cand proprietarii isi vor respecta si ei partea de intelegere si vor fi si ei oameni, atunci sa aiba pretentii de la chirias

5. cand vor oferi conditii decente pentru pretul cerut, atunci sa aiba pretentii

6. cand nu se vor mai baga peste viata chiriasului, cu japca de cele mai multe ori, atunci sa aiba curajul sa ceara ceva de la chirias

ca raspuns la ce intrebi, iti pot zice asa: la noi chiriasii aproape ca nu au nici un drept garantat prin lege, insa mosierii considera ca desi au destule, e prea putin si vor si mai mult. daca ii vor veni chiriasii cu pielea in bat, ei sa o ia si sa nu le-o mai dea pana pleaca, cand toata garantia este arbitrar retinuta pentru diferite motive puerile, numai si numai sa raman el cu banii, iar chiriasul si fara acea piele in bat cu care a venit prima data.

pt romani, pt cei ce lucreaza la negru, adica 90% din cei in bransa, asta e realitatea crunta. nu o poti nega

Eu zic ca generalizezi. Eu sunt un fost "mosier". De partea cealalta nu am fost, dar pot fi si chiriasi care se cred ei proprietari.
Si chiar daca erau oameni super ok, la sfarsit tot am gasit diverse stricaciuni. chestiile astea se intampla. Ne-am inteles la o suma modica din garantie si aia a fost. Dpmv le-as fi returnat toata garantia.

#12
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Flat, on 10 aprilie 2019 - 08:14, said:

nu vad motive pt care un chirias ti-ar distruge casa intentionat, poate doar accidental - exista asigurari
- motive pot fi copii, animale, sau pur si simplu neglijenta

- cati au in casa aragazul plin de grasime depusa de luni de zile?

- fumatul distruge casele

etc

#13
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

 unbrutus, on 10 aprilie 2019 - 08:04, said:

- e exact invers din pacate, chiriasii au toate drepturile in Ro, si proprietarii mai niciunul

- nu poti da afara un chirias (mai ales unul cu contract), pur si simplu, nu exista nici o metoda legala

- nu poti intra peste viata chiriasului, din contra, daca acesta schimba yala la intrare, adio, nu ai ce sa ii faci pana cand expira contractul

- in strainatate, proprietarul avea direct debit pe contul meu si imi lua chiria din cont, nu puteam intarzia in nici un fel

- in Romania e exact invers, proprietarul trebuie sa se roage de chirias hai plateste si tu la timp luna asta te rog

- nu putem scrie doar la nervi... realitatea este ca o chirie garantie nu acopera mai nimic, nici macar intretinerile neachitate!

- contractele la curent, apa, incalzire, internet sint in general pe numele proprietarului, chiriasii nu le platesc, plateste turcul... in alte tari, chiriasul isi asuma si acestea, le face pe numele lui, suna unde trebuie etc

- in alte tari, chiriasul mai plateste si credit check-ul, adica pe banii lui se fac verificari ca nu a dat tepe, ca are un venit etc. si nu costa putin. In Romania?? pai nu exista asa ceva


ok, hai sa luam cazul tau particular, despre ce garantie e vorba? o luna chirie? 2 luni?

intretinerea pe 2-3 lunie cam cat o chirie in general, mai ales daca ai si o luna sau 2 de restante, cum te poate forta un proprietar sa faci ceva deci?


ma intreb atunci cum s-a ajuns sa fie numiti proprietarii mosieri... deci nu pot dispune de proprietatea lor (asa cum bine ai spus, nu pot sa scoata din casa chiriasul sub nici o forma, decat cu proces, care dureaza in general un an minim), garantia nu acopera mai nimic (chiriasul poate sa strice zugraveala la plecare si sa zica "na, pastreaza garantia" si sa nu plateasca intretinerea 3 luni...)
Confirm si eu, in alte tari garantia e o chirie, numai ca, chiria fiind mult mai mare, acopera multe. Plus luna avans. Se ajunge la 4-5000 de dolari in zone precum NYC, pentru un studio. Alta socoteala.

Bun, asta fiind situatia, nu stiu daca pot spera la mai mult... M-ar interesa de exemplu daca contractul de locatiune pe perioada nedeterminata permite evacuarea daca chiriasul nu isi plateste chiria: si anume prin preaviz (30 de zile) + 60 de zile teren de evacuare sau cum? Cum e mai bine de facut, pe perioada determinata sau nedeterminata? Inteleg ca la determinata s-ar putea sa fii obligat sa ii tii pana cand le expira contractul, ceea ce poate fi riscant daca nu platesc chiria sau facturile. pe cand lanedeterminata, poti denunta unilateral. Cat dureaza de cand anunti ca denunti pana cand ii poti soma sa paraseasca incinta, efectiv? Multumesc.

 AroundYou, on 10 aprilie 2019 - 08:25, said:

Da, asta e practica generala, luna in curs plus echivalentul unei chirii lunare drept garantie. Si asa este, garantia respectiva, in majoritatea cazurilor, nu poate acoperi decat cel mult unele facturi neplatite. Daca ai ghinion de chiriasi nashpa, ai pus-o!
Si atunci isi cumpara ei canapea, 2 fotolii, pat si le cara dupa ei? Sau le lasa in drum? Nu stiu. garage sale nu prea exista...

#14
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Am fost chirias 10 ani. Am dat si peste proprietari cinstiti si corecti dar si peste magari. Evident, si chiriasii pot fi magari sau oameni cinstiti si corecti.

Am sa ii raspund lui @unbrutus din punctul de vedere al unui chirias care a platit chiria si utilitatile la timp intotdeauna si nu a stricat nimic prin case
- nu poti da afara un chirias (mai ales unul cu contract), pur si simplu, nu exista nici o metoda legala
La ultimul contract de chirie erau (printre altele) doua clauze, ca poate fi incheiat unilateral cu preaviz de 30 de zile sau contractul se incheie la neplata chiriei pe 2 luni. Si la alte chirii in care am stat.
- nu poti intra peste viata chiriasului, din contra, daca acesta schimba yala la intrare, adio, nu ai ce sa ii faci pana cand expira contractul
Am schimbat yala dar am dat o cheie proprietarului, locuind singur, am zis ca e mai bine asa, in caz ca pierdeam cheia sau se intampla ceva cat nu eram eu acasa. Acum nu stiu daca un proprietar are DREPTUL sa aiba cheie de la casa in care sta un chirias. Si nici dreptul sa mearga atunci cand are chef in inspectie. Evident, daca persoana care sta in chirie se apuca sa dea foc sau sa demoleze, contractul trebuie sa stipuleze ca e bun de plata.
- in strainatate, proprietarul avea direct debit pe contul meu si imi lua chiria din cont, nu puteam intarzia in nici un fel
- in Romania e exact invers, proprietarul trebuie sa se roage de chirias hai plateste si tu la timp luna asta te rog
Sunt convins ca exista astfel de chiriasi. Si stii cine pierde mai mult? chiriasii cinstiti si seriosi cand cauta o chirie noua, ca  proprietarul daca e patit sufla si in iaurt.
- nu putem scrie doar la nervi... realitatea este ca o chirie garantie nu acopera mai nimic, nici macar intretinerile neachitate!
Si asta e adevarat.
- contractele la curent, apa, incalzire, internet sint in general pe numele proprietarului, chiriasii nu le platesc, plateste turcul... in alte tari, chiriasul isi asuma si acestea, le face pe numele lui, suna unde trebuie etc
Din ce stiu aici trebuie sa ai actele pe casa si pe numele tau, deci cam pica faza.
- in alte tari, chiriasul mai plateste si credit check-ul, adica pe banii lui se fac verificari ca nu a dat tepe, ca are un venit etc. si nu costa putin. In Romania?? pai nu exista asa ceva
Nu exista, intr-adevar.

La doua chirii proprietarii au fost corecti 100%. Contractele acopereau drepturile si obligatiile de ambele parti. Semnasem un proces verbal cu toate obiectele din casa si starile (unde era cazul, de exemplu un birou destul de vechi). Astfel, cand am plecat, nici eu nu puteam pretinde ca patul era deja vechi si rablagit pentru ca in procesul verbal scria ca era nou, deci daca omul il gasea bulit era clar ca eu eram de vina. Nici el nu putea spune ca biroul era nou si perfect pentru ca scria deja in procesul verbal. La fel, clauze despre vizite neanuntate, despre plata chiriei si utilitatilor, conditii de incheiere a contractului etc.

Si contractele s-au incheiat frumos, nu au ramas datorii sau nenmultumiri de nicio parte.

Dar am patit-o o data, cand a trebuit sa ma mut urgent, era o situatie mai incurcata, nu am gasit decat un apartament darapanat si batranesc. Proces verbal cu lucrurile - ioc. Contractul nu era scris cum trebuie si nu prea acoperea drepturi si obligatii dar am zis ca mergem pe incredere si n-are ce sa se intample. Plus ca eram presat de timp si imi trebuia o locuinta. Proasta decizie. Ce a iesit? doamna proprietara venea cand avea chef, inclusiv in absenta mea. Ea "verifica daca e dus apometru' ". Toata casa era plina de lucrurile ei si ajungeam sa nu am unde sa-mi pun hainele sau obiectele "da` un` sa le duc, mama, ca-s batrana si nu am cum". Restante la intretinere si caldura incat deja ma temeam sa nu fiu debransat ca tot veneau somatii "is platite, mama, dar apare luna viitoare, am vorbit cu baetu' si a platit" (baetu' fiind fostul chirias). SI colac peste pupaza, m-am trezit cu ea intr-o duminica zicand ca e batrana si nu mai poate sta la tara asa ca se muta inapoi. Si o portie mare de scandal, ca ea nu numai ca nu voia sa imi dea garantia, ci urla ca toata casa era noua si acum e stricata. Era mobila de cel putin 40 de ani si am lasat-o fix in starea in care am gasit-o, dar voia sa stoarca bani.

Repet, acest post e scris din punctul de vedere al unui chirias corect. Si pentru proprietar, si pentru chirias, contractul scris bine si procesul verbal te pot scuti de dureri de cap.

Edited by ambr0zie, 10 April 2019 - 08:58.


#15
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 17.04.2015

 aaaa4567, on 10 aprilie 2019 - 07:42, said:

Inca ceva: chiriasul sa zicem ca intra in casa pe 17 ale lunii: cam ce inseamna avans: ciotul din luna prezenta sau inca o luna? Si cu facturile cum faceti? de la intai a lunii urmatoare si ultima luna, chiar daca nu sta toata, sau cum?
Contractul cand il faci, doar nu-l faci pe luna calendaristica. Incepe, de ex pe 17 aprilie.2019, expira pe 16 aprilie '20, etc. Prima luna va fi 17 aprilie- 16 mai. Plata urmatoarei chirii va fi cu incepere de pe 17 ale lunii urmatoare, etc.
Cu facturile?
Sa presupunem, la expirarea contractului, chiriasul a fost ok si a achitat tot ce i-a venit la zi. Insa nu toate au venit iar, din cele ce vor veni, in varianta cand contractul nu a expirat la finalul unei luni calendaristice, de obicei se asteapta returnarea garantiei (sau parti din ea) pana cand toate facturile ce au cuprins si perioada din contract vor fi eliberate, ori se face -doar daca se doreste de comun acord si se poate ajunge la un numitor comun- un calcul estimativ (in functie de m3 de gaz, kw de energie electrica, etc, etc), evident, marjele de eroare nu pot fi evitate. Oricum (cel putin in cazul meu particular), socotelile cu returnarea garantiei se incheiau de cele mai multe ori in maxim 2-3 saptamani de la finalul unui contract.

 aaaa4567, on 10 aprilie 2019 - 07:42, said:

Ma gandesc ca daca ii ceri prea mult in avansa, chiriasii refuza, pe de alta parte,daca ii pui sa plateasca la sfarsit, risti sa alergi dupa ei...
Gandesti coerent.

 aaaa4567, on 10 aprilie 2019 - 07:42, said:

Bun, faci contract, insa ideea e de a minimiza riscurile si bataia de cap. Ma intereseaza cat ajuta un astfel de contract. Contractul in sine nu rezolva problema. Dupa ceva povesti auzite, ma tem ca nu prea. Oameni plecati din casa cu obiecte etc. Dar, da, e foarte bine sa ai contract.
Ajuta doar intre oamenii corecti si aici vorbim de ambele parti.



 aaaa4567, on 10 aprilie 2019 - 07:42, said:

Alt caz: in cazul in care nu vor sa plece, desi ii notifici (dupa cele 60 de zile care am inteles ca sunt obligatorii), m-ar interesa cum ii scoti din casa fara judecata. Ca nu poti sa ii scoti cu forta, asta e clar.
E ''grele'' si cu dus-intors. Fii tu corect in primul rand si roaga-te sa fie si celalalt in regula.

 aaaa4567, on 10 aprilie 2019 - 07:42, said:

Garantia, sau ma rog chiria pe 2-3 luni nu acopera defel eventualele pagube, ma tem ca nici o zugraveala serioasa...
Echivalentul unei luni de garantie, intr-adevar, probabil in cele mai multe cazuri, nu acopera sau acopera la limita doar o simpla ''igienizare''. Nu poti insa sa-i opresti omului garantia pentru ca sa dai tu cu var decat daca a fost stipulat astfel in contract si el a acceptat asa ceva. Dar de ce sa fi acceptat?
De cele mai multe ori, ''igienizarea'' o vei include la costuri de amortizat.

 aaaa4567, on 10 aprilie 2019 - 07:42, said:

Bun, acum ca impozitul e suficient de mic (6%), de ce lumea prefera sa mearga in continuare neinregistrat? Intreb si eu... Altfel, da, stiu ca acel contract are putere de titlu executoriu, dar ANAFul nu te ajuta in litigii. Ma tem ca asta e raspunsul.
Impozitul nu e ce scrii tu acolo! Ca ai deduceri, asta e alta treaba. Oricum, platile la stat depasesc procentele darte de tine (nu stau acum sa fac calculul cam cat, real, e).

 ambr0zie, on 10 aprilie 2019 - 08:50, said:

Si stii cine pierde mai mult? chiriasii cinstiti si seriosi cand cauta o chirie noua, ca  proprietarul daca e patit sufla si in iaurt.
N-am citat si contextul, oricum doream sa spun ca este o remarca deosebit de buna, aplicabila intr-un context extins.
Si eu, candva, inchiriam si la anumite categorii de doritori pana m-am ''ars''. Si de atunci, nu numai ca suflu in iaurt, pur si simplu nu mai iau ''iaurt' Posted Image

Edited by AroundYou, 10 April 2019 - 09:03.


#16
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
In principiu se cere o luna garantie, plata chiriei se face oricum in avans, adica se plateste pentru luna ce urmeaza, nu pentru ce a trecut, asa ca nu poate ocupa locuinta daca nu plateste, nu exista restanta la chirie.Utilitatile se platesc odata cu chiria asa ca singura restanta care poate apare este luna in curs.
Garantia se poate retine pentru plecat inainte de termen, pentru rezugravit, pentru reparatii, igienizare, curatenie.
Termenii si conditiile pentru chirias sunt la latitudinea proprietarului, el ofera ceva in conditiile sale, cine doreste le accepta sau nu.

#17
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Mai e ceva ce unii proprietari nu inteleg. Subliniez, eu am fost un chirias corect. Nu am lasat facturi neplatite, am folosit mobila si electrocasnicele din case ca si cum ar fi fost ale mele,adica fara sa imi bat joc, cand am plecat am facut curatenie.
DAR exista si uzura normala (stipulata in contractele facute OK). De exemplu orice om daca isi cumpara un aragaz si il foloseste normal timp de 3 ani, curatandu-l civilizat, dupa 3 ani va arata ca nou? exact ca in prima zi? eu zic ca n-are cum. Nu zic sa fie jegos, stricat, plin de grasime, sa nu mai poata fi folosit, dar are un ciclu de viata normal.Si asta e valabil pentru mobila, alte electrocasnice ... dar am intalnit proprietari care nu intelegeau de ce vreau sa schimb patul din anii 80 care se stricase puternic si eu statusem acolo de 5-6 ani deja; si cine mai stie cine cu 20 de ani inainte. Cerusem o canapea, model extra ieftin, si nu a vrut, ca poate reparam patul, gasim un mester ...
Sa fii chirias la astfel de oameni e de rahat. Mai subliniez o data, am avut grija de case/lucruri ca si cum ar fi fost ale mele si nu am avut neintelegeri cu proprietarii, cu exceptia acelei batrane care voia sa imi ceara 500 de lei pe o perdea de cel putin 30 de ani, ca ea stia ca era noua. Dar lucrurile cu timpul se mai uzeaza, la folosirea lor normala si civilizata.

Edited by ambr0zie, 10 April 2019 - 09:20.


#18
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015
In 15ani sant la al doilea chirias si sant multumit,fara avans sau inventar. Am predat casa si lucrurile in perfecta stare si chiriasu se ocupa de eventuale reparatii.El poate sa plece cand doreste,doar datoriile catre bloc sa fie platite.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate