Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Achizitionare casti bluetooth pentru laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Salutare,
As dori sa imi cumpar o pereche de casti BT pentru laptop, le folosesc sa ma uit la filme si pe youtube in general, momentan detin o pereche de JVC HA-30BT imi pare, nu stiu exact modelul. Problema cu castile pe care le detin e ca se tot deconecteaza sau daca duc in fata un video online se aude un zgomot deranjant si pentru  a scapa de el trebuie sa pun pauza si sa reiau acel video. S-ar putea sa fie din cauza BT de la calculator dar nu am testat asta inca ca le folosesc doar acasa , rar le iau cu mine conectate la telefon. As vrea sa le iau de pe amazon sau ebay daca se poate , bugetul ar fi undeva pana in 50 de euro sau echivalentul in lei.
Ce mi-as dori de la ele :
- evident sa se auda bine pe cat posibil si sa nu iaba aceleasi probleme ca astea care le am
- sa aiba o durata de auditie cat mai lunga intre incarcari
-sa le pot folosi si intre timp ce se incarca daca e posibil , astea ce le am  acum nu au aceasta optiune si nici nu le poti conecta cu mufa jack daca e nevoie
- sa le poti folosi si cu cablu in caz ca e nevoie, criteriul acesta nu e asa important insa ar fi ok
Astept parerile voastre, orice parere e bine venita atat timp cat e constructiva.
Cu stima.

#2
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
plantronics backbeat pro

#3
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
Cipurile BT din calculator nu sunt cine știe ce. Sunt în general pentru conectivitate periferice Am achizitionat o pereche de dispozitive , cu APTx si LowLatency. Nu se deconectează, nu se desincronizează și pot folosi ce căsti vreau eu. Sunt special pentru audio.  Eu folosesc receptorul când cu căști mici, doape, când cu căști mari. Sună foarte bine. Ideal este ca emițătorul să fie folosit tot cu receptor APTx LL

1 2 3

La amplificator am așa ceva pt telefon, tabletă, laptop

Înainte de a descoperi codecul APTx cu LL aveam desincronizări pe audio la filmele BD. Acum nicio desincronizare, niciun zgomot.

Toate se pot folosi si când se încarcă și nu am observat zgomot în timpul încărcării.  Mi-au trecut multe prin mână ( și ureche) Doar acestea au fost capabile să mă satisfacă.

Edited by orlandobarbulescu, 10 April 2019 - 06:58.


#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Ptr Audio cat de cat acceptabil AptX e absolut necesar.
Preferabil ar fi AptX HD ( calitate CD ) sau LDAC ( Hi-Res. )

#5
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

 orlandobarbulescu, on 10 aprilie 2019 - 06:48, said:

Cipurile BT din calculator nu sunt cine știe ce. Sunt în general pentru conectivitate periferice Am achizitionat o pereche de dispozitive , cu APTx si LowLatency. Nu se deconectează, nu se desincronizează și pot folosi ce căsti vreau eu. Sunt special pentru audio.  Eu folosesc receptorul când cu căști mici, doape, când cu căști mari. Sună foarte bine. Ideal este ca emițătorul să fie folosit tot cu receptor APTx LL

1 2 3

La amplificator am așa ceva pt telefon, tabletă, laptop

Înainte de a descoperi codecul APTx cu LL aveam desincronizări pe audio la filmele BD. Acum nicio desincronizare, niciun zgomot.

Toate se pot folosi si când se încarcă și nu am observat zgomot în timpul încărcării.  Mi-au trecut multe prin mână ( și ureche) Doar acestea au fost capabile să mă satisfacă.
Deci ce imi recomanzi ar fi sa imi iau un nou adaptor bluetooth? Ca m-ai bagat un pic in ceata, sunt mai greu eu de cap.
Daca as lua un adaptor si ar fi ok, nu as schimba castile , eu doar vroiam sa iau altele pentru ca le banuiam pe ele ca ar fi pe duca, dar daca un adaptor BT ar salva situatia e ok si asa.

Din cele postate de tine care sa il iau? As vrea ceva care se baga in laptop , ii instalez un driver de e necesar si sa se conecteze la casti, nu as vrea fire.
De folosire in timpul  incarcarii ma refeream la casti, ale mele cand le bag la incarcat nu mai functioneaza (se incarca pe micro-usb de la priza sau de la usb), dar si asa am autonomie de pana la 17 ore de ascultare deci nu e o problema, la las la incarcat cat timp sunt la munca si cu asta basta.
Mersi pentru interventia ta in discutie.
Cu  stima.

#6
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
Ok. Îți recomand, pentru că e micuț și își face bine traba, acestadaptor.  Nu are APTx LL  ( se poate desincroniza sunetul la filmele cu foarte multă informație video-audio--HD si UHD) dar e micuț.  L-am conectat cu succes, fără probleme, la Kaygo, Jabra Move, Sony H800, Sennheiser HD4.4... Nu m-i s-a desincronizat până acum.
Cea mai bună variantă este totuși acesta.  E însă mai măricel, cât un stick de memorie.
Poți păstra căștile tale. Cel puțin la început.

Edited by orlandobarbulescu, 11 April 2019 - 07:09.


#7
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
De vre-o două ore sunt în probe cu caști SACK.it  WOOFit. Ascult muzică la o distanță de 3-4 metri de pc . Nu se desincronizează nu se intrerupe sunetul. La primul adaptor.

Poți comanda online și returna dacă sunt probleme. Te va costa doar transportul la retur.


L.E.  Încearcă, mai întâi, să instalezi corect TOATE driverele BT ale laptop-ului. Inclusiv „Bluetooth A2DP Driver For Windows”
Pentru conectare eu foloseam , la adaptorul din laptop ( când nu aveam adaptorul extern) „BT-stack-64bit-toshiba”

Edited by orlandobarbulescu, 11 April 2019 - 08:13.


#8
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005
Aoleo ce le amestecati unii pe aici cu adaptoare si amplificatoare bluestutz ... cand uitati sa precizati esentialul.
Castile folosesc semnal analogic, daca ai casti cu DAC (Digital-to-Analog Converter)  varza , chiar poti sa ai emitator bluetooth de la NASA, ca tot prost se va auzi.

Deci daca tii neaparat sa asculti fara fir, te sfatuiesc sa ei un receiver cu DAC bun, si sa il imperechezi cu casti cu fir clasice. Daca castile sunt mari (casti over ear) iti trebuie un receiver bluetooth  mai, bun de putere mai mare.

Daca sunt (on ear) stil dopuri e de ajuns ceva de genul :

https://www.aliexpre....68d74c4dUKT5rs

Ca emitator cred ca laptopul are deja ce trebuie mult mai bun ca DG40S. Daca nu ai tot de la ugreen si "Transmitter".

Concluzie: tu ai nevoie de casti + receptor bun , depinde ce bani aloci, ce ti-am pus eu e o versiune de compromis, buna raport calitate/cost. Sau doar casti bune cu un DAC bun.
Emitator vezi dupa aia dupa ce imperechezi castile. La 350 lei emitator iti ei avioane de pe aliexpres si mai ramane si de o masa in oras.

Edited by wolfydRg, 11 April 2019 - 08:25.


#9
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
Frate, l-ai lămurit. Să își ia DAC, căști scumpe, si emițătoare de 2 lei de pe aliex....Fără garanție, fără returnare în caz că nu îți place. Mai stai și 2 luni până vine, dacă vine. Și nici nu știi dacă merge satisfăcător. Eu am Leef si cu aptX LL merge excelent.  Tu l-ai probat pe cel de aliex? .....Bun sfat.  
PS Unde ai văzut că am recomandat pe cel de 350 lei?

Edited by orlandobarbulescu, 11 April 2019 - 10:50.


#10
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005
Pai tu ce ai lamurit daca l-ai pus isi ia "emitator" de bluetooth ? Nu are nici un sens ce i-ai recomandat.
Ce am recomandat l-am probat si e chiar ok. A venit in 3 saptamani nu 2 luni.
Unde ai vazut tu ce emitator recomandat de mine , 2 lei. I-am zis sa nu-si ia pana cand nu are castile sau receptorul si castile. Si in orice caz nu de 2 lei.
Recomandarea a fost ceva de inceput, daca vrea sa dea mai multi bani pot recomanda si altceva , nu numai de la avan tree :(

Edited by wolfydRg, 11 April 2019 - 14:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate